Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC Grupa: mare Activitate interdisciplinara: 'Ma plac asa cum sunt"


PROIECT DIDACTIC Grupa: mare Activitate interdisciplinara: 'Ma plac asa cum sunt"


PROIECT DIDACTIC

Gradinita: cu p.p.nr.8, Campia Turzii

Grupa: mare

Activitatea: Activitate interdisciplinara

Categoria de activitati desfasurate: Educarea limbajului; educatie pentru societate; Educatie plastica

Tema:,,Ma plac asa cum sunt"

Tipul de activitate: predare-invatare

Scopul activitatii:Educarea capacitatii de a intelege si rezolva probleme;

Dezvoltarea unei imagini de sine pozitive.



Obiective: Sa descopere in continutul poeziei problema cu care se confrunta personajul;

Sa-si formeze capacitatea de a rezolva o problema;

Sa-si dezvolte gandirea critica;

Sa invete diferite moduri de a exprima o calitate personala, sau a altor persoane;

Sa accepte si sa aprecieze diversitatea;

Sa se    exprime corect, in propozitii si fraze simple;

Sa deseneze, sa analizeze lucrarea proprie si a colegilor;

Sa se implice afectiv in activitate;

Strategii didactice:

1. Metode: conversatia, problematizarea, descoperirea, surpriza, observatia, exercitiul, evaluarea, jocul, turul galeriei

2. Mijloace didactice: Tablou cu Capsuna din poezie, foi, creioane colorate, fes verzui,

3. Forme de organizare: frontala, pe grupuri, individual.

4. Sisteme de evaluare: evaluare formativa

5. Metode de evaluare: observare curenta, verificare orala, examinare prin proba scrisa

Durata- 25-30'

Bibliografie: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, editia a II-a, Bucuresti-2005;

Instruire interactiva, ed. Presa Universitara Clujeana, Cluj-Napoca, 2002;

Vasile Flueras, Paideea si gandirea critica, Cluj-Napoca, 2003;

Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Bucuresti, 2007.

Nr.

Crt.

Evenimente didactice

Continut stiintific/ Modalitati de realizare

Strategii didactice

Evaluare

I.

ORGANIZAREA

ACTIVITATII

Organizarea mediului educational

*Gruparea masutelor in doua grupuri;

*Asezarea scaunelelor in careu deschis;

*Pregatirea materialului didactic necesar

Organizarea colectivului de copii

Copiii intra in sala de grupa intonand cantecul

,,Tot ce e pe lume".

Asezarea pe scaunele

Observarea comportamentului

nonverbal

II.

a.

b.

c.   

d.

e.

f.

DESFASURAREA

ACTIVITATII

Scenariu activitatii

Captarea atentiei

Anuntarea temei

Convorbire

Desen

Turul galeriei

Joc-dramatizare

Se descopera tabloul cu Capsuna din poezie.

Un copil va recita poezia,, Capsuna", de Daniela Crasnaru:

,,O capsuna cu pistrui / Si cu fes micut verzui /

Se plangea ca, de la soare / Toti pistruii-i cresc mai tare/

Si ca are mult necaz / Ca-i prea rosie-n obraz./ Si pan'sa

rasara luna / Se tot vaicarea intr-una: / Of si vai, fir-ar sa fie/

De ce n-am precum ciuperca / Pe capsor o palarie?"

Se va purta o discutie cu copiii pentru stabilirea problemei

cu care se confrunta personajul: Capsuna este nemultumita

de aspectul ei fizic; stabilirea faptului ca oamenii sunt

deosebiti, nu sunt la fel ca aspect, etnie, religie si ca fiecare

om are ceva bun si frumos, deci calitati.

Astazi vom desfasura activitatea ,, Ma plac asa cum sunt" si

vom incerca sa spunem ceva bun si frumos despre Capsuna

pentru a o ajuta sa-si schimbe parerea despre ea.

Se poarta o scurta conversatie pe marginea tabloului pentru

se descrie fructul: forma, culoare, parti componente. Se

scot in evidenta calitatile si importanta Capsunei in alimen-

tatie: este rosie, zemoasa, dulce, gustoasa, are vitamine.

Copiii se impart in doua grupe:

Grupa Capsunilor multumite deseneaza Capsuna de culoa-

re rosie, cu pistrui, cu fes micut, verzui,

Grupa Capsunilor nemultumite deseneaza Capsuna verde,

cu palarie ca a ciupercii.

Lucrarile se afiseaza pe un panou pe doua coloane, in functie

de sarcina pe care au realizat-o copiii.

Analizarea lucrarilor pentru a se evidentia faptul ca, asa cum

este in realitate capsuna arata mai bine:

- Are de ce sa fie nemultumita capsuna?

-Ce credeti ca s-ar intampla daca ar avea palaria ca a ciuper-

cii? ( ar fi urata, razele soarelui n-ar mai ajunge la ea, nu

s-ar coace, n-ar fi buna de mancat),

- Voi cum ati proceda daca ati fi in locul capsunii?

Se stabileste impreuna cu copiii ca, fiecare persoana are si

calitati si fiecare dintre noi putem spune ceva bun si frumos

despre noi si cei din jur.

,,Ma plac asa cum sunt!"- Un copil va fi Capsuna , va sta

in mijlocul cercului si va imita comportamentul acesteia.

Ceilalti copii vor comenta si vor combate parerile negative

ale Capsunei despre sine, gasindu-i de fiecare data calitati:

Ce crede Capsuna despre

ea

Ce credem noi despre ea

-Fesul meu este prea mic!

-Am prea multi pistrui!

- Soarele ma arde prea tare,

sunt prea rosie-n obraz!

-Vreau o palarie mare, ca a ciupercii!

-Ma plac asa cum sunt! Cred ca sunt frumoasa.

Va multumesc pentru ajutor!

-Fesul tau este micut-verzui, deci e frumos!

-Pistruii sunt draguti; si eu

am pistrui; sunt la moda;

-Esti frumoasa, obrajii rosii spun ca suntem sanatosi;

si eu am obrajii rosii!

-Nu ai nevoie de ea; o sa fii urata cu palarie mare,

soarele nu o sa te mai poata incalzi si nu o sa te coci.

Surpriza

Conversatia

introductiva

Problematizarea

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Problematizarea

Jocul

Evaluare prin

aprecieri verbale

Aprecieri

individuale

Examinare prin

proba practica

Aprecieri verbale

individuale

si globale

Aprecieri

individuale

III.

INCHEIEREA ACTIVITATII

Concluzii, evaluare

- Se fac aprecieri asupra modului cum au reusit sa rezolve

probleme, cum au desenat, cum s-au comportat copiii pe

parcursul activitatii.

-Se scoate in evidenta necesitatea de a accepta diversitatea si

diferentele dintre oameni, de a ne accepta asa cum suntem.

Conversatia

Evaluare individu-

ala si globala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate