|  | Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | 
| Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie | 
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA : Gradinita nr. 5 Mizil
NIVELUL GRUPEI: mica-mijlocie
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experientiale
DOMENIUL EXPERIENTIAL VIZAT: Domeniul stiinta
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TEMA ACTIVITATII: *Trenuletul primaverii*
SCOPUL ACTIVITATII: consolidarea si verificarea cunostintelor copiilor despre formarea de multimi de obiecte ; gruparea obiectelor dupa anumite criterii date; recunoasterea formelor geometrice cerc si patrat ; formarea de multimi *cu tot atatea obiecte*prin asezarea obiectelor in perechi; asezarea grupurilor de obiecte in spatiul indicat; stimularea interesului de a rezolva situatii problematice cu caracter matematic ; dezvoltarea atentiei , a spiritului de observatie .
OBIETIVE OPERATIONALE:
-sa grupeze obiectele dupa criteriul formei , marimii , culorii , sesizand apartenenta lor la o multime ;
-sa recunoasca formele geometrice cerc , patrat cu 1 - 2 atribute ( marime , culoare);
-sa formeze multimi cu *tot atatea obiecte* prin asezarea obiectelor in perechi;
-sa aseze grupele de obiecte intr-un spatiu dat conform indicatiilor educatoarei ;
-sa verbalizeze actiunea folosind un limbaj matematic adecvat ;
-sa respecte regulile jocului .
STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE :conversatia , explicatia , elemente de problematizare , demonstratia , jocul .
MATERIAL DIDACTIC: *Zana Primavara* , trenulet , cosulet , biletele , imagini decupate - fluturi , ghiocei, lalele (rosii , galbene) , buburuze (mari , mici) ,albinute , frunze , stimulente .
DURATA : 20 minute
SARCINA DIDACTICA : separarea multimilor dupa un criteriu precizat ; recunoasterea cercului si patratului cu atributele de marime si culoare , formarea de multimi cu *tot atatea obiecte*.
REGULILE JOCULUI : copiii trebuie sa o ajute pe *Zana Primavara* sa isi urce in trenulet prietenii . Pentru aceasta , copilul chemat de zana extrage din cosulet un biletel . El va indeplini sarcina ceruta de zana prin intermediul biletelului .
ELEMENTE DE JOC : surpriza , asteptarea , aplauze , manuirea materialului , stimulente .
VARIANTE DE JOC:
V1 - copiii separa obiectele si formeaza multimi dupa criteriul formei , culorii , marimii ;
V2 - copiii urca *prietenii primaverii* in vagoanele patrat sau cerc , mari sau mici , rosu , galben verde sau albastru ;
V3 - copiii vor pune in perechi elementele unor multimi , formand multimi cu *tot atatea obiecte* .
| EVENIMENTUL DIDACTIC | CONTINUTUL STIINTIFIC | STRATEGII DIDACTICE | EVALUARE | 
| Moment organizatoric | Asigurarea conditiilor desfasurarii activitatii: -aerisirea salii de grupa -pregatirea materialelor | ||
| Captarea atentiei | Se prezinta copiilor sub forma de surpriza *Zana Primavara*. S eprezinta motivul pentru care aceasta a venit la ei : le cere ajutirul pentru a-si incarca prietenii in trenulet si a porni cu ei in toata tara , sa aduca primavara: | conversatia | Evaluarea cunostintelor despre anotimpul primavara | 
| Anuntarea temei si a obiectivelor | Se anunta titlul jocului:*Trenuletul primaverii* . Pentru a o ajuta pe primavara, ei trebuie sa ii grupeze pe prietenii primaverii cum le va cere aceasta si apoi sa ii urce in trenulet. | conversatia, explicatia | Evaluarea capacitatii de a asculta cu atentie sarcinile de lucru | 
| Prezentarea continutului si dirijarea invatarii | Se prezinta copiilor regulile jocului . Primavara va numi un copil care va extrage din cosuletul ei un biletel . Educatoarea citeste sarcina pe care primavara o traseaza copilului prin intermediul biletelului . Acesta indeplineste sarcina si primeste aplauze in cazul executarii corecte . | explicatia , de monstratia , exercitiul | Evaluarea capacitatii copiilor de a asculta cu atentie regulile jocului Evaluarea capacitatii copiilor de a forma multimi de acelasi fel | 
| Desfasurarea jocului | Pe rand , cate un copil numit de primavara extrage un bilet din cosuletul acestuia . Educatoarea ii citeste sarcina , copilul o indeplineste si primeste aplauze daca este corect . Ceilalti copii il irmaresc si il corecteaza in cazul unui esec . Copiii indeplinesc urmatoarele sarcini : -formeaza multimea de fluturi -formeaza multimea de buburuze -formeaza multimea de flori -separa fluturii dupa culoare(fluturi galbeni, fluturi albastri) -separa buburuzele dupa marime (buburuze mari , buburuze mici) -separa florile dupa forma (ghiocei , lalele) | exercitiul , explicatia , jocul | Evaluarea capacitatii copiilor de a forma multimi dupa un anumit criteriu (forma, marime,culoare) | 
| Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse | Dupa indicatiile din biletele copiii ii vor urca in trenulet pe prietenii primaverii astfel: -urca ghioceii in vagonul rotund , albastru -urca lalelele in vagonul patrat , galben -urca buburuzele mari in vagonul patrat , verde, mare -urca buburuzele mici in vagonul patrat , verde , mic -urca fluturii galbeni in vagonul rotund , rosu , si mare -urca fluturii albastri in vagonul rotund , rosu si mic | conversatia , elemente de problematizare , exercitiul | Evaluarea capacitatii copiilor de a aseza multimile conform cerintelor | 
| Asigurarea retentiei si a transferului | Se vor forma multimi cu *tot atatea elemente* : -urca in vagonul lalelelor atatea albinute cate lalele -urca in vagonul buburuzelor mici atatea frunze cate buburuze mici | exercitiul , elemente de problematizare | Evaluarea capacitatii copiilor de a forma perechi si a realiza echivalenta multimilor | 
| Incheierea activitatii | Fixarea temei jocului . Aprecieri generalesi individuale asupra modului cum au raspuns si cum s-au comportat la activitate . Primavara ii rasplateste pe copii pentru ajutorul acordat . | conversatia | Stimulente (primavara ii rasplateste cu bombonele din cosuletul sau) | 
Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate
| Gradinita | |||
| 
 | |||
|  | |||
|  | |||
| 
 | |||
|  | |||