Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE Educatie muzicala - meloterapie


PROIECT DE ACTIVITATE Educatie muzicala - meloterapie


GRADINITA NR.

GRUPA PREGATITOARE 1

EDUCATOARE :

DATA : 23-10-

PROIECT DE ACTIVITATE



DOMENIUL : Estetic creativ

DISCIPLINA : Educatie muzicala- meloterapie

TEMA ACTIVITATII : a) Muzica e o minune ! -cantec

b) "Rock a bye baby" -cantec de leagan

MIJLOC DE REALIZARE : a) Repetare

b) Auditie

TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate de consolidare -verificare

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata : - Activitate muzicala

- Activitate artistico-plastica (pictura )

- Activitate senzoriala(antrenarea tuturor organelor de simt : auz- sunete

din natura ,sunete muzicale; vaz- culoare; gust -fructe ,condimente ;

miros -aroma specifica fructelor.

- Activitate psiho-motorie (miscari ritmice ale mainilor pentru manuirea

instrumentelor de percutie ;

SCOPUL ACTIVITATII:

Trezirea celor mai puternice emotii benefice in adancul sufletelor copiilor ;

Descatusarea energiilor negative si transformarea lor in energii pozitive : bucuria de a canta vocal si cu instrumente de percutie ,de a dansa, de a experimenta domenii noi cum ar fi aromoterapia , cromoterapia .

Dezvoltarea limbajului muzical, care rezoneaza cupersonalitatea copiilor ,prin cele trei elemente ale naturii umane : viata psihologica,activa si mentala reflectate in plan atitudinal prin ritm melodie si armonie .

Imbunatatirea performantelor in domeniul motricitatii ,in special motricitatea fina prin folosirea instrumentelor de percutie (castanieta ,maracas, tamburina , clopotei si trianglu .)

Infrangerea fricii si agresivitatii in fata realitatii exterioare , prin stimulii sonoriceea ameliorand comportamentul socio- afectiv.

Formarea auzul fonematic prin cantarea de placere ,sesizand mai usor dupa auz elementele de ritm ,rima ,metru , simetrie, despartind mai usor in silabe invatand limba engleza cu usurinta prin repetarea cuvintelor din cantec.

OBIECTIVE DE REFERINTA :

sa interpreteze cantecul invatat , utilizand nuanta, tempoul corelandu-l cu continutul de idei al

cantecului ;

sa cante in grup sau individual cu acompaniamentul instrumental manuit de educatoare ,sau cu acompaniamentul instrumentelor de percutie liber si spontan

sa identifice specificul cantecul audiat (linistitor ,sau vesel )

sa creeze propriul univers imaginat (de melodia ascultata), cu ajutorul elementelor plastice : amprente colorate ;elementelor aromate si a pasilor de dans alesi in mod spontan ,original .

La sfarsitul activitatii didactice copiii vor fi capabili :

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 -sa traiasca placerea de a intona cantecul respectand cerintele elementare de cant : pozitie, respiratie,emisie si dictie corecta .

O2 -sa cante cu placere cantecul invatat intr-un dialog cor- solisti.

O3 -sa se bucure acompaniind cu instumentele de percutie cantecul invatat.

O4 -sa asculte un cantec nou ,lasand fantezia sa prinda aripi, apoi sa verbalizeze starile afective traite .

O5 -sa experimenteze trairile afective prin culoarea,mirosul , gustul si miscarea inspirata de cantecul ascultat .

TIPURI SI TEHNICI DE EVALUARE : oral , actional- practica

FORME DE ACTIVITATE : frontala, pe microgrupuri , in perechi si individuala .

STRATEGIE DIDACTICA :

1.METODE SI PROCEDEE :

de tip expozitiv : explicatia, instructajul;

de tip dialogat : conversatia , problematizarea ;

bazate pe activitatea independenta : exercitiul.

2.MATERIAL DIDACTIC :

decoruri si accesorii adecvate celor doua cantece;

CD ,cu cantecele alese ;

instrumente de percutie ,orga electronica;

panouri , stampile, tempera culori

mese cu cosulete cu fructe si plante aromatice ,ustensile pentru decojirea fructelor,castronele .

3.MIJLOACE DE INVATAMANT : combina muzicala ,calculator,video proiector;

BIBLIOGRAFIE :

  • Didactica educatiei muzicale" - Georgeta Aldea si Gabriela Munteanu, Ed. Didactica si pedagogica, 2005 Bucuresti;
  • Easy piano classics Amsco Publication 1996;
  • Educatia muzicala in gradinita de copii -indrumari metodice ; Ed. didactica si pedagogica 1963;
  • "Magia vindecarii prin muzica", Edgar Cayce, PRO Editura si Tipografie, 2005 Bucuresti
  • "Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani )", 2008

DURATA :30' - 35'

Nr.

Crt

Momentele

invatarii

Ob. op.

Timp

CONTINUTUL INVATARII

Strategii

Evaluare

Observatii

MOMENT ORGANIZATORIC

1'

Pregatirea spatiului educational

Introducerea copiilor in sala de activitate pe o melodie antrenanta

Salutul

CAPTAREA

ATENTIEI

3'

Orientarea atentiei copiilor spre zonele de interes ale activitatii .

Scurta conversatie cu suport intuitiv despre minunata lume a sunetelor.

Conversatia

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE

2'

Enuntarea scopurilor si a obiectivelor in termeni accesibili .

Precizarea clara a temei activitatii stabilirea echipelor si a modului de evaluare si recompensare.

Expunerea

Orala

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INSUSITE ANTERIOR

2'

Recunoasterea cantecului ce urmeaza a fi repetat dupa un scurt fragment audiat.

Denumirea analizatorilor specifici fiecarui organ de simt

Placerea de a canta reamintindu-si textul si melodia cantecului

Dialog

Orala

Nr.

Crt

Momentele

invatarii

Ob. op.

Timp

CONTINUTUL INVATARII

Strategii

Evaluare

Observatii

EXERCITII DE     RESPIRATIE

1'

"Suflam frunza! " Se reaminteste copiilor cum sa respire corect (inspiratie pe nas, expiratie pe gura)

Explcatia

Exercitiul

Practic

actionala

EXERCITII DE INCALZIREA VOCILOR

O1

2'

2exercitii : a)"Ascultati apoi cantati ! " Copiii isi incalzesc vocile cantand incet fara a forta glasul .

b) "Cantam razand ! " (hasurarea vocalelor )

Explcatia

Exercitiul

Practic

actionala

VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA CANTECULUI INVATAT

O1

O2

O3

Dupa recunoasterea cantecului educatoarea alege 3 variante de repetarea cantecului.

Varianta 1 : repetarea integrala a cantecului cu suport muzical CD. Strofa 1 si 2 vor fi cantate in piano, iar refrenul in forte,nuantele dand frumusete si stralucire cantecului ,copiii find pusi in situatia de a se concentra ,de a fi atenti si a nu gresi.

Varianta 2 : repetarea cantecului in dialog : solistii cu grupul de copii.Aceasta varianta urmareste respectarea liniei melodice,pronuntarea clara si expresiva a cuvintelor si a nuantelor.

Varianta 3 : repetarea cantecului cu instrumente de percutie .Ritmul ales pentru batai la instrumente este : "RAR" pentru acompanierea strofelor si silaba muzicala : "IU-TE" pentru refren.

Explcatia

Exercitiul

Practic

actionala

AUDIEREA CANTECULUI DE LEAGAN: "ROK A BYE BABY"

O4

3'

Varianta 1 : Copiii vor asculta cu atentie cantecul de leagan , facand la sfarsitul audierii lui aprecieri asupra tempoului si a starii de liniste pe care o transmite cantecul .

Pentru a se familiariza cu ritmul de vals al cantecului copiii vor tacta cateva masuri de ¾ cu ajutorul instrumentelor de percutie metalice (clopotei , tamburine ).

Explcatia

Exercitiul

Practic

actionala

Nr.

Crt

Momentele

invatarii

Ob. op.

Timp

CONTINUTUL INVATARII

Strategii

Evaluare

Observatii

O4

3'

Varianta 2 : La aceasta varianta copiii vor experimenta "cromoterapia" si "aromoterapia" alegandu-si locul unde vor sa lucreze sa descopere lucruri inedite

In timp ce muzica se deruleaza copiii sunt invitati sa-si aleaga locul unde pot da frau liber imaginatiei , inspirati de muzica , Unii vor pune stampile colorate reprezentand frunze, stele, luna, ceilalti vor toca si razui condimente (scortisoara )si fructe pentru a umple atmosfera cu arome cat mai placute .

Varianta 3 : Ultima varianta a auditiei se desfasoara in perechi lasandu-i pe copii sa danseze spontan.

Explcatia

Exercitiul

Practic -

actionala

Incheierea activitatii

2'

Se vor face aprecieri globale si individuale asupra modului de desfasurare a activitatii a atingerii obiectivele propuse

explicatia





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate