Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA Copilul si povestile - Grupa: pregatitoare


PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA Copilul si povestile - Grupa: pregatitoare


PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

Copilul si povestile

Gradinita cu program prelungit nr.

Oradea

Grupa: pregatitoare

Tema zilei: Copilul si povestile



Scopul

  • evaluarea cunostintelor despre povestile cunoscute
  • consolidarea exprimarii verbale, orale, corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic
  • dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral,

Obiective operationale

  • sa discute despre povestile cunoscute si despre personaje
  • sa spuna daca si de ce i-au placut
  • sa demonstreze intelegerea textului si mesajul pe care-l transmite povestea
  • sa discute cu colegii si cu educatoarea
  • sa se exprime corect gramatical
  • sa exprime cu cuvinte sentimente si sa argumenteze
  • sa exploreze cartile de povesti
  • sa caute cu dezinvoltura cantece pentru copii pe tema povestilor cunoscute

Activitati de dezvoltare personala (ADP)

Rutina

"Intalnirea de dimineata"

Salutul : Azi vreau sa ma numesc "Zana povestilor,

iar voi, veti fi, se pare

Personaje din povesti

Sa ne salutam, cu mic, cu mare,

Spune-ne, tu cine esti ?

Astazi, luni, 9 februarie anul 2009, vom impartasi impreuna impresiile noastre despre unele din povestile cunoscute, personajele si intamplarile din povesti, mesajele pe care ni le transmit ele,

Sa zicem ca suntem toti personaje dintr-o poveste. Ne incolonam unul dupa altul si pornim intr-o calatorie in lumea povestilor.

Cand eu, Zana povestilor, voi atinge un copil si-l voi numi un personaj de poveste el va merge pe taramul alb daca este personaj pozitiv (bun) sau pe taramul negru, daca este personaj negativ (rau).

Taramul alb este la intrarea in grupa, iar taramul negru este in dreptul dulapului cu materiale de lucru.

Un copil de pe "taramul alb" ne va impartasi o intamplare pozitiva dintr-o poveste cunoscuta, iar un copil de pe taramul negru ne va impartasi o intamplare negativa dintr-o poveste cunoscuta. Se trage concluzia care sunt personajele indragite de toata lumea si de ce.

Tranzitia - euritmie: "Nu mi-e frica de Bau-Bau"

I. Activitati pe centre de interes

Arta

pictura "Scena dintr-o poveste cunoscuta"

Joc distractiv

"Cu cine il asemeni, din viata reala?"

Constructii

Castelul Zanei Povestilor

Activitate in CDI

- citim si vizionam povesti

Obiective operationale

Arta

sa selecteze, pentru redare plastica, o scena dintr-o poveste cunoscuta;

sa obtina efecte plastice prin tehnici specifice picturii;

sa compuna in mod personal spatiul plastic.

Joc distractiv

sa asocieze imaginea unui personaj de poveste cu o persoana din lumea reala;

sa emita pareri personale despre fizionomia si caracterul unor personaje din poveste in analogie cu persoane din lumea reala.

Constructii

sa colaboreze cu colegii, in vederea realizarii unei constructii;

sa utilizeze corect materialele de constructie puse la dispozitie;

sa-si dezvolte simtul estetic in realizarea unei constructii.

Activitate in CDI

sa-si verifice cunostintele despre povesti;

sa recunoasca povestile si personajele;

sa manuiasca corect cartile;

sa vizioneze pe DVD povesti indragite.

Obiective educative

Arta

educarea creativitatii in realizarea lucrarilor;

educarea perseverentei;

educarea gustului estetic.

Joc distractiv

crearea unei atmosfere distractive;

crearea unor analogii veridice.

Constructii

educarea creativitatii in realizarea temei propuse;

conlucrarea cu colegii de grup;

educarea rabdarii si perseverentei pentru finalizarea lucrarii;

educarea gustului estetic.

Activitate in CDI

educarea dragostei pentru cartea de povesti si pentru vizionarea de povesti;

intelegerea mesajului povestilor.

Metode si procedee

conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiului, metoda Brainstorming, evaluare.

Material didactic: tablouri pentru pictura, tempera, pensule, materiale de constructii tip LEGO de marimi diferite.

Forma de organizare: pe grupuri.

II. Activitati pe domenii experentiale

DLC - Tema "Calatorie in lumea povestilor"

Forma de realizare - activitate integrata

Tipul de activitate - evaluare

Mijloc de realizare - convorbire cu elemente de joc

Scopul activitatii

verificarea, evaluarea cunostintelor despre povestile cunoscute;

consolidarea exprimarii verbale orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic;

dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.

Obiective operationale

O1 - sa recunoasca titlul, personajele, continutul unei povesti dupa imagini, fragmente de text, etc.

O2 - sa demonstreze intelegerea textului povestii.

O3 - sa utilizeze calitatile expresive ale limbajului oral si ale celui corporal in transmiterea unor idei si sentimente.

O4 - sa raspunda la intrebari si sa intrebe.

O5 - sa dialogheze cu ceilalti copii si cu educatoarea.

Elemente de joc: surpriza, miscarea, aplauze.

Metode si procedee

M1 - conversatia

M2 - explicatia

M3 - reactualizarea

M4 - evaluarea

M5 - brainstorming

M6 - problematizarea

M7 - metoda sinectica

M8 - "Ping-pongul verbal'

M9 - R.A.I. "Raspunde-Arunca-Interogheaza"

Material didactic: imagini din povesti, siluete, casetofon, CD-uri, minge, microfon, jetoane.

Material bibliografic

Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii.

Revista invatamantul prescolar 3/2007, 4/2007, 1-2/2008.

Metode interactive de grup - Arves.

Durata: 30 minute.

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare instrumente si indicatori

Organizarea activitatii

aerisirea salii de grupa

asezarea scaunelelor in semi­cerc

intrarea ordonata a copiilor

Captarea atentiei

Se creeaza un climat psiho-afectiv necesar inceperii activitatii, prin audierea primei strofe din cantecul"Lumea basmelor' de Irina Buzdugan

Anuntarea temei si a obiectivelor

"Astazi vom face o calatorie (imaginara) in lumea povestilor

Veti recunoaste povesti, personaje din povesti, vom vorbi despre ele si ne vom juca cu ele

Explicatia

- Copii, va rog sa va ganditi si sa-mi spuneti ce povesti stiti voi?

Pe masa sunt cateva imagini

Conversatia

Prezentarea continutului care se evalueaza si dirijarea evaluarii

sugestive din povestile cunoscute . Pe rand 3-4 copii vor veni la masa, vor alege imaginea dorita, vor spune din ce poveste este si vor povesti pe scurt imaginea.

Pe masa sunt puse cateva siluete reprezentand personaje cunoscute din povesti, pe care copii le vor recunoaste, vor spune din ce poveste sunt si cum sunt aceste personaje in povestea - povestile in care apar

Educatoarea porneste casetofonul si prezinta copiilor fragmente din 2-3 povesti cunoscute si copiii trebuie sa recunoasca titlul povestii, personajele si finalul povestii, cu mesajul transmis.

Reactuali-zarea

Problema-tizarea

Participarea la activitate in calitate de vor­bitor

Capacitatea copiilor de a caracteriza personajele

Surprinderea mesajului pe care povestea il transmite

Obtinerea performantei

Joc,, Schimba finalul povestilor'. Copiii sunt solicitati sa caute diferite variante de incheiere a unei povesti

Ex.- povestea "Ursul pacalit de vulpe'- copiii sa caute variante de incheiere a povestii: "Ursul furios ca a ramas fara coada si flamand, o pune pe vulpe sa-i prinda mult peste si sa-i cheme un medic sa-i panseze rana', etc.

Tehnica "Ping-Pongul verbal"

- copiii sunt asezati in semi cerc

- in mijlocul semicercului se aseaza o masa cu 2 scaune

- se anunta 2 jucatori, restul grupului fiind arbitrii.

Metoda sinectica

Brainstor­ming

Intuitia, imagi­natia, creativi­tatea copiilor

- din cosul de pe masa, unul dintre arbitrii scoate o ima­gine si va anunta tema :"Lumea povestilor',

- cei 2 copii asezati la masa fata in fata vor spune pe rand cate ceva despre imaginea extrasa (titlul povestii, personajele, intamplari din poveste, final, impresii, etc.)

- copiii arbitrii sunt atenti la afirmatiile jucatorilor - castiga meciul copilul care a formulat mai multe raspunsuri.

Starnirea spiri­tului de competitie; angajarea de a-si cauta singuri informatia de care au nevoie

Asigurarea retentiei

Metoda R. A.I "Raspunde-Arunca-Interogheaza'

- participantii activi se selec­teaza ad-hoc, printr-un joc de aruncare - prindere a unei mingi usoare: copilul care arunca mingea trebuie sa adreseze o intrebare (din cunostintele evaluate) copilului care o prinde. Cel care prinde mingea raspunde la intrebare, apoi o arunca altui coleg, adresandu-i o noua intrebare. Copilul care prinde mingea, dar nu stie raspunsul iese din joc, la fel ca si cel care este descoperit ca nu cunoaste raspunsul la propria intrebare.

Conversatia

Stimularea si dezvoltarea capacitatii co­piilor de a comunica prin in­trebari si raspunsuri ceea ce stiu

Incheierea activitatii

Se apreciaza raspunsurile tuturor copiilor si actiunile efectuate, participarea creativa a copiilor, colaborarea in interiorul grupurilor.

Evaluare

Calitatea raspunsurilor, a intrebarilor, a jocurilor desfasurate

DEC - Tema - cantece "Capra si lupul", "Fat-Frumos" repetare.

Tipul de activitate: repetare.

Scopul activitatii

consolidarea deprinderii de a interpreta corect si expresiv o piesa muzicala

verificarea capacitatii de exprimare prin muzica

Obiective operationale

sa reproduca melodia si textul cantecelor cat mai fidel

sa interpreteze cantecele pe acompaniamentul negativului de pe CD

sa exprime prin mima si pantomima starea sufleteasca pe care i-o creeaza textul cantecelor.

Indrumari metodice

In sala de grupa unde copiii sunt asezati pe scaune, in semicerc, intra educatoarea care se prezinta : - Azi vreau sa ma numesc Zana Povestilor (Costumata adecvat). Se realizeaza intalnirea de dimineata, in cadrul careia copii sunt introdusi in atmosfera de poveste si se creeaza puntea de legatura cu activitatile ce urmeaza a le derula pe parcursul zilei. Acestea reprezinta suportul lucrativ al activitatilor integrate. Trecerea de la o activitate la alta se realizeaza fara a da impresia ca acestea sunt separate.

Temele alese la activitatea pe centre ofera copiilor posibilitatea de a-i responsabiliza prin sarcinile individuale si de grup si de a le valorifica apoi in cadrul domeniului experential.

Activitatea cu intreaga grupa se va desfasura avand la baza obiectivele celor doua domenii experentiale implicate (DLC si DEC). Ca forma de activitate integrata am ales convorbire cu elemente de joc, fiind o modalitate placuta copiilor, dinamica si cu satisfactii imediate.

Maniera de desfasurare a activitatii integrate nu trebuie sa se abata de la metodologia desfasurarii activitatilor in gradinita de copii. Sunt respectate toate etapele, astfel incat pe parcursul intregii activitati sa se faca o evaluare obiectiva a cunostintelor copiilor.

Activitatea complementara pentru secventa ALA, care se desfasoara in CDI vine ca o finalizare estetica si emotionala a intregii activitati de peste zi.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate