Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: pregatitoare - Activitati alese, jocuri si activitati complementare desfasurate cu copiii - I. Concurs de ghicitori pe teme de fructe, legume si flori de toamnǎ;


PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: pregatitoare - Activitati alese, jocuri si activitati complementare desfasurate cu copiii - I. Concurs de ghicitori pe teme de fructe, legume si flori de toamnǎ;


PROIECT DE ACTIVITATE

Gradinita MIHAI VITEAZU

Grupa: pregatitoare

Educatoare:

Categoria de activitate: Activitati alese, jocuri si activitati complementare desfasurate cu copiii

Tema:

I.        Concurs de ghicitori pe teme de fructe, legume si flori de toamnǎ;



II.     Joc distractiv: ,,Baba Oarba"

Scopul:

I. Imbogatirea vocabularului activ si pasiv pe baza audierii unor texte (ghicitori), cu retinerea ideilor si demonstrarea intelegerii acestora;

Consolidarea cunostintelor despre fructe si legume, respectiv flori de toamnǎ;

Dezvoltarea spiritului competitiv .

II. Dezvoltarea simtului tactil;

Recunoasterea colegilor din grupa, prin pipait;

Formarea unor deprinderi de conduita civilizata, care sa permita desfasurarea jocului in liniste.

Obiective operationale

I.         O1- sa deosebeasca fructele si legumele, respectiv florile de toamnǎ;

O2- sa raspunda corect la ghicitori tematice;

O3- sa pastreze linistea si disciplina in timpul concursului;

II.       O5- sa recunoasca colegii din grupa prin pipait;

O6- sa intoneze fragmentul din folclorul copiilor

O7- sa se comporte civilizat in timpul jocului

Strategii didactice

a)     metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul

b)     mijloace didactice: carte cu ghicitori , recompense;

c)     tipuri de invatare:receptiv-reproductiva, operationala

d)     forme de organizare: frontala, individuala

e)     metode de evaluare: chestionare orala, aprecieri verbale

ETAPELE ACTIVITATII

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA PRESCOLARILOR

1.Moment organizatoric

2.Discutii pregatitoare

3.Anuntarea temei

4.Dirijarea invatarii

5.Evaluare

Aranjarea scaunelelor in forma de semicerc.

Voi alcatui 2 grupe de copii: fete si baieti.

Stiti ghicitori, va plac?

Cine spune o ghicitoare?

Astazi vom desfasura un concurs de ghicitori si ne vom juca ,,Baba Oarba."

Voi adresa pe rand cate o ghicitoare grupei baietilor si apoi grupei fetelor.

Pentru fiecare raspuns corect voi acorda cate o bulina.

Daca una din grupe va sti raspunsul la ghicitoarea adresata celeilalte grupe va primi o bulina.

Castiga echipa care are mai multe buline .

Ne jucam ,,Baba Oarba."

Copiii vor fi dispusi in formatie de cerc.Un copil, numit de conducatorul jocului, va fi legat de ochi cu o esarfa si va sta in mijlocul cercului. Copiii care formeaza cercul se vor invarti cantand:

Baba- baba oarba,

Unde-ti este roaba

Roaba ici, colea,

Ia-te dupa ea.

Dupa ce au terminat de cantat, copiii se opresc din miscare, iar cel din mijlocul cercului, legat la ochi, se indreapta spre un copil si-l atinge pentru ca, pipaindu-l, sa-l recunoasca. In final, el trebuie sa ghiceasca numele colegului pe care l-a pipait. Daca ghiceste, cei doi copii isi schimba locurile, daca nu ghiceste, jocul continua cu acelasi copil in mijlocul cercului.

Apreciri verbale.

Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa.

Copiii raspund la ghicitori.

Executa jocul.

Patru frati stau intr-o casǎ    Pe creangǎ infǎsurati

Si de nimic nu le pasǎ. Ciorchinii stau doar sǎ-I luati.

(nuca) (strugurii)

Dacǎ este mǎlǎiatǎ,    E zemoasǎ, parfumatǎ

Picǎ uneori, glumeatǎ    Si mereu e imbrǎcatǎ

In gura lui Nǎtǎfleatǎ!    Cu o hǎinutǎ plusatǎ.

(para) (piersica)

Coaja verde, miezul rosu    Guguloi in haine multe

Samburii negrii ca tusu.    Sǎ nu plangi, desfǎ-le iute!

(pepenele) (ceapa)

Multi cǎtei stransi la un loc    Nasul rosu in pǎmant

Eu ii fac mujdei pe loc. Coada verde, sus, in vant.

(usturoiul) (morcovul)

Bulgǎri in pǎmant crescuti    Din ale ei multe foi

Tare mult vǎ plac prǎjiti.    Fac sarmale pentru voi.

(cartofii) (varza)

Rotund, cu multe seminte,    Verde, lung, din vrej l-aduni,

In grǎdinǎ stǎ cuminte    Iarna la murat sǎ-l pui.

Si e gustos in plǎcinte.    (castravetele)

(dovleacul)

In grǎdina de legume    O floare frumoasǎ, mare

Creste unardei anume.    Toamna in grǎdinǎ-apare.

Esta rosu si bombat Iar in vazǎ dacǎ-o pui

Si-l pui toamna la murat.    Miros dulce c-al ei nu-i.

(gogosarul) (crizantema)

Am cǎmǎsi nenumǎrate,    Am douǎ fete mari

Le port pe toate-mbrǎcate.    Una asteaptǎ vara

(varza) Alta asteaptǎ iarna.

(cartoful)

Inalt cat casa, Intr-un pomisor,

Verde ca mǎtasea, Arde-un focusor.

Dulce ca mierea,    (ardeiul)

Amarǎ ca fierea

(nucul)

Stǎ mosul in cǎmarǎ    Pielea verde,

Cu mustǎtile afarǎ.    Carnea rosie

(morcovul) Si oasele negre.

(pepenele)

Capul, trupul mi-e totuna    Am o domnisoarǎ

Pe-un picior stau totdeauna Cu rochita rosioarǎ,

Am cǎmǎsi nenumǎrate    Cand incepe-a dezbrǎca

Si le port toate-mbrǎcate.    Toti apuc-a lǎcrima.

(varza) (ceapa)

Noi avem un butoias    Soarele o coace

Alb, voinic, parcǎ-I de cas    Mana o rupe

Cercuri n-are si nici doage    Piciorul o calcǎ

Este bun cand mama-l coace.    Gura o bea.

(dovleacul) (strugurele)

Fetisoarǎ

Cu rochita rosioarǎ

Cand prind a te dezbrǎca

N-am de ce mǎ bucura

Cǎ incep a lǎcrima.

(ceapa)





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate