Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC Grupa: mare Dezvoltarea vorbirii - Joc didactic


PROIECT DIDACTIC Grupa: mare Dezvoltarea vorbirii - Joc didactic


PROIECT DIDACTIC

Grupa:    mare

Denumirea activitatii: Dezvoltarea vorbirii

Tema activitatii: Oglinda fermecata

Tipul activitatii: Joc didactic

Obiective generale: Consolidarea cunostintelor;



Intelegerea de catre copii a sensului unor cuvinte mai greu de sesizat: antonimele, omonimele, sinonimele;

Imbogatirea vocabularului activ al copiilor;

Consolidarea priceperilor si deprinderilor de exprimare orala corecta in propozitii

Obiective operationale:

O1 -- sa diferentieze cuvintele prin contrast, sa foloseasca   

cuvintele nou invatate in vorbirea curenta;

O2 - sa dezvolte capacitatea copiilor de a realiza legatura dintre   

imagini si realitatea inconjuratoare;

O3 - sa imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi (sinonimele verbelor "a alunga, a destepta", adjectivul "lacom").

Strategii didactice: a) Metode si procedee: observarea, conversatia, exercitiul, problematizarea, invatarea prin descoperire;

b) Mijloace de invatamant: suport pentru planse, oglinda, imagini, casetofon, obiecte, jetoane (pentru educatoare), jetoane cu diferite imagini (pentru copii).

BIBLIOGRAFIE

Tatiana Banica,    

Eugenia Marinescu,

Olga Dutu

Exercitii pentru dezvoltarea vorbirii prescolarilor, E.D.P., Bucuresti, 1979

MOMENTE

PEDAGOGICE

TIMP

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

TEHNICI DE INSTRUIRE

Organizarea activitatii

aranjarea mobilierului in forma de careu

intrarea ordonata in sala a copiilor

Captarea atentiei

Enuntarea scopului

a)     Intuirea materialului

Li se arata o oglinda, apoi sunt intrebati:

-- Copii, ce este aceasta?

-- Aceasta este o oglinda, asemanatoare celei din povestea "Alba ca zapada si cei sapte pitici", deci este o oglinda fermecata; cu ajutorul ei, noi vom desfasura jocul: "Oglinda fermecata"

Aceasta este o oglinda.

Doi copii vor repeta tema

intuitia

conversatia

Dirijarea invatarii

-- Copii, in spatele acestei oglinzi se ascund mai multe imagini.

Vom ruga oglinda din poveste sa spuna despre ce imagini este vorba.

-- Oglinda fermecata, sa vedem, in spatele tau ce se mai ascunde?

-- Formati cate o propozitie in care folositi si cuvantul curat

Copilul numit va raspunde:

-- Eu vad imaginea unui copil murdar.

-- Copiii trebuie sa fie curati.

-- Doi copii vor fi numiti sa formuleze alte propozitii cu cuvantul curati-curat.

conversatia

Aplicarea cunostintelor

-- Oglinda fermecata, in spatele tau ce se mai ascunde?

-- Oglinda fermecata, arata ce se ascunde in spatele tau.

-- Cum trebuie sa desenam noi?

-- Oglinda ne arata un copil suparat.

-- Noi am vrea sa fie vesel

Se va numi un copil care sa formuleze o propozitie cu cuvantul vesel. Un alt copil formuleaza o propozitie.

Oglinda arata un desen urat

-- Noi trebuie sa realizam un desen frumos

problematizarea

MOMENTE

PEDAGOGICE

TIMP

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

TEHNICI DE INSTRUIRE

Evaluare partiala

-- Formati propozitii cu cuvantul frumos

Pe caseta va fi inregistrat un fragment din povestea "Stejarul din Borzesti" si apoi ma voi adresa copiilor:

Din ce poveste este acest fragment?

Despre ce personaj se vorbeste?

Cum era Stefan cel Mare?

Dar daca Stefan cel Mare nu s-ar fi avantat in lupta si ar fi fugit, cum ar fi fost?

Din ce poveste sunt aceste imagini?

Cum este Ionel in prima imagine?

De ce?

Cum este Ionel in a doua imagine?

In ce poveste este vorba despre doua fete, una a mamei si una a tatalui?

Cum era fata mosneagului?

De unde ne dam seama de lucrul acesta?

Dar fata babei cum era?

De unde ne dam seama?

Un copil va spune o propozitie cu cuvantul urat, un altul formuleaza o propozitie cu cuvantul frumos

Copiii audiaza fragmentul

Acest fragment este din povestea "Stejarul din Borzesti".

Se vorbeste despre Stefan cel Mare

Stefan cel Mare era viteaz, curajos

In acest caz Stefan cel Mare ar fi fost fricos, las.

Aceste imagini sunt din povestea "Visul lui Ionel"

Dezordonat

Pentru ca nu-si pune jucariile la loc

Ordonat pentru ca a vazut cum au plecat jucariile de la el.

In povestea "Fata babei si fata mosneagului"

Harnica, ascultatoare, buna

Fata babei era lenesa, neascultatoare si rea

Copiii vor arata de unde reies aceste trasaturi

MOMENTE

PEDAGOGICE

TIMP

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

TEHNICI DE INSTRUIRE

Aplicarea cunostintelor II

Oglinda fermecata, in spatele tau ce se mai arata?

Caror obiecte le mai spunem noi broasca?

Oglinda fermecata, in spatele tau ce se mai arata?

Ce obiecte cu aceasta denumire mai cunoasteti?

Oglinda fermecata, in spatele tau ce se mai arata?

Ce obiecte cu aceasta denumire mai cunoasteti?

Oglinda ne mai arata o broasca de usa.

Broasca din lac, jucarii-broscute

Oglinda ne arata un animal care se numeste capra.

Capra de taiat lemne, jocul "capra"

Oglinda ne arata un toc de scris.

Noi mai cunoastem tocul de la usa, tocul de la papuci, toc de pastrat ochelarii, "toc de bataie"

invatarea prin descoperire

Evaluare partiala

Cer copiilor sa intoarca jetoanele de pe masute, sa le priveasca, si apoi, in functie de ceea ce voi cere, sa le aduca la masa mea, grupandu-le dupa denumire.

Ce aveti desenat pe jetoane?

Aduceti toate jetoanele care au desenat pe ele obiecte cu denumirea de .

cocos

broasca

toc

capra

ochi

leu

catel

Aplicarea cunostintelor III

Ce am asezat eu pe aceasta masuta?

Cum se numesc aceste seminte?

Cum mai spunem noi florii-soarelui?

De ce?

Ce mai am eu?

Cum sunt denumiti cartofii de catre bunicii nostri?

Vor descoperi pe rand

Dumneavoastra ati ase-zat o farfurie cu floarea-soa-relui

Noi ii mai spunem soranca sau rasarita pentru ca ea se indreapta mereu spre soare.

Barabule

Evaluarea partiala

Voi prezenta imagini reprezentand:

Un iepure mancand varza.

Un lup in apropierea unui staul de oi.

Un copil care doarme si mama vrea sa-l trezeasca

Voi incerca sa aflu de la copii sinonimele cuvintelor: a fugari, a trezi, lacom - adresandu-se intrebari de genul:

Ce face iepurasul din imagine?

Ce trebuie sa facem noi cand il prindem in straturile cu varza?

Cum mai putem spune noi in loc de il fugarim?

Cum este lupul?

Cum mai putem spune in loc de lacom?

Ce face copilul?

Ce face mama lui?

Cum mai putem spune in loc de a scula din somn?

a alunga, a indeparta, a goni

a destepta, a scula

mancacios, hapsan

Iepurasul mananca varza.

Il fugarim.

(il indepartam, il gonim, il alungam)

Lupul este lacom.

(mancacios, hapsan)

Copilul doarme

Mama vrea sa-l scoale.

Noi mai putem spune a trezi, a destepta.

problematizarea

conversatia

Aprecieri

Voi aprecia modul cum s-au comportat si cum au raspuns copiii la activitate si voi mentiona ca oglinda fermecata - in spatele careia au stat atatea imagini-va spune si altor copii cat de frumos au stiut ei sa raspunda si cat de cuminti au stat.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate

Gradinita