Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC Primavara in gradina (macheta)


PROIECT DIDACTIC Primavara in gradina (macheta)


PROIECT DIDACTIC

GRADINITA:

DATA: 27.04.

GRUPA:mijlocie

CATEGORIA DE ACTIVITATE Activitate practica



TEMA ACTIVITATII Primavara in gradina (macheta)

FORMA DE REALIZARE: Activitate colectiva (indoire, lipire, asamblare,

colorare)

TIPUL ACTIVITATII : consolidare

SCOPUL ACTIVITATII : Consolidarea deprinderilor de a realiza in colectiv o lucrare practica inspirata din natura ;

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1- sa utilizeze corect tehnicile insusite anterior: indoire, lipire, asamblare, colorare;

O2- sa-si dezvolte deprinderi practice de manuire, imbinare a materialelor;

O3- sa manifeste spirit cooperant in activitatile de grup;

O4- sa-si dezvolte gustul estetic;

STRATEGIA DIDACTICA

a). METODE SI PROCEDEE : Conversatia, explicatia, observatia,

demonstratia, exercitiul;

b). MIJLOACE DIDACTICE :

Macheta-suport pentru realizarea temei( o cutie de lemn cu pamant in care a fost semanat din timp boabe de grau );

Floricele de porumb, aracet, crengute de copac, betisoare invelite in hartie creponata verde, floricele decupate, nuieluse pentru gard din rachita, pasarele si fluturi pentru colorat, creioane colorate, foarfece ;

Fond muzical: CD "Primavara"- A. Vivaldi.

BIBLIOGRAFIE

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editura V&I Integral, Bucuresti, 2000;

Ghidul metodologic si aplicativ al educatoarei, Editura Eurodidact, Cluj-Napoca.

Desfasurarea activitatii

1. Moment organizatoric

Se asigura cadrul adecvat:

aerisirea salii de grupa;

aranjarea mobilierului pe grupe;

pregatirea materialului didactic;

introducerea copiilor in sala de grupa;

Etapele

activitatii

Continutul instructiv- educativ

Strategii didactice

Evaluare- instrumente si indicatori   

1.Moment organizatoric

2.Captarea

atentiei

Se realizeaza printr-o scurta conversatie despre primavara :

-In ce anotimp ne aflam ?

-Care sunt caracteristicile primaverii ?

Se poate recita de catre copii o poezie cunoscuta despre primavara.

Conversatia

Evaluez corectitudi-nea si promp-titudinea raspunsurilor

3.Enuntarea scopului si a

obiectivelor

Se anunta activitatea si tema, se motiveaza obiectivele : Copii, astazi la activitate practica vom realiza o macheta cu tema: "Primavara in gradina". Aici avem un coltisor din natura, mai exact gradina in care noi vom planta copacei, flori, o vom imprejmui cu un gard, apoi vom aplica fluturasi si pasarele. Pentru aceasta voi veti lucra in grup, realizand tema prin tehnici deja cunoscute :indoire, lipire, asamblare, colorare.

Observatia

Explicatia

4.Dirijarea invatarii

Intuirea materialului pe grupe

Se cere, pe rand, fiecarei grupe sa identifice si sa denumeasca materialele specifice masutei lor.

Copiii denumesc materialele:

Grupa I : nuieluse din rachita;

Grupa II : crengute de copac, floricele de porumb, aracet, servetele;

Grupa III : betisoare invelite in hartie creponata verde, floricele decupate, aracet, servetele. 

Grupa IV : siluete de pasarele si fluturasi decupate, creioane colorate, aracet.

Explicarea tehnicilor de lucru

Grupa I : veti realiza un gard cu care veti imprejmui gradina. Se ia cate o nuielusa, se indoaie, iar capetele se infing in pamant, delimitand marginea gradinii. Se lucreaza direct pe macheta.

Grupa II : veti lipi pe crengutele de copac floricele de porumb pentru a realiza copacei infloriti.

Grupa III : veti asambla floricele pe betisoarele verzi imbinand cate doua floricele, avand grija ca betisorul sa fie la mijloc.

Grupa IV : Veti colora pasarelele si fluturasii cu culori adecvate, apoi le veti lipi, dupa dorinta, pe copacei, floricele, gard.

Conversatia

Explicatia

Demons-tratia

Evaluez nivelul de intelegere a sarcinilor de lucru

5.Obtinerea performantelor

O1

O2

O3

O4

Executarea lucrarilor de catre copii

Inainte de executarea lucrarilor se fac cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.

Se da semnalul de incepere a lucrului. Se lucreaza pe fond muzical.

Pe rand, voi trece pe la fiecare grupa si voi indruma copiii in timpul lucrului, le voi oferi sprijin daca este necesar. Voi urmari corectitudinea, acuratetea lucrarilor, cooperarea intre grupuri.

Exercitiul

Evaluez corectitudi-nea, acuratetea lucrarilor, cooperarea intre grupuri

6.Evaluarea performantelor

Evaluarea partiala pe grupe :

Dupa incetarea lucrului se evalueaza lucrarile pe grupe urmarind aprecierea critica si autocritica privind acuratetea, corectitudinea si estetica lucrarilor.

Asamblarea machetei.

Impreuna cu copiii se asambleaza macheta.

Evaluarea lucrarii colective :

Se evidentiaza efortul colectiv pentru realizarea machetei. Copiii isi exprima opiniile personale fata de lucrare.

Se fixeaza tema activitatii : ''Primavara in gradina''.

Observatia

Evaluez modul de apreciere de catre copii

7.Incheierea activitatii

Activitatea se incheie cu interpretarea cantecului:''Vine primavara''.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate