Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect de activitate cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? grupa pregatitoare ursuleti


Proiect de activitate cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? grupa pregatitoare ursuleti


Grupa pregatitoare URSULETI

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALA: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?

TEMA ACTIVITATII: PRIETENII POVESTILOR (proiect independent pentru o zi)

CATEGORII DE ACTIVITATI:



J     ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA: Intalnirea de dimineata

☺ ACTIVITATI LIBER-ALESE: Centre deschise: Stiinta, Biblioteca, Arta

☺ ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE: Activitate Integrata

♦ Domeniul Limba si comunicare

♦ Domeniul Stiinta: Activitate cu continut matematic

TIPUL ACTIVITATII: de consolidare si sistematizare

OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala corecta, de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;

Exersarea capacitatii de a transmite semnificatii mijlocite de limbajul scris;

Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.

Dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice;

Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere, cifre, intrebuintand un vocabular adecvat;

Dezvoltarea capacitatii de rezolvare de situatii problematice, prin achizitia de strategii adecvate.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, conversatia, explicatia, exercitiul, auditia, observatia, povestirea, problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC:

Carte de povesti veche de 100 ani, jetoane cu personaje din povesti, cosuletul Scufitei Rosii, sac cu pesti (al vulpii), lada cu bogatii (al fetei mosului), panouri pentru sortarea personajelor pozitive/negative, siluete, plicuri, foi, tabla magnetica, DVD, televizor, casetofon, planse didactice, jetoane, carti de povesti, tempera, pensule, creioane, atlas, enciclopedie, fise de lucru, puzzle, palete cu cifre, elastice colorate, medalioane cu imaginea personajelor, forme geometrice, puzzle, labirint etc.

REGULILE JOCULUI:

copiii sunt supusi mai multor probe in vederea verificarii cunostintelor despre povesti;

J raspund, pe rand si in propozitie, doar copiii solicitati de educatoare;

☺ raspunsurile corecte vor fi aplaudate;

☺ fiecare sarcina indeplinita aduce inapoi personajul fugit din poveste;

☺ daca se vor intoarce personajele, cartea va fi din nou fericita;

ELEMENTELE DE JOC: surpriza, aplauzele, manuirea materialelor, inchiderea si deschiderea ochilor, batai din palme, sunetul clopotelului, ursulet de plus

SARCINA DIDACTICA

sa respecte regulile jocului

sa raspunda corect la ghicitorile prezentate, descoperind titlul cartilor cumparate de educatoare;

sa recunoasca povestea prezentata si autorul acesteia;

sa sorteze personajele in pozitive/negative;

sa schimbe finalul povestii gasind solutii de a transforma personajele negative in pozitive;

sa ordoneze cronologic imaginile din povesti;

sa gaseasca diminutivele si pluralul unor cuvinte;

sa formuleze propozitii cu cuvnte date;

sa desparta in silabe cuvintele;

sa spuna care este sunetul cu care incepe cuvantul;

sa formeze multimi in functie de un criteriu dat;

sa raporteze cantitatea la cifra si cifra la cantitate;

sa gaseasca vecinii mai mici/ mai mari cu o unitate decat ;

sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir, utilizand numeralul ordinal;

sa rezolve probleme simple de adunare si scadere cu o unitate in limitele 1-7.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

"Curriculum pentru invatamatul prescolar (3 - 6/7 ani)", MECT, 2008;

"Laborator prescolar - ghid metodologic", Ed. V&I Integral, Bucuresti 2001;

"Indrumator pentru invatamantul prescolar", Stela Berciu, Ed. Petrion, Bucuresti 1998;

Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar", Florica Mitu, Stefania Antonovici, Ed. Humanitas, Bucuresti 2005;

"Jocuri si activitati alese", Stefania Antonovic, Paula Neatu, Ed. Aramis, Bucuresti 2008;

"Aplicarea noului curricculum - sugestii metodologice", Coordonator Laurentia Culea, Ed. Diana, Pitesti 2008;

"Ghid pentru proiecte tematice", Viorica Preda, Ed. Humanitas, Bucuresti 2005;

I.        ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA

RUTINE: Sosirea copiilor, micul dejun, Intalnirea de dimineata,

Intalnirea de dimineata: "Cartea cu povesti de demult"( formarea sentimentelor de dragoste si respect pentru carti si pentru povesti)

Salutul: " Buna dimineata" - cantec (CD ROGVAIV - Jucarii vol. II);

" Buna-dimineata, prieteni ai cartilor cu povesti!"(invatarea prin cooperare)

Prezenta la panou, numaratul copiilor (fetite, baietei, total)

Calendarul naturii

Impartasirea cu ceilalti (impresii legate de cartile cu povesti, personajele preferate, plecand de la sintagma "A fost odata ca niciodata . ")

Activitatea de grup: realizarea unei bibloiteci cu povesti indragite de ei

Noutatile zilei: " Cartea povestilor de demult" le cere ajutorul copiilor deoarece, datorita unor copi needucatii, care s-au purtat urat cu cartea, personajele din povesti au fugit

Mesajul zilei: "Cartea-i o comoara, s-o pastram!"

TRANZITII: Mers vioi: "Intra grupa mare / ca pe zmeu calare. / Se asaza frumusel / Pe propriul scaunel"

Jocuri cu text si cant: "Cate unul pe carare"

II. ALA 1 : ACTIVITATI LIBER ALESE -" Sa intregim cartea cu povesti!"

Biblioteca: "Traistuta cu povesti"

Arta: "Personaje indragite de noi mestesugite"

Stiinta: "Ajuta personajele !"

III. ADE: ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

ACTIVITATE INTEGRATA : "In lumea minunata a povestilor" - joc didactic

DLC: Limba si Comunicare

DS: Activitati matematice

IV.    ALA 2: "Coada vulpii"- joc distractiv

"Ursul doarme", "Oglinda oglinjoara" - joc linistitor

SCENARIUL ZILEI

Copiii se asaza pe pernute pentru Intalnirea de dimineata. Dupa, salut, prezenta la panou, numaratul copiilor, Calendarul naturii, se impartasesc informatii legate de carti, importanta lor, personaje indragite plecand de la sintagma "A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar povestia fost odata.". La activitatea de grup, educatoarea ii anunta pe copii de faptul ca, intrucat, zilele trecute aflandu-se la un targ de carte pentru copii si stiind cat de mult le plac povestile, le-a cumparat niste carti de povesti. Copiii sunt invitati sa ghiceasca, pe baza ghicitorilor audiate, despre ce carti este vorba. Apoi sunt rugati sa aseze cartile pe rafturile bibliotecii.

Noutatea zilei: Apoi, educatoarea isi aminteste cum ca acolo, intr-un colt al cladirii, parasita, plangea si suspina o carte veche de peste 100 ani. Era foarte trista deoarece pe vremea aceea era cea mai respectata si mai iubita carte din tara, iar acum, datorita unor copii rai si needucati, a devenit urata, rupta si manzgalita. Ba mai mult, de suparare, personajele din povesti au fugit din carte. Educatoarea le prezinta cartea si le propune copiilor sa le ajute pe personaje sa se intoarca, pentru ca aceasta minunata carte sa zambeasca din nou. (Mesajul cartii: :"Dragi copii, nu plecati ! Ajutati-ma sa-mi regasesc prietenii! Mi-e dor de ei , ii vreau inapoi in carte pe toti  ! Ma ajutati? Va rog!") Emotionati de aceasta inatmplare, copiii, indemnati de educatoare, hotarasc sa le convinga pe personaje sa se intoarca. Ei vor spune tot ce stiu despre povesti si personaje.

Mesajul zilei: "Cartea-i o comoara. Sa o protejam!"(importanta cartilor in viata oamenilor, modalitati de protejare a cartilor).

Anuntarea temei: "Va anunt cu bucurie/ Ca azi vom face o calatorie/ Nu vom calatori cu avioane/ Masini, vapoare sau autocare/ Ci vom calatorii cu mare zor/ In lumea minunata a povestilor/ Ne vom juca, ne vom distra/ Dar sigur vom si invata". Educatoarea explica regulile jocului:

copiii sunt supusi mai multor probe in vederea verificarii cunostintelor despre povesti;

raspund pe rand, copiii numiti de educatoare;

daca rezolva corect sarcinile, personajele se intorc in poveste;

Educatoarea isi aminteste ca, langa cartea cu povesti, a mai gasit si alte obiecte. Se gandeste ca acestea ar putea fi indicii pentru aflarea personajelor disparute si pentru a se intoarce acestea inapoi, in povesti.

Un copil descopera o "Lada cu zestre". In interiorul acesteia se gaseste un reportofon cu voci ale personajelor, siluete ale personajelor si un panou cu o fata vesela si una trista. Copiii trebuie sa recunoasca "Cine a glasuit", sa spuna numele acestuia, povestea din care provine si sa spuna ce fel de personaj este pozitiv /negativ. La final se trag concluziile: adevarul si bunatatea inving intotdeauna. Educatoarea le cere copiilor sa schimbe putin finalul povestilor, si se gandeasca cum ar putea face ca si lupul din Capra cu trei iezi sa devina si el bun? Dar cel din Scufita Rosie? Dar vulpea din Ursul pacalit de vulpe? Dar Mama vitrega? Concluzie: "Daca esti bun la suflet, te iubeste toata lumea!"

Fata mosului se intoarce in poveste.

Un alt copil descopera ca cineva si-a uitat un sac cu pesti. Al cui o fi? Este vorba de ursul din povestea "Ursul pacalit de vulpe". Pentru a-l ajuta sa se intoarca, copiii trebuie sa-l ajute in rezolvarea celor patru probe:"Adevarat sau fals", "Eu spun una, tu spui multe", "Ordoneaza imaginile", "Alinta cuvintele" - diminutive.

Ursul se intoarce in poveste.

Ultimul obiect este un cosulet. Apartine Scufitei Rosii. Aici copiii trebuie s-o ajute pe Scufita sa denumeasca imaginile descoperite, sa desparta in silabe cuvintele (dupa care le sorteaza dupa criteriul o silaba, doua silabe, trei silabe), cu ce sunet incepe cuvantul si alcatuirea unor propozitii cu un cuvant dat (Scrierea propozitiei la tabla).

Scufita Rosie se intoarce in poveste.

Fericiti ca au reusit sa intoarca trei personaje, copiii danseaza in jurul cartii cantand "Ce-mi plac povestile" (Ce-mi plac povestile/ Cu zane si cu zmei/ Ce-mi plac povestile/ Vreau sa fiu si eu ca ei./ Ce-mi plac povestile/ Cu mult drag eu le-ascult/ Ce-mi plac povestile/Le iubesc atat de mult/) TRANZITII

Dar, din pacate cartea nu e fericita. Educatoarea mai gaseste niste scrisori in care si alte personaje vor sa se intoarca dar au si ele nevoie de ajutor.(Cand credeam c-am terminat/ si vraja am alungat/ Am gasit inca un plic : Trebuie sa ne grabim/ Fiindca timp mai e putin/ Proba aceasta de sfarsim/ Toti copiii vor putea/ Povesti iarasi asculta.

Mai cer ajutorul si alte personaje precum Alba ca Zapada (de bucurie ca a fost gazduita atata timp de pitici, vrea sa dea o petrecere in cinstea lor. Le cere ajutorul copiilor sa numere invitatii), Capra din povestea "Capra cu trei iezi"(Iedul cel mic, ramas singur, fara frati, merge sa se joace prin vecini. El trebuie sa gaseasca vecinii mai mari sau mai mici cu o unitate decat numarul scris pe casuta lui. Daca rezolva corect sarcina, usa casei se deschide si se aude cantecul caprei; Capra mai cere ajutorul copiilor in formarea de multimi cu tot atatea elemente cate ii indica cifra); Cocosul din "Punguta cu doi bani"(le cere ajutorul copiilor in rezolvarea a doua probleme ilustrate, de adunare/scadere cu o unitate, in limitele 1 - 7).

Trecand aceste incercari, personajele sunt convinse sa se intoarca.

Prin metoda "mana oarba", copiii extrag medalioane cu personaje din povesti, care le vor directiona activitatea la centre si va permite si evidenta activitatii fiecaruia.

Tranzitii: cantec"Cate unul pe carare"pornind pe la fiecare centru de interes ,unde educatoarea le prezinta materialele si le explica cerintele.

Rutine:"maini curate, copii sanatosi"(deprinderi igienico-sanitare).

La Biblioteca vor desfasura jocul "Traistuta cu povesti "si vor completa fise de lucru, la Arta "Personaje indragite de noi mestesugite" vor executa lucrari utilizand tehnica mixta, pictura + desen cu creioane cerate, casuta piticilor, vor confectiona masti, siluete de personaje, si prin tehnica snuruirii vor "coase" burta lupului sau vor putea face pestisori pentru urs prin lipirea resturilor de la ascutitul culorilor la Stiinte "Ajuta personajele" Pe Scufita sa o ajute sa pregateasca un cosulet cu bunatati, sa gaseasca umbra unui pitic dat, sortarea insufletit/ neinsufletit - lucruri/fiinte, jocul micii detectivi.

Educatoarea le spune ca le-a pregatit o surpriza pentru ca au fost buni si au ajutat personajele. Le arata un tablou textil pe care este prinsa o vulpe fara coada . Copiii vor alege un urs , care se va aseza in mijloc, legat la ochi si ei ii vor canta . Cand termina cantecul, ursul va trebui sa aseze coada vulpii la locul potrivit.

Joc 2: " Ursul doarme"

"Oglinda oglinjoara"

Copiii parasesc sala de grupa pregatindu-se pentru masa de pranz (rutina).

Rutina: "Curati si sanatosi" - deprinderi de igiena personala

JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE

TEMA ACTIVITATII: LUMEA POVESTILOR

TIPUL DE ACTIVITATE: Exersare si consolidare de deprinderi

FORMA DE REALIZARE : Lucru pe centre de interes

DURATA: 40 min

CENTRE DESCHISE SI MATERIALELE PUSE LA DISPOZITIA COPIILOR:

ALFABETIZARE

Titluri incomplete de povesti, imagini din povesti, siluete de personaje, foi, lipici, fise de lucru,creioane

ARTA

Foi, acuarele, creioane cerate, pensule, masti de personaje, resturi de la ascutitul culorilor, snururi colorate, casute origami

STIINTE

Fise de lucru, lipici, jocul umbrelor, cosulete cu bunatati pentru bunica, jocul obiectelor identice, sortare lucruri insufletite/ neinsufletite

Obiective cadru:

Consolidarea cunostintelor despre povestile clasice (Alba ca Zapada si cei 7 pitici, Scufita Rosie, Fata babei si fata mosului, Capra cu trei iezi, Ursul pacalit de vulpe, Punguta cu doi bani);

Consolidarea deprinderilor de cooperare si colaborare intre partenerii de joc, a intercomunicarii libere si civilizate intre copii in timpul jocului;

Dezvoltarea gandirii si a imaginatiei prin rezolvarea unor situatii problema;

Dezvoltarea calitatii atentiei;

Dezvoltarea potentialului creativ;

Consolidarea deprinderii de a formula propozitii folosind cuvintele date.

Obiective operationale:

Biblioteca

Sa recunoasca personajul si povestea din care face parte;

Sa aranjeze in ordinea cronologica imaginile din povesti;

Sa completeze titlul corect al povestii, adaugand una din literele corespunzatoare "A"/ "I"

Sa desparta cuvintele in silabe indicand corect numarul de silabe;

Sa decoreze sacosa caprei cu semne grafice invatate.

Arta

Sa compuna spatiul platic utilizand tehnica ceruta realizand masti si siluete de personaje;

Sa "coasa" burta lupului folosind tehnica snuruirii;

Sa lipeasca corespunzator « solzii » pestelui ;

Sa decoreze casuta piticilor.

Stiinta

Sa completeze cosuletul pentru bunicuta cu mancaruri sanatoase;

Sa gaseasca umbra corespunzatoare piticului indicat;

Sa coloreze personajele identice dintr-un sir dat;

Sa sorteze lucrurile insufletite de cele neinsufletite (fiinte/lucruri)

Sa descopere care imagine din cele expuse nu se potrivesc.

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, analiza produselor activitatii.

Etapele activitatii

Continutul activitatii

Strategii didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

Se organizeaza spatiul si climatul educativ pentru desfasurarea optima a activitatii. Copiii merg la centre cantand Intra grupa mare / ca pe zmeu calare. / Se asaza frumusel / Pe propriul scaunel"

2. Captarea atentiei

Se face prin prezentarea sectoarelor de activitate si intuirea materialelor corespunzatoare

Conversatia euristica

Observatia

Explicatia

Orala

Frontala

3. Anuntarea temei si obiectivelor

Se anunta tema si obiectivele ce vor fi urmarite la fiecare centru. Sarcinile de lucru oglindesc obiectivele operationale urmarite

Conversatia

Explicatia

Orala

Frontala

4. Desfasurarea activitatii

Copiii se organizeaza in microgrupuri si isi desfasoara acivitatea pe centre (in functie de imaginea de pe medalionul extras), alegandu-si centrul urmator de fiecare data cand termina de rezolvat sarcinile dintr-un centru.

Explicatia

Exercitiul

Jocul

Conversatia

Individuala

Pe grupe

5. Obtinerea performatei si asigurarea feed-back-ului

Se vor lua in considerare urmatoarele criterii: respectarea tehnicilor de lucru, creativitatea si orginaliatea, colaborarea cu ceilalti copii, finalizarea lucarii. Fiecare copil va explica ce a realizat si modul de lucru. Lucrarile copiilor vor utilizate la completarea imaginilor din povestile descoperite la activitatea frontala.

Analiza produselor activitatii

Orala

6. Incheierea activitatii

Strangerea materialelor didactice si asezarea lor in dulapioare.Pastrarea curateniei la locul de munca.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru

Orala

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (DLC, DS)

EDUCAREA LIMBAJULUI

ACTIVITATI CU CONTINUT MATEMATIC

TEMA ACTIVITATII: DETECTIVII DIN PADURE

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare si sistematizare de cunostinte

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Domeniul limba si comunicare:

O1 - sa recunoasca personajele din povesti pe baza ghicitorilor sau a vocilor audiate;

O2 - sa sorteze personajele dupa criteriul pozitiv/negativ argumentand raspunsul ;

O3 - sa gaseasca modalitati prin care si personajele negative sa devina pozitive;

O4 - sa argumenteze de ce o propozitie este adevarata sau falsa, dupa ce educatoarea a facut o afirmatie legata de continutul povestii "Ursul pacalit de vulpe"

O5 - sa gaseasca pulralul unor cuvinte date;

O6 - sa gaseasca diminutivele corecte pentru cuvintele date;

O7- sa ordoneze cronologic imaginile din povestea « Ursul pacalit de vulpe »

O8 - sa desparta corect cuvintele in silabe, indicand numarul acestora ;

O9 - sa formuleze propozitii, corecte din punct de vedere gramatical,cu un cuvant dat;

O10- sa reprezinte grafic silabele unui cuvant si cuvintele unei propoziti

Domeniul stiinta:

O1- sa formeze multimi dupa un criteriu dat, indicand cifra corespunzatoare numarului de personaje din multime;

O2 - sa raporteze cantitatea la cifra si cifra la cantitate;

O3-sa ordoneze crescator/ descrescator un sir de numere;

O4-sa gaseasca vecinii mai mari/mici cu o unitate decat numarul dat ;

O5-sa resolve probleme ilustrate, de adunare sau scadere cu o unitate in concentrul 1 - 7

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, metoda "mana oarba".

MATERIAL DIDACTIC:

Carte de povesti, siluete de personaje, plicuri, foi, tabla magnetica, DVD, televizor, casetofon, planse didactice, jetoane, carti de povesti, tempera, pensule, creioane, fise de lucru, cifre, elastice colorate etc.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicitorile, manuirea materialelor, aplauzele, scrisorile, indiciile, ursulet de plus, sunetul clopotelului

DURATA: min

Etapele activitatii

Continutul invatarii

Metode si procedee

Mijloace didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a activitatii:

aranjarea materialului didactic;

aranjarea mobilierului;

pregatirea decorului adecvat

Introducerea copiilor in sala de grupa

Decor specific

2. Captarea atentiei

Educatoarea ii anunta pe copii de faptul ca, intrucat, zilele trecute aflandu-se la un targ de carte pentru copii si stiind cat de mult le plac povestile, le-a cumparat niste carti de povesti. Copiii sunt invitati sa ghiceasca, pe baza ghicitorilor audiate, despre ce carti este vorba. Apoi sunt rugati sa aseze cartile pe rafturile bibliotecii.

Noutatea zilei: Apoi, educatoarea isi aminteste cum ca acolo, intr-un colt al cladirii, parasita, plangea si suspina o carte veche de peste 100 ani. Era foarte trista deoarece pe vremea aceea era cea mai respectata si mai iubita carte din tara, iar acum, datorita unor copii rai si needucati, a devenit urata, rupta si manzgalita. Ba mai mult, de suparare, personajele din povesti au fugit din carte. Educatoarea le prezinta cartea si le propune copiilor sa le ajute pe personaje sa se intoarca, pentru ca aceasta minunata carte sa zambeasca din nou. (Mesajul cartii: :"Dragi copii, nu plecati ! Ajutati-ma sa-mi regasesc prietenii! Mi-e dor de ei , ii vreau inapoi in carte pe toti  ! Ma ajutati? Va rog!") Emotionati de aceasta inatmplare, copiii, indemnati de educatoare, hotarasc sa le convinga pe personaje sa se intoarca. Ei vor spune tot ce stiu despre povesti si personajele acestora.

Conversatia

Cartea veche de 100 ani

Mesajul cartii

Frontala

3. Anuntarea temei si a obiectivelor/ sarcinilor

Educatoarea le propune copiilor sa le caute pe personaje si sa le convinga sa se intoarca in carte, ca niste prieteni adevarati; astfel, dovedindu-se prieteni cartii de 100 ani si ai povestilor. Pentru a le aduce inapoi, ei trebuie sa caute personajele, dupa indiciile lasate, sa spuna tot ce stiu despre povestile respective si sa le ajute pe personaje in indeplinirea sarcinilor care le-ar ajuta sa le intoarca in poveste.

Explicatia

Conversatia

Decor specific,

Carti cu povesti cunoscute

4. Explicarea regulilor jocului

Educatoarea explica regulile jocului:

copiii sunt supusi mai multor probe in vederea verificarii cunostintelor despre povesti;

J raspund, pe rand si in propozitie, doar copiii solicitati de educatoare;

☺ raspunsurile corecte vor fi aplaudate;

☺ fiecare sarcina indeplinita aduce inapoi personajul fugit din poveste;

☺ daca se vor intoarce personajele, cartea va fi din nou fericita;

Explicatia

Frontala, individuala

5. Desfasurarea activitatii

Varianta I (DLC):

Un copil descopera o "Lada cu zestre". In interiorul acesteia se gaseste un reportofon cu voci ale personajelor, siluete ale personajelor si un panou cu o fata vesela si una trista. Copiii trebuie sa recunoasca "Cine a glasuit", sa spuna numele acestuia, povestea din care provine si sa spuna ce fel de personaj este pozitiv /negativ. La final se trag concluziile: adevarul si bunatatea inving intotdeauna. Educatoarea le cere copiilor sa schimbe putin finalul povestilor, si se gandeasca cum ar putea face ca si lupul din Capra cu trei iezi sa devina si el bun? Dar cel din Scufita Rosie? Dar vulpea din Ursul pacalit de vulpe? Dar Mama vitrega? Concluzie: "Daca esti bun la suflet, te iubeste toata lumea!"

Se desfasoara pentru urmatoarele personaje: urs, vulpe, fata babei, fata mosului, lup, ied, pitic, Alba ca Zapada, Mastera.

Fata mosului este readusa in poveste.

Varinata II (DLC):

Un alt copil descopera ca cineva si-a uitat un sac cu pesti. Al cui o fi? Este vorba de ursul din povestea "Ursul pacalit de vulpe". Pentru a-l ajuta sa se intoarca, copiii trebuie sa-l ajute in rezolvarea celor patru probe:"Adevarat sau fals", "Eu spun una, tu spui multe", "Ordoneaza imaginile", "Alinta cuvintele - diminutive.

Ursul se intoarce in poveste.

Varianta III( DLC):

Ultimul obiect este un cosulet. Apartine Scufitei Rosii. Aici copiii trebuie s-o ajute pe Scufita sa denumeasca imaginile descoperite, sa desparta in silabe cuvintele (dupa care le sorteaza dupa criteriul o silaba, doua silabe, trei silabe), cu ce sunet incepe cuvantul si alcatuirea unor propozitii cu un cuvant dat (Scrierea propozitiei la tabla).

Se lucreaza la tabla magnetica.

Scufita Rosie se intoarce in poveste.

Fericiti ca au reusit sa intoarca trei personaje, copiii danseaza in jurul cartii cantand "Ce-mi plac povestile" (Ce-mi plac povestile/ Cu zane si cu zmei/ Ce-mi plac povestile/ Vreau sa fiu si eu ca ei./ Ce-mi plac povestile/ Cu mult drag eu le-ascult/ Ce-mi plac povestile/Le iubesc atat de mult/) TRANZITII

Dar, din pacate cartea nu e fericita. Educatoarea mai gaseste niste scrisori in care si alte personaje vor sa se intoarca dar au si ele nevoie de ajutor.(Cand credeam c-am terminat/ si vraja am alungat/ Am gasit inca un plic : Trebuie sa ne grabim/ Fiindca timp mai e putin/ Proba aceasta de sfarsim/ Toti copiii vor putea/ Povesti iarasi asculta.

Mai cer ajutorul si altor personaje precum

Varianta 1 (DS)

Alba ca Zapada (de bucurie ca a fost gazduita atata timp de pitici, vrea sa dea o petrecere in cinstea lor. Le cere ajutorul copiilor sa numere invitatii). Copiii lucreaza si individual avand cate un set de palete cu cifrele de la 1 - 7.

Alba ca Zapada se intoarce inapoi in povestea din carte.

Varianta 2 (DS)

Capra din povestea "Capra cu trei iezi" (Iedul cel mic, ramas singur, fara frati, merge sa se joace prin vecini. El trebuie sa gaseasca vecinii mai mari sau mai mici cu o unitate decat numarul scris pe casuta lui. Daca rezolva corect sarcina, usa casei se deschide si se aude cantecul caprei; Capra mai cere ajutorul copiilor in formarea de multimi cu tot atatea elemente cate ii indica cifra);

Fericita ca a rezolvat sarcinile cu bine, capra se intoarce si ea in poveste.

Exercitiul

Problematizarea

Explicatia

Problematizarea

Povestirea

Explicatia

Problematizarea

Conversatia

Problematizare, jocul

Explicatia, , exercitiul

Explicatia, problematizarea, exercitiul

Lada de zestre, Siluete de personaje, reportofon, caseta audio cu vocile personajelor, panou cu personaje pozitive/negative

Sac cu pesti, elastice colorate, inagini din poveste, diverse obiecte

Cosulet cu bunatati pentru bunica, panou, coala de scris, marker, tabla magnetica

Prezentare power point, calculator, tv, palete cu cifre, fise, cifre

Fisa cu casute, fisa de lucru

clopotel

Cantecul caprei

Frontala, individuala

Individuala

Frontala,

Individuala, frontala

frontala

Individuala

frontala

6. Obtinerea performantei si asigurarea retentiei si a transferului

Varianta 3 (DS)

Cocosul din "Punguta cu doi bani"(le cere ajutorul copiilor in rezolvarea a doua probleme ilustrate, de adunare/ scadere cu o unitate, in limitele 1 - 7).

Trecand aceste incercari, personajele sunt convinse sa se intoarca.

Explicatia Problematizarea

Probleme ilustrate, cifre, semne matematice, siluete personaje

frontala

7. Evaluare

Prin metoda "mana oarba", copiii extrag medalioane cu personaje din povesti, care le vor directiona activitatea la centre si va permite si evidenta activitatii fiecaruia.

Tranzitii: cantec:"Noi suntem piticii" pornind pe la fiecare centru de interes, unde educatoarea le prezinta materialele si le explica cerintele.

Rutine:"maini curate, copii sanatosi"(deprinderi igienico-sanitare).

Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Lucru pe centre

individuala

8. Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra modului in care au raspuns copiii si imparte stimulente. Pe cantecul "Masa buna" (tranzitie) vor servi dulciurile cu forme de animale si fructele(rutine-gustarea)

ALA II : JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE

Tipul de activitate: consolidare de deprinderi

Mijloc de realizare: divertisment

Metode si procedee: dansul, jocul, explicatia, exercitiul

Material didactic: panou textil cu silueta, masti

Elemente de joc : versuri, roluri muzicale, surpriza, aplauze

Obiective operationale:

sa interpeteze rolul, cantand refrenul-incantatie;

sa se orienteze in spatiu, pentru a aseza coada vulpii;

sa participe activ la joc.

Durata: 20 minute

Desfasurarea activitatii: dupa prezentarea panoului cu silueta vulpii fara coada, se alege prin metoda "mainii oarbe" copilul care va interpreta rolul ursului. Acesta va fi legat la ochi, iar ceilalti copii danseaza si canta in jurul lui:

"Ursul doarme si nu se trezeste

Coada vulpii cine-o potriveste?"

Cand se termina cantecelul, ursul va potrivi coada vulpii. Cei care potrivesc corect vor fi aplaudati. Rolurile se schimba tragand biletele.

Jocul 2: "Ursul doarme"

Joc de linistire: "Oglinda oglinjoara"

Incheierea activitatii: dans





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate