Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,PRIETENII PRIMAVERII" - Grupa "Albinutelor"


PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,PRIETENII PRIMAVERII" - Grupa "Albinutelor"


PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

,,PRIETENII PRIMAVERII"

Gradinita nr.

Bucuresti

Grupa "Albinutelor"

Nivel I (3-5 ani)

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA



1. Primirea copiilor

Micul dejun -deprinderi specifice

INTALNIREA DE DIMINEATA: Salutul, Noutatea zilei, Albinuta zilei,Calendarul naturii

2. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA):

BIBLIOTECA: ,,Albumul primaverii "-sortare de imagini

ARTA Rochia zanei Primavara "-aplicatie, ,,Micii artisiti"-colorare de imagini

JOC DE ROL Albinute harnicute "

TRANZITIE -,,Printre florile dragute "-joc muzical

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE) ,,Prietenii primaverii "-activitate integrata (D.S. + D.L.C)

TRANZITIE- Jocul albinutelor"-joc de miscare

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA: ,,De pe-o Buna dimineata "-euritmie

SCENARIUL ZILEI

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:

Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA.

Copiii intra in sala de grupa pe o melodie ritmata si se aseaza in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei. In mijlocul clasei , pe o floare, doarme

Bondarelul somnoros, care asteapta sa fie trezit . Educatoarea, pentru a constitui un model de

comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare-verbala, nonverbala. Dupa sunetul clopotelului,educatoarea rosteste urmatoarele

versuri: ,,Dimineata a sosit,/ Toti copiii au venit,/In cerc sa ne adunam,/Cu totii sa ne salutam:/-Buna dimineata copii!"

Educatoarea atrage atentia asupra Bondarelului somnoros si ii roaga pe copii sa il trezeasca in stilul ,,Grupei Albinutelor".

Copiii interpreteaza un joc specific grupei:

,,Zum, zum, bine v-am gasit/Buna dimineata!/Albinutele-au sosit/Buna dimineata!/Bondarelul somnoros/Doarme pe o floare/Hai cu totii sa-l trezim/Azi e sarbatoare!

Hei, Bondarelule, trezeste-te,/A sosit dimineata,/Ti-am adus roua curate /Ca sa iti speli fata!"

SALUTUL porneste de la Bondarel si se propaga apoi la intreaga grupa. Fiecare ,,albinuta" isi va spune numele si ce floare de primavara ii place mai mult.

NOUTATEA ZILEI este anuntata de educatoare.Le sunt prezentati musafirii, precum si motivul pentru care au venit, iar copiii ii vor saluta.

Este aleasa ALBINUTA ZILEI care urmeaza sa prezinte CALENDARUL NATURII .

In ce anotimp suntem acum? Care este imaginea care reprezinta anotimpul?

Ce reprezinta celelalte imagini? Cate luni are Primavara, care sunt acestea? Cum se mai numesc ele? In ce zi suntem?Cum se numeste ziua de azi? Dar urmatoarea zi? In ce an suntem?De ce am asezat o floare rosie in dreptul zilei de astazi?

Urmeaza ACTIVITATILE LIBER ALESE, marcate cu cate o floare colorata diferit. Copiii sunt rugati sa aleaga fiecare, de pe covor, o floare de o anumita culoare, apoi vor merge la sectorul caruia ii apartine floarea.

II. ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.L.A.

NIVEL:I (3-5 ani)

SECVENTA DE ACTIVITATE: (ALA) Jocuri si activitati la alegerea copiilor

MIJLOCUL DE REALIZARE: Activitati pe centre de interes:

CENTRUL DE INTERES JOC DE ROL

Tema:: ,,Albinute harnicute"

Obiective operationale

sa foloseasca in joc formule de politete;

sa precizeze crect obiectele cu care se joaca;

sa-si aleaga sau sa primeasca roluri care sa poata fi schimbate prin intelegere cu partenerii, nu prin abandon sau refuz;

sa se exprime in propozitii corecte din punct de vedere grammatical

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia jocul.

Material didactic: jucarii, truse de bucatarie, casetofon, CD-uri .

Regula jocului: La casuta amenajata, fetitele vor trebui sa fie mici gospodine, sa faca ordine in bucatarie, sa hraneasca ,,copiii", sa faca mancare folosindu-se de trusele adecvate, iar baietii sa le ajute.

Evaluare:Copiii vor prezenta ceea ce au facut in timpul jocului.

CENTRUL DE INTERES ARTA

A). Tema activitatii : ,,Rochia zanei Primavara"

Mijlocul de realizare: confectie

Obiective operationale :

sa lipeasca elemente de primavera pe rochia Zanei.;

sa analizeze lucrarile prin argumentarea lucrarilor, tinand seama de criteriile de apreciere.

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul.

Material didactic: fise cu Zana Primavara, material marunt, aracet, betisoare, servetele.

Panouri pentru expunerea lucrarilor

Evaluare: Turul galeriei

Tema activitatii: ,,Micii artisti"

Mijlocul de realizare: "- colorare de imagini

Obiective operationale :

sa coloreze in culori potrivite imaginile date, fara a depasi spatiul.

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul.

Material didactic: fise de lucru, creioane colorate panouri pentru expunerea lucrarilor.

Evaluare: Turul galeriei

CENTRUL DE INTERES BIBLIOTECA

A). Tema activitatii Asa e primavara mea !

Mijlocul de realizare:

Obiective operationale :

-sa selecteze elemente ale primaverii,sa le denumeasca si sa le aranjeze intr-un tablou caruia ii vor da un nume.

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul, lucrul in echipa.

Material didactic: cosulete cu flori,fluturi,albinute, randunele . panou inramat.

Evaluare: Turul galeriei

B). Tema activitatii Album de primavara"-

Mijlocul de realizare: sortare de imagini

Obiective operationale :

-sa selecteze elemente ale primaverii,sa le denumeasca si sa le aranjeze in albume dupa ce vor preciza categoria din care face prte fiecare.

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul,lucrul individual.

Material didactic: cosulete cu flori,f luturi,albinute, randuneleetc .

Evaluare: Prezentarea albumelor

BIBLIOGRAFIE: ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar" (3-6/7 ani),M.Ed.C.T..2008

,,Metode interactive de grup-Ghid metodic", Editura Arves 2006

TRANZITIE: ,,PRINTRE FLORILE DRAGUTE"-joc muzical

III.ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.D.E.

GRUPA: Mica ,,B" - ,,ALBINUTELE" -Nivel I -(3-5 ani)

TEMA DE STUDIU CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?"

TEMA ACTIVITATII Prietenii Primaverii"

TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: D.S. + D.L.C.

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata

FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri, individual;

SCOPUL: Dezvoltarea deprinderii de exprimare corecta si coerenta(lexical, fonetic,si grammatical), dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitati pentru investigarea acestuia;participarea la activitati de grup, inclusive la activitati de joc,in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor;imbogatirea vocabularului activ si pasiv pe baza experientei, a activitatii personale si a relatiei cu ceilalti;

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

a). cognitive-informationale:

sa recunoasca unele aspecte caracteristice ale anotimpului de primavara;

sa denumeasca fenomene, flori, insecte si sa cunoasca anumite caracteristici ale acestora;

sa alcatuiasca propozitii simple despre primavara si prietenii acesteia; u

sa identifice personaje din povesti , sa recunoasca povestea din care face parte, autorul.

sa recunoasca alte elemente ale primaverii dupa insusirile redate prin ghicitori.

sa constituie grupe de obiecte dupa anumite criterii date;

sa numere crescator si descrescator in limitele 1-3

b). psiho-motorii:

- sa manuiasca cu grija materialul didactic;

- sa se orienteze cirect in spatial clasei.

c).afectiv-atitudinale:

- sa participle afectiv la joc, manifestandu-se liber, creative;

- sa manifeste spirit de echipa, incredere in fortele proprii;

- sa-si ajute coechipierii.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, ghicitori, floarea

fermecata, buline rosii zambitoare.

STRATEGII DIDACTICE:

a. Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,exercitiul verbal, dialogul, lucrul

in echipa,jocul, problematizarea, aprecieri verbale, ,,Calatoria

misterioasa", ,,Diamantul Primaverii", ,,Lotus";

b. Material didactic: planse, imagini de primavara,albume, siluete cu personaje din povesti, fise de lucru, creioane colorate,pasta de lipit, betisoare, cosulete cu material didactic, panouri, elemente surpriza, jucarii, truse de bucatarie, casetofon, CD-uri .

EVALUARE: evaluare continua prin tehnicile folosite;

Verificare orala, observarea permanenta a comportamentuli,aprecieri stimulative, analiza raspunsurilor si a produselor activitatii, corectarea imediata a raspunsurilor, stabilirea echipei castigatoare.

SCENARIU DIDACTIC

EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Moment

organizatoric

Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasuraii activitatii. Educatoarea aranjeaza mobilierul ,iar scaunelele in forma literei ,,V".

Copiii intra ordonat in grupa pe fond muzical.

Captarea atentiei

Copiii primesc din partea Zanei Primavara o floare fermecata si o scrisoare .

conversatiafloareascrisoarea

Anuntarea temei

Astazi vom juca un joc care se numeste ,,Prietenii Primaverii".Pentru aceasta,vom face o ,,Calatorie misterioasa" in care ei vor fi detectivi -explic ce inseamna cuvintele -Voi veti veni si veti extrage din bol floarea rosie sau galbena, pentru a putea fi impartiti in doua echipe: detectivii rosii si detectivii galbeni.

Copiii raspund solicitarilor, apoi se aseaza pe scaunele.

Conversatia

Explicatia

Materiale:

* bol cu flori colorate

Enuntarea obiectivelor

Reactualizarea cunostintelor

Educatoarea citeste scrisoarea din care reiese ca Primavara ii solicita sa o ajute ,caci Vantul cel glumet i-a furat prietenii si i-a ascuns in diferite locuri. De ajutor le va fi floarea fermecata care ii va calauzi pe drumul cel bun.

Se reaminteste faptul ca suntem inca in anotimpul de primavara,precum si unele caracteristici ale acestuia.

Expunerea

Materiale:

*floarea

*scrisoarea

Conversatia

Evaluare oral a despre caracteristicile primaverii

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

,,Acvariile"

Cate un copil din fiecare echipa, va trebui sa aseze in acvariul sau atatia pesti, cat indica cifra, respective 2 si 3. Vor face aprecieri cantitative globale,vor motive raspunsul.

*Jetoane pesti

*imagini acvarii

Evaluare orala despre povestile cunoscute,cifre,grupe de obiecte

Obtinerea performantei

Copiii inchid ochii timp in care educatoarea va amesteca pestii in acvarii,va incurca cifrele ei trebuind sa descopere greselile facute.

Copiii primesc de la vulpita bulinele zambitoare, iar floarea canta si danseaza.

Problematizarea

*jetoane,cifre

Transferul

Incheierea activitatii

Copiii ajung la Castelul Dragonului Verde unde este inchisa Zana Primavara, insa trebuie sa-l adoarma pe acesta cu un cantec de primavara. Interpreteaza cantecul ,,Incepand din luna mai"

Primavara este eliberata, la fel si prietenii acesteia . Copiii numara bulinele adunate la panou si se stabileste echipa castigatoare.

Intreb copiii ce putem sa-I oferim Primaverii pentru a o bucura, iar ei raspund gandindu-se la toate activitatile desfasurate in decursul zilei. Educatoarea noteaza la panoul Lotus ideile prezentate de copii.

Se fac aprecieri, se impart stimulente.

Conversatia

Metoda Lotus

Evaluare orala

TRANZITIE: ,,Albinuta a zburat"-joc de miscare

IV. ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.D.P.

,,De pe-o Buna dimineata "-euritmie





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate