Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Istorie


Index » educatie » Istorie
» PROIECT DIDACTIC CLASA : a VIII- a - STATUL MEDIEVAL SI INSTITUTIILE SALE


PROIECT DIDACTIC CLASA : a VIII- a - STATUL MEDIEVAL SI INSTITUTIILE SALE


PROIECT DIDACTIC

DATA : 28 MAI

CLASA : a VIII- a

PROPUNATOR:



ARIA CURRICULARA:OM SI SOCIETATE

DISCIPLINA: ISTORIA ROMANILOR

TEMA: STATUL MEDIEVAL SI INSTITUTIILE SALE

SUBIECTUL LECTIEI:ROMANII SI STATELE VECINE

PROIECT DE LECTIE

Obiectul : Istoria Romanilor

Subiectul: Romanii si statele vecine

Tipul lectiei : dobandirea de noi cunostinte

Obiectivul general:

o       Prezentarea situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu ultimii migratori care au venit pe teritoriul romanesc .

Obiective operationale :

a)      cognitive :

O1 - sa identifice pe o harta a sec. IX - XIII principalele formatiuni politice romanesti anterioare intemeirii statului ;

O2- sa utilizeze corect sursele istorice referitoare la primele formatiuni politice prestatale existente in Transilvania, la sud si est de Carpati si intre Dunare si Mare;

O3- sa identifice raporturile romanilor cu statele vecine si cu ultimul val de migratori care au venit in spatiul romanesc;

O4- sa identifice in ordine cronologica evenimentele care au marcat intemeierea statelor medievale romanesti: Moldova, Tara Romaneasca, Transilvania si Dobrogea;

O5-sa defineasca principalii termeni necunoscuti cum ar fi : cnezat, voievodat, marca de granita,''tara'',''codru'',''campuri''.

b)motrice

Om1: sa-si dirijeze atentia catre centru de interes vizat de propunator ;

c)afective :

Oa1: sa manifeste interes pentru cautarea si pastrarea surselor istorice ;

Strategii de predare-invatare:

a)           metode si procedee: conversatia, conversatia euristica, explicatia, povestirea, descrierea, problematizarea, studiul documentelor, eseul de 5 minute, observatia;

b)          mijloace de invatamant : harti istorice sec. IX-XIII, plansa didactica, schema cronologica a convietuirii autohtonilor cu migratorii, fise;

c)           forme de organizare : frontal, individual, pe grupe de 6 elevi.

Bibliografie:

o       ''Intemeierea statelor medievale romanesti'' de Gh.Bratianu

MOMENTELE

LECTIEI

OB..

OP.

DESFASURAREA

ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

MODALI TATI DE

EVALUARE

ACTIVITATEA

PROPUNATO- RULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

FORME

DE

ACTIVITATE

I. MOMENT

ORGANIZA-

TORIC

Asigur conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei .

Se pregatesc pentru inceperea orei de istorie

Conversatia

Frontal

Observare

Individu-

ala

II. CAPTAREA ATENTIEI

O1

-Prezint o harta istorica din sec IX -XIII

Observa

plansa

Observatia

Harta istorica

Indivi-dual

Evaluare reciproca

III.ENUNTAREA

OBIECTIVELOR

Comunic elevilor subiectul lectiei si voi enumera obiectivele intr-un limbaj accesibil elevilor.

Recepteaza mesajul transmis

Conversatia

Explicatia

Plansa

metodica

Frontala

Observatia

sistematica

IV. ACTUALIZAREA

CUNOSTINTE-

LOR

V.PREZENTAREA OPTIMA A

CONTINUTULUI

O2

Ungurii, sasii , secuii si cavalerii teutoni

- Intrebarile adresate elevilor din lectia anterioara :   

Care este originea ungurilor ?

2.Dar a secuilor, sasilor ?

3.Cum erau organizati secuii si sasii din punct de vedere teritorial - administrativ?

4.Cand a fost intemeiat ordinul cavalerilor teutoni ?

5.Cu ce scop au fost adusi cavalerii teutoni in Tara Barsei?

6.Ce inseamna cavaleri teutoni , ''Csesta Hungarorum'', ''Bula de aur a sasilor''(Andreanu ) ?

-Motivez importanta cunoasterii situatiei politico-sociale inaintea intemeierii statelor propriu-zise si a relatiilor romanilor cu statele vecine si cu migratorii veniti pe teritoriul romanesc.

Raspund la intrebari

Receptioneaza

Conversatia

Explicatia

Explicatia

Conversatia

Fise cu intrebari

Harta istorica

Frontala

Frontal

Observare sistematica

Evaluare

reciproca

Observa-rea

sistematica

VI.DIRIJAREA

INVATARII

1.ANUNTAREA TITLUIUI

LECTIEI; PRECIZAREA A CEEA CE TREBUIE, SA STIE SI SA

FACA ELEVUL

2.DOBANDIREA NOILOR

CUNOSTINTE

O1

O2

O4

O5

O3

O3

O3

O4

Lectia care urmeaza sa fie predata se numeste ''Romanii si statele vecine''

-''CSESTA HUNGARORUM''a lui ANONYMUS mentioneaza existenta in Transilvania a trei voievodate romanesti: Voievodatul lui Glad, Menumorut, Gelu;

- Legenda Sf. Gerard mentioneaza existenta voievodatului lui Ahtum pe locul Voievodatului lui Glad si Voievodatul lui Gyla pe locul celui a lui Gelu ;

- Diploma cavalerilor ioaniti din 2 iunie 1247 mentioneaza: Voievodatul lui Litovoi, Senslau, Cnezatele lui Ioan si Feres pe Olt ;

-Regalitatea maghiara a creat o marca de granita cunoscuta sub numele de Banatul lui Severin;

- La est de Carpati sunt mentionate asa-numitele ''campuri '' ,''tari'',''codrii'': ''Tara Sipenitului'', ''Campullui Dragos'', ''Campul lui Bogdan'', ''Codrii Cosminului'', ''Codrii Lapusnei '', ''Codrii    Orheiului''

- Intre Dunare si Mare: Tara Carvunei (1230) ;

-Raporturile romanilor cu statele vecine - au fost marcate de expansiunea maghiara ,orientata incepand cu sec .IX spre rasarit dincolo de Muntii Apuseni ;

- Sec.XI - maghiarii au cucerit aceste tinuturi si au organizat in interiorul arcului carpatic Voievodatul Transilvaniei, entitate politica vasala regelui Ungariei ;

- mijlocul sec .X    in zona noastra au aparut pecenegii care erau cunoscuti in izvoarele rusetti sub numele de ''pecenedzi'';

-Cronicarul bizantin Kedrenos ii prezinta ca fiind foarte numerosi si puternici impartiti in 13 triburi conduse de Tyrale

si Kegen;

934 -ei au invadat Imperiul Bizantin ,dar ca loc de convietuire vor

prefera Campia Romana ,dar si partea de sud a Moldovei ;

-Tot in aceasta perioada vor patrunde in spatiul romanesc din tinuturile Marii Caspice si Volgai, uzii;

-In campia nord-dunareana-la mijlocul sec.XI sunt atestati cumanii ,organizati intr-un stat ce a durat pana in sec.XIII.;

-Dominatia     cumana s-a mentinut in spatiul romanesc pana la invazia tataro-mongola care s-a incheiat in anul 1241 .

-In teritoriile sud-dunarene s-a constituit statul romano-bulgar sau statul Asanestilor.   

Elevii impreuna cu ajutorul profesorului parcurg toate etapele acestei lectii pornind de la informatiile pe care profesorul le transmite elevilor cu ajutorul manualului de istorie si a unei harti istorice din sec.IX-XIII;

-Elevii noteaza informatiile noi primite;

-Elevii formuleaza intrebari si raspunsuri pe baza materialului nou predat;

-Urmaresc cu atentie harta istorica;

- Noteaza informatiile noi obtinute;

entie harta istorica;

Conversatia

Studiul documentelor

Povestirea

Problematiza

rea

Conversatia euristica

Explicatia

Observatia

Descrierea

Conversatia euristica

Problemati-zarea

Harta

istorica

Texte cu continut istoric

Harta istorica

Atlas

istoric

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

VII.OBTINEREA PERFORMANTEI

O2

O3

Se va organiza un concurs pe grupe de cate 6 elevi .

- Se propune fise cu urmatoarele intrebari:

1.Cum se numesc principalele surse istorice care atesta existenta in spatiul romanesc a unor formatiuni politice de tipul cnezatelor si voievodatelor ?

2.Care sunt principalele popoare ce incep sa ocupe teritoriul romanesc incepand cu secolele IX-XIII?

Sunt atenti la explicatii ;

Fiecare echipa raspunde la intrebarile propuse ;

Explicatia

Conversatia

Fise de lucru

Pe grupe mici

Observare

sistematica

VIII. FEED-BACK

O2

O3

-Propun elevilor un eseu de 5 minute in care sa scrie un lucru pe care l-au invatat din lectia predata si sa formuleze o intrebare pe care o mai au in legatura cu aceasta.

Elevii redacteaza eseul de 5 minute;

Eseul de 5 minute

Fisa

Frontal

IX. EVALUARE

O4

-Fac aprecieri in functie de frecventa si calitatea raspunsurilor

Elevii isi evalueaza participarea la activitate ;

Conversatia

Aprecieri

verbale

Autoevaluare

X.RETENTIA

- Raspunde la intrebarea 3 de la tema 1 .

Raspund la intrebari;

Fisa

Frontal

Observa

rea

sistematica

XI. TRANSFERUL

-Tema pentru acasa

-Li se cere elevilor: Definiti termenii istorici: cnezat, voievodat, marca de granita.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate