Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA PREGATITOARE - Scoala ne asteapta


PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA PREGATITOARE - Scoala ne asteapta


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA PREGATITOARE

GRADINITA: P.P.17 Arad

EDUCATOARE:

DENUMIREA ACTIVITATII: Scoala ne asteapta

TIPUL DE ACTIVITATE : evalurea cunostintelor prin activitati integrate;

SECVENTE DE ACTIVITATE:matematica, cunoasterea mediului, educarea limbajului, educatie muzicala, educatie pentru societate;

TEMA ACTIVITATII:Campionii



MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:

Evaluarea cunostintelor insusite in gradinita

OBIECTIVE OPERATIONALE:

In timpul sau la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili sa:

-MATEMATICA:

1-sa numere in limitele 0-10 din 1 in 1 si din 2 in 2;

2-sa recunoasca cifrele si vecinii lor;

3-sa compuna probleme, dupa ilustratii si sa le rezolve;

4-sa rezolve operatii de adunare si scadere , cu 1-2 unitati oral si la tabla magnetica;

5-sa recunoasca figurile geometrice din trusa Dienes si atributele lor;

CUNOASTEREA MEDIULUI:

1-sa cunoasca numarul anotimpurilor anului, ordinea acestora si cateva aspecte importante ale lor, inclusiv sarbatori de interes general, specifice fiecarui anotimp;

2- sa defineasca notiunea de animale domestice si salbatice si sa dea exemple la fiecare categorie;

3- sa dea exemple de mijloace de locomotie si transport, in functie de locul pe unde circula, si sa denumeasca meseriile celor care le conduc;

EDUCAREA LIMBAJULUI (oral si scris):

1-sa recite cu intonatie poezii;

2-sa recunoasca o poveste dupa o imagine sau dupa ghicitori si sa repovesteasca un fragment;

3-sa recunoasca personaje din povesti dupa imagini si dupa ghicitori si sa spuna povestile in care le intalnim;

4-sa alcatuiasca propozitii dupa o imagine, sa distinga cuvintele si sunetele initiale, sa desparta in silabe;

5-sa recunoasca litere si sa le afiseze pe tabla magnetica sau sa le scrie pe tabla;

EDUCATIE MUZICALA:

1-sa interpreteze cantece specifice fiecarui anotimp, individual si in grup;

2-sa joace jocuri muzicale;

EDUCATIE PENTRU SOCIETATE:

1-sa cunoasca numele tarii noastre, a poporului si a capitalei tarii; a comunei si a judetului nostru;

2-sa explice semnificatia culorilor din steagul tarii noastre;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:

- conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, discutia colectiva, exercitiul, invatarea prin descoperire;

MIJLOACE DIDACTICE:

- jetoane, imagini si personaje din povesti, doua table magnetice cu litere si cu cifre, baloane, probleme ilustrate, trusa Dienes, plansa mare cu traseul copilului pana la scoala ,foi cu ghicitori, fise, creioane, culori, plicuri mari care contin sarcinile de rezolvat,stimulente( medalii cu o cupa desenata si diplome)

DURATA: ~50 minute

ETAPELE/CONTINUTUL LECTIEI

OBIECTIVE

PROIECTAREA ACTIVITATII

EVALUARE

(feed-back)

ORGANIZAREA ACTIVITATII

- pregatirea salii si a materialului didactic

- se pregateste mobilierul si materialul didactic necesar activitatii

Asigurarea unor conditii optime de desfasurare a activitatii

CAPTAREA ATENTIEI/INTRODUCEREA ÎN ACTIVITATE

-sa localizeze obstacolele (probele) de pe traseu

- se prezinta copiilor o plansa surpriza care va indica drumul ce duce spre scoala, dupa ce s-a auzit clinchetul unui clopotel ai se face o discutie despre scoala;

- pe harta vor fi baloane care au cate un numar, corespunzator cu plicul in care se afla scrise sarcinile pe care trebuie sa le rezolve copiii; pentru a ajunge la scoala copilul trebuie sa treaca acele probe (obstacole).

Observarea comportamentului verbal si non-verbal

ANUNTAREA TEMEI

Anuntarea titlului jocului

-educatoarea va anunta copiii ca vor juca jocul CAMPIONII pntru a vedea cat sunt de pregatiti copiii pentru scoala   

Receptarea si repetarea numelui jocului

REGULILE JOCULUI

DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A JOCULUI

PLICUL 1    - MATEMATICA

PLICUL 2-CUNOASTEREA MEDIULUI

PLICUL 3-EDUCAREA LIMBAJULUI(oral si scris)

PLICUL 4- EDUCATIE PENTRU SOCIETATE

PLICUL 5-EDUCATIE MUZICALA

PLICUL 7-STIMULENTE

INCHEIEREA ACTIVITATII

Explicarea regulilor

O1

O2

O3

O4

O5

O1 de la educatie muzicala

O1

O2

O3

O1 de la educatie muzicala

O1

O2

O3

O4

O5

O1 de la educatie muzicala

O1

O2

O1 de la educatie muzicala

O2

- Plansa va fi expusa la flanelograf, in fata copiilor si pe rand vor fi sparte baloanele de catre educatoare, un copil va recunoaste cifra din balon si va alege plicul corespunzator. Se vor citi sarcinile si se vor rezolva cu ajutorul copiilor.

-numara, din 1 in 1 in sir crescator si descrescator pana la 10;

-numara din 2 in 2 crescator si descrescator;

-recunoaste cifrele si spune vecinii lor;

-compune si rezolva probleme ilustrate;

-rezolva oral ti la tabla magnetica exercitiile de adunare:

3+4 7+3

6+4 6+2

-Rezolva oral si la tabla magnetica exercitiile de scadere:

7-3 5-2

8-1 3-3

-inchide ochii, alege o figura geometrica si spune ce stii despre ea;

-cantati cantecul NUMARATOAREA(1-10)

-rezolva sarcinile din fisa

-spuneti cate anotimpuri are un an si care sunt acestea;

-cantati cate un cantec specific fiecarui anotimp;

-in ce anotimp ne aflam, ce a fost inainte de primavara, ce anotimp urmeaza;

-spuneti cateva caracteristici ale fiecarui anotimp;

-spuneti care sunt sarbatorile importante ale fiecarui anotimp;

-ce sunt animalele domestice? Dati exemple!

-ce sunt animalele salbatice ?Dati exemple!

-cu ce putem calatori pe:ape, pe sosele prin aer(denumiti si conducatorii acestor mijloace de transport)

-rezolva sarcinile din fisa

-Recitati cate o poezie specifica fiecarui anotimp;

-recunoaste povestea din care este scena si povesteste fragmentul ilustrat;

-recunoaste povestea dezlegand ghicitori;

-recunoaste personaje din povesti dezlegand ghicitori;

-alege un jeton si formuleaza o propozitie cu cuvantul ilustrat!

-denumeste obiectul ilustrat, spune sunetul initial, desparte-l in silabe!

-dati exemple de cuvinte cu 2,3 silabe si alcatuiti cu ele propozitii

-alege literele corespunzatoare sunetelor spuse de educatoare si pune-le pe tabla magnetica

-cine vrea sa scrie un cuvant,sau numele lui pe tabla magnetica?

-recunoaste litera si spune cuvinte care au acest sunet initial;

-canta cantecul Am o carte in culori

-rezolva sarcinile din fisa

-cum se numeste tara si poporul nostru?

-Canta cantecul SUNT ROMÂN

-ce oras este capitala tarii noastre?

-Cum se numeste comuna si judetul nostru?

-ce culori are steagul Romaniei? Dar al Europei?

-Ce semnificatie au culorile tricolorului?

- Sa cantam , sa ne jucam jocuri muzicale

Surprizele activitatii: medalioane si diplome

Se va repeta numele jocului si se va interpreta cantecul Ora-i de plecat la scoala

Receptarea regulilor jocului

- rezolvarea corecta a sarcinilor

- rezolvarea corecta a sarcinilor

- rezolvarea corecta a sarcinilor

Rezolvarea corecta a sarcinilor

Evaluarea modului de interpretare

Aprecieri generale , individuale si acordarea stimulentelor





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate