Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Matematica


Index » educatie » Matematica
» Proiect de lectie Matematica - Adunare si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 – 30


Proiect de lectie Matematica - Adunare si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 – 30



Proiect de lectie

DATA:

Clasa a II- a, Scoala I – IV

OBIECTUL :          Matematica

SUBIECTUL:         Adunare si scaderea numerelor naturale in concentrul 0 – 30,

                                 fara trecere peste ordin

     

TIPUL LECTIEI:  Consolidare

SCOPUL:                Consolidarea cunostintelor  dobandite despre adunarea si

                                  scaderea numerelor naturale in concentrul 0 – 30, fara trecere  

                                 peste ordin

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1. -                 sa efectueze operatii de adunare si de scadere in concentrul 0 – 30,

               fara trecere peste ordin;

O2. -                  sa afle termenul necunoscut intr-o operatie de adunare sau scadere a

                doua numere naturale;

O3. -                 sa completeze spatiile lacunare cu semnele specifice;

O4. -                 sa utilizeze limbajul matematic adecvat;

O5. -                 sa respecte regulile jocului;

O6. -                 sa reactioneze pozitiv, dorind sa lucreze si sa fie apreciati

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul

                                                          didactic, munca independenta.

MATERIALE DIDACTICE: fise de lucru, planse, jetoane

PROPUNATOARE : inv.

   MOMENTELE

  LECTIEI

ACTIVITATEA

PROPUNATOAREI

    ACTIVITATEA

       ELEVILOR

METODE SI PROCEDEE

   MOMENT ORGANIZA-

     TORIC

-pregatirea colectivului de elevi pentru lectie;

-asigurarea conditiilor de ordine si discipilina;

-pregatirea materialelor didactice;

    Se conformeaza tipului de comportament impus.

     Isi concentreaza atentia asupra activitatii ce

urmeaza.

Exercitiul

organizatoric

 VERIFICA-

       REA

    TEMEI

-          Verific frontal tema,atat

calitativ cat si cantitativ.

-  Se fac aprecieri si se corecteaza eventualele greseli.

-    Isi corecteaza eventualele

 greseli.

Observarea

Exercitiul

REACTUALI-ZAREA CUNOSTIN-TELOR

Verificarea cunostintelor teoretice se realizeaza pe baza intrebarilor:

·         Cum se numesc numerele care se aduna?

  • Cum se numeste rezultatul adunarii?
  • Cum se numeste numarul care se scade?
  • Cum se numeste numarul din care se scade?
  • Cum se numeste rezultatul scaderii?

     {            Exercitii de calcul oral:

12 + 2 =                15 + 3 =

10 + 7 =                3 + 5 =

22 + 2 =                10 + 10 =

17 – 1 =                9 – 6 =

13 – 3 =                26 – 5 =

     {            Exercitiu de calcul in lant:

12 + 3 -  4 + 5 + 3 – 8 =

     {            Ma gandesc la un numar. Adun 8 si

obtin 29. La ce numar m-am gandit?

     {            In parc erau 10 copii. Cati copii au

plecat daca au ramas 6?

Raspund la intrebari.

Efectueaza calculele oral.

Conversatia

Exercitiul

Frontal

CAPTAREA ATENTIEI

Captarea atentiei se face prin cateva ghicitori matematice.

     {            Colo-n vale jos pe lac

Opt ratuste baie fac                      

Doua pleaca suparate

Cate au ramas sa-noate.       

     {            In gradinita cu flori

Au inflorit douazeci de bujori

 Mai stau gata imbobocite

Cinci lalele rumenite. 

Cate flori eu voi avea 

In buchet cand ti-l voi da ? 

     {            Geta are opt caiete

Ordonate fara pete

Anca ,sora ei mai mare

Mai multe cu 2 are

 Socotiti cate caiete

Are Anca fara pete ? 

     {             Iata acolo pe imas

sunt 28 de iepurasi

4 pleaca, unul vine

Cine stie oare

Cati sunt la numaratoare?

-   Elevii raspund la ghicitorile matematice:

8 – 2 = 6

20 + 5 = 25

8 + 2 = 10

28  – 4 + 1 = 25

Conversatia

Exercitiul

 ANUNTAREA

      TEMEI

         SI A

OBIECTIVE- 

       LOR

     Copii vor fi anuntati ca pe parcursul lectiei vor rezolva exercitii si probleme, vor compune probleme dupa imagini, vor rezolva fise, toate acestea folosind operatii de adunare si scadere, fara trecere peste ordin, cu numere de la 0 la 30.

-  Elevii sunt atenti la explicatiile propunatoarei.

Conversatia

CREAREA

SITUATII- 

  LOR  DE

INVATARE

   Lectia de astazi se va desfasura sub forma unui concurs, pe 3 grupe. Pentru fiecare sarcina rezolvata corect va primi puncte.

 - JOC DIDACTIC “COSUL CU MERE”

   Se descopera o plansa pe care este desenat un copacel. In in copacel sunt agatate mai multe mere care ascund in spatele lor exercitii de adunare si de scadere. Fiecare echipa isi trimite reprezentanti care vor desprinde cate o frunzilita si vor rezolva exercitiul scris pe acesta. Daca un elev raspunde corect vom pune marul in cosul destinat echipei sale, daca greseste, cealalta echipa are dreptul sa raspunda si sa castige punctul. Va castiga echipa cu mai multe mere adunate in cos.

Exercitii propuse:

23 + 1 =

25 – 5 =

14 + 11 =

22 – 10 =

11 + 15 + 2 =

28 – 17 =

13 + 6 – 15 =

8 + 11 – 6 =

22 + 3 =

27 – 4 =

16 + 13 =

25 – 11 =

13 + 5 11 =

29 – 12 =

14 + 13 – 6 =

23 + 1 + 3 =

27 + 2 =

26 – 3 =

15 + 12 =

27 – 14 =

1 + 13 + 15 =

29 – 19 =

16 – 4 + 17 =

3 + 20 + 4 =

-          Afla suma numerelor 13 si 11.

-          Afla diferenta numerelor 26 si 4.

-          Insumeaza vecinii lui 10.

-          Din ce numar scad 20 pentru a obtine7?

-          *Gasiti numarul cu 8 mai mic decat suma numerelo 10 si 9.

Efectueaza exercitiile

propuse, raspunzand

repede si bine.

 

Conversatia

Exercitiul

Jocul didactic

Pe grupe

Frontala

Problematizarea

Frontal

OBTINEREA

    PERFOR-

MANTELOR

   

Se da o fisa de evaluare:

1.      Uneste cu sageti :

19 – 7                 22                11 + 1                         

27 – 2                 12                14 + 11

25 – 3                 22                10 + 12

2.      Calculeaza si compara :

24 – 3          26 – 2

20 + 9          24 + 3

3.      Completeaza casutele cu numarul potrivit:

          + 15 = 29

23 -          = 22

28 -          = 18

4.      Afla numarul cu 5 mai mare decat diferenta numerelor 24 si 2.

Lucreaza fisa de evaluare.

Munca independenta

Exercitiul

    INCHEIE-

       REA ACTIVITATII

APRECIERI FINALE

 Grupa cu un punctaj mai mare este declarata castigatoare si va fi recompensata cu o diploma de merit.

Se fac aprecieri asupra lectiei. Toti elevii vor primi calificative.

Se comunica tema pentru acasa: Sa compuna o problema dupa un exercitiu dat.

Asculta aprecierile facute.

   Isi autoevalueaza activitatea.

 

  Asculta mesajul de incheiere.

Conversatia


- JOC DIDACTIC “COSUL CU MERE”

   Se descopera o plansa pe care este desenat un copacel. In in copacel sunt agatate mai multe mere care ascund in spatele lor exercitii de adunare si de scadere. Fiecare echipa isi trimite reprezentanti care vor desprinde cate o frunzilita si vor rezolva exercitiul scris pe acesta. Daca un elev raspunde corect vom pune marul in cosul destinat echipei sale, daca greseste, cealalta echipa are dreptul sa raspunda si sa castige punctul. Va castiga echipa cu mai multe mere adunate in cos.

Exercitii  propuse:

23 + 1 =

25 – 5 =

14 + 11 =

22 – 10 =

11 + 15 + 2 =

28 – 17 =

13 + 6 – 15 =

8 + 11 – 6 =

22 + 3 =

27 – 4 =

16 + 13 =

25 – 11 =

13 + 5 11 =

29 – 12 =

14 + 13 – 6 =

23 + 1 + 3 =

27 + 2 =

26 – 3 =

15 + 12 =

27 – 14 =

1 + 13 + 15 =

29 – 19 =

16 – 4 + 17 =

3 + 20 + 4 =

    

-          Afla suma numerelor 13 si 11.

-          Afla diferenta numerelor 26 si 4.

-          Insumeaza vecinii lui 10.

-          Din ce numar scad 20 pentru a obtine7?

*Gasiti numarul cu 8 mai mic decat suma numerelo 10 si 9.


FISA DE EVALUARE

1.      Uneste cu sageti :

19 – 7                 22                11 + 1                          

27 – 2                 12                14 + 11

25 – 3                 22                10 + 12

2.      Calculeaza si compara :

24 – 3          26 – 2                                     20 + 9          24 + 3

3.      Completeaza casutele cu numarul potrivit:

          + 15 = 29

23 -          = 22

28 -          = 18

4.      *Afla numarul cu 5 mai mare decat diferenta numerelor 24 si 2.

                              

TEST DE EVALUARE

Data: 16 octombrie 2008

Clasa a-II-a, Scoala cu cls. I-VIII Gheraseni

Nr. Elevi : 24

Disciplina : Matematica

Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara

                         trecere peste ordin

I.                                                                                                    DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

FOARTE BINE

1.      – uneste corect rezultatul cu operatia corespunzatoare;

2.      – calculeaza si pune corect semnul de comparatie intre rezultate;

3.      – completeaza corect casuta cu numarul necunoscut potrivit;

4.      – rezolva corect problema cu doua operatii.

BINE

1.      – uneste 4 rezultate cu operatia corespunzatoare;

2.      – calculeaza si pune corect semnul de comparatie intre rezultate intr-un exercitiu, cu sprijin;

3.      – completeaza 2  numere  necunoscute;

4.      – rezolva o operatie a problemei cu doua operatii.

SUFICIENT

1.      – uneste 2-3  rezultate cu operatia corespunzatoare;

2.      –

3.      – completeaza un numar necunoscut potrivit;

4.      – 

ITEMI

1.      Uneste cu sageti :

19 – 7                 22                11 + 1                         

27 – 2                 12                14 + 11

25 – 3                 22                10 + 12

2.      Calculeaza si compara :

24 – 3          26 – 2

20 + 9          24 + 3

3.      Completeaza casutele cu numarul potrivit:

          + 15 = 29

23 -          = 22

28 -          = 18

4.      Afla numarul cu 5 mai mare decat diferenta numerelor 24 si 2.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Obiective de evaluare

Realizarea obiectivelor

O1. -                 – sa uneasca  rezultatul cu operatia corespunzatoare;

O2. -                 – sa calculeze si sa puna  semnul de comparatie intre rezultate;

O3. -                 – sa completeza  casuta cu numarul necunoscut potrivit;

O4. -                 –sa  rezolva  problema cu doua operatii.

CENTRALIZAREA CALIFICATIVELOR

Foarte bine

Bine

Suficient

Insuficient

1

Greseli frecvente

Masuri ameliorative

Invatator,


Compune si rezolva o problema dupa urmatorul desen.

    

        

                              

 +




Matematica


Statistica

MULTIMI
Forme ale ecuatiei dreptei in plan
Repartitii continue clasice
Triedrul lui Frenιt
Teorema Criteriul raportului al lui d’Alembert
Ecuatii de recurenta liniara de ordin doi
Dualitatea in programarea liniara
Curbe si suprafete B-spline
Rezolvarea numerica a ecuatiilor diferentiale si a sistemelor de ecuatii diferentiale
Probleme suplimentare : siruri de numere si matrice

















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate