Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC Grupa: Pregatitoare Meseria - bratara de aur Cunoasterea mediului / interdisciplinar


PROIECT DIDACTIC Grupa: Pregatitoare Meseria - bratara de aur Cunoasterea mediului / interdisciplinar


PROIECT DIDACTIC

Grupa: Pregatitoare

Categoria de activitate: Cunoasterea mediului / interdisciplinar

Tema activitatii: "Meseria - bratara de aur"

Mijloc de realizare: Joc didactic

Tipul activitatii: consolidare, verificare



OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

consolidarea si verificarea cunostintelor despre profesii/meserii, din perspectiva interdisciplinara;

consolidarea deprinderii de exprimare corecta;

formarea unor deprinderi practic-gospodaresti;

cultivarea interesului si a placerii de a invata prin cooperare;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O.1 - sa participe activ la conversatia euristica, folosind ilustratiile din caietul " ABC-ul

meseriilor;

O.2 - sa-si aleaga, ca tema de discutie in grup, una din meseriile despre care am invatat in

cadrul proiectului tematic "ABC-ul meseriilor";

O.3 - sa aleaga literele (cu magnet ) care intra in componenta cuvantului care denumeste

profesia aleasa,( cu ajutorul sunetelor initiale ale cuvintelor care denumesc imaginile din casutele de pe randul de sus ) si sa "rezolve integrama", scriind cuvantul respectiv pe tabla magnetica;

O.4 - sa gaseasca, pe rand, pe panoul meseriilor, cele 6 imagini (unelte,materiale, produse) reprezentative pentru profesia aleasa, verificand corectitudinea raspunsului cu

ajutorul soneriei si al beculetului panoului electric;

O.5- sa accepte si sa ofere sprijin, daca este cazul, pentru ca impreuna, prin cooperare,

grupul sa gaseasca raspunsurile corecte, care vor fi exprimate de catre lider;

O.6 - sa formuleze propozitii cat mai variate despre profesia respectiva, facand schimb

de idei in cadrul grupului, pentru selectarea propozitiilor corecte si expresive;

O.7 - sa elimine din multimea de jetoane, jetoanele cu imagini nepotrivite pentru meseria pe care o reprezinta grupul respectiv;

O.8 - sa sintetizeze aspectele caracteristice profesiei /meseriei pe care o reprezinta grupul,    pe baza imaginilor, ca rezultat al muncii in.echipa;

O.9 - sa gaseasca cat mai multe modalitati prin care sa exprime ganduri, sentimente, emotii, in legatura cu profesia respectiva: ghicitori, rime, poezii, cantece, gesturi, pantomina, etc.

O.10 - sa participe activ si afectiv la jocul de rol " De.-a cofetarii", pentru a pregati impreuna " Salam de biscuiti", cadoul copiilor pentru mame, de 8 Martie.

RESURSE UMANE: 20 de copii de 6-7 ani;

RESURSE DE TIMP: 30-35 de minute;

STRATEGIA DIDACTICA:

MIJLOACE DIDACTICE: 10 caiete:"ABC-ul meseriilor - Exercitii-joc" , autori: V. Preda si D. Dosa, pentru lucrul in perechi, prin metoda: " Ganditi/lucrati in perechi"; jetoane cu magnet, litere cu magnet, table magnetice, creta colorata; panoul electric, ingredientele prevazute in reteta: "Salam de biscuiti" vase si ustensile necesare pentru prepararea prajiturii, in conditii igienice, impreuna cu copiii;

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia euristica, dialogul, ganditi/lucrati in perechi, invatarea prin cooperare, brainstorming, floare de lotus(cu procedeul: Bratara de aur a meseriilor), concurs pe echipe, joc de rol, problematizarea;

ELEMENTE DE JOC: jocul cu floarea de lotus si piesele bratarei, concurs pe echipe, aplauze, recompense, sunetul soneriei si aprinderea beculetului panoului electric, jocul de rol: "De-a cofetarii";

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

Revista "Invatamantul prescolar", nr. 1/2007, pp162 - 198;

Suportul teoretic al cursului de formare: "Educatia incluziva" si " Metode centrate pe elev";

Scheau, I., " Gandirea critica", Ed. " Dacia", 2004;

Scheau, I., "Metode alternative de evaluare", Ed. "Dacia", 2007;

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;

Momentele activitatii

Ob

Op

Continutul activitatii

Strategia didactica

Evaluare

1.Moment organizatoric

2.Captarea atentiei

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

4. Reactualizarea cunostintelor

5.Explicarea regulilor jocului

6.Asigurarea retentiei si a transferului

7.Incheierea activitatii

O1

O2

O2

O5

O6

O7

O3

O5

O9

O4

O8

O9

O10

Amenajarea spatiului educational pentru lucrul in perechi, la masute, apoi pe grupuri de cate 4 copii;

Aranjarea materialelor si mijloacelor didactice la indemana educatoarei si a copiilor;

Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;

Deschid cartea ABC-ul meseriilor la prima pagina si, citind versurile:

" Cartea aceasta priveste-o anume,

Foile ei le intoarce,

Vezi, meseriile toate sunt bune,

Ia-ti-o pe cea care-ti place;! ( Vladimir Maiakovski), invit copiii la o incursiune in lumea meseriilor.

Rugandu-i sa se grupeze cate doi, fiecare pereche va primi cateun caiet, ABC - ul meseriilor, pe care timp de 3 - 4 minute il vor rasfoi si vor discuta in soapta tot ce-si amintesc despre meserii, cunostinte acumulate in alte activitati,

dandu-le cateva puncte de reper, ca baza pentru discutii:

sa "citeasca" numele profesiei, deslusind fiecare litera in parte prin corespondenta cu imaginile din "icoanele" de pe randul de sus;

sa desparta in silabe cuvantul si sa precizeze numarul silabelor, precum si sunetele initial si final, prin pronuntarea cuvantului fara sunetul initial si apoi fara cel final;

sa descrie imaginea, enumerand unelte, materiale, produse, aspecte de munca etc.

Dupa epuizarea timpului alocat acestui moment, voi cere copiilor sa enumere cat mai multe meserii, sa precizeze ce profesii au parintii lor si ce ar dori sa devina cand vor fi mari.

Prezentarea metodei FLOARE DE LOTUS si a procedeului: BRATARA DE AUR A MESERIILOR

1. Se anunta tema centrala: Meseria - bratara de aur ( denumirea simbolizata si scrisa a temei, in mijlocul florii de lotus , in cercul liber, din mijloc, al bratarii) este un joc didactic, prin care avem ocazia sa aratam parintilor ce stim despre profesii/meserii.

Pentru a fi o activitate interesanta pentru voi, mai ales, m-am gandit ca, pentru inceput, sa spuna fiecare ce intelege, ce-i vine in minte cand aude ca meseria este bratara de aur.

Retinem, apreciem toate ideile si le evidentiem pe cele originale si mai inspirate.

Vom lucra in echipe de cate 4 copii, grupati in jurul unei meserii, pentru ca mai bine si mai placut invatam in grup, ajutandu-ne, sprijinindu-ne sau

corectandu-ne unii pe altii, atunci cand este cazul.

2. Vom forma cele 5 grupe ( a cate 4 copii fiecare, prin numarare pana la 5; toate numerele 1 vor forma echipa I, toate numerele 2 - echipa II etc.); liderul fiecarei grupei va scoate dintr-un plic, cu "mana norocoasa" o imagine, reprezentand o profesie, pe care o va aseza pe o piesa a bratarei.

3. Imaginnea aleasa de fiecare lider devine tema centrala pentru fiecare subgrupa, care va rezolva pe rand sarcini legate de caracteristici ale profesiei aferente:

- fiecare membru al echipei formuleaza o propozitie despre meseria respectiva, produse, unelte, materiale, pe baza unor imagini potrivite, selectate dintr-o multime de imagini si asezate pe una din asa-zisele "piese" ale bratarii de aur a meseriilor, cu sprijinul echipei, daca este cazul.

- sa ghiceasca sau chiar sa compuna ghicitori;

-,sa "scrie" cuvantul pe tabla magnetica, sa-l desparta in silabe, sa precizeze numarul de silabe, sunetul initial, sunetul final, prima si ultima silaba, poezii, cantece, pantomima, desene etc.

4. Educatoarea apreciaza cu bulina rosie - raspunsurile corecte si complete, cu jumatate de bulina rosie - raspunsurile corecte dar incomplete, nicio bulina - pt. raspunsuri gresite si bulina neagra - pentru indisciplina.

5. Varianta - lucram cu panoul electric.

Pe prima coloana a panoului sunt afisate imagini reprezentand alte 5 profesii/meserii, iar pe celelalte 6 coloane, fara o ordine anume, sunt repartizate imagini, cifre, litere, cuvinte, etc, care trebuie puse in relatie cu cele cinci profesii/meserii de pe prima coloana; se repartizeaza profesiile astfel: prima casuta de pe primul rand al primei coloane revine echipei nr. I, etc.

Aprecierea raspunsului este facuta:

- de catre panou, prin aprinderea beculetului si sunetul soneriei, cand raspunsul este corect;

- de catre educatoare prin buline;

- de catre copii si parinti prin aplauze.

6. La sfarsitul timpului de lucru sunt prezentate rezultatele fiecarui grup de lucru: liderii grupurilor aduc pe rand piesa din bratara de aur a meseriilor, completata cu imagini si prezinta ideile elaborate in grup despre profesia pe care au avut-o ca tema centrala de discutie, piesa bratarei fiind asezata pe floarea de lotus. Grupul canta strofa aferenta din cantecul " Sunt atatea meserii indragite de copii".

Sunt premiate apoi echipele de pe primele trei locuri, iar a patra primeste mentiune.

Se apreciaza eficienta muncii in echipa, bazata pe sprijin reciproc, efort sustinut, franarea de la indisciplina pentru interesul comun, toleranta, bucuria succesului comun, chiar si impartirea esecului cu ceilalti fiind benefica.

Dupa intonarea cantecului: "Sunt atatea meserii indragite de copii", in cor si cu solisti, cantec care se incheie cu strofa:

"Ciocolata stiu sa fac,

Prajituri si cozonac,

Pentru mama, dragi copii,

Cofetar vestiti voi fi.",

voi face aprecieri generale si individuale referitoare la participarea copiilor la activitate, apoi vom trece la Jocul de rol: " De-a cofetarii", incercand, ca activitate complementara, sa facem " Salam de biscuiti", dupa urmatoarea reteta:

500 gr biscuiti, 300gr zahar, 150 ml apa, o margarina, 50 gr cacao;

Se pun apa si zaharul pe foc, pana se topeste zaharul; se adauga margarina.

Cand se topeste, se pun biscuitii, jumatate rupti in bucatele, iar cealalta jumatate, dati prin masina, o sticluta esenta de rom, samburi de nuca, stafide etc. Se amesteca bine, apoi compozitia fierbinte se pune pe celofan, se ruleaza si se pune la rece.

Pofta buna!!!

Ganditi/lucrati in perechi

Conversatia euristica

Floare de lotus

Brainstorming

Explicatia

Metoda floare

de lotus procedeul:

Meseria - Bratara de aur

Problematizarea

Concurs pe echipe

Confirmarea sau infirmarea raspunsului de catre panoul electric

Conversatia

Jocul de rol

Orala

Frontala

Frontala

Individuala

Individuala

Evaluare individuala

Aprecirea frontala prin buline

si aplauze

Orala

Frontala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate