Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata.Telecomunicatii, comunicatiile la distanta, Retele de, telefonie, VOIP, TV, satelit




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic pentru ora de dirigentie


Proiect didactic pentru ora de dirigentie


Proiect didactic pentru ora de dirigentie


Componenta educationala vizata: Cunoasterea psihopedagogica si autocunoasterea

Tema: Bun ramas clasa a VIII-a!

Bun gasit clasa a IX-a !

Clasa: a VIII - a



Data: 6 iunie 2005

Scopul: Autoaprecierea, dorinta de autodepasire, motivatia invatarii pe mai departe.


Obiective:

Fiind ultima ora de dirigentie, este un bilant al muncii de patru ani;

Sa se verifice si sa se dovedeasca masura in care s-a inchegat colectivul, s-a dezvoltat, nestingherit, personalitatea fiecarui copil, au existat relatii firesti intre membrii colectivului, intre ei si diriginta;

Sa se treaca in revista evolutia fiecarui copil din clasa a V - a pana in clasa a VIII - a, masura in care s-a cunoscut pe sine si pe colegii sai;

Sa-si compare idealul de viata si profesional, pe de o parte, cu inzestrarea intelectuala volitionala si afectiva, pe de alta parte;

Sa se autoaprecieze (calitati, defecte, aptitudini, interese)


Metode folosite: conversatia etica, chestionarul, comentariul unor citate, prelegerea, observatia, brainstormingul, jocul de rol.

Material didactic: chestionar cu diferite intrebari, cheia succesului, plansa, lista cu optiuni. Ce as dori sa fiu? Libertatea mea si a celuilalt. Parerea elevilor despre ora de dirigentie, despre limba romana. Ultimele intrebari pe care elevii au dorit sa le adreseze dirigintei.


Scenariul didactic


Motivarea temei


Chiar daca tema este impusa de diriginta, modul ei de desfasurare este impus de dorintele elevilor cuprinzand:

1) Amintiri din anii de scoala;

2) Discutie despre viitor.


(Se scriu aceste doua parti ale lectiei pe tabla).

Cuvant adresat elevilor din partea dirigintei:

"Este o ora de despartire. Despartirea inseamna bucurie sau tristete? Despartirile sunt intime si, totusi, noi o facem public in cadrul unei lectii deschise, in cadrul comisiei metodice a dirigintilor, la care asista si alti profesori diriginti, d-na directoare. Priviti-i!

Sa ne imaginam ca suntem singuri!

Deci, sa ne impartasim gandurile sincer, cu incredere, cu bucurie!"


  1. Amintiri din anii de scoala!

La inceput a fost clasa I. Unii a-ti invatat la diferite scoli (Baiut Centru, Baiut Fundac, Strambu Baiut, Gura Humorului)



Apoi a urmat clasa a V - a cu un colectiv nou de elevi si profesori. In clasa a V - a am fost 14 elevi, apoi in clasa a VI - a am fost 15 elevi (a venit Mia), in clasa a VII - a s-a pastrat acelasi colectiv de elevi, iar in clasa a VIII - a am devenit 19 elevi (au venit din clasa paralela Dana, Robert, Marinel si Mihaita). Sa incercam sa ne amintim cateva momente, placute sper, despre:

(Scriu pe tabla)

Cum s-a inchegat colectivul nostru?

Intamplari vesele si triste;

Prietenii, antipatii;

Serbari, olimpiade, excursii, succese, infrangeri, ora de limba romana, ora de dirigentie


Impart elevilor biletele cu intrebari, aleatoriu

Ma deosebesc de elevul din clasa a V - a?

Ce nu am apucat sa facem?

Ce a insemnat pentru mine acest colectiv?

Daca as lua totul de la capat, cum ar fi?

Sunt multumit de rezultatele mele?

Am avut o evolutie pozitiva sau nu? Comenteaza.

Cum l-ai vazut pe colegul de banca in clasa a V - a? Dar acum?

Ce aptitudini am? Ce interese am?


Interventia dirigintei:

"Poate ma intrebati cum ati fost voi pentru mine si cum as fi dorit eu sa fiti. Unii mai buni, altii.. O sa-mi lipsiti, imi voi aminti mai ales de momentele placute. Poate ca nu v-ati manifestat intr-un fel sau altul dintr-o sumedenie de cauze, unele care ar depinde direct de mine.

Mi-a placut sa predau la voi. Mi-ati fost apropiati, linistiti, civilizati, n-ati fost niste sfinti, ci doar niste copii, m-am simtit bine cu voi, am venit cu placere la clasa voastra. Ma bucur intotdeauna de succesele fostilor elevi si ma intristez de neimplinirile lor"

Se cere elevilor sa priveasca in carnetele de note si sa raspunda la intrebarea:

Ce medii am? Ce arata ele? (o evolutie, o involutie, un regres, o stagnare)

Se solicita elevilor sa fie sinceri, spontani in raspunsuri.

"Daca puteti si simtiti nevoia, va rog, sa completati raspunsul colegului cu parerea voastra! Din afirmatiile pe care le veti face, veti putea trage concluzii, veti putea judeca asupra activitatii viitoare, atat voi elevii, cat si voi, profesorii."



Se propune un exercitiu de sinceritate, tip brainstorming:

"Spuneti repede primele motive care va trec prin minte si care credeti ca stau la baza invatarii voastre!"

(Lista se inregistreaza pe tabla)

Motive posibile:

pentru viata  +

pentru diploma (certificat)  -

pentru note  -

pentru premiu  -

pentru laude  -

din ambitie  +

de rusine  +

din datorie  +

din atasament pentru profesori  +/-

din dorinta de a sti  +

din placerea de a invata, din vointa  +

pentru a reusi la examen  +/-

pentru a-i multumi pe parinti  -


"Hai sa atribuim acestor motive valoarea pozitiva sau negativa!" (Se noteaza in dreptul lor +/-)

Se impune o concluzie:

"Invatarea din motive exterioare sau negative dispare o data cu stimulul, cu cauza, cu motivul care a generat-o (pedeapsa, recompensa, nota, examenul). Singura motivatie cu actiune durabila este cea pozitiva, interioara."

Se cere motivarea, explicarea unor proverbe:

"Cine stie carte are patru ochi"

"Nu lasa pe maine ce poti face azi"

"Cine are carte are parte".

Se trece la partea a doua a discutiei:


  1. Viitorul

"Ce dorim sa facem cu vietile noastre?

Sa ne vedem asa cum suntem si sa ne raportam la idealul de viata pus in slujba noastra si a semenilor. Descoperiti-va vocatia!



Fericirea sta in lupta cu propriile voastre slabiciuni!"

Se propune un joc de rol:

Alegeti prin ridicare de maini:

cheia succesului, munca!

suflatul, copiatul, minciuna, lenea!

(se arata pe rand obiectul - cheia din lemn impodobita cu funda, primita de la clasa anterioara a VIII - a, la absolvire, anul trecut; un carton pe care sta scris "suflat, copiat.").

Se da o lista alba sa circule printre elevi cu un chestionar pe care elevii isi vor trece numele si in dreptul lui ce vor sa devina in viitor (profesia).

Se vor citi, aleatoriu, fara a se da nume. Se fac cateva comentarii pe marginea raspunsurilor. Concluzie:

"Sunt sigura ca veti reusi acolo unde veti merge, iar daca veti da de greu, va veti lupta sa depasiti necazurile, insuccesele! Eu va doresc SUCCES!

Inchei prin a va citi poezia lui Nichita Stanescu - Catre tanara generatie"

In semn de multumire pentru profesorii care v-au invatat, vom intona cateva versuri din "Gaudeamus Igitur" (moment solemn, toata lumea in picioare)



Catre tanara generatie

De Nichita Stanescu



Nici o diferenta nu este

intre inima mea si inima ta,

nici o diferenta nu este

intre ochiul meu si ochiul tau.


Nu-i asa ca la mine e toamna

si ca la tine e primavara,

nu-i asa, nu-i asa, nu-i asa?


Nici o diferenta nu este

intre cel care moare

si cel care se naste!


Ah, voi scumpilor,

ocoliti, daca puteti, durerea,

inlocuiti-o, daca puteti,

cu mirarea.


Va zic, daca puteti,

chiar cu mirarea!


Mirarea!







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate