Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect didactic de activitate integrata grupa:mijlocie "anotimpul meu preferat"


Proiect didactic de activitate integrata grupa:mijlocie "anotimpul meu preferat"


PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA septembrie 2010

GRUPA:mijlocie

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata

TEMA:"Anotimpul meu preferat"

DOMENII EXPERENTIALE: Stiinte si dlc

TIPUL ACTIVITATII: evaluare

SCOPUL:Verificarea cunostintelor dobandite de copii privind anotimpurile(transformarile in natura,fructe,legume,flori specifice) si a deprinderilor copiilor de expirmare orala corecta.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul activitatilor copilul va fi capabil:

-sa recunoasca anotimpul dupa elementele caracteristice

-sa enumere cele 4 anotimpuri respectand ordinea lor



- sa alcatuiasca propozitii cu cuvantul dat

STRATEGII DIDACTICE: surpriza,explicatia,conversatia,exercitiul,elementele de problematizare.

RESURSE MATERIALE:imagini ilustrand cele 4 anotimpuri jetoane-imagini reprezentand elemente reprezentative fiecarui anotimp, fise de lucru

Desfasurarea activitatii

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Educatoarea va asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a activitatii, si anume: aerisirea salii de grupa, aranjarea mobilierului, intrarea si asezarea copiilor pe scaunele, controlarea tinutei acestora.

Copiii intra in sala de grupa si se asaza ordonat pe scaunele.

explicatia

frontal

Captarea atentiei

Se face prin primirea papusii Alexandra la activitate care este acum ingrupa mica si le cere ajutorul celor din grupa mijlocie. Ea ii roaga pe copii sa o invete care sunt anotimpurile anului ca ea nu stie .

Copiii asculta cu mare atentie si interes.

explicatia

frontal

-

Enuntarea scopului si a obiectivelor

Se va anunta tema activitatii, precizandu-se ca toti copiii trebuie sa participe activitate .Copiii asculta cu atentie.

explicatia

frontal

-

Evaluarea cunostintelor

Educatoarea va pune accent pe cunostintele ancora:

"in ce anotimp suntem?"

" de unde stii tu ca e toamna, ce ai observant afara?

"ce se intampla cu animalele toamna? Dar cu plante?"

"Ce anotimp urmeaza?" . . .

"cine vine la noi in anotimpul iarna? Ce sarbatorim noi iarna?"etc

"Ce floare este numita vestitorul primaverii?"etc

Dupa ce se discuta despre cele 4 anotimpuri copii primesc din partea papusii Alexandra cate un jeton .

Ei sunt rugati sa spuna ce reprezinta imaginea ,

conversatia, explicatia

frontal individual

conversatia

explicatia

frontal

conversatia

apreciere verbala

Analiza raspunsurilor:

-modul de formulare a raspunsului

-capacitatea de a adresa intrebari;

-flexibilitatea

Obtinerea performantei

Copii primesc o fisa de lucru. Dupa ce au loc discutii referitoare la fisa copii trebuie sa deseneze anotimpul preferat.

conversatia

apreciere verbala

Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra participarii la activitate

Vor fi impartite copiilor stimulente.

explicatia

frontal

apreciere verbala





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate