Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» Proiect didactic Grupa Mare Cand, cum si de ce se intampla - Iarna


Proiect didactic Grupa Mare Cand, cum si de ce se intampla - Iarna


Proiect didactic

Educatoare :

Gradinita Tatarastii de Sus, Teleorman

Grupa Mare

Tema : “ Cand, cum si de ce se intampla?”

Subtema: Iarna

Activitatea: Cunoasterea mediului

Motivatia: Aceasta activitate este valoroasa prin faptul ca ii ajuta pe copii sa identifice fenomene ale naturii, sa inteleaga si sa stabileasca cauzele producerii acestora, sa faca asocieri intre factorii de mediu si anotimpuri.

Obiective cadru: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a fenomenelor naturii, stimularea interesului pentru investigarea acestora in scopul explicarii schimbarilor si transformarilor din mediul inconjurator.

Obiective operationale :

            cognitive : -sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul inconjurator in natura sau cu ajutorul unor materiale didactice

                              -sa decrie fenomene din mediul inconjurator  folosind un limbaj specific stiintelor naturii

                              - sa utilizeze simboluri ale fenomenelor observate

            psihomotorii :- sa ordoneze imaginile date dupa anumite criterii si  sa le lipeasca pe suport

                                  - sa manuiasca materialele corect si rapid

   afective:-sa participe cu interes la activitate

  Resurse

 procedurale :conversatia, explicatia , jocul didactic, brainstorming, tehnica Lotus, RAI.

materiale: caiete auxiliare, planse ,imagini decupate, flip chart, carioca, lipici, carton colorat, fise, mingie(folosita la metoda RAI).

umane: 26 copii

temporale: 40 min

Forma de organizare: frontal, pe echipe, individual

Bibliografie :

 *** “ Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T.-U. M.P.I.P,2008

            *** “ Evaluarea in invatamantul prescolar”, Scrisoare metodica.M.E.C.T., an scolar 2008-2009

            Elena Varzari, Maria Taiban “ Metodica cunoasterii mediului inconjurator, a dezvoltarii si corectarii vorbirii copiilor prescolari- Manual pentru licee pedagogice de educatoare”, EDP. Bucuresti, 1978

            Viorica Preda, M. Pletea,F.Grama, A.Cocos, D. Oprea, M.Calin “ghid pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas Educational, Bucuresti 2005

                                         *****

Desfasurarea activitatii

Secventa activitatii/ Continut

Strategi/resurse/evaluare

  1. EVOCAREA

Captarea atentiei:

 Educatoarea spune cateva ghicitori despre ploaie vant si ninsoare

     Se aplica metoda RAI: vor fi          selectati cativa copii prin    numaratoare din 2 in 2. Acestia, dispusi in cerc, vor pune intrebari despre toamna/ iarna si fenomene ale naturii, vor arunca mingea la alt copil care va trebui sa raspunda .

( Ce este ploaia?,De unde vine apa de ploaie?, Unde ajunge? Cum e cerul inainte de plaoie? Cum ne imbracam si ne incaltam cand ploua? Ce e tunetul? Ce e fulgerul?)

Se desfasoara un joc de miscare: Ridicati-va si imitati miscarile crengilor cand bate vantul si sunetul vantului!( copiii se misca cu bratele sus, vaj-vaj)

Acum imitati ploaia !( cu degetele pe masa, pic-pic)

Iar acum tuna !(bat din picioare,bum-bum)

Apare soarele !(sar cu bratele in sus, Uraaa!)

  1. REALIZAREA SENSULUI

Deschidem caietele auxiliare si observam imagini cu fenomene ale naturii. Se recunosc fenomenele infatisate (ninsoare si vant)

Se imparte grupa de copii in doua echipe, fiecare echipa va prezenta fenomenul ales( echipa 1 ninsoarea, echipa 2 vantul)

Anuntarea temei

 “Astazi vom invata despre aceste doua fenomene ale naturii: vantul si ninsoarea”

Prezentarea continutului

Se initiaza o conversatie despre:

- caracteristicile fenomenelor prezentate

-schimbrile petrecute in natura

- activitatile omului si jocurile copiilor

-importanta ninsorii si a vantului

-pagubele ce le pot  produce

“Desenati pe echipe pe foi albe, cu carioca; echipa1 fulgi de zapada si echipa2 copaci indoiti de vant”

Dirijarea invatarii:

Copii vor constitui 8 grupe, fiecare grupa va alege o petala de floare pe care exista un numar de la 1 la 8. La fiecare grupa este cate unset cu imagini decupate infatisand fenomene ale naturii si obiecte diverse. Copii sunt rugati sa sorteze imgainile cu fenomene ale naturii. Cate un copli de la fioecare grupa va adduce imaginea la flip chart si o va lipi pe petala florii de lotus

Obtinerea performantei “Ce fenomene ale naturii dinre cele mentonate cunoasteti voi mai bine?”

Se propune copiilor sa  se imparta in patru grupe si fiecarei grupe i se stabileste cate un fenomen.

La fiecare echipa se afla o plansa tip  flip chart si pe ea este desenat un Chiorchine. Din plicul cu imagini de pe masa copii trebuie sa sorteze pe cele potrivite fenomenului (  ninsoare, vant, ploaie, timp frumos) si sa  le lipeasca pe Chiorchine. Pot desena si ei alte desene potrivite fenomenului. La sfarsit se expun toate plansele in fata clasei si cate un copil de la fiecare echipa va descrie plansa.

  1. REFLECTIA

Tema de reflectie: Cand ninge? De ce nu ninge vara?

Evaluare

Copii primesc fise si lucreaza independent

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri globale si individuale asupra activitatii si se incheie cantand “Ninge-ninge”.

 

Conversatia

Ghicitori

RAI

Frontal

Observarea copiilor

Brainstorming

Observare

Caiete auxiliare

Conversatia

Explicatia

Echipe

Carioca

Tehnica Lotus

Caton colorat verde

Petale din carton colorat galben

Imagini

Lipici

Flip chart

Munca in echipa

Chiorchinele

Imagini

Planse

Carioca

Lipici

Echipe

Munca in echipa

Explicatia

Conversatia

Fise

Carioca

Munca independenta

Descrierea

Conversatia

Munca independenta




Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

PROIECT TEMATIC „TOAMNA – UN CANTEC IN CULOARE” GRUPA PREGATITOARE – „VOINICEII ”
PROIECT TEMATIC “ TOAMNA – UN CANTEC IN CULOARE “
TOAMNA REZULTATELE EXPERIMENTALE PRIVIND CUNOASTEREA MEDIULUI IN CADRUL ACTIVITATILOR COMUNE
Garofite de gradina
Dezvoltarea limbajului sub aspectul structurii gramaticale
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica Jocuri distractive si de miscare
Conceptul de joc didactic
Dezvoltarea limbajului sub aspectul expresivitatii vorbirii
Consideratii psihopedagogice privind dezvoltarea intelectuala a copilului
TESTE DE EVALUARE PENTRU GRUPA MICA - DOMENIUL STIINTA









 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate