Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect de activitate - trenuletul prieteniei


Proiect de activitate - trenuletul prieteniei


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mijlocie

EDUCATOARE:

GRADINITA: "Micul Print" Cluj-Napoca

ACTIVITATE: Activitati practice

TEMA ACTIVITATII: Trenuletul prieteniei

TIPUL ACTIVITATII: consolidare de priceperi si deprinderi



SCOP:

educarea si formarea copiilor in spiritul multiculturalitatii

promovarea unei atitudini pozitive, tolerante, de acceptare si intelegere intre romani si maghiari

realizarea unor sarcini in echipa, prin colaborare

OBIECTIVE DE REFERINTA:

consolidarea cunostintelor legate de alte etnii

promovarea unei relatii de prietenie si intelegere intre romani si maghiari

cunoasterea si respectarea valorilor culturii romanesti si a altor etnii

cultivarea capacitatii de comunicare, colaborare si cooperare intre romani si maghiari

formarea atitudinii de respect fata de semenii nostri apartinand altor nationalitati

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa recunoasca steagul celor doua tari (Romania si Ungaria)

sa identifice si sa gaseasca impreuna solutii pentru realizarea unei teme propuse in cadrul activitatilor practice

sa colaboreze pentru finalizarea lucrarii practice propuse

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, jocul de rol, invatarea prin descoperire, discutia colectiva

MIJLOACE DIDACTICE: fotografii, imagini cu copii de diferite etnii, sabloanele hartilor tarilor Romania si Ungaria, sabloane vagon, geam, acoperis, roti, jetoane, steagurile Romaniei si al Ungariei, CD-player, aparat foto, recompense.

FORME DE ORGANIZARE: micro grupuri (cate doi, un copil roman si unul maghiar)

DURATA: 25 minute

BIBLIOGRAFIE:

Preda, V., Dumitrana, M. (2005) Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editura V&I Integral, Bucuresti

Cozma, T., (coord), (2001) O noua provocare pentru educatie: interculturalitatea. Editura Polirom, Iasi

Cucos, C., (2000) Educatia. Dimensiuni culturale si interculturale. Editura Polirom, Iasi

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare (feed-back)

1. MOMENT ORGANIZATORIC

- pregatirea materialelor pentru inceperea activitatii

- aerisirea salii de grupa

- pregatirea materialelor pentru inceperea activitatii

- aranjarea masutelor pe micro grupuri (copiii vor fi asezati in grupuri de cate doi, un copil roman si unul maghiar)

Obsevarea comportamentului non-verbal

2. INTRODUCEREA IN ACTIVITATE/

CAPTAREA ATENTIEI

- joc distractiv "Stegulete"

- li se propune copiilor un joc distractiv: in fata lor sunt asezate sabloanele hartilor Romaniei si Ungariei. Se prezinta copiilor diverse steaguri ale unor tari din Europa. Acestia trebuie sa recunoasca steagul tarilor Romania si Ungaria si sa il asocieze sablonului hartii potrivite.

Invatarea prin descoperire

Discutia colectiva

Aprecierea raspunsurilor si solutiilor date

3. ANUNTAREA TEMEI

"Trenuletul prieteniei" - lucrare colectiva

- se prezinta copiilor o locomotiva urmata de un singur vagon in care sunt lipite fotografii cu diversi copii. Copii sunt anuntati ca pentru a porni locomotiva intro calatorie are nevoie de mai multe vagoane. Sunt rugati sa realizeze si ei la fel cate un vagon pentru a-l atasa locomotivei. La final daca au reusit sa-si indeplineasca sarcina, locomotiva va putea pleca in calatorie.

- li se comunica tema si modul de lucru

Conversatia

Explicatia

Observarea comportamentului non-verbal

4. DEMONSTRAREA EFECTUARII LUCRARII

- demonstrarea efectuarii etapelor de lucru

- se prezinta in fata copiilor modul de realizare a lucrarii.

"Selectam din cosulet sablonul mare al vagonului pe care vom lipi geamurile. La baza de sus a vagonului vom lipi acoperisul, iar la baza de jos rotile vagonului (la o distanta de o palma)."

Dupa finalizarea vagonului se va lipi in cadrul geamului o fotografie cu chipul unui copil.

Demonstratia

Conversatia

Observatia

Observarea modului de realizare al lucrarii

5. INCALZIREA MAINILOR PENTRU LUCRU EFECTIV

- efectuarea unor exercitii

- se executa impreuna cu copiii diverse exercitii de incalzire a muschilor mainii.

Exercitii:

- rotim pumnii spre interior, apoi spre exterior

- framantam aluat pentru paine (inchiderea si deschiderea pumnilor)

- picura, ploua, tuna, apare soarele (imitarea caderii ploii - batem cu degetele in masa ritmat)

Jocul de rol

Exercitiul

Executarea exercitiilor propuse

6. REALIZAREA LUCRARII EFECTIVE

- lipirea partilor componente ale vagonului

Dupa indicatiile oferite se va trece efectiv la realizarea lucrarii. Fiecare grupa de copii va trebui sa lipeasca partile componente ale vagonului, iar la final sa lipeasca poza lor in cadrul geamului.

Observatia

Exercitiul

Invatarea prin descoperire

Efectuarea lucrarilor

7. ANALIZA LUCRARILOR

Dupa finalizarea lucrarilor se vor selecta cateva care vor fi analizate. Se va analiza corectitudinea executarii lucrarii si se va aprecia colegialitatea dintre parteneri.

Discutia colectiva

Analiza lucrarilor

8. INCHEIEREA ACTIVITATII

- se fac aprecieri verbale stimulative individuale si colective

- acordarea recompenselor (fiecare copil va primi cate un stegulet al tarii pe care o reprezinta)

- vagoanele vor fi atasate locomotivei, iar trenul care va rezulta va primi numele "Trenuletul prieteniei".

Pentru destinderea atmosferei copiii vor interpreta ajutati de educatoare cantecul "TRENULETUL" imitand actiuni ale acestuia.

Trenuletul prieteniei va fi expus la panou pentru aprecieri.

Joc de rol

Aprecieri verbale stimulative

ANEXE





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate