Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA grupa mijlocie - Mandru sunt ca sunt roman


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA grupa mijlocie - Mandru sunt ca sunt roman


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRADINITA: ,,Pinocchio", Campia-Turzii

NIVEL: I(grupa mijlocie )

TEMA DE STUDIU: ,,Cum a fost/ este    si va fi aici pe pamant?"

TEMA SAPTAMANII: ,,Mandru sunt ca sunt roman"

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ALA+ADE (DLC, DOS)+ADP



ACTIVITATI DE INVATARE

ADP:

* Intalnirea de dimineata:discutii despre anotimp, in ce zi a saptamanii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizeaza ziua

*Rutine

*Tranzitii: exercitii ritmice, numaratori, joc cu text si cant.

ALA:CENTRE DE INTERES

Biblioteca: Tara mea- citire de imagini

Arta: Coloram, modelam stegulete

Stiinta: alege numai jetoanele care au culorile din drapel

ADE: ,, Memorizare"(DLC- memorizare; DOS- Steguletul-confectie)

SCOPUL ACTIVITATII

*Formarea capacitatii de a retine expresii rimate si ritmate;

*Dezvoltarea capacitatii de a efectua operatii simple de lucru cu material pus la dispozitie;

OBIECTIVE OPERATIONALE

ALA:

Biblioteca:

  • Sa utilizeze corect cartile, fara a le deteriora,
  • Sa descrie imagini, exprimandu-se in propozitii corect formulate.

Arta:

*Sa coloreze steagul Romaniei, respectand conturul dat si ordinea fireasca a culorilor, sa redea schematic steagul prin diferite tehnici de modelare a plastilinei.

Stiinta:

* Sa selecteze, dintre mai multe jetoane, pe cele care au culorile drapelului, sa verbalizeze, formuland propozitii corecte.

ADE:

DLC: Memorizare"Sunt Roman"

  • Sa retina expresii rimate si ritmate,
  • Sa memoreze logic versurile si sa le reproduca expresiv;
  • Sa participe la activitate atat in calitate de vorbitor, cat si de auditor.

DS:,,Steguletul"-confectii

    • Sa selecteze elementele si sa le lipeacsa, respectand ordinea fireasca a culorilor;
    • Sa lucreze ordonat si curat.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, lucrul individual.

Mijloace de invatamant

ALA: carti si reviste, fise pentru colorat, creioane colorate, plansete, plastilina, jetoane de diferite culori;

ADE: farfurioare cu material pentru lipire, lipici

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual

DURATA:o zi

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

  • Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
  • Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar , nivel

3-5 ani;

  • Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar

SCENARIUL ZILEI

ADP:

Intalnirea de dimineata debuteaza cu salutul ,,Buna dimineata, romanasi si romancute; se face prezenta prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezenti. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul in care ne aflam, ziua din saptamana, si fenomenele naturii specifice zilei respective.

In buzunarelul cu surprize, copiii vor descoperi un stegulet tricolor. Ne vom reaminti culorile drapelului, insistand pe ordinea in care sunt asezate pe port drapel.

Copiii primesc medalioane tricolore si sunt indrumati spre centrele pregatite pentru ei: biblioteca, arta si stiinta. In functie de medalionul primit, copiii se vor grupa la centrele de activitate, unde se afla imagini colorate in culorile drapelului.Voi explica pe rand copiilor ce sarcini au de indeplinit, dupa care copiii vor lucra in grupuri mici. Voi urmari activitatea copiilor pe centre si voi interveni ori de cate ori va fi nevoie, in special la biblioteca, unde copiii vor fi stimulati sa descrie imaginile in propozitii corect formulate. La terminarea activitatii pe centre, copiii vor intona cantecul ,, Rosu, galben si albastru", cantec care va fi elementul de tranzitie pentru urmatoarea activitate, ADE.

In incheierea activitatilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor, iar copiii vor pastra medalioanele primite.

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentul

organizatoric

-aerisirea salii de grupa si asigurarea unui climat benefic pentru desfasurarea activitatii;

-pregatirea centrelor si a materialelor necesare

2. Captarea atentiei

Copiii descopera in buzunarelul cu surprize steguletul tricolor, vor denumi culorile

-explicatia;

-conversatia;

-frontal;

3.Reactualizarea cunostintelor

Le prezint copiilor cele trei centre si dupa ce toti copiii si-au ocupat locul, explic pe rand sarcinile de lucru pentru fiecare centru.

Centrul ,,Biblioteca- citire de imagini,,Tara mea"

- Copiii au ca sarcina sa corect cartile si revistele puse la dispozitie, sa descrie imaginile, formuland propozitii corecte, sa faca schimb de impresii.

Centrul,,Arta"

- Copiii au urmatoarele sarcini: Unii vor colora , iar altii vor modela steguletul tricolor

Centrul,,Stiinta"

Copiii vor selecta jetoanele colorate in culorile drapelului, vor denumi culorile si vor specifica ce eveniment se apropie..

Voi face o scurta evaluare a activitatii copiilor pe centre, dupa care, se va face tranzitia spre urmatoarea activitate prin intonarea cantecului ,,Rosu, galben si albastru"".

-pe centre;

-explicatia;

-conversatia;

-urmaresc cu atentie explicatiile date;

-se urmareste realizarea corecta a sarcinilor;

4. Anuntarea temei

- Copii, pentru ca ati lucrat foarte frumos la centrele de activitate si pentru ca stiti foarte multe lucruri despre tara noastra si pentru ca, in curand vom sarbatori Ziua Romaniei, o sa invatam impreuna poezia ,,Sunt roman", iar apoi vom confectiona stegulete tricolore, pentru a participa la festivitati..

-conversatia;

-explicatia;

5. Dirijarea invatarii

MEMORIZARE

Recitarea model a poeziei.

Educatoarea recita poezia model.

Voi purta o scurta conversatie cu copiii pe marginea continutului poeziei.

Se recita     poezia pe fragmente logice, apoi integral. Poezia se recita individual, pe grupuri si in cor.

Se vor face aprecieri asupra corectitudinii si expresivitatii cu care copiii recita poezia.

ACTIVITATE PRACTICA

In timp ce canta cantecul ,,Rosu, galben si albastru", copiii se aseaza la masute, unde sunt repartizate materialele pentru activitatea practica. Voi explica procedeele de lucru, insistand asupra respectarii ordinii culorilor pe port drapel

-conversatia;   

- explicatia;

- demonstratia

- exercitiul;

-explicatia;

-demonstratia;

-munca individuala;   

-urmaresc si apreciez corectitudinea redarii versurilor;

-observarea modului in care copiii realizeaza sarcinile individual

-aprecieri;

6. Asigurarea feed-back-ului

Vom recita poezia in cor .Voi face bilantul asupra activitatii desfasurate pe parcursul intregii zile.

-conversatia;

7. Incheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului in care au reusit sa retina versurile, sa confectioneze steguletele.

Copiii se vor alinia cu steguletele in mana si ne vom juca jocul ,,La defilare", in timp ce vom canta cantecul ,,Rosu, galben si albastru" .

Copiii primesc acasa steguletele confectionate de ei

-conversatia;

-aprecieri verbale;

-recompense.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate