Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mare Activitate matematica - "Calatorie in lumea cifrelor"


PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mare Activitate matematica - "Calatorie in lumea cifrelor"


PROIECT DIDACTIC 

GRUPA: Mare



DENUMIREA ACTIVITATII: Activitate matematica

TEMA: "Calatorie in lumea cifrelor"

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare-sistematizare

SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea cunostintelor de numarat si socotit in limitele

1-7

OBIECTIVE OPERATIONALE:

COGNITIVE:

    Sa numere crescator si descrescator in limitele 1-7,

    Sa stabileasca locul fiecarui numar in sirul numeric;

    Sa stabileasca vecinii numerelor din concentrul 1-7;

    Sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar;

    Sa ordoneze elementele unei multimi dupa anumite criterii;

    Sa rezolve sarcinile de pe fisa de lucru.

AFECTIVE:

v    Sa participe cu placere la joc;

v    Sa manifeste spirit cooperant;

PSIHO-MOTORII:

Sa manuiasca materialul in ritm rapid;

Sa-si coordoneze miscarile corpului cu ritmul melodiei.

SARCINA DIDACTICA: 

Extragerea biletelelor din cosulet prin imitarea unor miscari si rezolvarea sarcinilor de lucru. Raspunsurile corecte vor fi recompensate, iar cele gresite vor fi corectate. Castiga echipa care acumuleaza cele mai multe puncte.

ELEMENTE DE JOC: aplauze, surprize, intrecerea, asteptarea, ghicitori

REGULILE JOCULUI: Copilul numit se deplaseaza, extrage biletul si da raspunsul la

intrebare sau rezolva sarcina ceruta. Pentru fiecare raspuns corect

primesc pe panou cate o figurina din desene animat.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, expunerea 

MATERIALE DIDACTICE: flanelograf, siluete ale personajelor: Alba ca Zapada, 7 pitici,

capra, 3 iezi; 5 brazi, simboluri matematice,

jetoane, cifre, fise, plicuri cu cerinte, silute ale personajelor din

desene animat.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: "Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani"

"Activitati matematice in invatamantul prescolar

Editura Polirom, 1999.

DURATA: 35 minute

EVALUARE: chestionare orala, scrisa, aprecieri verbale, stimulente.

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe echipe.

SCENARIU DIDACTIC

Eveniment didactic

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Tranzitie

Intrarea copiilor in activitate se va face pe baza cantecului "Numaratoarea".

1.Captarea atentiei

Introducerea in activitate se realizeaza prin elementul surpriza: un cos asezat in mijlocul clasei in care se gasesc o multime de surprize. Se intuiesc materialele.

Conversatia

2.Anuntarea temei si a obiectivelor

Se precizeaza ca se va desfasura un joc didactic numit: "Calatorie in lumea cifrelor", in care copiii vor trebui sa numere corect, crescator si descrescator, sa gaseasca locul fiecarui numar in sirul numeric si sa rezolve probleme simple.

Conversatia

3.Reactualizarea cunostintelor

Se face prin versurile:

Fiindca timpul trece, tace

Sa numaram pana la 7.

Fiindca timpul trece usor

Sa numaram si descrescator.

Numarati de la 3 la7.

Cate fiice are batranul an?

Dati ex. de cuvinte cu 2 silabe.

Ce povesti cunoasteti voi in care intalnim nr.3?

Conversatia examinatoare

Aprecieri verbale

4.Dirijarea consolidarii prin joc

Jocul se va desfasura sub forma de concurs: grupa fulgilor rosii si grupa fulgilor verzi. Titlul jocului se va fixa prin repetarea denumirii de catre copii

a)Explicarea si demonstrarea regulilor jocului

Se explica regulile jocului:

Cerintele jocului sunt asezate in plicuri. Alternativ, de la fiecare echipa va veni cate un reprezentant, va extrage cate un plic, iar educatoarea va citi sarcina. Dupa fiecare raspuns corect, echipa va primi un personaj din desene animat ce se va afisa pe panou. In functie de numarul punctelor acumulate se va stabili echipa castigatoare.

Explicatia

b)Jocul de proba

Pentru fiecare varianta in parte.Se va verifica daca s-au insusit regulile si sarcinile jocului.

Exemplu:un copil din echipa fulgilor rosii va extrage plicul in care se afla cerinta: "Numara si spune cati pitici avea Alba ca Zapada?"

Exercitiul

conversatia

c)Executarea jocului propriu-zis

Intrecerea incepe cu participa-

rea a doi copii, cate unul din fiecare echipa, care vor extrage cate un plic ce cuprinde urmatoarea cerinta: "Ordoneaza crescator, respectiv descrescator sirul numeric la flanelograf" .Raspunsul corect va fi apreciat prin plasarea unui punct pe panou si stimulat de colegi prin aplauze.

Concursul va continua dupa modelul prezentat. In plicuri se vor afla urmatoarele cerinte:

1.Numara piticii de langa Alba ca Zapada si raporteaza cifra la cantitate.

2.Numara iezii din spatele Caprei si lipeste jetonul care are tot atatea buline.



3.Ordoneaza crescator dupa marime iezii. Numeroteaza locul ocupat de fiecare.

4.Ordoneaza descrescator, de la cel mai inalt la cel mai scund, brazii din padure.

Numeroteaza locul ocupat de fiecare.

5.Al catelea ied este cel cel mijlociu?

6.Al catelea brad este cel mai scund?

Compuneti o problema dupa imagine:

7. problema dupa imagine

8. problema dupa imagine

Aceste probleme vor fi puse in exercitiu cu ajutorul materialului individual.

9.Ca varianta a jocului se propune urmatorul exercitiu: educatoarea va spune:

- Eu sunt 6. Dupa mine cine vine?

- Eu sunt 4. Dupa mine cine vine?

Participantii vor preciza astfel vecinii mai mari cu o unitate ai lui 4, respectiv 6.

10. Voi indica cifra 3.

-Arata vecinul mai mare, respectiv mai mic cu o unitate a lui 3.

Exercitiul

Problematizarea

Expunerea

Exercitiul

Problematizarea

Chestionare orala

Aplauze

Aprecieri verbale

Stimulente

Chestionare orala

Aprecieri verbale

5.Asigurarea feed-back-ului

Compuneti o problema dupa exercitiul de pe paleta:

Problematizarea

Chestionare verbala

6.Obtinerea performantei

Joc "Buchetelul" (pe o melodie la alegere copiii danseaza, la oprirea melodiei copiii se grupeaza in buchetele de 2, 4, 6copii)

7. Evaluare

Se intuieste fisa de lucru care cuprinde itemii:

1.Deseneaza un numar egal cu numarul piticilor.

2.Lipeste vecinii cifrelor care se afla pe scufiile piticilor.

3.Incercuieste cu al doilea pitic, cu al patrulea si cu al saptelea pitic.

Chestionare scrisa

8.Incheierea activitatii

Cuprinde aprecierea si desemnarea echipei castigatoare, care se realizeaza prin corespondenta de unu la unu a punctelor de pe panou; evaluarea fiselor si fixarea titlului jocului desfasurat.

Conversatia

stimulente

FISA DE LUCRU

Deseneaza un numar de cerculete egal cu numarul piticilor




Lipeste in casute vecinii cifrelor care se afla pe scufiile piticilor.

2 6


Incercuieste: cu al doilea pitic; cu al patrulea pitic; cu al saptelea pitic;

AUTOAPRECIERE







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate