Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA „Legume buclucase” - Grupa Mijlocie “Voiniceilor”


PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA „Legume buclucase” - Grupa Mijlocie “Voiniceilor”


PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

„Legume buclucase”

Gradinita P.P. nr. 5

Satu-Mare

Grupa Mijlocie  “Voiniceilor”

Tema de studiu: Cum este/ a fost si va fi aici pe Pamant?

Tema proiectului: “Minunatiile naturii”

Tema zilei: „Legume buclucase”

Tipul de activitate – Integrata

Forma de realizare – Pe grupuri mici, frontal

Durata – 1 ora

Scopul activitatii :  

  • Largirea sferei de cunostinte a copiilor privitoare la  legumele de primavara: mediul de viata, aspecte caracteristice, modul de folosire, rolul si importanta acestora.
  • Participarea cu drag a copiilor la diferitele activitati desfasurate intr-un spatiu placut si cat mai natural.
  • Manuirea materialelor cu cat mai multa naturalete cat si utilizarea acestora in mod constient la diferitele centre.
  • Motivatia zilei:

Din observatiile facute anterior si din discutiile purtate cu parintii,

am constatat  faptul ca nu toti copiii obisnuiesc sa consume legume.

Aducerea in grupa a unui  cos cu legume a devenit punctul de demarare in derularea proiectului si i-a indemnat pe copii la discuti libere si povestirea unor experiente legate de acest subiect.

Activitati de dezvoltare personala ADP:

            Intalnirea de dimineata – „Salutul gradinarului”

Activitati pe domenii experientiale ADE:

·       Domeniul Estetic si Creativ DEC - „ Ceapa si ridichea” – stampilare

·       Domeniul Om si Societate DOS - „Ce stii despre mine?” – joc didactic

Jocuri si activitati didactice alese JDA: 

  • Alfabetizare - „Ridichea uriasa” - dramatizare
  • Stiinta  -  „Completeaza ce lipseste !” – joc didactic

                       -  „Pune in cos legumele de primavara” – joc de masa

  • Arta -  „ Legume buclucase” – colorare

                   -  „ Cosul cu legume” – modelaj

  • Joc de rol   -  „De-a bucataresele”

                             -  „De-a gradinarii”

  • Constructii -  „Gardul gradinii de legume” 

                             -  „Cararea din gradina”                                                       

  • Nisip si Apa -  „Udam legumele”

-        „ Ingrijim gradina de legume”

Activitati recreative, jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii JDA:

            Expozitie: „Panoul primaverii”

            Masa festiva: „Legume buclucase”

Obiective operationale :

Alfabetizare  -   sa recunoasca imaginile povestirii „Ridichea  uriasa”

                     -   sa denumeasca personajele din poveste

                     -   sa manuiasca siluatele in redarea continutului  povestirii         

                     -   sa se transpuna cu usurinta in rolul interpretat

Stiinta  -  sa obtina imaginile legumelor adaugand partile care lipsesc

             -  sa denumeasca corect legumele de primavara

             -  sa le aseze in cosulete dupa forma lor

             -  sa precizeze regulile igienico-sanitare care trebuie respectate

                inainte de consumarea legumelor

             -  sa stie de ce trebuie sa consumam legume

Arta  -  sa identifice materialele si instrumentele de lucru folosite:

             stampile din cartofi, acuarele, plastilina, creioane colorate

         -   sa utilizeze corect: stampilele, creioanele colorate, plastilina

             pentru a reda imaginea legumelor de primavara, a modela

             ridichi, ceapa, salata folosind miscarile circulare a palmelor,  

             aplatizarea si miscari translatorii a palmelor fata in fata cu planseta

          -  sa coloreze ingrijit respectand spatiul dat

          -  sa respecte regulile igienico-sanitare dupa terminarea lucrului

Joc de rol   -  sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie, manifestand creativitate in abordarea temei

                   -  sa interactionezecu colegii de grup, realizand un produs colectiv-salata de legume 

                   -  sa interpreteze roluride bucatarese si gradinari folosind recuzita potrivita

                   -  sa respecte regulile igienico-sanitare inainte de prepararea salatei

                   -  sa pregateasca cadrul potrivit pentru ca toti copiii sa serveasca salata preparata

                   -  sa traiasca intens momentele fiecarui rol interpretat  

Constructii - sa reproduca cu ajutorul cuburilorgardul gradinii de legume al bunicii

                   -  sa aseze in asa fel incat sa obtina o carare

Nisip si Apa -   sa culeaga legumele din gradina fara a face  dezordine

                    -   sa denumeasca legumele culese

                    -   sa aseze legumele in galeata ducandu-le la bucatarese

Metode si procedee – Explicatia, expunerea, conversatia, exercitiul,   problematizarea, munca

independenta, jocul de rol, invatarea prin descoperire

Material didactic :

  • Alfabetizare – Palarie, batic, cordeluta, caciula, masti de catel, pisica,

                             soricel

  • Stiinta – Joc didactic „Completeaza ce lipseste”, legume de primavara

                   decupate, cosulete desenate, puzzle legume de primavara

                   (reconstituire), cos surpriza cu legume naturale.

  • Arta – creioane colorate, foi de desen, plastilina, plansete, cosulete

                modelate, acuarele, deseuri textile, stampile din cartofi

  • Joc de rol – Sortulete, bonete, prosoape, servetele, fete de masa,

                         Farfurii, furculite si cutite de plastic, boluri pentru salate,

                         Legume de primavara, manusi, castron cu apa

  • Constructii – Cuburi, pietre, cosulete, casute de joc
  • Nisip si Apa – Ceapa si usturoi plantate, stropitoare, grebla
  • Desfasurarea activitatii :

Eveniment didactic

Continutul stiintific

Strategii

Evaluare

1.

Moment organizatoric

      Pentru o buna desfasurare a activitatii am in vedere urmatoarele :

-        aerisirea salii de grupa

-        aranjarea pernitelor in semicerc

-        pregatirea materialului  didactic

-        intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa

2.

Captarea atentiei

      Organizez cu copiii intalnirea de dimineata.

a.)Salutul

     Ne salutam cu salutul gradinarului:

-        Buna dimineata, gradinarule! Ce legume ai cules ?

-        Buna dimineata! Eu am cules o ceapa!

     Copiii saluta colectiv iar apoi urmeaza salutul individual.

b.)Activitatea de grup:

     Cantam un cantec impreuna prin care sa facem trecere la activitatile noastre de azi : „Mi-am luat unelte”

c.)Stirile zilei

     Vor fi prezentate de copii indrumati de mine pe baza de intrebari.

     Astfel, Daria va fi aleasa ca si prezentator meteo, Emanuel prezinta ziua anterioara si ziua curenta, iar Delfina ne va prezenta tema saptamanii.

d.)Impartasirea

     2-3 copii povestesc intamplari din ziua precedenta de la gradinita sau de acasa

e.)Anuntarea programului

    - Am auzit ca in aceasta saptamana

vorbiti despre legumele de primavara, care sunt preferatele mele!

    - Ei, de aceea am ales sa vin astazi sa facem activitatile impreuna!

   - Si cu aceasta ocazie am pregatit multe jocuri si multe activitati pe care sa le facem impreuna!

Conversatia

Expunerea 

Conversatia

Explicatia

Atentia copiilor

Participarea copiiilor la cantec

Exprimarea corecta

Atentia copiilor

Formarea de propozitii

Modul in care asculta si percep

3.

Reactualizarea cunostintelor

    Intreb pe rand copiii, despre ce legume au invatat in aceasta saptamana.

    Voi impartasi un secret cu ei, acela ca mie cel mai mult imi place ceapa verde. 

    Voi fi atenta la reactiile copiilor si voi observa reactiile pozitive si cele negative la adresa cepei verzi.

    Copiilor care raspund pozitiv la ceapa verde le voi cere sa-mi raspunda ce le place cel mai mult la aceasta leguma.

    Copiilor care-mi raspund negativ la ceapa le voi cere si lor sa-mi spuna ce nu le place la aceasta leguma.

    Intreb copiii ce alte legume de primavara prefera, lasandu-i sa-si prezinte preferintele.

Conversatia

Observarea

Problematizarea

Conversatia

Reactiile copiilor

Exprimarea corecta si in propozitii

Spiritul de initiativa

4.

Anuntarea

temei noi

    Interesul copiilor fiind deja trezit, anunt activitatile, centrele de interes cat si materialele de care se vor folosi.

Explicatia

Atentia si perceptia copiilor

5.

Dirijarea invatarii

     Explic modul de desfasurare al activitatilor pentru fiecare centru  de activitate in parte. 

    Am sa insist asupra sarcinilor de lucru la centrul de arta si de  stiinta, unde se va pune accent pe activitatile principale ale zilei: educatie plastica si educatie pentru societate.

    Astfel la centrul de arta, copiii aleg din cele trei optiuni puse la dispozitie pentru ei :

-        desen, unde vor aduce la viata legumele de primavara, punandu-le ochi, nas, gurita si eventual maini si picioare.

-        stampilare, unde cu ajutorul cartofilor vor imprima ceapa si ridichea intr-o gradina de legume

-        modelare, unde cu ajutorul plastilinei vor modela legume vesele in cosulete.

La centru de stiinta ii asteapta

cateva jocuri didactice de reconstituire si de grupare, cat si un joc pentru consolidarea cunostintelor despre legumele de primavara:

-        Completeaza ce lipseste!

-        Puzzle

-        Pune in cos legume de primavara

-        Ce stii despre mine?

    La alfabetizare vor fi indrumati sa intre in pielea personajelor din povestirea „Ridichea uriasa” cu ajutorul siluetelor si al imaginilor.

    La jocul de rol vor fi indemnati sa lucreze curat si ordonat respectand regulile de igiena, mai ales in preparearea salatei de legume.

    La centrul de constructii voi face o scurta demonstratie de lucru dupa care copiii isi vor realiza temele.

    Copiii vor fi indrumati sa-si aleaga singuri centrul de activitate preferat.

     Apoi voi dirija discret intreaga activitate de joc a copiilor, intervenind doar atunci cand  au nevoie de explicatii suplimentare cu privire la modalitatea de realizare a sarcinilor de lucru sau cand se simte nevoia reorientarii copiilor catre sarcina de lucru in vederea obtinerii de performanta.

Munca independenta

Exercitiul

Jocul de rol

Jocul de rol

Capacitatea copiilor de a retine procedeele de lucru si sarcinile de joc

Spiritul de observatie

Deprinderea

de

intercomu-

nicare

libera si

civilizata

intre

partenerii

de joc

6.

Obtinerea

performantei

    Dupa expirarea timpului de lucru si de joc,  sunt invitata sa vad ce au lucrat copiii.

    Evaluarea se va face in prezenta tuturor copiilor din grupa, indiferent de sectorul de activitate la care si-au desfasurat activitatea.

    Lucrarile le expunem pe „Panoul Primaverii” in cadrul unei expozitii.

    Se vor face, cu preponderenta, aprecieri individuale.

Conversatia

Masura in care s-a realizat sarcina didactica la fiecare centru de activitate

7.

Incheierea

activitatii

    Activitatea de azi se  finalizeaza cu o masa festiva, unde copiii impartasesc impresii legate de activitatile zilei si de modul de desfasurarea a acesteia.

Conversatia




Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

PROIECT DIDACTIC Grupa mijlocie - Joc distractiv si de atentie -Atentie la greseala mea!
PROIECT TEMATIC “TOAMNA, TOAMNA HARNICA” Grupa:mica
PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Educarea limbajului ,,Cui i-am pregatit masa?”
PROIECT TEMATIC GRUPA: mare NATURA, TOAMNA-UN CANTEC IN CULOARE
RITMUL MUZICAL SI FORMELE SALE STRUCTURALE
CARACTERIZARE GENERALA A VARSTEI PRESCOLARE
PROIECT DIDACTIC GRUPA : Mare
FISA DE EVALUARE IN LUMEA NECUVANTATOARELOR
PROIECT TEMATIC ”CULORILE TOAMNEI” - COPIII SI EDUCATOAREA
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica Jocuri distractive si de miscare









 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate