Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC GRUPA Pregatitoare - Jocuri si activitati la alegerea copiilor


PROIECT DIDACTIC GRUPA Pregatitoare - Jocuri si activitati la alegerea copiilor


PROIECT DIDACTIC

GRUPA Pregatitoare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri si activitati la alegerea copiilor

TIPUL DE ACTIVITATE :Consolidare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Modelaj ,indoire sarma ,scriere, citit, joc de rol ,constructii ,desenul zburator

TIPUL DE INVATARE: Psiho-motorie

CENTRE DE ACTIVITATE:

1.JOC DE MASA: ,, Domino -cifre''

,,Cu litera se potriveste?''

,, Puzzle cu cifre si litere''



BIBLIOTECA: ,,Citim albumul toamnei

,'Sarea in bucate de Petre Ispirescu

,,Denumeste imaginile si asociaza cuvintele care le reprezinta

ARTA: ,,Gardul gradinii de legume'' - modelaj din aluat

,, Marul si para''- indoire sarma

,, Rochita toamnei''- desenul zburator

4.CONSTRUCTII:,,Litere din betisoare

,, Cifre din chibrituri''

5.JOC DE ROL: ,,La aprozar''

,,De-a biblioteca''

SCOPUL: Cultivarea spiritului de observatie in perceperea categoriilor de linii din mediul inconjurator ,dezvoltarea perceptiei in diferentierea formei , marimii , pozitiei si dispunerii in spatiu a semnelor grafice.

Cultivarea sensibilitatii si a intereselor pentru activitatea de scris - citit in gradinita.

Cultivarea spiritului critic ,in evaluarea lucrarilor proprii sau ale altor copii.

OBIECTIVE:

COGNITIV OPERATIONALE

-sa inteleaga diferenta dintre desen si scris;

-sa lege cuvantul oral de imagine si de cuvantul scris alaturat;

-sa inteleaga si sa spuna ca scrisul ,cuvintele scrise dintr-o carte ne spune o poveste;

-sa recunoasca (,,sa citeasca'')in cadrul jocurilor de rol numele magazinului ,etichetele unor produse ;

-sa joace Domino, care implica recunoasterea si citirea cifrelor;

-sa stie cum sa manipuleze o carte ,cum sa o deschida ,de unde incepe, cum se intorc paginile pentru a nu-i indoii foile si a nu o murdarii;

-sa execute cu succes sarcinile jocurilor tip puzzle, cu diferite grade de dificultate ;

-sa utilizeze materialul scris in vederea executarii unor sarcini date;

-sa indoaie sarma pentru a obtine litere;

-sa modeleze folosind aluat;

-sa utilizeze scrierea pentru a executa etichete cu nume de lucruri ori (bani)

-sa traseze semne grafice relativ corect;

PSIHO-MOTORII

-sa lucreze independent;

-sa-si coordoneze oculo-motor miscarile in timpul lucrului;

-sa manuiasca organizat materialul;

-sa pastreze curatenia la masa de lucru;

AFECTIV MOTIVATIONALE

-sa manifeste independenta si perseverenta in actiune;

-sa recepteze tema propusa;

STRATEGII DIDACTICE

MIJLOACE SI PROCEDEE: conversatia ,explicatia , demonstratia ,modelajul , indoirea sarmei ;desenul zburator , munca independenta ,povestirea ,joc de rol , exercitiul , ,,citirea'' de imagini.

MATERIAL DIDACTIC: Domino , jetoane cu imagini si litere , puzzle , albumul toamnei ;,Sarea in bucate'' de Petre Ispirescu - povestea ,fise de munca independenta , aluat , sarma ,betisoare ,chibrituri ,ladite cu fructe si legume de toamna , cosuri ,bani.

RESURSE TEMPORALE:    minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa Activitatilor Instructiv Educative in Gradinita de Copii

Educarea limbajului in invatamantul prescolar, vol.II ,comunicarea scrisa de Magdalena Dumitrana ,Campania 2001

Gradinita mileniului III, An IV , nr.1(6)-2005

Eveniment didactic

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

2.Introducerea in activitate

3.Desfasurarea (jocului)activitatii

4.Incheierea activitatii

Evaluare

-stabilirea climatului psihopedagogic favorabil desfasurarii activitatilor

-repartizarea materialului didactic necesar pt.fiecare centru de activitate;

-repartizarea copiilor pe centre ,dupa dorintele lor;

-dupa sosirea copiilor in sala de grupa acestia vor fi indrumati spre centru de activitate ,pe care-l doresc ,prezentandu-li-se sarcinile didactice;

1.Centrul ARTA

La acest centru unii copii modeleaza din aluat gardul gradinii de legume, altii indoaie sarma redand forma literei M si P, iar impreuna ,decoreaza rochia ,,Zanei Toamna''.

Inainte de a incepe ,voi explica modul de lucru si etapele pe care trebuie sa le urmeze. Apoi ii voi pune pe ei sa-mi explice modul de lucru si etapele pentru a vedea daca au inteles ce au de facut. Tot inainte de a incepe vom face cu totii cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii.

2.CENTRUL :JOC DE MASA

La acest centru unii copii vor pune in corespondenta cifra cu multimea de elemente corespunzatoare ,altii pe baza jetoanelor ,de diferite marimi trebuie sa gaseasca cuvantul care incepe cu un anumit sunet .Pe masa vor fi asezate puzzle cu cifre in limitele 1-10 si cu alfabetul limbii romane ,pe care copiii doritori le vor asambla

3.CENTRUL BIBLIOTECA

Copiii rasfoiesc ,,Albumul Toamnei'', intuiesc imaginile ,citesc cuvintele ,asociaza cuvantul cu imaginea ,alti copii citesc povestea ,,Sarea in bucate'' de Petre Ispirescu

Copiii care doresc vor rezolva o fisa de munca individuala , acestia vor trasa cu creionul linii de la imagini la cuvintele corespunzatoare.

4.CENTRUL CONSTRUCTII

La acest centru copiii vor avea la dispozitie betisoare si chibrituri din care vor construii cifre si litere.

5.JOC DE ROL

,,La Aprozar''

Pe o etajera vor fi expuse legume si fructe de toamna iar in dreptul fiecaruia va fi scrisa denumirea .Un copil va fi vanzatorul iar 2 sau 3 cumparatorii .Ei vor putea cumpara folosindu-se de bani fructe si legume care vor fi depozitate pentru iarna.

Astfel cumparatorii care intra in magazin vor putea asocia cuvantul scris cu legumele sau fructele din dreptul lui.

6.CENTRUL BIBLIOTECA

Un copil va fi bibliotecarul iar 2,3 vor imprumuta carti de la biblioteca .Bibliotecarul va trebui sa recunoasca cartea ceruta dupa imaginea de pe coperta sau dupa titlu, iar copilul care a imprumutat cartea va trebui sa semneze pentru ea intr-o fisa de evidenta cu un semn grafic.

In incheiere ii voi pune pe copii sa-si evalueze propria lucrare dar si a colegilor, sa gaseasca asemanari si deosebiri intre lucrari:

Vom recita poezia ,,Patania Marului,, de Stoica Mioara si vom canta cantecul ,,A, a ,a ,acum e toamna da !

-conversatia

-explicatia

-explicatia

-modelaj

-indoire sarma

-desenul zburator

-puzzle

-munca independenta

-exercitii

-citirea de imagini

-povestirea

-munca individuala

-daca au retinut modul de lucru si etapele

-daca pastreaza linistea si curatenia la masa de lucru chiar daca lucreaza si individual

-daca au pus in corespondenta cifra cu multimea de obiecte corespunzatoare

-daca au ales corect cuvantul care incepe cu un anumit sunet;

-daca construiesc corect puzzle;

-daca intuiesc si citesc corect albumul;

-daca povestesc corect povestea ,,Sarea in bucate'' de Petre Ispirescu

-daca au construit corect cifre si litere;

-daca saluta la intrare si iesire ,stiu sa se adreseze si au depozitat cumparaturile pentru iarna

-daca au respectat regulile jocului.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate