Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA Mijloace de transport pe uscat, terestre" - GRUPA: Mare


PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA Mijloace de transport pe uscat, terestre" - GRUPA: Mare


PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

Mijloace de transport pe uscat, terestre"


Gradinita Nr. 1



Rosiorii de Vede,Teleorman

GRUPA: Mare

TEMA DE STUDIU: ,,Ce si cum vreau sa fiu?"

TEMA PROIECTULUI: "Mijloace de locomotie"

TEMA ZILEI: "Mijloace de transport pe uscat, terestre"

TIPUL DE ACTIVITATE: Verificarea si consolidarea cunostintelor

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata.

ACTIVITATI DE INVATARE:

  • ADE - DS:    ,,Semaforul ecologic" (joc didactic)

DEC: ,,Mijloace de locomotie si transport pe uscat" (aplicatie).

SCOPUL ZILEI:

  • Cultivarea sociabilitatii copiilor, a intereselor si deprinderilor de cooperare cu prietenii de joc, a intercomunicarii libere si civilizate intre copii in timpul jocului;
  • Exersarea de catre copii a abilitatilor sociale si a celor formate in cadrul activitatilor comune desfasurate in gradinita.

Activitati de dezvoltare personala ADP:

- Intalnirea de dimineata - "imi place sa calatoresc" ne pregatim de activitati;

- Rutine ,,vreau sa cresc" deprinderi de autoservire, de a manca ordonat);

- Tranzitii ,,avionul zboara".

Activitati pe domenii experientiale ALA:

(activitati pe centre de interes)

ARTA:

Sa rupa pe contur;

- Sa uneasca punctele pentru a obtine imaginea.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • COGNITIVE:

sa citeasca imaginile de pe jeton;

sa respecte regulile jocului;

sa rezolve sarcina de pe fisa de lucru;

sa duca la final o activitate practica.

  • PSIHO-MOTRICE:

sa ridice corect bulina in functie de semnificatia acestuia (rosu - interzis, verde - permis, galben - previne).

  • AFECTIVE:

sa exprime bucurie, satisfactie atunci cand este cazul;

sa aprecieze actiunile din imagine, din perspectiva actiunilor ecologice;

sa manifeste satisfactie pentru reusita lucrarii.

DS - ,,Semaforul ecologic"

  • SARCINA DIDACTICA:

sa aprecieze corect semnificatia culorii cu actiunea;

sa ghiceasca actiunea prin mima si pantomima;

sa rezolve sarcina de pe fisa in mod individual.

REGULILE JOCULUI:

copilul desemnat de educatoare alege jetonul, il citeste, descrie actiunea fara a aprecia dupa principiul ,,corect" - ,,incorect"; ,,permis" - ,,nepermis";

grupa de copii va ridica o bulina de culoarea care corespunde descrierii;

jetonul va fi asezat pe panou la ,,semaforul ecologic".

ELEMENTE DE JOC:

miscare, surpriza, manuirea materialelor, exemple de pantomime, aplauze, mainile la ochi.

METODE SI PROCEDEE: exercitiul, explicatia, demonstratia, problematizarea, invatarea prin descoperire, conversatia euristica, dialogul, munca independenta.

MATERIAL DIDACTIC: imagini reprezentand actiuni din mediul inconjurator si circulatie, buline colorate - semaforul electric, flip-chart, fise de evaluare, carioca.

LOCUL DE DESFASURARE: - sala de grupa.

FORMA DE DESFASURARE: - frontal si individual.

DURATA: 25 - 30 minute.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul prescolar;

Didactica invatamantului prescolar;

Metodica predarii cunoasterii mediului inconjurator.

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele activitatii

Continutul activitatii

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

- aerisirea salii de grupa

- pregatirea materialului didactic

Captarea atentiei

Se prezinta copiilor sub forma de surpriza un semafor.

Se face o scurta conversatie, referitoare la culori.

Conversatia

Reactualizarea cunostintelor

Se pun intrebari de educatoare sub forma de ghicitori:

,,Ce culoare iti spune

Stai si nu pleca

Inca nu e timpul

Pentru a traversa."

,,Ce culoare spune

Fii copil atent?"

,,Cine te indeamna

Hai la traversat?"

Se va recita si poezia

,,SEMAFORUL"



Problematizarea

Anuntarea temei

Educatoarea anunta tema jocului si motiveaza aceasta alegere.

Conversatia

Desfasurarea jocului

Se explica si demonstreaza regula si sarcina jocului de catre educatoare.

Se desfasoara un joc de proba: copilul desemnat de educatoare alege un jeton de pe panou, il citeste, descrie actiunea personajelor din imagine, fara a aprecia dupa principiul semaforului.

Grupa de copii va ridica una din cele trei bulinein functie de semnificatia data fiecarei culori de la semaforul ecologic.

Imaginea este pusa apoi pe flip-chart, sub bulina corespunzatoare.

Copiii citesc imagini despre natura si circulatie.

Jocul continua pana la terminarea imaginilor.

Sunt antrenati toti copii si se mentine atmosfera de joc.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Problematizarea

Invatarea prin descoperire

Dialogul

Orala

Obtinerea performantei

In complicarea jocului educatoarea prezinta cu ajutorul mimei si pantomimei, actiuni ce reprezinta interventia omului asupra naturii - permise si nepermise. Copiii ghicesc actiunea si aplauda la cele permise ori pun mainile la ochi la cele nepermise.

Exercitiul

Conversatia euristica

Evaluarea

Copiii deseneaza si coloreaza o bulina corespunzatoare imaginii: corect sau permis si incorect ori nepermis.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare la activitate.

Munca independenta

Oral

DEC Activitate practica ( aplicatie )

,,Mijloace de locomotie si transport"

Desfasurarea activitatii:

Evenimente didactice

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluarea

1. Momentul organizatoric

2. Captarea atentie

3. Intuirea materialului

4. Anuntarea temei

5. Dirijarea activitatii

6. Incheierea activitatii

7. Evaluare

- aerisirea salii de grupa

- asezarea mobilierului sub forma de careu deschis

- pregatirea materialului pe masute si pe panou in fata careului

- educatoarea descopera la centrul tematicmijloace de locomotie si transport in miniatura

Se poarta o scurta discutie pe aceste jucarii.

- ce ati primit pe masa? (hartie glasata, foarfeci, pelicand).

- ce activitate credeti ca avem?

Educatoarea anunta tema activitatii.

- Astazi vom decupa si aplica pe tabloul din fata voastra mijloace de transport si locomotie.

Explicarea si demonstrarea moduluise face scurt, pe modelele din tablou (trenulet, autoturisme de culori diferite).

Se ureaza ,,spor la lucru".

Folosindu-ne de materialele pe care le aveti pe masute, vom decupa dupa contur toate partile componente.

Ansamblarea partilor se face la panou, folosindu-se de pelicand si respectand traseul pe care circula (cale ferata, sosea, etc.)

- Educatoarea impreuna cu copii analizeaza si fac aprecieriasupra reusitei tabloului final si-i va da si un titlu acestuia.

se va oferi recompense pentru participarea la activitate

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Aprecieri verbale ale raspunsurilor







Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate