Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
atmosfera, arhipelag, continent, desert, insula, ocean, clima, referat, meteo

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Geografie


Index » educatie » Geografie
» PROIECT DIDACTIC - Marile descoperiri geografice si consecintele lor


PROIECT DIDACTIC - Marile descoperiri geografice si consecintele lor



PROIECT DIDACTIC

Data sustinerii lectiei:             27 aprilie

Unitatea de invatamant:         Liceul Pedagogic „Spiru Haret”, Focsani

Clasa                                       Clasa a IX-a B

Spatiul de desfasurare:           Cabinet multimedia

Disciplina:                               Istorie universala

Tema lectiei:                           Marile descoperiri geografice si consecintele lor

Propunator:                             profesor

Tipul de lectie:                       mixt

Nivelul clasei:                         in general, un nivel bun pentru desfasurarea unor activitati de

                                                predare-invatare a istoriei. Exista in clasa un numar de                         

                                                aproximativ 10 elevi care se pregatesc constant pentru ora de   

                                                istorie, manifestand interes pentru continutul orelor.

Informatia diagnostica:       - clasa cunoaste care au fost diferitele cauze care au stat la baza  

                                                marilor descoperiri geografice ;

Scopul:                                    - dezvoltarea gandirii logice a elevilor prin cultivarea capacitatii

                                                de analiza a fenomenelor istorice majore si acumularea

                                                 elementelor de cultura generala.

Obiectivele:                           -    sa dovedeasca intelegerea conjuncturii realizarii

                                                descoperirilor portugheze si spaniole;

-    sa inteleaga importanta descoperirilor geografice;

-          sa cunoasca principalele descoperiri si personalitatile care le-au realizat;

-          sa identifice pe harta traseele principalelor descoperiri;

-          sa utilizeze eficient textele istorice;

-          sa analizeze eficient imaginile prezentate;

Metode didactice: expunerea sistematica a cunostintelor, conversatia euristica, demonstratia, 

                               problematizarea; invatarea prin descoperire, povestirea.

Material didactic: - Atlasul istoric; Harta marilor descoperiri geografice;

                               - Culegere de Documente (Bogdan Murgescu coordonator, Istoria        

                                 lumii in texte, Bucuresti, Editura Teora, 1999);

                               - Andrei Otetea, Renasterea, Bucuresti, Editura Stiintifica, 1964;

                               - CD cu lectia realizata in Power Point cuprinzand schema lectiei,     

                                  fotografii si harti (computer, videoproiector, tabla electronica)

                               - fisa cu texte despre descoperirea Americii si calatoria in jurul lumii

Desfasurarea lectiei

1)      Moment organizatoric (2 min.)

Strigarea catalogului, notarea absentelor, verificarea materialului didactic care urmeaza a fi folosit in timpul lectiei.

2)      Verificarea cunostintelor predate anterior (10 min.)

Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi?   (Cauzele marilor descoperiri geografice)

Care au fost cauzele politice ale descoperirilor geografice?

Ce probleme economice au determinat descoperirile geografice?

A existat un motiv religios ?

Care elemente tehnice au permis realizarea descoperirilor geografice?

Ce rol au avut cunostintele geografice acumulate pana la momentul premergator descoperirilor?

3)      Anuntarea temei noi (1 min.)

Marile descoperiri geografice si consecintele lor

4)      Expunerea noilor cunostinte (25 min.)

I) Descoperiri portugheze

 

- mijl. sec. XV – Henric Navigatorul a incurajat expeditiile pe coasta vestica a Africii;

- descoperirile s-au realizat in timpul regilor Ioan al II-lea (1481-1495) si Manuel I (1495-1521);

- 1488 – Bartolomeo Diaz ajunge in S Africii la Capul Bunei Sperante;

- 1497-1498 – Vasco da Gamma descopera drumul pe apa spre India, ocolind Africa pe la Sud

                        ajunge la Calcutta;

- 1500 – Alvares Cabral ajunge pe coasta Braziliei, pe care o numeste Santa Cruz;

II) Descoperiri spaniole

- 1492 – se incheie Reconquista

- 1492 – Cristofor Columb navigheaza spre Vest ajungand in insulele San Salvador si Cuba

- 1493-1500 – alte 3 calatorii -  Columb ajunge in Antile, Jamaica si litoralul Americii 

                                                  Centrale;

- 1500 – Amerigo Vespucci - ajunge pe coasta de Ne-E a Americii de Sud numita Venezuela

                                             - el realizeaza ca s-a descoperit un nou continent numit „lumea      

                                              Noua”;

- 1507 – cartograful elvetian M. Waldeseemulller numeste noul continent America;

- 1519-1522 – Fernando Magellan realizeaza calatoria in jurul Lumii

III) Consecintele descoperirilor geografice

- economice – mutarea axei comerciale din Marea Mediterana in Oceanul Atlantic

                     - aducerea de plante noi – cartoful, porumbul, tomatele, tutunul;

                     - afluxul de metale pretioase a dus la cresterea preturilor;

- sociale – creste importanta burgheziei in societate;

              - scad veniturile nobilimii;

- politice – statul monarhic evolueaza catre absolutism;

- stiintifice – s-a demonstrat sfericitatea Pamantului;

                  - s-au imbogatit cunostintele geografice;

Concluzii: (4 min.)

- asezarea geografica a Spaniei si Portugaliei le-au permis sa se deplaseze spre Vest si Sud pentru a realiza marile descoperiri;

- navigatorii italieni si-au pus cunostintele si experienta in slujba suveranilor portughezi si spanioli;

- descoperirile geografice au largit orizontul europenilor si au permis interactiunea cu alte civilizatii;

Evaluarea: (8 min.)

- profesorul  evidentiaza elevii care au participat la realizarea lectiei, atat in prima parte, cat si in a doua, noteaza elevii, care au raspuns mai frecvent, explicand fiecaruia nota primita si incurajandu-i pe cei care au manifestat nesiguranta in prezentarea ideilor;



Geografie


Ecologie
Geologie
Hidrologie
Meteorologie

Republica Moldova
ROMANIA - VEGETATIE/FAUNA/SOLURI
Mediul Semidesertic sau Stepe tropicale
Salbaticia Deltei Dunarii
ROMANIA - VEGETATIE/FAUNA/SOLURI
Geografia Populatiei si a Asezarilor Umane
Vegetatia Americii
MUNTII ZARANDULUI
Mediul de savana
Carpatii Occidentali: Muntii Apuseni











 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate