Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA "MERELE SI PERELE DIN COSUL TOAMNEI" - GRUPA: combinata- nivelul I si nivelul II


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA "MERELE SI PERELE DIN COSUL TOAMNEI" - GRUPA: combinata- nivelul I si nivelul II


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

"MERELE SI PERELE DIN COSUL TOAMNEI"

DATA: 17.10.2009

UNITATEA DE INVATAMANT: GPN PARTOS, Alba Iulia

GRUPA: combinata- nivelul I si nivelul II

EDUCATOARE:

TEMA: PROIECTULUI: "Cosul Toamnei"

SUBTEMA: "Fructele-Izvor de sanatate"



TIPUL DE ACTIVITATI: dobandire de cunostinte

INVENTAR DE ACTIVITATI:

ADP: "Calendarul naturii"

"Mai putem manca merele altfel decat crude?"

ALA: JOC DE ROL: "La piata"

STIINTA: "Spune ce ai gustat"

JOC DE MISCARE: "Alearga la mar"- joc de stafeta

ADE: DS+DEC:Cunoasterea mediului: "Marul(I)/Marul si para(II)"-observare

Educatie plastica: "Marul/Marul si para"- dactilopictura

Jocuri si activitati alese si activitati de dezvoltare personala:

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa realizeze ca cu ajutorul fructelor se pot gati dulceturi, compoturi, prajituri;

sa sesizeze gustul alimentelor gatite cu ajutorul fructelor;

sa grupeze multimi de fructe (multimea merelor, a perelor, a prunelor . etc)

sa aleaga de la "taraba" doar fructele numite;

sa     denumeasca corect fructele de toamna;

sa aleaga doar acele fructe de aceeasi culoare ca si a cartonasului;

sa foloseasca expresii precum "va rog frumos", "multumesc", "cu placere", "Buna ziua", "La revedere";

sa numeasca fructul din care au gustat

sa precizeze ce gust au fructele pe care le gusta.

SARCINI DE LUCRU:

ADP: "Calendarul naturii": Impreuna cu copiii de pe grupa mare si grupa pregatitoare, vom stabili data zilei de astazi (14 octombrie 2009). Unul dintre copiii va lipi bulinuta albastra in chenarul stabilit. Apoi, impreuna cu toata grupa de copiii, vom alege imaginea care reprezinta anotimpul toamna, precum si imaginea care reprezinta imbracamintea pe care o purtam in acest anotimp.

ID.: Copiii vor trebui sa raspunda la urmatoarele intrebari adresate de catre educatoare si vor fi indrumati sa ajunga la raspunsurile astePtate de aceasta:

Care sunt fructele cunoscute de voi? (Mere, pere, nuci, gutui, prune . )

Ce facem inainte de a manca fructele? (Le spalam ca sa fie curate si sa nu aiba microbi, pentru ca fructele nespalate ne pot imbolnavi)

Ce pregatesc mamicile voastre cu ajutorul fructelor? (Ele pregetesc compoturi, dulceturi)

Unde pun mamicile compoturile si dulceturile? ( Ele le aseza in borcane si le pun in camara ca sa avem ce manca la iarna)

In continuare, fiecare copil va primi cate un pahar in care dininte a fost pus compot de mere)

Ce aveti voi in pahare? (compot de mere)

Cum sunt bucatile de mar? (ele sunt moi pentru ca sunt fierte)

Ce gust are compotul? (are gust dulce acrisor pentru ca si marul este dulce- acrisor)

In timpul discutiei din cadrul intalnirii de dimineata, precum si pe tot parcursul zilei, educatoarea va insista, acolo unde este cazul, ca copiii sa vorbeasca in propozitii.

ALA: JOC DE ROL:

Copiii vor trebui sa sorteze fructele si sa le aseze in ladite pe care le vor pune pe masute (tarabe). Doi dintre copii vor juca rolul de vanzatori, iar ceilalti vor fi cumparatorii. In schimbul unor cartonase colorate, copiii pot primi doar acele fructe de aceeasi culoare cu cartonasul (ex. In schimbul unui cartonas rosu copiii pot sa cumpere un mar rosu). Cand vor veni sa cumpere, vor astepta la rand, iar cand vor ajunge in fata vor putea primi ceea ce doresc doar folosind formula "Buna ziua . va rog frumos . La plecare, vor spune "multumesc" si vanzatorii vor raspunde: "cu placere", dupa care se vor saluta cu "La revedere".

STIINTA

Pe doua farfurii vor fi taiate in bucatele mai multe tipuri de fructe. Pentru copiii de nivel I vor fi asezate bucati de mere si pere, iar pentru cei mari vor fi asezate bucati de mere, pere, struguri si nuci. Legati la ochi, copiii vor trebui sa ghiceasca din ce fruct au gustat.

JOC DE MISCARE

Ziua se va incheia cu un joc distractive numit "Alearga spre cosul cu mere".

Copiii vor fi aranjati in doua grupe: grupa merelor si grupa perelor, Prin intrecere cu un coleg din echipa adversa, la start, vor trebui sa alerge normal, intr-un picior, cu ocolire de obstacole. La cativa metri in fata lor se va afla un cosulet cu bucati de mere. Ei vor trebui sa manance o bucata de mar si apoi sa se intoarca la locul plecarii. Castigatorii vor primi ecusoane cu mere sau pere.

Obtinerea performantei: grupele de copii vor fi asezate in sir indian:. Sarcina va fi aceeasi doar ca de data aceasta vor trebui sa ofere stafeta colegului din spate.

Activitati pe domenii experientiale

SCOPUL ACTIVITATII: Dobandirea de noi cunostinte cu privire la fructul mar: forma, culoare, consistenta, parti componente, gust, miros, etc.; Cunoasterea unor cerinte cu privire la consumarea merelor si respectarea regulilor igienice in acest sens; formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrari prin dactilopictura; stimularea expresivitatiisi creativitatii prin activitatile artistico-plastice.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1-Sa cunoasca si sa denumeasca insusirile vizibile ale marului: forma, culoare, gust,  miros;    O2-Sa retina cuvintele noi : rostogoleste, etc 

O3-Sa enumere partile componente ale fructului: coaja, miez, samburi, codita ;

O4- Sa cunoasca si sa respecte regulile de igiena cu privire la consumare fructelor ;

O6- Sa picteze marul folosind culori adecvate ;

O7- Sa pastreze o pozitie corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordoonare oculo-motorie ;

O8- Sa utilizeze corect instrumentele de lucru in exprimarea libera a gestului grafic ;

O9- Sa analizeze pe baza unor criterii clare, lucrarea proprie si pe cele ale colegilor.

O10-Sa participe cu interes la activitate cu interes si placere   

METODE SI PROCEDEE: Observatia, demonstratia, conversatia, explicatia, exercitiul, dactilopictura

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT :

Mere de diferite culori, , minge de plus, minge de tenis de camp, servetele, cutit, farfurioare pentru copii, felii de mar, pere, un bec, acuarele, pahare cu apa, fise de lucru lucrarea model a educatoarei.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : «Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii ». 

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENUL

DIDACTIC

ACIVITATEA COPIILOR SI A EDUCATOAREI

STRATEGII

DIDACTICE

Captarea atentiei

-Azi dimineata m-am intalnit cu Zana Toamna si mi-a dat acest cosulet cu mere ca sa vedeti ce mere frumoase ne aduce toamna. » Voi trece pe la fiecare copil si ii voi cere sa se serveasca cu cate un mar.

Conversatia

Frontal

Anuntarea temei

-Astazi, copii, ne vom juca cu merele ca sa aflam mai multe despre mere. Si pentru ca jocul sa fie mai distractiv, veti picta merele pe care le-ati primit.

Explicatia

Frontal

Dirijarea invatarii

Voi cere copiilor sa precizeze ce culoare are marul din mana mea ?

-Marul este galben

Voi numi cativa copii care sa precizeze culoarea marului lor.

-Copii, merele pot fi de culoarea rosie, galbena sau verzuie.

-Ce au merele in partea de sus?

-O codita.

-Oare de ce au ele codita?

-Ca sa poata sta prinse pe crengutele din pom.

-prindeti si voi marul de codita ca si cum manutele voastre ar fi crengutele.

-Ce culoare are codita?

-Codita este maro.

-Ce este prins de codita?

-De codita sta prinsa o frunzulita verde/maro.

-Oare de ce este putin inchisa la culoare frunzulita?

-Pentru ca a venit toamna si frunzele copacilor si ale pomilor s-au uscat.

-Dar in partea de jos ce au merele?

-Aceea este mustata marului.

-Ce culoare are?

-Mustata marului este neagra.

In continuare am pregatit o surpriza pentru voi. Le voi arata copiilor lucrarile mele model cu tema « Marul », lucrari realizate prin dactilopictura.

-Ce fruct am pictat eu pe foi ? 

-Marul. 

-Ce culori am folosit pentru a realiza lucrarile? 

-Maro pentru codita, verde, maro, galben pentru frunzulita si rosu si galben pentru fruct. Pentru mustati ai folosit negru.

-Acum va trebui sa pictati merele pe care le-ati primit, folosind chiar acele culori pe care le are marul vostru.

-Va rog sa fiti atenti, pentru ca o sa va arat cum trrebuie sa realizati lucrarea.

Dupa ce le voi explica modul de lucru, voi imparti fiecarui copil acuarelele si foile de lucru

-O sa primiti fiecare cate o foaie de lucru si acuarele., iar cu ajutorul lor veti putea sa realizati si voi lucrarea, pentru ca ati vazut ca nu avem nevoie de pensule. 

-Inainte sa incepem, sa facem cateva exercitiii pentru a ne incalzi mainile.

Un copil va expica din nou modul de lucru.

Copiii vor realiza lucrarea, avand o independenta din ce in ce mai mare pe parcursul realizarii lucrarii.

Voi anunta copiii sa se pregateasca sa incheie lucrarea cu cinci minute inainte de a trebui sa incheie dactilopictura.

Cand lucrarile vor fi gata, ele vor fi expuse pe un panou in fata copiilor.

Voi alege trei copii care vor alege lucrere care din punctul lor de vedere este cea mai reusita si isi vor justifica alegerea.

-Acum stim ce culoare are codita si la ce foloseste ea, stim ce culori au frunzulitele si mustata marului si stim de asemenea ce culori pot avea merele

Voi arata copiilor o minge de jucarie, galbena, de plus.

-Ce spuneti, seamana aceasta minge cu marul meu?

-Da ! Pentru ca si mingea si marul sunt galbene.

-Haideti sa atingem pe rand mingea.

-Ne intra degetele in minge?

-Da.

-In acest caz, spunem ca mingea este moale. Sa vedem daca ne intra degetele si in mar.

-Pentru ca nu ne itra degetele in mar, spunem ca marul este tare.

Voi arata copiilor o minge de tenis.

-Cum este aceasta minge? 

-Mingea este rotunda.

-Priviti cum rostogolesc eu mingea.

Voi arata apoi marul.

-Cum este marul? Seamana la forma cu mingea?

-Da !

-Daca spuneti asa,    haideti sa incercam sa rostogolim marul.

-Marul si mingea se rostogolesc pentru ca amandoua sunt rotunde.

Voi cere copiilor sa repete de cateva ori cuvantul « rostogoleste »

-Haideti sa mirosim merele asa cum facem cu florile.

-Marul are un miros placut.

-Voi curata coaja si o sa o    arat copiilor. Cu ce este acoperit marul ?

-Marul este acoperit cu o coaja subtire.

-Ce se afla sub coaja marului?

-Sub coaja marului se afla miezul.

-Ce culoare are miezul?

-Miezul marului este alb.

-Voi servi copiii cu felii de mar.

-Ce gust au merele?

-Merele, copii, au un gust bun, dulce acrisor.

Voi taia un mar in doua parti egale.

-Ce se afla in mijlocul marului ?

-In mijlocul marului se afla samburi mici si tari. 

-Ce pregatesc mamele voastre din mere ? »

-Copii,merele se mananca crude sau se folosesc la compot,placinta,prajituri.inainte de a fi mancate ele se spala la chiuveta sub jetul de vapa care curge.Merele nespalate pot sa imbolnaveasca pe copii sau pe oricine le va consuma. 

Copiii mici vor primi in acest moment al activitatii desene cu mere pe care vor trebui sa le coloreze

Activitatea va continua cu copiii de nivel II.

Voi lua o para de pe farfurie si o voi arata copiilor.

-Ce culoare are aceasta para?

-Para este galbena. 

-Cu ce seamana forma perei?

O sa le arat copiilor becul si o sa le spun ca forma perei se aseamana cu forma unui bec.

Deci, marul este rotund si para are forma becului.

-Sa apasam acum para sa vedem ce se intampla.

-Cum este para?

-Para este tare ca si marul.

- sa mirosim acum para.    

-Ce miros are ea?

-are un miros placut ca si marul.

Voi servi copiii cu cate o bucata de para.

-Ce gust are para?

-Para este dulce.

Cu ce este acoperita para?

-Cu o coaja subtire, asa ca si marul.

Sub coaja se afla miezul alb- ca si la mar.

Ce se afla in mijlocul perei ? Cum sunt samburii perei ?

-veeti copii, marul si para sunt fructa amandoua, iar intre ele gasim atat asemanari cat si deosebiri.

-Ce pregatesc mamele voastre din pere ? 

-Ca si din mere, din pere se poate pregati compot si ddulceata

-Ce facem cu perele inainte de a le manca ? 

Conversatia

Frontal

Observatia

Frontal

Exercitiul

Individual

Observatia

Demonstratia

Exercitiul

Datilopictura

Conversatia

Conversatia

Demonstratia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Demonstratia

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Incheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra modului de lucru si asupra comportamentului pe parcursul intregii activitati.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate