Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC Grupa: mijlocie Activitate de educare a limbajului - Ursul pacalit de vulpe


PROIECT DIDACTIC Grupa: mijlocie Activitate de educare a limbajului - Ursul pacalit de vulpe


PROIECT DIDACTIC

Grupa: mijlocie

Categoria de activitate:Activitate de educare a limbajului

Tema: "Ursul pacalit de vulpe"

Tipul de activitate: de invatare

Forma de realizare: povestea educatoarei

Scopul activitatii:

Formarea depriderii copiilor de a audia o poveste in colectiv; dezvoltarea proceselor psihice; activizarea vocabularului.



Obiective operationale:

a)cognitive:

sa numeasca anumalele salbatice;

sa cunoasca modul lor de viata ;

sa asculte cu atentie povestea educatoarei;

sa cunoasca personajele povestii;

sa desprinda caracteristici ale personajelor;

sa inteleaga mesajul transmis;

sa rezolve corect sarcina din fisa.

b)psiho- motorii:

coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica.

c)afective:

sa participe cu placere la activitate.

Metode si procedee: conversatia, explicatia,    povestirea, exercitiul.

Material didactic:imagini sugestive din poveste, siluete ale personajelor din

povesti,caiete tip, creioane colorate.

Material bibliografic:

- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii -

Bucuresti 2005;

Culegere de texte literare.

Durata: 15`-20`

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.

Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

I.

Captarea atentiei

Se spune o ghicitoare:

" Rosioara si roscata

Umbla noaptea prin poiana,

Si la noi si la vecini

Ca sa cumpere gaini.

De platit nu le plateste,

Dar pe loc le jumuleste

Cum se numeste?

(vulpea)

Surpriza

II.

Reactualizarea cunostintelor

Despre ce animal se vorbeste in ghicitoare?

Unde traieste vulpea?

Ce fel de animal este?

Cu ce se hraneste?

In ce povesti am intalnit vulpea?

Cum se comporta vulpea in povestile invatate?

Conversatia

III.

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

- Astazi vom invata o noua poveste din care reiese siretenia vulpii. Povestea se numeste "Ursul pacalit de vulpe"

Explicatia

IV.

Dirijarea procesului de invatare

- Ascultati cu atentie povestea!

Voi expune continutul povestii avand in vedere o expunere clara, corecta si expresiva.

Expunerea povestii va fi insotita de prezentarea de imagini din poveste.

Momentele povestirii

Iarna vulpea nu mai gaseste de mancare si se preface moarta in mijlocul drumului.

Taranul o arunca in carul cu peste crezand ca este moarta.

Vulpea impinge peste din caruta pe drum de unde il

Povestirea

Explicatia

Nr.

Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

aduna si-l pune in sac ducandu-l la vizuina ei.

4.Vulpea il pacaleste pe urs trimitandu-l sa prinda peste din balta din mijlocul padurii.

5.Ursul este pacalit de vulpe si ramane fara coada.

- Cum s-a numit povestea?

- Cand se petrece actiunea?

- Despre cine a fost vorba in poveste?

- Deci, cate animale participa la desfasurarea actiunii?

- De ce nu mai gasesc ele mancare?

- Dupa cum se comporta in poveste ce putem spune despre vulpe?

- Cum il pacaleste vulpea pe urs?

- Sa cantam cantecul in care vulpea a fost pacalita!

Conversatia

V

Evaluarea

- Sa aleaga un copil siluetele personajelor din poveste si sa le afiseze la suport.

- Deschideti caietele la semnul pus de mine. Priviti cu atentie fisa.

Exercitiul

"Incercuiti animalele despre care este vorba in poveste"

VI

Incheierea activitatii

Aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si asupra comportarii copiilor.

Explicatia





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate