Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “IARNA -BUCURIA COPIILOR”- GRUPA MARE


PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “IARNA -BUCURIA COPIILOR”- GRUPA MARE



PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA

IARNA -BUCURIA COPIILOR”

Curte –Fratila Felicia

Gadinita P.P. nr. 3

Slobozia

                 

GRUPA  MARE

TEMA ACTIVITATII INTEGRATE:  “IARNA -BUCURIA COPIILOR”

SCOPUL:  -consolidarea cunostiintelor cu privire la anotimpul iarna

                  -consolidarea cunostiintelor privind  jocurile si sporturile practicate in anotimpul iarna

DOMENII  EXPERIENTIALE : -  STIINTE

                                                        -  ESTETIC CREATIV

                                                        -   OM SI SOCIETATE

OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR  EXPERIENTIALE:

DOMENIUL STIINTE:

            -sa recunoasca anumite caracteristiciale  anotimpului iarna;

                  - sa  enumere jocurile practicate de ei in acest anotimp;

                  - sa recunoasca sporturile de iarna ;

                  -sa recunoasca echipamentele sportive folosite  iarna;

 DOMENIUL ESTETIC-CREATIV:

             - sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii;

             - sa utilizeze corect materialele si uneltele specifice;

             - sa respecte pozitia corecta a corpului fata de masuta pentru o buna coordonare oculo-motrica;

             - sa execute individual tema data;

             - sa lucreze curat si in liniste;

             - sa interpreteze liber lucrari plastice exprimandu-si sentimentele;

DOMENIUL OM SI SOCIETATE:

       -sa  utilizeze unelte simple  de lucru pentru realizarea  unei activitati practice;

       -sa realizeze lucrari  practice  inspirate din natura si din viata cotidiana;

       -sa lipeasca nasturii conform cerintelor;

       -sa respecte ordinea asamblarii lucrarii ;

       -sa respecte pozitia corecta a corpului fata de masuta pentru o buna coordonare oculo-motrica;

      - sa utilizeze corect tehnicile de lipire, materialele si uneltele specifice;

      - sa lucreze curat si in liniste;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia,problematizarea, demonstratia, exercitiul, analiza

Mijloace de invatamant:calculator,film, patine, schiuri ,sanie,  pensule, acuarele, fise, sticle,  decupaje autocolant, modelul educatoarei, mingi albe, galeata, jucarii, distinctii

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE :  - individuala, frontala, pe grupuri ;

CATEGORII DE ACTIVITATI DE INVATARE ABODATE :

            - Jocuri si activitati didactice alese

            -Activitati pe domenii experientiale

BIBLIOGRAFIE:

Laurentia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, “Activitatea  integrata in gradinita”, Editura Didactica Publishing House, 2008

Laurentia Culea,  Filofteia Grama, Pletea Mioara, Angela Sesovici, “Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Didactica Publishing House, 2008

SCENARIUL DIDACTIC

In cadrul intalnirii de dimineata copiii afla ca vor primi musafiri, Oameni de Zapada , cu care vor petrece o zi intreaga in grupa lor transformata in  Oraselul Copiilor . Musafirii vor sa afle  cu ce s-ar putea deplasa mai usor de la munte in conditiile in care ei nu au drumuri, doar multa zapada.

Copiii se vor juca  la inceput in centrele de interes , activitatile fiind un punct de plecare in realizarea activitatii frontale propuse. Acestea reprezinta suportul lucrativ al activitatii integrate. S-au avut in vedere cunostiintele anterior dobandite si pe baza lor  s-au adaugat  noi informatii  in asa fel incat copiii vor fi antrenati in rezolvarea sarcinilor de lucru, astfel incat trecerea de la activitatile  desfasurate pe centre de interes  sa se realizeze usor.

La activitatea de cunoasterea mediului se consolideaza  informatiile  si cunostiintele despre iarna si sporturile de iarna  trecandu-se la  activitatea artistico-plastica pentru a oferi ajutorul solicitat de Oamenii de Zapada .

Copiii vor lucra pe grupe , o parte  pictand  fisa inceputa dimineata iar cel de-al doilea grup continuand  activitatea  de confectionare a omuletilor care vor fi oferiti cadou. In final  toti copiii vor participa la un concurs  “Bulgarele in palarie” organizat de Oamenii de Zapada

Se are in vedere  ca obiectivele propuse sa fie realizabile si sa se ofere  posibilitatea tuturor copiilor  sa-si valorifice potentialul intelectual si creativ.

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

Constructii

Arta

Imaginatie

TEMA:

“Umplem sticlute”

“Desenam urme de patine pe gheata”

“De-a gospodina”

CONSTRUCTII-Sarcini de lucru:

Sa desurubeze si sa insurubeze capacul sticlelor;

Sa recunoasca materialele de pe masa;

Sa alega dintre materialele puse la dispozitie pe cel care doreste sa-l foloseasca;

Sa umple sticlele folosindu-se de  lingurite ;

Materiale folosite : -sticle de 250ml.,sare, zahar, orez, lingurite

ARTA - Sarcini de lucru :

Sa deseneze urme neregulate pe coala de hartie ;

Sa foloseasca lumanarea in loc de creion ;

Sa asocieze imaginea  urmelor de patine cu desenul lor ;

Materiale folosite : -coli de bloc de desen , lumanari, plansa model

IMAGINATIE: « De-a gospodina »

Sarcini de lucru :

Sa pregateasca  “ceai”  colegilor si Oamenilor de zapada ;

Sa-i serveasca cu produsele pregatite;

Sa respecte normele de comportare in cazul primirii musafirilor ;

 Materiale folosite : -seturi de vase, filtru de ceai de jucarie


Evenimentul/ Secventa didactica

Continutul stiintific

Strategiile didactice

Evaluare

ORGANIZAREA ACTIVITATII

Pentru o buna desfasurare a activitatii voi avea in vedere urmatoarele:

-aerisirea salii de grupa

-aranjarea scaunelelor in centrele de interes

-pregatirea materialului didactic;

CAPTAREA ATENTIEI

INTALNIREA DE DIMINEATA

-voi intampina copiii punandu-le  intrebari despre cum se simt si care este starea lor de spirit in aceasta zi

-se va completa Calendarul naturii discutand  despre vremea de afara si despre zilele saptamanii.

Venind  de dimineta spre gradinita am intalnit pe drum  niste oameni de zapada care intrebau in  stanga si in dreapta de o gradinita cu multi copii.

Vroiau sa afle   de ce se distreaza asa bine copiii acolo  pentru ca ei in norisori aud tot timpul rasete si chiote. De asemenea vroiau sa vina in oras sa caute cateva metode prin care ei ar putea cobori mai usor de acolo de sus de la munte unde nu circula masini.

M-am apropiat  de ei si i-am invitat sa vina o zi la noi in grupa sa ne faca o vizita sa le aratam ce facem la gradinita.

- conversatia

-explicatia

-problematizarea

Observarea globala

Aplauze

ANUNTAREA TEMEI

Ne-am pregatit sa ii primim intr-un Orasel al Copiilor  aici in grupa  si le vom arata cum ne distram aici la gradinita.

Haideti sa cantam un cantecel pana cand sosesc “Oamenii de zapada”.

Cantec “Fulg de nea”

-explicatia

Observare curenta

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evaluarea performantei

Incheierea activitatii

 Intrarea “Oamenilor de zapada “

Sunt prezentati copiilor si vor merge impreuna cu ei .

Constructii:

-vom incerca si noi sa construim oameni de zapada

-intuim materialul-sticlele si  materialele cu care vor fi umplute

-sunt oferite explicatii pentru folosirea materialelor cu care se umple sticlutele (sare, zahar, orez)

Arta:

-in Oraselul copiilor  sunt si patinoare, pe aceste coli le vom arata Oamenilor de  zapada cum stim noi sa patinam

-ne inchipuim ca aceste lumanari sunt  lamele de la patine

-voi veti desena  pe aceste foi cum vreti sa patinati ,ce urme  lasa patinele voastre pe gheata

Imaginatie :

-la Coltul papusii  fetitele  vor  pregati « ceaiuri de fructe » pentru Oamenii de Zapada si colegii lor

-vor  pregati  prajituri si  dulciuri

-vor respecta regulile de politete  si vor avea comportamente potrivite folosind  formule de politete

Sunt umplute sticlele cu materialele alese de fiecare copil.

Se urmareste ca acestia sa  insurubeze si sa desurubeze  bine capacele de la sticle.

Copiii vor desena cu lumanare forme neregulate pe coala de hartie.

Vor respecta pozitia corecta de scris in  timpul  activitatii.

Se va urmari ca fetitele de la Coltul papusii sa vorbeasca corect si sa folosesca formule de politete in adresare.

„De jucat  ne-am mai juca/ Dar omuletii nu mai pot astepta, /Vor sa mearga-n graba mare / Sa ajunga  urgent la baie / Ca au manutele murdare. Si noi vrem sa le-aratam / Cum pe manute ne spalam!

  Ne vom reaminti si le vom spune si  omuletilor ce stim despre iarna si despre sporturile pe care le practicam iarna .

 Vom privi un film si voi imi veti raspunde la cateva intrebari.

    Sunt enumerate  caracteristicile anotimpului iarna , jocurile si sporturile practicate in acest anotimp 

-frigul

-zapada

-copacii  goi

Sunt enumerate jocurile si sporturile de iarna

-jocuri cu zapada

-construirea oamenilor de zapada

-sanius

-patinaj

-schi                                

   Se discuta si despre  alte sporturi mai putin cunoscute:

-bob,hochei, patinaj artistic, patinaj viteza

-schi alpin , schi acrobatic, snowboard

Pentru ca  omuletii  nu au vazut prea clar care sunt patinele , schiurile si saniuta noi le vom prezenta.

Cate un copil vine si alege 

 -o pereche de patine

-o pereche de schiuri,

- o sanioara si explica unde le putem folosi.

-cum trebuie folosite

-ce pericole sunt daca nu le folosim cum trebuie

Aprecierea individuala si colectiva  a copiilor, discutarea lucrarilor .

Se fac aprecieri apelandu-se la parerea Oamenilor de zapada, acestia vor duce desenele copiilor lor.

Vom incerca sa le pregatim Oamenilor de zapada cate un cadou.                           

 Astfel vom construi pentru ei cate un om de zapada pentru a-l avea  ca amintire  acolo unde se vor intoarce in Tara Oamenilor de Zapada

Activitatea se muta la a treia ghereta din Oraselul copiilor . 

Se intuieste materialul de pe mese.

-sticle de 250ml., faina, zahar, orez.

-buline mari si mici

-palarii

-fulare late si inguste

-nasuri morcovi

Este prezentat omuletul  model si sunt oferite explicatii in ceea ce priveste executia lucrarii.

Se vor da indicatii  privind folosirea materialelor, a dimensiunilor  potrivite .

Copiii vor incerca sa verbalizeze actiunile ce urmeaza a fi  executate.

Lucrarile pregatite  de dimineata sunt  continuate prin lipirea  nasturilor ,alegerea si  legarea fularelor late sau inguste, lipirea nasurilor, asezarea palariilor.

Fiecare copil va incerca sa lucreze cat mai corect si  mai curat.

Vor alege fulare late sau inguste conform cerintei educatoarei (daca  au lipit nasturi  mari  trebuie sa-i puna fular lat , daca  i-au pus  nasturi mici trebuie sa-i puna fular ingust).

Vor respecta indicatiile primite pentru reusita lucrarii.

Omuletii sunt impachetati si oferiti Oamenilor de zapada .

Se fac aprecieri verbale apelandu-se la parerea Oamenilor de zapada.

Oamenii de zapada sunt foarte bucurosi de cadourile primite si doresc sa rasplateasca copiii organizand un joc .

  Jocuri si activitati didactice  alese

Dragi copii Omul de zapada vrea sa  facem un concurs ” Bulgarele in palarie” pentru ca  a pregatit surprize pentru voi.

        Enuntarea regulilor         jocului

Activitatea se muta la a treia  ghereta unde sunt pregatite materialele pentru desfasurarea concursului.

Copiii sunt impartiti in  trei grupe .

Este prezentat materialul : bulgari de zapada, cosuri, galetute, jucarii de premiu, distinctii

Sunt prezentate regulile  de desfasurare a concursului

Varianta I :-fiecare  copil din cele trei echipe va incerca sa arunce cat mai multi bulgari in galetuta

Varianta II :- fiecare copil va incerca sa nimereasca palaria Omului de  zapada

 Coechipierii pot  sa-si incurajeze echipa.

Va castiga  echipa care are cei mai multi bulgari in cos sau galetuta

Copiii vor incerca sa verbalizeze actiunile ce urmeaza a fi  executate.

 Desfasurarea competitiei

Varianta I

Fiecare copil va incerca sa arunce cat mai corect in galeata.

Varianta II

Fiecare copil va incerca sa arunce mingea in palarie.

Omuletii numara mingile  fiecarei echipe si acorda distinctiile si premiile.

Toti copiii danseaza la Carnavalul  zapezii.

Oamenii de zapada isi iau ramas bun de la copii si le promit ca vor veni si alta data.

- explicatia

-conversatia

-problematizarea

-explicatia

-conversatia

-demonstratia

-analiza

-demonstratia

-explicatia

- exercitiul

-conversatia

-

-brainstormingul;

-conversatia

- explicatia

-conversatia

-demonstratia

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-analiza

-explicatia

-conversatia

-demonstratia

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-analiza

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

Aprecieri verbale

Observarea comportamentului verbal si nonverbal

Aplauze

Aprecieri verbale

Observare curenta

Aprecieri verbale

Observarea comportamentului verbal si nonverbal

Observarea comportamentului verbal si nonverbal

Observare curenta

Aprecieri verbale  individuale

Observarea frontala

Aprecieri verbale

Se fac aprecieri asupra comportamentului din intreaga activitate



Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “In curtea bunicilor” - NIVEL I: Grupa mijlocie A
PROIECT TEMATIC - TOAMNA-UN CANTEC IN CULOARE - NIVEL2 ( 5-6 ANI)
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “SOARELE SI GHIOCEII” - GRUPA MARE „STEP BY STEP”
Garofite de gradina
PROIECT TEMATIC ”CULORILE TOAMNEI” - COPIII SI EDUCATOAREA
Gradinita – mediul incluziv
FAPTE BUNE ALE COPIILOR Grupa: Pregatitoare 'A'
PROIECT TEMATIC EVENIMENT DE DESCHIDERE
PROIECT DIDACTIC Grupa mijlocie - Joc distractiv si de atentie -Atentie la greseala mea!
FISA DE EVALUARE IN LUMEA NECUVANTATOARELOR

















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate