Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE - Natura, prietena mea


PROIECT DE ACTIVITATE - Natura, prietena mea


PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa pregatitoare

Categoria de activitate: Educatie pentru societate



Mijloc de realizare: Lectura dupa imagini

Tema: "Natura, prietena mea"

Obiective generale

Sistematizarea cunostintelor privind factori poluanti (gunoaie, mijloace de transport, industrie) si a unor masuri de protejare a naturii

Cunosterea comportamentului adecvat al omului in relatiile sale cu natura(sa nu rupa ramurile, sa nu calce pe spatiile verzi, sa nu rupa florile (cele ocrotite) sa nu umble cu surse de foc in natura, sa nu depoziteze gunoaie in spatiile verzi)

Obiective operationale:

Sa precizeze diferite aspecte ale poluarii sau degradarii naturii

Sa inteleaga anumite legaturi intre fapte, idei, actiuni de protejarea naturii

Sa exprime verbal mesajul imaginilor, argumentand legaturile ce se stabilesc intre om si natura

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee observatia, coversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea

Material didactic: o mocheta a orasului; doua tablouri, pomi, braduti, flori.

Durata

Secvente

Continutul instructiv-educativ

Ce fac copii

Strategii didactice

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiective

lor

Reactuali

zarea cunostin-

telor

Prezenta-

rea continutu-

lui noii invatari

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

Evaluare

Prezint macheta sub forma de surpriza

Apoi ii indemn pe copii sa priveasca cu antentie si sa-mi spuna ce vad pe aceasta macheta

Ce reprezinta?

Noi astazi vom vorbi despre: "Natura, prietena mea"

Voi trebuie sa stiti . . .

Adresez intrebari referitoare la macheta:

- Ce vedeti in jurul magazinelor, blocurilor, pe spatiile verzi?

- Cine a aruncat hartiile si gunoaiele acolo?

Unde trebuiau puse?

Pe cladiri, pe case, pe plante ce vedeti?

De unde provine fumul?

Ca aerul sa fie curat ce ar trebui sa facem?

De ce am cere oamenilor sa repare masinile?

Cum spunem ca este aerul?

Ca prieteni ai naturii ce ati putea face?

Si pe macheta noastra sunt hartii si gunoaie aruncate la fel ca si in oras.

Ce ar trebui sa facem?

Invit un copil sa vina la macheta si sa adune hartiile si gunoaiele si sa le puna la cos.

- Ca prieteni ai naturii ce ati mai putea face?

Chem un copil sa planteze flori si alti doi sa planteze pomi.

Retineti: "Bine faci, bine gasesti"

Analiza primului tablou:

Ce vedeti in aceasta imagine?

Unde se afla fetita?

Ce face?

De ce credeti ca alearga?

Pe cine cheama fetita?

De ce?

Cum credeti ca a luat foc padurea?

De ce trebuie sa protejam padurea?

La ce folosesc oamenii copacii din padure?

- Hartia si cartile din ce sunt facute?

Cine se adaposte in padure?

Ce ne mai da padurea?(aer curat, miros de flori, cantec de pasarele)

Ce putem face ca sa-i dam viata?

Recit cu grupa versurile:

"Toti copii veseli sapa

Brazi sadesc, le toarna apa

De pe-acuma ei invata

Cum sa dea padurii viata."

Retineti:" Acela este om, care a sadit macar odata in viata un pom"

Analiza celui de-al doilea tablou

Ce vedeti in aceasta imagine?

Unde sunt acesti copii?

Ce fac ei in padure?

Ce flori culeg?

Ce mai culeg?

Cum se numesc aceste plante?

Ce facem cu plantele medicinale?

Ce plante medicinale mai cunoasteti?

Le recit versurile:

"Vezi, copii sa le adunati

Si bine sa le uscati

Toate ceaiurile consumate

Sunt izvor de sanatate

De la natura date."

Noi trebuie sa protejam natura, deoarece ea e izvor de sanatate.

Propun copiilor sa alcatuiasca o scurta povestire dupa cele doua tablouri prezentate si sa-mi spuna titlul acestei activitati.

"Completeaza ce lipseste!"

Citesc un text cu lacune, iar copii trebuie sa completeze cuvintele care lipsesc.

Textul cu lacune

Natura este (frumoasa). Noi trebuie sa o (protejam). De aceea, trebuie sa stim ca nu avem voie sa facem (foc) in padure, sa (distrugem) arborii sau puietul, sa lasam (deseuri, resturi menajere etc.) oriunde. Padurea ne da (lemn, racoare, etc) Ocrotind (padurea) , ne ocrotim pe noi insine, deoarece (aerul) curat din padure este prielnic sanatatii si chiar vietii noastre.

Copile, nu contribui la ( distrugerea ) naturii, ci, la refacerea ei, prin mentinerea (curateniei) si ingrijirea ei, oriunde te-ai afla.

Trebuie sa respecti (natura) , sa o ( ocrotesti), sa ai grija de: (apa), (aer) , (sol), plante si animale.

Copiii pot fi (prietenii naturii), daca contribuie la (protejarea) mediului inconjurator

In incheiere fac aprecieri cu privire la comportamentul copiilor si in timpul activitatii.

Privesc

Raspund

Asculta

Raspund

Raspund

Aduna hartiile si gunoaiele si le pune la cos

Planteaza pomi si flori.

Retin proverbul

Privesc

Raspund

Recita

Retin

Privesc si raspund

Asculta

Alcatuiec o scurta povestire si dau titlul

Completeaza cuvintele lipsa

Observatia

Conver

satia

Observa

Tia'

Conver

satia

Observatia,

Conversatia

Explicatia,

Problemati

zarea





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate