Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “Prietenii naturii” - GRUPA: mare- pregatitoare


PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “Prietenii naturii” - GRUPA: mare- pregatitoare



PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

“Prietenii naturii”

Gradinita cu program normal nr. 6

Husi

GRUPA: mare- pregatitoare

TEMA ANUALA DE INVATARE: Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECT TEMATIC:”Natura prin ochi de copil”

SUBTEMA: Si noi iubim natura

TEMA ZILEI: Prietenii naturii

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati liber alese (activitati pe centre de interes)

DENUMIREA ACTIVITATII:

Centre de interes: 1. Joc de masa – Joc pe calculator

                             2. Constructii

                            3. Arta

                           4. Stiinta

TEMELE ACTIVITATII:

                        1. „Ne jucam cu Piticlic – Sorteaza materialele refolosibile”

                        2. „Gradina cu flori”

                        3. Confectionam albumul  “Natura prin ochi de copil”:

                            Plante, Copaci, Flori de Primavara

                       4.”Observam ce s-a intamplat cu frunza?”

TIPUL ACTIVITATII: activitate de fixare, consolidare si evaluare

FORMA DE REALIZARE: frontal,  in perechi, pe grupuri mici, individual

 SCOPUL:

Ø     Socializarea copiilor prin activitati semidirijate care fixeaza cunostinte noi si pregateste activitatile urmatoare. Dezvoltarea  capacitatii  de  cunoastere  si  intelegere  a  mediului  inconjurator, precum  si  stimularea  curiozitatii  pentru  investigarea  acestuia;

         Dezvoltarea  simtului  practic  si  estetic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:  

1.     Centrul de interes: Joc de masa – joc pe calculator

                  Tema: „Soreaza materialele refolosibille”

ü     O1 – sa sorteze corect materialele refolosibile si sa le aseze in recipientul corespunzator;

ü     O2 – sa respecte regulile cerute de Piticlic si sa se incadreze in timpul cerut de joc;

ü     O3 – sa inteleaga de ce trebuie curatat mediul inconjurator.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, instructajul verbal,Jocul

Material didactic:  calculator, CD. cu Softul educational Piticlic Ecologist;

Forma de organizare: pe grupuri mici.

Desfasurarea activitatii:

             Patru copii lucreaza la calculator, sorteaza materialele refolosibile si le aseaza in recipientele corespunzatoare.Raspund corect la intrebarile educatoarei.

2.     Centrul de interes: Constructii

        Tema: „Gradina cu flori”

ü     O1 – sa construiasca pe tablite flori de primavara;

ü     O2 – sa imbine culorile corespunzator partilor componente ale unei plante;

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul

Material didactic: tablite, suporturi pentru pioneze, pioneze de diferite culori;

Forma de organizare: pe grupuri mici, individual.

Desfasurarea activitatii:

      Sase copii vor lucra la sectorul constructii, unde vor construi flori..

3.     Centrul de interes: Arta

           Tema: „Confectionam albumul – Natura prin ochi de copil”

ü     O1 – sa confectioneze cele trei albume cu materialele puse la dispozitie;

ü     O2 – sa selecteze corect imaginile si sa lipeasca in spatiul corespunzator;

ü     O3 – sa  lucreze in perechi pastrand ordinea la masa lucru.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia,demonstratia,exercitiul

Material didactic: trei albume pregatite din timp, imagini cu plante, flori de primavara si copaci, foarfece, aracet, pensoane, tavite, servetele umede.

Forma de organizare: pe grupuri mici, in perechi.

Desfasurarea activitatii:

      Sase copii vor lucra in sectorul Arta. Se lucreaza in perechi, unul decupeaza iar celalalt lipeste.

     4. Sectorul: Stiinta

     Tema:“Observam ce s-a intamplat cu frunza?”

ü     O1 – sa observe experimentul facut cu o saptamana in urma;

ü     O2 – sa constate ce schimbari s-a produs cu frunza in cele patru recipiente;

ü     O3 – sa inteleaga cat de importanta este protejarea plantelor si a mediului inconjurator.

Metode si procedee: Observatia, conversatia, explicatia, problematizarea.

Material didactic: Patru recipiente din sticla in care s-a facut un experiment cu o saptamana in urma: s-a pus apa in fiecare recipient, s-a adaugat in primul otet, in cel de-al doilea motorina, in cel de-al treilea resturi menajere, iar in cel de-al patrulea a ramas apa curata (nepoluata). In fiecare s-a pus cate o frunza verde.

Forma de organizare: pe grupuri mici.

Desfasurarea activitatii:

Patru copii vor lucra la sectorul Stiinta si isi vor aminti experimentul facut. De asemenea vor observa ce s-a intamplat cu frunza si vor comenta pe aceasta tema.

DURATA: 50 minute

                                                    SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei va incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA.

Salutul porneste de la educatoare prin recitarea unei poezii salut:

                        “O noua zi a sosit

  Cu totii ati venit,

  In semicerc sa ne adunam

  Si frumos sa ne salutam.

  Buna dimineata, florilorde primavara!

  Ma bucur ca sunt aici

  A-nceput o noua zi

  Buna dimineata copii!”

    Copiii sunt invitati sa se aseze in semicerc si sa se prezinte, asociindu-si totodata numele cu o floare pe care o prefera.

Dupa salut vor urma discutiile de grup care cuprind:

ü     Prezentarea musafirilor.

ü     Observarea salii de grupa.

ü     Completarea in Calendarul Naturii.

ü     Discutii despre tema zilei “Prietenii Naturii”.

ü     Insemnari in jurnalul grupei

Durata intalnirii de dimineata: 15 minute

      ACTIVITATEA PE CENTRE DE INTERES

     Li se va prezenta copiilor o scrisoare de la Mama Natura, in care spune ca a auzit de la d-na educatoare, ca au invatat foarte multe lucruri despre plante, flori si despre modul de protejare a mediului inconjurator.Li se va spune ca activitatea zilei se va desfasura intr-un decor din natura si ca Mama Natura  a trimis o data cu scrisoarea mai multe materiale cu ajutorul carora ei sa realizeze activitati legate despre natura si modul de protejare a acesteia.

     Sunt anuntati ca Mama Natura ii roaga sa fie cuminti, sa raspunda frumos, in propozitii la intrebarile adresate de educatoare, vor trebui sa  lucreze in grup, ingrijit si sa construiasca cat mai frumos pe tablite, pentru ca la sfarsitul zilei toti copiii sa se poata numi “Prietenii Naturii” si sa primeasca surpriza trimisa de Mama Natura (un medalion).

    Impreuna cu copiii vom vizita centrele de interes, vom descrie materialele pe care le vom utiliza. La centrul de interes ARTA vom realiza trei albume care se vor numi “Natura prin ochi de copil” . La centrul de interes JOC DE MASA(Calculatorul) ne vom juca cu Piticlic unde vom sorta materialele refolosibile. La centrul de interes Stiinta vom observa experimentul “Ce s-a intamplat cu frunza?”, iar la centrul de interes CONSTRUCTII veti construi din pioneze pe tablite “Gradina cu flori”.

    ACTIVITATEA  PE DOMENII EXPERIENTIALE

    Legatura dintre centrele de interes si activitatea pe domenii experientiale se va realiza prin continuarea scrisorii de la Mama Natura, in care aceasta le propune un joc-concurs care sa se numeasca “Prietenii Naturii”.

   Dupa realizarea jocului care va avea mai multe probe se trece la desfasurarea programului artistic cu tema :”CANTAM, DANSAM, POVESTIM NATURA TE IUBIM SI TE-NDRAGIM!

       TRANZITIE :

      Trecera de la activitatile pe domenii experientiale la programul artistic se face prin jocul muzical « In padure pe carare ».

      RUTINE :

ü     Calendarul Naturii ;

ü      Insemnari in Jurnalul grupei ;

ü     « Ne pregatim pentru activitati » ;

ü      Deprinderi de comportare civilizata :« Respect regulile grupei, vorbesc cand sunt intrebat » ;

ü     Deprinderi de igiena personala si colectiva.

               BIBLIOGRAFIE :

ü     „Programa  activitatilor  instructiv-educative  in  gradinita  de  copii” ,

       Ed. V&Integral, Bucuresti, 2005.

ü     ,,Laborator  prescolar”, Liliana  Ezechil, Mihaela  Paisi  Lazarescu ,

       Ed. V&Integral

ü     „Didactica  activitatilor  instructive-educative pentru  invatamantul  preprimar”, Ed. Didactica  Nova, Craiova-2005.

ü     „Curriculum pentru invatamant prescolar (3 – 6 / 7 ani )”, M.E.C.T. - 2008

                                     DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMEN-TUL DIDACTIC

CONTINUTUL  STIINTIFIC  AL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Metode

Material didactic

Forme de organi-zare

1.MOMENT ORGANIZA

TORIC

Pentru o buna desfasurare a activitatii  se iau urmatoarele masuri:

· aerisirea salii de grupa

· pregatirea materialelor didactice necesare

· intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa

2.CAPTAREA ATENTIEI (discutii pregatitoare)

Introducerea  in  activitate  se  va  realiza  prin  expunerea scrisorii de la Mama Natura.

La  sfarsitul  zilei,  veti primi cate o surpriza de la Mama Natura..

Expunerea

Scrisoarea de la Mama Natura,

Cutia cu surprize

Frontal

Observarea comportamentului copiilor

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR

Voi  anunta  jocurile  si  activitatile  ce  urmeaza  a fi  desfasurate  in  fiecare  centru  de  interes  , invitand  grupa  de  copii  sa  le  viziteze  si  sa-si  aleaga  tema  dorita.

Pentru  fiecare  centru (sector) voi  purta  discutii  referitoare  la  ceea  ce  vor  realiza  cu  ajutorul  materialelor  puse  la  dispozitie  si  modul  de  utilizare  al  ustensilelor.

Se  reaminteste  copiilor  comportamentul  dezirabil  in  cazul  acestor  activitati - vorbim  in  soapta  pentru  a  nu  deranja  pe  altii;- sa  lucram  frumos , sa  nu  patam cu lipici, sa  utilizam  cu  grija  materialele; - apreciem  si  protejam  lucrarile  facute  de  colegi ; - fiecare  joc , lucrare  trebuie  terminata.

Observatia

Conversa-tia

Explicatia

Se observa interesul manifestat de copii

4.DESFASURA-REA ACTIVITATI-LOR

Copiii  se  organizeaza  in  centrul  dorit , intuiesc  si  se  familiarizeaza  cu  materialele  pregatite .

La centrul JOC DE MASA (CALCULATOR),  copiii vor sorta recipientele si le va aseza in tomberonul corespunzator

La centrul CONSTRUCTII, copiii vor realiza din pioneze gradina cu flori de primavara..

La centrul ARTA, copiii vor realiza cele trei albume. Vor lucra in echipa de cate doi, unul decupeaza imaginea, iar celalalt lipeste in spatiul corespunzator.

La centrul STIINTA, copiii vor observa ce s-a intamplat cu frunza in urma efectului de poluare. Vor comenta pe baza celor obsevate.

Pe  tot  parcursul  activitatii  se  vor  asigura  conditiile  optime, se  va  urmari  modul  de  relationare, de  comunicare  intre  parteneri  dar  si  cu  materialele  puse  in  joc.

Explicatia

Demonstra-tia

Exercitiul

Repetitia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Demonstra-tia

Exercitiul

Obsevatia

Problemati-zarea

Calculator,

C.D. cu Softul educational Piticlic ecologist

Joc de constructii cu pioneze

colorate

Trei albume,

Imagini cu plante, flori copaci,

Tavite,lipici

Pensoane, servetele.

Trei recipiente din sticla, in care s-a efectuat experimen-tul

Pe grupuri

Pe grupuri,

Individu-al

Pe grupuri,

In perechi

Pe grupuri

Evaluarea orala a modului de exprimare a nivelului cunostintelor dobandite in activitatile anterioare.

5.ASIGURA-REA FEEDBACK-ULUI

Se  cere  copiilor  sa  faca  aprecieri  si  autoaprecieri  exprimand  opinii  referitoare  la  modul  cum  s-a  lucrat, cum  s-a  comunicat , cum  au  colaborat  si  la  rezultatele  pe  care  le-au  obtinut.

Conversatia

6.INCHEIEREA ACTIVITATII

Voi  face  aprecieri  stimulative  referindu-ma  la  fiecare  grup  in  parte  si  voi  nominaliza  copii  care  s-au  remarcat.

Aprecieri verbale

TEMA ANUALA DE INVATARE: Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECT TEMATIC:”Natura prin ochi de copil”

SUBTEMA: Si noi iubim natura

TEMA ZILEI: Prietenii naturii

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati pe domenii experientiale

1.     Domeniul experiential Stiinta – Cunoasterea mediului

2.     Domeniul experiential  Limba si comunicare – Educarea limbajului

3.     Domeniul experiential Estetic si creativ – Artistico-plastica

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

TEMA ACTIVITATII: “Prietenii Naturii”

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si evaluare

DURATA ACTIVITATII: 50 – 55 minute

SCOPUL ACTIVITATII:

ü     Sistematizarea cunostintelor privind evolutia plantelor, copacilor, florilor de primavara si locul unde cresc si se dezvolta acestea.Exersarea deprinderilor de a formula propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical, de a comunica pe o tema data si de a lucra in echipa;

 OBIECTIVE OPERATIONALE:

ü     Sa denumeasca partile componente ale unei plante si rolul pe care il indeplineste in componenta acestora;

ü     Sa raspunda in propozitii la intrebari;

ü     Sa enumere cateva reguli de protejare a naturii si sa motiveze;

ü     Sa formuleze propozitii simple si dezvoltate si sa le reprezinte grafic;

ü     Sa numere cuvintele din propozitie si sa le reprezinte grafic;

ü     Sa raspunda la ghicitori si sa desparta cuvintele in silabe ;

ü     Sa realizeze din imaginatie un desen respectand tema sugerata de Mama Natura;

ü     Sa denumeasca materialele primite.

ü     Sa participe activ la activitatile de grup atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

ü     Sa coopereze cu membrii grupului;

ü     Sa-si exprime sentimentele de bucurie, satisfactie, multumire fata de Natura si activitatea defasurata.

ü     Sa manuiasca materialele puse la dispozitie;

ü     Sa se deplaseze in timp util pentru a rezolva sarcini propuse intr-un spatiu dat.

  SARCINA DIDACTICA:

ü     Alegerea siluietelor corespunzatoare (flori, copaci) si asezarea lor, la locul potrivit, pe panou;

ü     Aruncarea cubului, denumirea cuvantului si formularea corecta a propozitiilor folosind cuvantul respectiv; reprezentarea grafica a acestora;

ü     Ghicirea, gasirea imaginilor ca raspuns la ghicitoare, despartirea in silabe si reprezentarea grafica a acestora;

ü     Realizarea din imaginatie a unui desen sugerat de Mama Natura;

REGULI DE JOC:

ü     Copiii sunt grupati in echipe de cate patru;

ü     Rezolva sarcinile frontal sau in echipa;

ü     Fiecare echipa are un capitan;

ü     Coechipierii se ajuta;

ü     Copiii asculta cu atentie sarcinile, se gandesc, raspund si aplauda numai raspunsurile corecte ale adversarilor;

ü     Se puncteaza: munca in echipa, rapiditatea in rezolvarea sarcinii, calitatea raspunsurilor, exprimarea in propozitii, ordinea si disciplina in timpul jocului.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, miscare, manuire, aplauze.

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,        

      problematizarea, lucrati, ganditi, comunicati in perechi (in grup), metoda cubul, turul galeriei.

MIJLOACE DIDACTICE:scrisoarea de la Mama Natura, panou care reprezinta imagini in relief (padurea, livada, gradina, munti) si cutia cu surprize care cuprinde: siluiete de flori si copaci, 2 cuburi cu imagini reprezentative pe fiecare fata, baloane, fise cu imagini, patru coli albe, carioci, fise individuale, D.V.D., CD.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, in grupuri mici, individual.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

ü     Curriculum pentru invatamantul prescolar 2008 – 2009 ;

ü     Metode interactive de grup – Ghid metodic, de Elena Gongea, Editura Arves 2007;

ü     Proiecte tematice orientative – Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Editura Tehno-Art, 2003;

ü     Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar – Florica Mitu, Stefania Antonovici, Eeditura Humanitas, Bucuresti, 2005;

ü     Ghid  pentru proiecte tematice – Viorica Preda, Eeditura Humanitas, Bucuresti, 2005.

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Metode

Material didactic

Forme de organizare

Organizarea activitatii

- se aeriseste sala de grupa;

- se pregateste materialul demonstrativ si individual;

- se grupeaza mobilierul in buchete de cate doua mese.

Captarea atentiei

- se prezinta copiilor continuarea scrisorii de la Mama Natura, in care aceasta ii provoaca la un joc didactic .

Conversatia

Scrisoarea de la Natura

Frontal

Se observa interesul manifestat de copii

Anuntarea temei si a obiectivelor

- Copii, cu aceste materiale primite in dar de la Mama Natura, vom juca un joc care se numeste „Prietenii Naturii”.

- In acest joc, vom vorbi despre plante, flori, vom forma propozitii si vom numara cuvintele, vom raspunde la ghicitori, vom desparti cuvinte in silabe si vom reprezenta grafic, iar la sfarsit vom realiza un desen.Conditia principala este sa rezolvati toate sarcinile pe care Mama Natura ni le propune prin acest joc, pentru ca la sfarsitul lui sa dovedim ca suntem prieteni adevarati ai Naturii.

- Voi repeta titlul jocului.

Expunerea

Frontal

Observare curenta

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Se prezinta regulile jocului si modul de defasurare:

-Copiii se vor imparti in patru grupe de cate cinci copii, dupa metoda Ne amestecam, inghetam, formam grupe de cate 5;

Fiecare echipa va avea un responsabil (capitan);

Denumirea fiecarei echipe va fi data dupa imaginea de pe ecuson: echipa ghioceilor, echipa lalelelor, echipa brazilor, echipa copacilor infloriti.

Jocul va avea mai multe probe si se puncteaza cu bulina rosie: calitatea raspunsurilor, rapiditatea in rezolvarea sarcinii, exprimarea in propozitii, munca in echipa, ordinea si disciplina in timpul jocului.

  Se intuieste cu toata grupa panoul trimis de Natura.

PROBA NR.1 – CE STII DESPRE.?

E.1- Ce stii despre brad ?Aseaza la locul potrivit. Gaseste si alti brazi si aseaza pe panou la locul potrivit.

E.2- Ce stii despre mar ?Aseaza la locul potrivit. Gaseste si alti pomi fructiferi.

E.3- Ce stii despre lalea? Aseaza la locul potrivit. Gaseste si alte flori de primavara si aseaza pe panou la locul potrivit.

E.4- Ce stii despre stejar? Aseaza pe panou la locul potrivit. Gaseste si alti copaci care cresc in aceleasi locuri ca si stejarul.

PROBA NR.2 – INTREBARI SI RASPUNSURI.

E.1- Numeroteaza in ordine crescatoare evolutia copacului si comenteaza.

E.2 – Care sunt partile componenete ale unei plante? Dar ale unui copac?

E.3 – Care este rolul radacinei, tulpinei si al frunzei?

E.4 – Ce ii trebuie unei plante ca sa creasca? De ce?

Pentru fiecare echipa: Spuneti cel putin o regula de protejare a naturii.

PROBA NR. 3 – SPUNE O PROPOZITIE DESPRE

Pe fiecare parte a cubului este cate o imagine (ghiocel, frunza, ghinda, lalea, copac, narcisa).

Fiecare echipa rosogoleste cubul si:

- denumeste cuvantul;

- spune o propozitie despre acel cuvant;

- reprezinta grafic propozitia;

- delimiteaza cuvintele din propozitie

- fiecare echipa lucreaza pe fisa.

PROBA NR. 4 – GHICITORI SI SILABE

In baloane sunt biletele cu ghicitori despre flori, copaci, plante. De la fiecare echipa vine un copil inteapa un balon, educatoarea citeste ghicitoarea, copiii gasesc cuvantul, cauta fisa cu imaginea care denumeste cuvantul si:

- desparte cuvantul in silabe;

- reprezinta grafic silabele;

- scrie in eticheta cifra care arata cate silabe sunt;

- se afiseaza la panou si se evalueaza reciproc.

PROBA NR. 5 – DESEN DIN IMAGINATIE „Chipul senin al naturii

 Tot din scrisoare reiese ca Mama Natura le sugereaza sa realizeze un desen cu tema „Chipul senin al naturii”.

 Se puncteaza originalitatea si creativitatea lucrarilor.

 Pregatirea mainii pentru lucru se va face sub forma de joc euritmic, al mainii si al degetelor dupa o scurta povestire creata de educatoare.

 Jocul euritmic se va desfasura pe fond muzical, unde copiii vor efectua miscari sugerate de melodie si povestea creata de educatoare: cresterea semintei din pamant, ploaia, bataia vantului , aparitia soarelui.

Inainte de a da semnalul de incepere a lucrului se vor stabili materialele cu care vor lucra.

Se da semnalul de incepere a lucrului

In timp ce copiii lucreaza se audiaza o piesa muzicala in surdina, pentru a crea o ambianta afectiva propice.

Lucrarile finalizate ale copiilor vor fi  expuse la panou.

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Observatia

Ganditi, lucrati in grup.

Exercitiul

Conversatia

Problemati-zarea

Exercitiul

Metoda cubul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Turul galeriei

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Panou cu imagini in relief

Siluiete de copaci si flori.

Fisa cu imaginea copacului in toate stadiile de dezvoltare

Doua cuburi,cu imagini pe toate fetele

Patru fise A3, carioci

Baloane,fise cu imagini care reprezinta flori, copaci, plante, carioaci, panou.

DVD.,  C.D.

Fise individuale, carioci

Frontal

Organizarea pe echipe

Frontal

Pe echipe

Pe echipe

Pe echipe

Pe echipe

Frontal

Individual

Intelegerea regulilor jocului

Analiza panoului

Analiza raspunsuri-lor, exprimarea corecta

Capacita-tea de a sorta

Capacitatea de a lucra in echipa;

Analiza raspunsuri-lor, exprimarea corecta.

Observarea modului de lucru;

Capacita-tea de a lucra in grup;

Formeaza propozitii, delimitea-za cuvintele, reprezinta grafic.

Evaluez capacitatea copiilor de a gasi raspunsul la ghicitori, de a pronunta corect cuvintele si de a le desparti in silabe.

Apreciez capacitatea de autoevaluare.

Observarea miscarilor efectuate de copii

 Observarea modului de lucru]

Asigurarea feed-back-ului

Fiecare echipa isi analizeaza lucrarile reciproc. Vor fi antrenati cat mai multi copii in a-si expune parerea.

Conversatia

Frontal

Aprecieri verbale

Evaluarea

Educatoarea reaminteste criteriile de evaluare si apreciaza fiecare echipa.

Se acorda recompense din cutia cu surprize trimisa de Mama Natura.( Cate un medalion cu Bradut).

Se fixeaza obiectivele atinse si denumirea jocului.

Converstia

Frontal

Aprecieri verbale ;

Acordarea de recompense.

Incheierea activitatii

Copiii parasesc sala de grupa cantand si executand miscarile jocului muzical

„ Cate unul pe carare”

Exercitiul

„CANTAM, DANSAM, POVESTIM

NATURA TE IUBIM SI TE-NDRAGIM!”

GRUPA: PREGATITOARE

PERSONAJE:

POVESTITORUL                             COPACII                     

SOARELE                                          FLORILE   

PLANETA PAMANT                       PORUMBEII

NATURA-MAMA

SCOP: Consolidarea cunostintesor copiilor despre Natura si protejarea acesteia.

OBIECTIVE URMARITE:

  • sa recite coerent, expresiv si cu mimica adecavata rolul pe care il reprezinta;
  • sa stie momentul cand trebuie sa intervina in derularea scenetei;
  • sa cante cantece respectand linia melodica, cu negativ si fara negativ;
  • sa asocieze miscarile jocurilor muzicale cu textul acestora;
  • sa execute pasii de dans popular in ritmul cerut de melodie.
  • Sa se inteleaga de catre copii ca problemele mediului inconjurator sunt ale lumii intregi si ca fiecare interactiune negativa poate afecta distructiv natura;
  • Acest program artistic sa conduca copiii spre educarea dragostei fata de natura;
  • Sa li se trezeasca copiilor capacitatea de a ocroti si respecta natura;
  • Sa-si formeze comportamente civice si etice;

DECOR: Sala de grupa este decorata cu flori, copaci infloriti etc. Cadrul propriu-zis al scenetei reprezinta un colt de natura, iar la mijloc este Planeta Pamant.

COSTUME:

ü     Soarele – pelerina galbena si coroana galbena de print;

ü     Planeta Pamant –  rochie lunga de culoare albastra combinata cu nuante de verde si maro;

ü     Mama Natura – rochie lunga de culoare verde cu flori aplicate pe poale si pe maneci, coroana de flori pe cap;

ü     Florile – sunt costumate adecvat rolului pe care il interpreteaza;

ü     Copacii – pelerine maro cu frunze aplicate, iar pe cap coroana de flori;

ü     Porumbeii – costume albe din atlas si aripi de porumbei.



Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

Evaluare finala „RECUNOASTE PERSONAJUL”
FISA DE EVALUARE IN LUMEA NECUVANTATOARELOR
MICA TIGANIADA (Program de serbare propus de G.P.N. nr. 7 Ploiesti)
PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Educarea limbajului ,,Cui i-am pregatit masa?”
PROIECT EDUCATIONAL 'PRIETENUL MEU, POLITISTUL!'
PROIECT TEMATIC “ TOAMNA –UN CANTEC IN CULOARE” NIVEL II ( grupǎ pregǎtitoare “Step by Step”)
PROIECT DE ACTIVITATE PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA - GRUPA: mijlocie - E ZIUA PASARILOR
PROIECT de ACTIVITATE GRUPA: MICA educatie fizica - Saritura in adancime de pe loc cu aterizare in sprijin ghemuit;
Proiect didactic GRUPA mijlocie Educarea limbajului Primavara, de George Toparceanu (fragment)
Gradinita, familia si comunitatea





















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate