Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect Didactic GRUPA: Mare pregatitoare Activitate matematica - Concursul micilor matematicieni


Proiect Didactic GRUPA: Mare pregatitoare Activitate matematica - Concursul micilor matematicieni


Proiect Didactic

DATA

GRADINITA: nr. 4 , Pitesti

GRUPA: Mare pregatitoare

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Stiinte

ACTIVITATEA: Activitate matematica

TEMA ACTIVITATII: ,,Concursul micilor matematicieni"

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si sistematizare



FORMA DE REALIZARE: Joc logic

SCOPUL ACTIVITATII

-Consolidarea cunostintelor matematice privind recunoasterea si descrierea formelor si a pieselor geometrice precum si a atributelor acestora;

-Consolidarea deprinderii de a construi submultimi,dupa criteriile invatate: forma,marime,culoare,grosime.

-Utilizarea limbajului matematic adecvat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa recunoasca formele si piesele geometrice;

sa grupeze piesele geometrice dupa forma,marime,culoare si grosime;

sa respecte regulile jocului;

sa utilizeze corect terminologia matematica: "triunghi, "patrat", "dreptunghi" "rotund" "mare" "mic", "gros", "subtire", "piesa geometrica", "forme geometrice".

sa rezolve corect itemii din fisa de lucru;

SARCINA DIDACTICA: Formarea de multimi cu piese geometrice dupa anumite criterii; Gasirea de obiecte corespondente din lumea reala pentru diferite forme geometrice.

REGULILE JOCULUI

-Pentru fiecare sarcina propusa de educator fiecare grupa isi va alege cate un reprezentant;

-Sarcinile vor fi rezolvate doar de reprezentantul echipei;

-Echipele nu se ajuta intre ele;

-Prima rezolvare a sarcinii se ia in considerare,o corectare ulterioara nu se ia in calcul;

-Sarcinile vor fi rezolvate in liniste;

-Ultima sarcina va fi rezolvata de intreaga echipa.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, observatia.

Materiale Didactice:Piese geometrice din trusa Logi, panou pentru punctajul echipelor, buline ce reprezinta punctele primite pentru rezolvarea corecta a unei sarcini, fise de lucru,creioane colorate.

Forme de organizare: Frontal,individual si pe grupe.

DURATA: 35-40 de minute

Etapele lectiei

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Metode si Procedee

Materiale didactice

Forme de Organiza-re

j.Moment organizatoric

Aranjarea clasei si pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii jocului;

Asigurarea ordinii si disciplinei.

Conversa-tia

Frontal

kCaptarea atentiei

Se face prin intermediul unei surprize: introducerea in gradinita a 3 saculeti fermecati,trimisi copiilor de catre Zana Matematica.

Conversa-tia, observatia

Cei trei saculeti fermecati.

Frontal

lAnuntarea temei si a obiectivelor

Se anunta titlul joculuic: "Concursul micilor matematicieni". Se spune copiilor ca acest joc se va desfasura sub forma de concurs intre 3 echipe.Fiecare echipa va avea de rezolvat o serie de sarcini iar recompensa pentru fiecare sarcina rezolvata corect va fi cate o bulina colorata asezata pe un panou in dreptul echipei.

Conversa-tia,

explicatia

Frontal

mDesfasurarea propriu-zisa a activitatii

Se impart copiii in 3 grupe;fiecare grupa se aseaza la masa si primeste cate un saculet fermecat.Se vor desface saculetii si se va rasturna pe masa continutul acestora.Copiii descopera o multime de piese geometrice,de diferite forme, marimi si culori.Educatorul arata copiilor diferite piese, pe care copiii le vor recunoaste si le vor descrie (ex: "Este un triunghi mic,rosu si subtire" sau "Este un dreptunghi mare,albastru si gros").Dupa aceea se prezinta copiilor regulile si modul de desfasurare al jocului, astfel incat explicatiile sa fie pe intelesul lor.Pentru fiecare sarcina rezolvata corect, echipa va primi cate o bulina colorata, iar pentru o sarcina care nu este rezolvata corect nu se va primi bulina.La sfarsit se vor numara bulinele si echipa cu cele mai multe buline castiga concursul.Daca la sfarsit vor fi echipe aflate la egalitate, se va da o sarcina mai dificila pentru departajare ("Formati multimea pieselor geometrice rosii".)Castiga echipa care va termina prima de rezolvat corect sarcina.

Dupa explicarea regulilor jocului,se va face un joc de proba (echipa 1: "formeaza multimea pieselor rosii", echipa 2 "formeaza multimea pieselor albastre", echipa 3 "formeaza multimea pieselor galbene").Se incepe concursul.Sarcinile 3 echipe sunt:

ECHIPA 1:

-formeaza multimea triunghiurilor rosii.

-formeaza multimea patratelor mari,

-formeaza multimea rotundurilor mici si rosii,

-dati exemple de obiecte cu forma triunghiulara.

ECHIPA 2:

-formeaza multimea rotundurilor albastre,

-formeaza multimea dreptunghiurilor mici,

-formeaza multimea triunghiurilor mari si galbene;

-formeaza multimea pieselor subtiri,

-dati exemple de obiecte cu forma patrata.

ECHIPA 3:

-formeaza multimea dreptunghiurilor galbene;

-formeaza multimea rotundurilor mici;

-formeaza multimea triunghiurilor mari si rosii

-formeaza multimea pieselor fara colturi;

-dati exemple de obiecte cu forma rotunda.

Dupa rezolvarea tuturor sarcinilor se calculeaza punctajul pentru fiecare echipa, iar echipa castigatoare va fi aplaudata de celelalte doua echipe. Se vor lauda apoi toti copiii.

Observatia

explicatia

Exercitiul

Explicatia

Demons-tratia

Exercitul

Problema-tizarea

Saculetii cu piese geometrice, panoul pentru punctaj,

bulinele colorate

Frontal,

Individual

Pe grupe

Capacitatea de a recunoaste piesele geometrice

Capacitatea de a forma multimi de obiecte, dupa criterii date

Capacitatea de a coopera in cadrul echipei

Capacitatea de a descrie verbal diferite piese geometrice.

nObtinerea performantei

Se face cu ajutorul unei fise de lucru. Se explica sarcinile fisei de catre educator, iar daca este nevoie se vor da explicatii suplimentare necesare copiilor in rezolvarea corecta a acesteia.

Exercitiul,explicatia

Fise de lucru, creioane colorate

Individual

Capacitatea de a forma multimi de forme geometrice, dupa criterii date.

oIncheierea activitatii

Se fac aprecieri verbale in ceea ce priveste rezolvarea fisei de lucru, participarea copiilor la activitate,cooperarea acestora in cadrul echipei.

Conversa-tia

Frontal

FISA DE LUCRU

Colorati cu rosu patratele mari;

Colorati cu verde rotundurile mici;

Colorati cu galben triunghiurile;

Taiati cu o linie dreptunghiurile.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate