Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC GRUPA: Nivel I -grupa 'ZUM-ZUM' EDUCATIE FIZICA - Consolidarea alergarii cu ocolire de obstacole


PROIECT DIDACTIC GRUPA: Nivel I -grupa 'ZUM-ZUM' EDUCATIE FIZICA - Consolidarea alergarii cu ocolire de obstacole


PROIECT DIDACTIC

DATA: ianuarie 2010

GRUPA Nivel I -grupa 'ZUM-ZUM'

GRADINITA P.P. NR. CONSTANTA



EDUCATOARE

DOMENIUL EXPERIENTIAL: PSIHOMOTRIC

CATEGORIA DE ACTIVITATE EDUCATIE FIZICA

TIPUL DE ACTIVITATE: mixt

TEME 1.Consolidarea alergarii cu ocolire de obstacole

2.Invatarea mersului in echilibru pe o linie trasata pe sol

Dezvoltarea calitatii motrice: Indemanare

OBIECTIVE CADRU

Formarea si dezvoltarea deprinderilor motrice de baza si utilitar-aplicative;

Stimularea calitatilor intelectuale, de vointa si afective in vedere aplicarii

independente a deprinderilor insusite.

OBIECTIVE DE REFERINTA

-Sa-si insuseasca constient deprinderile motrice de baza,

aplicativ-utilitare, pentru imbogatirea experientei motrice si aplicarea

independenta a acestora in perspectiva;

O.P.M1 Sa execute corect alergarea in directia indicata ruland corect talpa pe

sol de la calcai spre varf,trunchiul usor inclinat inainte, bratele indoite din cot, se

misca pe langa corp, cu pas de lungime constanta si frecventa moderata

O.P.M2 O2 -Sa-si insuseasca corect deprinderea utilitar aplicativa

imbunatatindu-si capacitatea de coordonare specifica;

O.P.M3 O3 - Sa perceapa componentele spatio-temporale vizand: directia,

traiectoria, viteza si amplitudinea miscarilor corpului si a segmentelor sale;

O.P.M4 O4 - Sa colaboreze cu coechipierii respectandu-si adversarii si regulile de joc;

O.P.M5 Sa raspunda prompt si corect comenzilor date.

OBIECTIV AFECTIV Formarea spiritului de echipa si a colaborarii intre parteneri,sporirea increderii in fortele proprii

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Mijloace

M1-Explicatia    m1-casetofon, CD.

M2-Demonstratia m2- "copacei"

M3- Exercitiul fizic m3- jucarii de plus

M4-Instructajul verbal m4- clopotel

(Corectarea greselilor de executie) m5-cosulet si flori

M5-Jocul, povestirea sugestiva

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

BIBLIOGRAFIE:

Miruna, Moroianu- Metodica activitatilor instructiv - educative in invatamantul preprimar, Editura Didactica Nova , Craiova , 2008

MECT - Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 - 6/7 ani) , 2008

ETAPELE

ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII

STRUCTURI MOTRICE

DOZAREA

EFOR

TULUI

INDICATII METODICE

FORMATII DE LUCRU

Strategii

didactice

1.Moment organizatoric

2'

Adunarea

Alinierea in linie pe un rand "umar langa umar".

Verificarea prezentei si a tinutei

Actiuni pe loc - exercitii de intoarcere prin pasire:

"Fa la fel ca mine"

Actioneaza la comanda, ducand mainile pe cap, mainile pe solduri, mainile la ceafa, etc.

Actiuni in deplasare

La comanda alearga spre reperele indicate , la comanda revin la locul initial in formatie.

Comunicarea temelor

2 minute

Se aliniaza    pe un rand

cu varfurile la marginea covorului.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

x

Executa exercitii de intoarcere

Atentie! Manile pe cap!

Atentie! Mainile la ceafa!etc.

Executa ruperi de randuri si regrupari la comanda in functie de repere cunoscute din sala de clasa.

M1

M3

M4

M4

2.Pregatirea organismului pentru efort

2'

Mers pe loc, "ca soldateii", cu ridicarea accentuata a picioarelor;

Mers in cerc unul dupa altul.

-Mers cu mentinerea bratelor lateral

-Mers pe vf. cu mainile pe solduri;

-Mers in jurul salii, cu cantec ;

Mersul piticului Piticii si aricii

Mers cu ridicarea unui genunchi sus, pe fiecare pasire.

-Mers cu exercitii de respiratie

-Alergare in jurul salii in ritm imprimat de educatoare prin batai din palme;

Joc de atentie

-la un semnal sonor - ghemuire

-la doua semnale sonore - alergare usoara

-Exercitii de respiratie

-Din mers realizarea formatiei de -cerc.

1tura

1/2 tura

1/2 tura

1/2 tura

1/2 tura

1/2 tura

1 tura

2x2

-Privirea inainte,spatele drept, bratele se misca pe langa corp inainte si inapoi;

- In coloana cate unul.

Cu stangul inainte mars!

-Cu mainile pe solduri

-Toate variantele alternate cu mers normal

-Cu mainile pe genunchi

-La ridicarea genunchiului sus se executa o bataie din palme

Atentie! Pas alergator!Alergare usoara

-Se urmareste viteza de reactie la semnalele sonore si atentia

Mers normal cu ridicarea br. sus si inspiratie adanca, apoi coborarea bratelor jos cu expiratie ampla.

-Inspiratia sa se faca pe nas, expiratia pe gura;

M1

M3

M4

m1

M3

M1

M4

m4

3.Influentarea selectiva a aparatului locomotor

Exercitii analitice

"Bate sus si jos"

P.i Departat stand cu bratele indoite, cu mainile pe umeri:

T1-2 ridicarea bratelor prin lateral sus cu bataia palmelor;

T3-4 coborarea bratelor prin lateral jos si lovirea coapselor.

"Sari inainte si inapoi"

P.i Stand cu mainile pe sold:

T1-2 -doua sarituri cu deplasare inainte pe ambele picioare;

T3-4 - doua sarituri cu deplasare pe ambele picioare inapoi

"Gandacul rasturnat"

P.i.-Culcat pe spate(dorsal)

T1-6- indoirea si intinderea alternativa a picioarelor si a bratelor T7-8 revenire in pozitia initiala   

4x4

4x4

2x8

- Privirea spre brate;

- Bataia din palme se face deasupra capului;

- Corpul in pozitie verticala.

- Spatele drept.

- Saritura sa fie elastica

-Exercitiul va fi predat sub forma de joc

-La comanda'Stop' se opresc si se odihnesc in pozitia initiala   

4.Dezvoltarea calitatii motrice indemanare

5.Consolidarea alergarii cu ocolire de obstacole

7'

6.Invatarea mersului in echilibru

12'

Joc de miscare: " Catelusul si pisica"

Copiii sunt asezati in sir, in pozitia pe genunchi cu bazinul pe calcaie.Jucariile se urmaresc pe fiecare sir.Vor trebui transmise cu 2maini copilului urmator in sensul indicat de educatoare. Acesta o prinde cu 2 maini si o transmite mai departe. Jucariile se vor transmite din mana in mana, la fiecare copil pana in momentul in care educatoarea va spune "Stop!" In acel moment, copilul la care se afla jucaria trebuie sa se opreasca.

"Prin padure"

Copiii organizati in 2 sau 3 siruri

Fiecare sir are in fata lui asezate 3 copacei cu distanta intre ei, distribuite in lungime pe distanta de 2 m.

La semnal primii copii din fiecare sir vor alerga ocolind copaceii, intorcandu-se pe acelasi traseu cu ocoliri asemanatoare.Copiii vor alerga apoi la coada propriului sir, dupa care vor porni urmatorii. Va castiga sirul care va termina primul.

- Explicarea-demonstrarea tehnicii de executie a mersului in echilibru .

"Cosuletul cu flori" Copiii sunt pe doua coloane in spatele unei linii de plecare. In fata lor se traseaza doua linii lungi de 3m.

La semnalul educatoarei primii copii merg in echilibru pe linie. La capatul liniei, aseaza cate o floare in cosulet, se intorc parcurgand distanta in alergare usoara .

Castiga echipa care a terminat mai repede de parcurs traseul si a efectuat cu corectitudine mersul in echilibru.

2 /3 ori

2ori

3ori

2-3ori

-Se urmareste corectitudinea transmiterii jucariei si reactia la comanda -stop

-Jocul se executa pe melodia " Catelusul si pisica"

xxxxxxxxxxxx x x x

xxxxxxxxxxxx x x x

xxxxxxxxxxxx x x x

Obstacolele vor fi departate la o distanta optima care sa permita ocolirea lor in alergare. alergarea se executa corect in directia indicata ruland corect talpa pe sol de la calcai spre varf,trunchiul usor inclinat inainte; bratele indoite din cot, se misca pe langa corp, cu pas de lungime constanta si frecventa moderata

Explicatiilor vor puncta ocolirea corecta a ultimului copacel si intoarcerea corecta .

-In timpul mersului genunchii sunt intinsi, corpul in pozitie verticala.

- Copiii sunt pe doua coloane, cu distanta intre ei, mers in torent unul dupa altul

-Se urmareste capacitatea de orientare spatio- temporala.

- Spatele drept, privirea inainte.

M1

m3

m1

M1

m2

M1

M2

M3

m5

7.Revenirea organismului la starea initiala

"Zboara fulgusorul" Copiii se grupeaza in mai multe cerculete, stand in picioare cu fata spre centrul cercului, la distanta de doua lungimi de brate, cu mainile pe sold. La semnalul educatoarei, fiecare copil tinand palmele impreunate cu fata in sus, asezate in dreptul barbiei va sufla de pe palme un fulg imaginar in scopul de a-l inalta cat mai sus ( prin respiratii ample). In timpul suflarii, pozitia bratelor va fi cu coatele orizontal lateral pentru a favoriza desfacerea arcului costal. Jocul se poate organiza si din mers.

"Fluturasi si avioane" Copiii sunt asezati in cerc sezand cu genunchii indoiti, unul langa altul, cu capul pe maini, cu palmele pe genunchi. Educatoarea va spune copiilor ca fetitele sunt "fluturasi" iar baietii "avioane". La auzul cuvintelor "trec avioanele" sau "zboara fluturasii", toti copiii sant obligati sa ridice capul si sa indrepte spatele. Vor ridica bratele in sus, fetele cand zboara "fluturasii" si baietii cand trec "avioanele". Sunt evidentiati copiii care sunt atenti si au mai putine greseli de ridicare de brate, si penalizati prin scoaterea din joc, un singur tur, acei care gresesc.

3-5ori

2-4ori

- Jocurile, unul la alegere

- spatele drept;

- copiii trebuie sa respire amplu;

Formatie de cerc.

- Copiii trebuie sa fie atenti.

M1

M2

M3

8.Aprecieri si recomandari

1'

- Mers in jurul salii de grupa si oprirea pe un singur rand cu fata spre educatoare.Fac aprecieri generale si individuale asupra prestatiei copiilor la activitate.

un minut

-Recomand ca jocurile invatate, sa fie exersate in timpul liber si sa faca gimnastica de inviorare zilnic





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate