Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: Mare "Cosul plin de bogatii al toamnei"


PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: Mare "Cosul plin de bogatii al toamnei"


Educatoare:

Gradinita:

Data:

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mare B



Categorii de activitati:

▪ Activitati liber alese (etapa I si etapa a III-a)

▪ Activitati pe domenii experientiale: Domeniul stiinta (Cunoasterea mediului) si Domeniul om si societate (Activitate practica)

Tema: " Cosul plin de bogatii al toamnei"

Forma de realizare: Activitate integrata

Tipul activitatii: verificare si consolidare

Scopul activitatii: Exersarea/aprofundarea unor cunostinte legate de tema propusa (indeosebi legate de fructele si legumele toamnei)

Dezvoltarea capacitatii de a opta, de a lua decizii.

Cresterea abilitatii de a relationa cu ceilalti.

Durata: 1 h sijumatate

Bibliografie: & ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7 ani", MECT, 2008

& ,,Revista Invatamantului prescolar nr.1-2/2008 si nr.3- 4/2008"

& " Texte pentru educatia limbajului la prescolari", M. Bizduna si A. Neagu, Editura PROGNOSIS

& "Introducere in pedagogia prescolara", A.Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002

Scenariul zilei

Intalnirea de dmineata: Salutul, completarea panoului de prezenta si a calendarului zilei. Se poarta o scurta discutie despre anotimpul toamna si bogatiile lui; apoi, se se recita poezia "Toamna" de Demostene Botez.

Dupa intalnirea de dimineata, educatoarea anunta copiii de primirea unei scrisori de la Spiridusul Legumici care are mare nevoie de ajutorul copiilor pentru a-i organiza Toamnei o petrecere de adio. (Captarea atentiei pentru Activitatea pe domenii experientiale).

Se anunta si se desfasoara, cu intreaga grupa de copii, jocul didactic de cunoasterea mediului cu tema: "Fruct sau leguma" (Sarcina didactica: recunoasterea fructelor /legumelor de toamna prin mai multe procedee: ghicitori, cu ajutorul analizatorului tactil si al celui gustativ). Dupa jocul de proba si exersarea sarcinii de joc cu cel putin jumatate dintre copii, se trece la urmatoarele variante (fiecare sarcina este specificata intr-un plic trimis de Spiridusul Legumici):

  1. Copiii    gasesc raspuns la ghicitorile despre fructe/legume de toamna. Daca raspunsul este corect, pe monitorul calculatorului apare fructa/leguma respectiva;
  2. Copiii ghicesc fructul/leguma ascunsa in saculet, folosindu-se de analizatorul tactil. Apoi, ei trebuie sa aleaga imaginea fructei/legumei respective si sa o aseze pe tabla magnetica: in oala de ciorba (pentru legume) sau in borcanul de dulceata (pentru fructe);
  3. Copiii ghicesc fructul/leguma cu ajutorul analizatorului gustativ. Se vor gusta diferite dulceturi (gutui, mere, struguri, prune) sau placinte de legume (dovleac, morcov, spanac, varza);
  4. Copiii raspund la cateva intrebari cu talc. Se poate cere copiilor sa numeasca: leguma care este nelipsita la gatit (ceapa), fructul din care se poate face si mancare (gutuia), cum se numeste mancarea care contine foarte multe legume (ghiveci), cum se numeste amestecul de fructe (salata de fructe) etc;

Fiecare raspuns corect va fi recompensat cu un jeton pe care se afla un fruct sau o leguma.

La finalul activitatii, copiii vor fi invitati sa aseze scaunele de plastic, pe culori, si sa viziteze locul unde Spiridusul Legumici a pregatit cosuri pline cu fructe, legume si alte materiale necesare realizarii activitatii practice "Ne facem singuri jucarii" (tranzitie). Astfel se va face trecerea catre activitatea practica in care ei vor realiza jucarii din fructul sau leguma preferata, ajutandu-se de materiale ca: scobitori, bete de chibrit, plastilina, hartie creponata sau glasata, carton, etc. Cu lucrarile lor se va amenaja o mini expozitie in sala de grupa, lucrarile urmand a fi trimise Spiridusului Legumici pentru a fi oferite in dar musafirilor Toamnei de la petrecerea de adio.

Pe masura ce termina lucrarea, fiecare copil isi va alege un loc de joaca la una din zonele: Arta - " Cosul toamnei" - desen si colorare in contur (fructe, legume, cosuri cu fructe si legume, etc), Joc de rol - "De-a soferii de camion" ( copiii transporta la "piata" fructe/legume realizate din plastic) sau Biblioteca - "Unde este toamna?" (sortare de jetoane reprezentand aspecte caracteristice anotimpului).

La finalul zilei, copiii se impart in doua grupe: Grupa legumelor si Grupa fructelor, in functie de jetoanele pe care le-au primit la jocul didactic si se joaca un joc de miscare tip: "Cursa cu obstacole" (copiii transporta in linguri de lemn fructe/legume, pasind peste anumite obstacole sau ocolindu-le; castiga echipa care umple Cosul plin de bogatii al toamnei cu cat mai multe fructe sau legume).

Copiii se pregatesc pentru servirea mesei de pranz; ei parasesc sala de grupa cantand "Toamna harnica" (rutina sitranzitie).

Activitate integrata - Domeniul stiinta (Cunoasterea mediului) si Domeniul om si societate (Activitate practica)

Tema: "Cosul plin de bogatii al toamnei"

Forma de realizare: joc didactic / confectionare de jucarii din legume si fructe

Tipul activitatii: verificare si consolidare de cunostinte

Scopul activitatii:

- Verificarea si reactualizarea cunostintelor copiilor referitoare la fructele si legumele anotimpulului toamna;

- Consolidarea deprinderii de a raspunde corect si complet la intrebarile adresate;

- Educarea atentiei, perspicacitatii, a spiritului de observatie si a promptitudinii in gandire.

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:

- sa recunoasca fructe si legume de toamna cu ajutorul ghicitorilor;

- sa deduca, cu ajutorul analizatorilot tactili sau gustativi, leguma sau fructul;

- sa redea un fragment dintr-o poezie sau dintr-un cantec de toamna;

- sa redea tema data utilizand tehnici diferite (asamblare, lipire, imbinare, etc);

- sa utilizeze creativ diferite accesorii precum: scobitori, bete de chibrit, plastilina, hartie creponata sau glasata, carton, etc;

- sa exprime impresii, trairi afective si idei proprii legate de tema data, in timpul si/sau la sfarsitul activitatii (la evaluarea lucrarilor);

- sa sorteze si sa clasifice dupa diferite criterii jetoane care contin aspecte caracteristice celor patru anotimpuri;

- sa manifeste creativitate in realizarea lucrarilor de desen;

- sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinii comune.

Metode si procedee: Explicatia, conversatia, jocul, problematizarea, competitia, exercitiul.

Material didactic: Jetoane reprezentand fructe si legume de toamna, tabla magnetica, saculet cu legume si fructe, calculator, CD cu fructe si legume, plicuri cu intrebarile, ecusoane (fructe si legume), borcane cu dulceata (gutui, prune, struguri, mere), placinte (mere, dovleac, morcov, spanac, varza), scobitori, bete de chibrit, plastilina, hartie creponata sau glasata, carton, foi de hartie colorate, fise, creioane colorate, masini, tractoare, cosuri de plastic, jetoane reprezentand aspecte din cele patru anotimpuri.

Pentru jocul didactic:

Sarcina didactica: recunoasterea fructelor /legumelor de toamna prin mai multe procedee: ghicitori, cu ajutorul analizatorului tactil si al celui gustativ.

Elementele de joc: citirea de catre educatoare a sarcinii de pe bilet, raspuns individual sau in cor, deplasarea, manuirea jetoanelor pe tabla magnetica, aplauzele.

Regulile jocului: copilul numit de educatoare: (1) raspunde la ghicitoare, (2) vine si cauta in saculet o leguma sau un fruct cu ajutorul analizatorului tactil, apoi aseaza jetonul care reprezinta fructul/leguma pe tabla magnetica, (3) gusta dulceata sau placinta si denumeste fructul/leguma din care a fost realizat, (4) raspunde la intrebarile cu talc. Raspunsurile corecte sunt aplaudate si recompensate cu jetoane reprezentand fructe sau legume.   

Durata: 1 h sijumatate

DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele activitatii

Continutul activitatii

Strategii didactice

1. Moment organizatoric

Pregatirea materialului didactic;

Aranjarea mobilierului;

Intrarea copiilor in clasa.

Conversatia

2. Captarea atentiei

Se va realiza prin citirea scrisorii de la Spiridusul Legumici, care cere ajutorul copiilor in realizarea unei surprize Toamnei pentru petrecerea de adio.

Conversatia

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se anunta copiii ca vor desfasura o activitate "Cosul plin de bogatii al toamnei"    in care vor vorbi despre toamna si bogatiile ei, indeosebi legume si fructe, si in care vor face jucarii din legume si fructe

Explicatia

4. Desfasurarea activitatii

Se desfac plicurile cu intrebari. Se explica copiilor modul de desfasurare al concursului privind bogatiile toamnei si se face, practic, jocul de proba apeland la sarcinile din primul plic:

Primul plic contine ghicitori despre fructe sau legume. Educatoarea citeste ghicitoarea, iar copiii gasesc rasunsul. Daca raspunsul este corect, pe ecranul calculatorului va aparea imaginea fructului sau a legumei respective.

Variante:

Urmatorul plic contine sarcina: "Ghiciti prin pipaire, ce fructe/legume sunt ascunse in saculetul toamnei. Apoi, asezati jetonul cu fructul/leguma ghicita, pe tabla magnetica, in oala de ciorba ori in borcanul de dulceata". Copiii extrag dn saculet un fruct sau o leguma si, numai pipaind-o, anunta ce urmeaza sa scoata din saculet. In functie de ce scot din saculet, ei posteaza la locul potrivit, pe tabla.

Sarcina continuta de al treilea plic: "Spune ce ai gustat?". Copiii sunt invitati sa-l ajute pe Legumici sa eticheteze dulceturile si placintele facute pentru petrecerea de adio a Toamnei. Pe rand, cate un copil va gusta dulceata (de gutui, prune, struguri) sau placinta (de dovelac, spanac, morcov, varza), va alege eticheta corespunzatoare pe care o va aseza pe borcan sau pe farfurie.

4. Ultimul plic contine cateva intrebari cu talc - Se cere copiilor sa numeasca: leguma care este nelipsita la gatit (ceapa), fructul din care se poate face si mancare (gutuia), cum se numeste mancarea care contine foarte multe legume (ghiveci),    cum se numeste amestecul de fructe (salata de fructe). Toate acestea au un sens: sa il ajute pe Spiridusul Legumici sa le pregateasca musafirilor si alte feluri de mancare, despre care el doar a auzit si pe care nu stie cum sa le prezinte.

Explicatia

Jocul

Problematizarea

Competitia

Obtinerea performantei

Copiii sunt invitati la mese unde sunt pregatite materialele necesare desfasurarii Activitatii practice "Ne facem singuri jucarii".

Dupa ce educatoarea anunta copiii ca Spiridusul Legumici i-a rugat sa faca cateva jucarii din legume si fructe pentru a le oferii musafirilor la petrecerea de adio a Toamnei, acestia sunt invitati la lucru.

Educatoarea urmareste indeaproape fiecare copil, discuta cu ei despre leguma sau fructul ales, proprietatile lui, despre ce crede ca poate realiza din el pentru petrecere etc. De asemenea, educatoare va da indicatii sau ii va ajuta sa rezolve sarcina, dupa caz.

Lucrarile se expun in ordinea finalizarii lor, alcatuindu-se o miniexpozitie.

Copiii sunt anuntati ca pot merge la baie si ca, la intoarcere pot merge la centrele pregatite. (rutina sitranzitie)

Conversatia

6. Asigurarea retentiei si a transferului

Pe masura ce termina lucrarea si se intoarce de la baie, fiecare copil isi va alege un loc de joaca la unul din centrele: Arta - " Cosul toamnei" - desen si colorare in contur (fructe, legume, cosuri cu fructe si legume, etc), Joc de rol - "De-a soferii de camion" ( copiii transporta la "piata" fructe/legume realizate din plastic) sau Biblioteca - "Unde este toamna?" (sortare de jetoane reprezentand aspecte caracteristice anotimpului).

Educatoarea trece pe la centre si urmareste cum lucreaza copiii, ii ajuta sau ii stimuleaza sa gaseasca solutiile potrivite, sa coopereze, sa discute intre ei despre legume, fructe, bogatiile toamnei, etc.

La final, copiii se impart in doua grupe: Grupa legumelor si Grupa fructelor, in functie de jetoanele pe care le-au primit la jocul didactic si se joaca un joc de miscare tip: "Cursa cu obstacole". Sarcina jocului este urmatoarea: copiii transporta in linguri de lemn fructe/legume, pasind peste anumite obstacole sau ocolindu-le, pana la "bucatarie" unde sunt asezate cosuri speciale pentru salata de legume si salata de fructe. Castiga echipa care umple Cosul toamnei cu cat mai multe fructe sau legume.

7. Fixarea cunostintelor si aprecierea activitatii copiilor

Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a intregii activitati, implicand cat se poate de mult copiii;

Copiii parasesc sala de grupa cantand "Toamna harnica" si se pregatesc pentu masa de pranz.

ANEXA

Dragi copii,

Ma numesc LEGUMICI si sunt unul dintre Spiridusii Toamnei. Am o mare rugaminte la voi. Vrem sa-i pregatim Toamnei inainte de plecare o mare petrecere de adio, dar, in graba am cam incurcat lucrurile si am mare nevoie de ajutorul vostru. Am pus cateva plicuri in care am explicat ce greseli am facut si v-am trimis cateva materiale, sa ma ajutati sa-i organizez Toamnei o petrecere de adio bine meritata.

Sunt sigur ca va veti descurca. Succes!

Va multumesc!

Spiridusul Legumici

Cand o tai, e cu temei

De ce plangi de mila ei?

Doar da gust mancarii

Ce-i?

Ceapa

Nu-i ca varza-nfofolita,

Dar e sora ei gatita

C-o rochita impletita.

Conopide

Nas la omul de zapada

Iepurele vrea sa-l roada

Morcov

Am un cojoc

Ce tine patru frati la un loc

Nuci

Mere mari cu biberon

Au crescut la noi in pom

Para

Ciucur verde sau roscat

Pe arc sta agatat

Cine este? L-ati aflat?

Strugure





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate