activitate GRUPA Pregatitoare - Joc exercitiu: In lumea povestilor
Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» de activitate GRUPA Pregatitoare - Joc exercitiu: In lumea povestilor


de activitate GRUPA Pregatitoare - Joc exercitiu: In lumea povestilor


Proiect de activitate

PROIECT DIDACTIC

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 11, BRAILA

GRUPA: Pregatitoare

EDUCATOARE:

CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate integrata

Educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE: Joc exercitiu

TEMA: "In lumea povestilor"

OBIECTIVE GENERALE:

  • Sistematizarea continutului unor povesti.
  • Dezvoltarea deprinderii de a participa la activitari in grup atat in calitate de vorbitor cat si de auditor.
  • Consolidarea deprinderii de a transmite mesaje simple.
  • Dezvoltarea capacitatii de a selecta personajele dupa insusirile lor(bun-rau)
  • Manifestarea initiativei in comunicarea orala
  • Cultivarea spiritului de echipa, dezvolatarea atentiei, a calitatilor gandirii (analiza,sinteza, comparatie, generalizare) si a memoriei afective
  • Activizarea vocabularului cu expresii din poveste si stimularea creativitatii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:



O1: sa recunoasca povestea si personajele unei povesti

O2:sa denumeasca un personaj bun si rau si sa argumenteze afirmatia cu exemple din povestea respectiva

O3:sa foloseasca vorbirea monologata si dialogata in interpretarea unui rol.

O4:sa-si exprime propriile pareri despre personaje

O5:sa evidentieze morala povestii

STRATEGIE DIDACTICA

RESURSE PROCEDURALE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca in echipa, jocul

RESURSE MATERIALE: cate o palarie divers colorata pentru fiecare grup

-Insemne pentru fiecare membru al grupului

-jetoane in forma de palarie cu intrebari pentru fiecare grup.

-maturi, hartile glasse, lana, aracet, bucati de material textil, foarfece etc.

SARCINA DIDACTICA

  • enumerarea titlurilor unor povesti si a personajelor pozitive si negative din acestea.
  • Cooperarea intre membrii grupului pentru a da raspunsuri corecte
  • Rezolvarea unor sarcini date de educatoare : imit-o pe . , ce zicea . ?


REGULILE JOCULUI

  • Cele 5 echipe raspund pe rand la intrebarile adresate
  • Membrii grupului colaboreaza intre ei pentru a da raspunsuri
  • Fiecare echipa isi desemneaza liderul

ELEMENTE DE JOC

  • Aplauze, situatii surpriza, miscare

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Activitatea    Activitatea

Educatoarei    Copiilor

Strategii didactice

Evaluare

1. Momentul organizatoric

-asezarea mobilierului in forma de semicerc

- asezarea materialelor pe masa educatoarei

- intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa

Continua observarea tinutei si a comportamentului

2.Introducerea in activitate

-Copii, voua va plac povestile?

-De ce?

-Da

Copii raspund.

Conversatia

3. Anuntarea temei

Astazi vom desfasura un joc in care vom vorbi despre povesti, personaje din poveste.

El se numeste: ,,In lumea povestilor" si ne vom ajuta in acest joc de palariutele ganditoare, cele pe care le aveti pe ecuson

Copiii asculta

Explicatia

4.Explicarea jocului

Pe rand, fiecarei palariute ganditoare( echipa) i se va pune o intrebare.

Va ganditi toti din grup, va consultati, si numiti un copil care sa dea raspunsul.

Copiii asculta

Explicatia

5.Desfasurarea jocului a)

b)

c)

d)

e)

Incepem cu palariutele albe:

-Ce povesti cunoasteti?

Intreb palariutele rosii: Ce personaje pozitive sunt in aceste povesti?

Pentru palariutele negre am pregatit urmatoarea intrebare: Oare in povesti avem numai personaje pozitive?

Care sunt personajele negative din aceste povesti?

Toate aceste personaje se lupta intre ele.

Spuneti-mi voi, palariute galbene ce personaje inving in povesti?. Din toate povestile noi invatam cate ceva.

Palariute albastre , ce invatam noi din povesti?

Palariute albe, cum incep povestile?

De ce va plac personajele pozitive, palariute rosii ?

Intreb palariutele negre:de ce nu va plac personajele negative?

Ce-ar trebui sa faca fata babei ca sa fie buna, palariute galbene?

Palariuta albastra, ca cine ai dori sa fii si de ce?

Cum se termina o poveste, palariuta alba?

Cu cine ai vrea sa semeni, palariuta rosie?

De ce? Incearca sa fii acest personaj.

Ce s-ar fi intamplat daca fata babei ar fi ingrijit catelusa, palariute galbene?

Sa-mi spuneti palariute albastre daca ai fi mama vitrega ce ai face ca sa fii buna?

Gasiti palariute albe alt final povestii.

Palariute rosii, cum ati vrea sa se termine povestea?

Dar voi, palariute galbene, ce final vedeti?

Palariute albastre, gasiti un alt final povestii.

Toate palariutele va rog sa fiti atente si sa va consultati asa cum ati facut pana acum.

Copiii raspund: Alba ca Zapada, Capra cu trei iezi, Fata babei si fata mosneagului etc.

Copiii enumera personajele pozitive.

-Nu!

Copiii raspund.

Copiii asculta si raspund la intrebare.

Copiii asculta si raspund

Copiii raspund: A fost odata .
Copiii raspund.

Copiii raspund

Copiii raspund

Copiii raspund

Copiii asculta si apoi raspund. Un copil imita un personaj care ii place

Copiii raspund

Copiii raspund

Copiii raspund

Copiii raspund

Copiii raspund.

Copiii raspund.

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Aprecieri

Aprecieri

Aprecieri

Aprecieri

Aprecieri

Aprecieri

Aprecieri

Aprecieri

Aprecieri

Permanent sunt aplaudate raspunsurile corecte

Obtinerea performantei

Spuneti-mi un proverb care sa se potriveasca acestor povesti ,care sa serveasca drept morala.

Copiii raspund.

Conversatia

Evaluarea jocului

Cer copiilor sa observe materialele puse la indemana pe masute si sa faca personaje din poveste.

Copiii analizeaza materialele si prin creativitate si imaginatie alcatuiesc personaje din povestile cunoscute.

Exercitiul

Aprecieri asupra activitatii si asupra personajelor create.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate