Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Activitate integrata pe metode interactive de grup - proiect didactic


Activitate integrata pe metode interactive de grup - proiect didactic


PROIECT    DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATA

PE METODE INTERACTIVE DE GRUP

PROIECT DIDACTIC



EDUCATOARE:   

DATA:   

GRUPA:    PREGATITOARE

CATEGORIA

ACTIVITATII:    Activitate integrata pe metode interactive de grup

MIJLOC DE

REALIZARE:    Activitate pe grupuri

TEMA ACTIVITATII: 'Minunata primavara'

TIPUL ACTIVITATII: Consolidare,verificare si sistematizare

SCOPUL ACTIVITATII: Verificarea ,consolidarea si sistematizarea cunostintelor despre anotimpul primavara

Stimularea creativitatii si comunicarii prin formularea de intrebari si raspunsuri

Compunerea si rezolvarea unor probleme si ghicitori

OBIECTIVE OPERATIONALE:

I.ALFABETIZAREA    Educarea limbajului- tema:'Ce stim despre primavara?'

METODA'Explozia stelara'

Sa contemple tabloul de primavara ;

Sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini folosind intrebarile:ce?,cine?,de ce?,unde?,cand?;

Sa exprime corect in propozitii clare si concise;

Sa formuleze intrebari din punct de vedere gramatical,pe care sa le adreseze celorlalte grupuri de copii;

Sa manifeste spirit de echipa;

Sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;

II.ARTA    Desen,pictura -tema:'Peisaj de primavara'

METODA'Benzi desenate'

Sa redea in mod original si personal un element al temei;

Sa folosesca tehnici de lucru invatate;

Sa elaboreze creatii individuale pe tema data;

Sa redea liber,creativ,elemente plastice exprimand sentimente estetice;

Sa realizeze desene succesive.

III.MATEMATICA-MANIPULATIVE    'Formuleaza o problema si rezolv-o',fisa matematica

Sa citeasca imaginea data;

Sa formuleze o problema;

Sa rezolve problema oral si scris;

Sa coloreze imaginea.

STRATEGIA DIDACTICA:

a)Metode si procedee:conversatia,explicatia,exercitiul,problematizarea,descoperirea,

algoritmizarea,analiza,activitatea de grup;

Metode:'Benzi desenate','Explozia stelara','Diamantul'.

b)Mijloace de invatamant:rechizite scolare,coli,hartie,fise de lucru,tabloul de primavara,o stea mare,cinci stelute mici.

c)Forma de organizare:pe grupuri si frontal.

LOCUL DE DESFASURARE :Sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Breban S,Gancea E.,Ruiu G.,

Fulga M.-Metode interactive de grup-Ghid metodic-Editura Arnes,Craiova ,2002.

Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii,editia a -II-a,

Bucuresti,2005

Evenimentul

didactic

Continutul

Stiintific

Strategia Didactica

Evaluare

Instrumente

Indicatori

1.Captarea atentiei

Spun o scurta

povestire,gen ghicitoare

'Soarele incalzeste mai tare,vremea este schimbatoare,pasarile s-au intors din tarile calde,zilele au crescut,noptile au scazut,natura s-a trezit,ghici cine a venit?'

2.Reactualizarea cunostintelor

Discutie scurta despre primavara

Va place primavara?

De ce va place?

Proba orala

3.Anuntarea temei si obiectivelor pe centre

Prezint temele si obiectivele

Centrul I:Arta-'Peisaj de primavara'

-sa deseneze un singur element de primavara ,apoi sa dea lucrarea colegului din dreapta,care trebuie sa continuie.

Centrul II:Matematica-Manipulative

-fisa matematica

-sa rezolve cerintele fisei.

Centrul III:Alfabetizare-tema

'Ce stim despre primavara?'

-sa citeasca tabloul,sa formuleze cat mai multe intrebari si sa raspunda.

Explicatia

4.Dirijarea invatarii

Se prezinta modul de lucru si regulile

Se organizeaza colectivul de prescolari pe centre.

Centrul'Arta'-ii

anunt pe copii ca vom folosi o metoda interesanta denumita'benzi desenate'.

Le explic copiilor cum trebuie sa lucreze urandu-le 'spor la lucru',timp de lucru-15 minute.

Centrul'Matematica-Manipulative'

-le citesc cerintele fisei matematice,le spun 'spor la lucru',timp de lucru-15 minute.

Centrul 'Alfabetizare'-vom folosi o metoda numita'explozie stelara'.

Pe masa sunt asezate materialele:

O stea mare cu anotimpul primavara in centru,iar in jurul ei cinci stelute mici atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa o intrebare cu culori diferite.

Intrebarile folosite sunt:

Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,De ce?.

Le voi explica modul de lucru:-pe rand un copil alege o steluta cu intrebare.

Dupa ce si-a ales o steluta,isi alege 2-3 parteneri cu care sa formeze o echipa.

Trebuie sa gaseasca impreuna mai multe intrebari la imaginea prezentata folosind intrebarea de pe steluta aleasa,iar ceilalti copii raspund.

Ex.'Ce flori infloresc primavara?'

Cine vesteste primavara?

Unde cresc florile?

Cand se intorc pasarile calatoare?

De ce se topeste zapada?

Proba orala

Proba orala

Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni intre ideile descoperite de copii in grup si individual pentru rezolvarea unei sarcini

5.Obtinerea performantei

Ghicitori si intrebari despre primavara

Voi folosi metoda'Diamantul'

Pe un panou voi avea desenat schema diamantului,le voi spune ghicitorile si intrebarile si voi scrie raspunsurile copiilor pana realizez'diamantul';

Proba orala

6.Evaluare

Se fac aprecieri

Apreciez modul de exprimare al copiilor in propozitii,cele mai interesante si corecte intrebari,cat si modul de cooperare si interactiune dintre membrii aceleiasi echipe.

Expun lucrarile la avizierul parintilor.

7.Incheierea activitatii

Joc cu text si cantec

'In poiana cu valcele'

Vor canta si executa miscarile impuse in text.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate