![]()  |  Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | 
| Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie | 
 
   
 
  
   
  
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA: NR. 8 ALEXANDRIA
GRUPA : PREGATITOARE, 'STEP BY STEP'
INSTITUTOR:
TEMA: NATURA- TOAMNA
SUBTEMA: ' FLORI DE TOAMNA'
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA PE ARII DE STIMULARE
CATEGORII DE ACTIVITATI: JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
TIPUL ACTIVITATII: VERIFICAREA SI SISTEMATIZAREA CUNOSTINTELOR
SCOPUL ACTIVITATII:
Fixarea cunostintelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului toamna -fenomene, fructe, legume, flori:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALFABETIZARE: -sa realizeze o carte cu titlul 'Culorile toamnei'
ARTA: - sa redea imaginea unor flori de toamna , folosind culorile corespunzatoare temei;
sa finalizeze si sa analizeze lucrarile;
MANIPULATIVE: -sa formeze intregul, respectand culorile de pe piesele de puzzle;
-sa selecteze imaginile care reprezinta flori de toamna;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, povestirea, descoperirea, exercitiul, munca independenta;
MIJLOACE DIDACTICE: imagini ilustrand anotimpul toamna, fructe , flori, legume de toamna, puzzle cu flori de toamna, jetoane pentru realizarea cartii, acuarele, pensula, apa, servetele, recompense.

     
DEMERSUL DIDACTIC
| 
   Momentele activitatii  |  
   Continutul activitatii  |  
   Strategii didactice  |  
   Evaluare  | 
 
| 
   1. Reactualizarea cunostintelor anterior dobandite  |  
   Copiii participa la intalnirea de dimineata; ei patrund in sala de grupa, cantand melodia 'Toamna', si se aseaza intr-un cerc pe pernute; -salutul: Educatoarea anunta forma de salut: 'Dimineata a sosit Toti copiii au venit In cerc ne adunam Pe musafiri ii salutam A inceput o noua zi Buna dimineata, copii!' -prezenta : un copil va merge la panou si va ridica semnele celor care nu au sosit la gradinita -stabilirea coordonatelor temporale: Ce zi este astazi? Care sunt zilele saptamanii? Care sunt zilele cand voi veniti la gradinita? -completarea calendarului naturii  |  
   Intalnirea de dimineata Conversatia Discutia colectiva  |  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   Observarea comportamentului non-verbal  | 
 
| 
   2. Captarea atentiei  |  
   Copiii asezati in cerc, pe pernute , descopera in interiorul acestuia o crizantema. -Oare ce ne-a pregatit pentru astazi aceasta crizantema? Ei observa ca floarea contine un mesaj. Voi citi mesajul trimis de Zana Toamna.Pe un panou voi avea asezata o imagine specifica acestui anotimp. Le voi cere sa spuna cat mai multe idei , care le vin in minte despre toamna. -se poarta o scurta discutie cu copiii referitoare la podoabele Toamnei.  |  
   Starnirea curiozitatii si a atentiei Conversatia Ciorchinele  |  
   Evaluarea starii de reactie a copiilor la aparitia elementului surpriza Aprecierea raspunsurilor date de copii  | 
 
| 
   3. Anuntarea temei si a obiectivelor  |  
   -Copii, astazi, tema noastra mult iubita| De toti copiii indragita| Este toamna- flori de toamna.  |  
| 
   4. Prezentarea optima a continutului  |  
   Prezentarea centrelor de activitate cu materialele si sarcinile specifice. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele educatoarei si sarcinile ce trebuie indeplinite; fiecare copil isi alege semnul individual si il asaza in compartimentul corespunzator centrului in care va lucra.  |  
   
   Explicatia  |  
   
   
   
   Intuirea materialelor cu care urmeaza sa se opereze.  | 
 
| 
   5. Obtinerea performantelor  |  
   Activitati pe arii de stimulare: Alfabetizare:- copiii realizeaza o carte cu flori , legume si fructe de toamna; fiecare pagina cuprinde o imagine in care ei plaseaza fructe ,flori, legume in functie de culoare. La sfarsit paginile sunt unite obtinandu-se astfel o carte. Arta:- copiii vor picta flori de toamna Manipulative:- copiii sorteaza imagini specifice anotimpului toamna, realizeaza intregul, prin imbinarea pieselor puzzle, obtinand astfel florile de toamna.  |  
   
   
   Munca in echipa Exercitiul  |  
   
   
   Realizarea lucrarilor Rezolvarea sarcinilor  | 
 
| 
   6. Evaluarea performantelor  |  
   Dupa incheierea activitatilor la centre, copiii trec in grup pe la fiecare centru si apreciaza activitatea proprie si pe cea a colegilor, acordand cate o crizantema si o tufanica in functie de corectitudinea cu care au realizat sarcinile.In felul acesta s-au format doua echipe : echipa crizantemelor si echipa tufanicilor.  |  
   
   Indeplinirea sarcinilor  | 
 
 
 
   
                   
  
   
     
   
     
   
       
   
 
  
   
 
  
   
   
    
   
  
Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate
| Gradinita | |||
  | 
      |||
| 
		 | |||
| 
	 | |||
| 
 | 
  |||