Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata.Telecomunicatii, comunicatiile la distanta, Retele de, telefonie, VOIP, TV, satelit




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DE LECTIE Clasa a IV-a, Limba si literatura romana - Tara povestilor, de Fanus Neagu


PROIECT DE LECTIE Clasa a IV-a, Limba si literatura romana - Tara povestilor, de Fanus Neagu


PROIECT DE LECTIE


Propunator: instit.

Clasa a IV-a

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul: Tara povestilor, de Fanus Neagu

Tipul lectiei: predare-invatare


MOTIVATIA:

Prin parcurgerea acestui text elevii isi vor consolida deprinderile de citire cursiva, constienta si expresiva, isi vor aminti de lumea minunata a copilariei care se impleteste cu cea a basmului. Textul prezentat pune in lumina un episod din viata unui copil care traieste in preajma bunicii si este atat de captivat de basme si povesti incat pentru acesta lumea reala se transforma intr-o lume de basm.



Realizand caracterizarea personajului principal elevii isi vor putea exprima propria opinie cu privire la faptele sale, vor descoperi faptul ca apa poate deveni un dusman atunci cand nu suntem atenti, dar vor aprecia curajul fetei care devine o adevarata eroina.

Va fi stimulata creativitatea copiilor si dezvoltarea deprinderilor de exprimare orala si scrisa .


CONDITII PREALABILE:


Elevii trebuie sa aiba formate:

deprinderi de citire corecta, constienta si fluenta;

deprinderi de a lucra individual si pe grupe;

deprinderea de a scrie detasat de ei insisi un text;

deprinderi de caracterizare a unui personaj;

deprinderi de a formula intrebari si raspunsuri;


OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul lectiei elevii vor putea:

sa identifice titlul povestii din care face parte fragmentul citit si imaginea corespunzatoare;

sa citeasca corect, fluent si constient textul lecturii;

sa formuleze cat mai multe intrebari legate de continutul textului si raspunsurile aferente pornind de la cuvintele CINE?; CE?; UNDE?; CAND?; DE CE?;

sa caracterizeze un personaj pe cele 4 axe propuse;

sa scrie un anume tip de text pe o tema data detasandu-se de ei insisi;



EVALUAREA:

- observarea sistematica a elevilor, analiza produselor activitatii: ciorchinele, raspunsul la intrebari, schema de analiza a personajului, produsele metodei R.A.F.T;


RESURSE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI:

Resurse materiale: textul-suport din manualul de limba romana, clasa a IV-a, "Tara povestilor" dupa Fanus Neagu; jetoane cu imagini din povesti si cu fragmente din textele povestilor; flipchart, markere, fise de lucru;


Resurse umane: 13 elevi (frontal, grupe de cate 2-3).

Resurse procedurale: activitatea dirijata de lectura, brainstorming, explozia stelara, Schema de analiza a personajului, R.A.F.T.;

Resurse temporale: 50 minute


DESFASURAREA LECTIEI



EVOCARE:

- ciorchine: "Tara povestilor":

Elevii vor extrage dintr-o traistuta niste jetoane pe care sunt notate fragmente din povesti cunoscute de ei (anexa 1 a, b). Cel care extrage biletul trebuie sa-l citeasca si sa recunoasca titlul povestii. El primeste si imaginea corespunzatoare povestii si le asaza intr-un ciorchine (anexa 2 a, b, c).


REALIZAREA SENSULUI:

- explozia stelara:

Elevii grupati in echipe de 2-3 au de alcatuit o lista de intrebari (Cine?, Ce?, Unde?, Cand?, De ce?). Se procedeaza si la raspunsul la aceste intrebari, chiar daca numai selectiv (anexa 3).

- schema de analiza a personajului:

Personajul principal al textului este Banica. Se va trece la caracterizarea acestui personaj pe baza urmatoarele cerinte (anexa 4):

Ce face el?

Ce gandeste? Ce simte?

Ce cred altii despre el?

Cum se schimba el?


REFLECTIE:

- R.A.F.T.:

Se realizeaza pe flipchart Un tabel cu 4 coloane: Rol - Auditoriu - Forma - Text:

la rubrica Rol se completeaza personajele textului;

la rubrica Auditoriu se completeaza alte personaje imaginate de elevi care ar putea aparea in text;



la rubrica Forma se trec formate posibile de comunicare (bilet, scrisoare, SMS, articol, reclamatie, stire, articol etc.);

la rubrica Tema se formuleaza tema comunicarii (care trebuie sa fie insotita de un verb care sa exprime clar scopul autorului);

Elevii trebuie sa se detaseze de ei insisi si sa se concentreze asupra audientei, sa-si foloseasca imaginatia si sa scrie cu convingere pe o anumita tema.


EXTENSIA

Se cere elevilor sa-si imagineze ca tema de casa un alt final al povestirii.


ANEXA 1 (a)








ANEXA 1 (b)

        Nici n-apucasera bine sa rasara zorile, ca si veni femeia si-i trase pe copii din asternut. Apoi le intinse cate o bucatica de paine, care era mult mai mica decat de cealalta data.

In timp ce mergeau ei pe poteca ce ducea spre padure, baiatul incepu a face firimituri in buzunar si din loc in loc se oprea sa le presare pe jos.

 
Si din doua vorbe, fiul craiului il tocmeste si dupa aceea pornesc impreuna sa iasa la drum, pe unde arata Spanul. Si mergand ei o bucata buna, Spanul se preface ca-i e sete si cere plosca cu apa de la stapanu-sau.

 














ANEXA 2 (a)







ANEXA 2 (b)










ANEXA 2 (c)







ANEXA 3 - explozie stelara






ANEXA 4 - schema de analiza a personajului





BANICA

 





ANEXA 5 - R.A.F.T.



Rol

Auditoriu

Forma

Tema




















































Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate