Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Educarea limbajului ,,Cui i-am pregatit masa?"


PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Educarea limbajului ,,Cui i-am pregatit masa?"


PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA: ,,Cui i-am pregatit masa?"

TIPUL DE ACTIVITATE:     consolidare de cunostinte si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

SCOPUL ACTIVITATII: -formarea deprinderii de a folosi corect dativul;

- dezvoltatrea capacitatii de a asculta cu atentie, de a se concentra

asupra sarcinilor si a modalitatilor de rezolvare a acestora; OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa denumeasca animalele de pe jetoanele puse la dispozitie;



-sa clasifice animalele in animale domestice-salbatice;

- sa cunoasca hrana animalelor si s-o identifice pe jetoane;

- sa dea fiecarui animal hrana corespunzatoare;

- sa verbalizeze actiunile proprii, ale educatoarei sau ale cole-

gilor folosind corect cazul dativ (pisicii, cainelui, ursului etc.)

SARCINA DIDACTICA : indicarea hranei animalelor domestice si salbatice ;

REGULILE JOCULUI: copilul indicat recunoaste cui i s-a pregatit masa dupa hrana asezata

pe masa si denumeste animalul;

ELEMENTE DE JOC: surprize, manuirea materialelor, aplauze, recompense, cantec;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea;

MIJLOACE DIDACTICE: lapte, soricel-pentru pisica; os- pentru caine; morcov, varza-pentru

iepuras; boabe de porumb si grau-pentru pasarile de curte si porc;

iarba si fan- pentru cal, vaca, oaie;nuci si alune pentru veverita;anima-

le de jucarie;imagini cu animale mici si pasari,cu peste, cu zmeura,

afine, mure ; siluete cu animale, fise de evaluare, creioane, imagini

cu hrana ;

DURATA: 25 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,

Editia a II-a revizuita si adaugita

Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul

prescolar- Florica Mitu, Stefania Antonovici, Editura Humanitas

Culegere de jocuri didactice pentru educatia limbajului-Rodica

Gorgan, Dorina Tuduce, Editura Marysan Zalau;

DESFASURAREA ACTIVITATII:

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Instr. si indic.

CAPTAREA ATENTIEI

Educatoarea o prezinta copiilor pe Marinela, o papusa, care astazi vrea sa se joace cu voi, dar in acelasi timp vrea sa vada daca voi cunoasteti animalele domestice, salbatice precum si hrana preferata a acestora

expunerea

Surpriza- papusa

ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR

De aceea ne vom juca jocul ,,Cui

i-am pregatit masa?"si o vom ajuta pe Marinela sa serveasca fiecarui animal felul de mancare preferat de acesta..

explicatia

aprecieri verbale

DIRIJAREA INVATATRII

Se prezinta copiilor regulile jocului.Educatoarea demonstreaza modul in care se va desfasura jocul propus, precum si criteriile dupa care vor fi apreciate raspunsurile date. Se descopera o hrana, se numeste,se precizeaza ,,Cui i-a fost pregatita", se cauta animalul corespunzator si se aseaza in fata hranei.

Conversatia explicatia

OBTINEREA PERFORMANTEI

VariantaI    Educatoarea are pregatite pe masa o iesle mica pentru vaca, oaie, capra, cal; farfurie cu boabe de porumb pentru pasarile de curte; varza si morcovi pentru iepuri si in alt loc sunt asezate animalele-jucarii.Se descopera pe rand cate un fel de hrana, copiii trebuie sa recunoasca obiectele pe care le vad si sa spuna cui i s-a pregatit masa.

Educatoarea:,,Ce am pregatit pe ma-

sa?"

Copiii:Lapte, soricel.

Educatoarea:Cui i-am pregatit aceasta mancare?

Copiii: Pisicii. Copilul numit va alege pisica dintre animalele- jucarii si o va aseza la masa.

Se procedeaza la fel si cu celelalte animale.

Varianta II

Educatoarea afiseaza pe flanelograf imagini cu hrana animalelor si siluete cu animale: copilul chemat alege o imagine cu hrana unui animal si intreaba:Cui i se potriveste aceasta hrana? Raspuns:,,Zmeura,afinele si murele este hrana ursului.Copilul care da raspunsul trebuie sa aleaga anima-

lul numit si sa il puna langa hrana.

VariantaIII

Educatoarea spune o propozitie pe care copiii o completeaza cu un substantiv in cazul dativ

Conversatia

Joc exercitiu

problematizarea

Aprecieri verbale

aplauze

ASIGURAREA RETENTIEI SI TRANSFERULUI

Fiecare copil primeste un ecuson cu hrana pentru animale.In functie de ecuson se grupeaza in jurul anima-

lului-jucarie potrivit si verbalizeaza:

,,Eu sunt hrana(pisicii, cainelui, ursului, vulpii,vacii, calului,etc.)

Rezolva fisa pe care sunt desenate in partea stanga animale iar in partea dreapta hrana acestora. Trebuie sa uneasca cu o linie animalul cu hrana lui.

Activitate individuala

EVALUAREA

Papusa Marinela le multumeste copiilor pentru ajutorul acordat si ii serveste cu dulciuri.Copiii canta cantecul ,,Masa buna"

Aprecieri verbale,

recompense

Ed. Elena Belisica Gradinita PN NR7 Zalau





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate