Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC Grupa: mare Cunoasterea mediului - Fenomene ale naturii


PROIECT DIDACTIC Grupa: mare Cunoasterea mediului - Fenomene ale naturii



GRADINITA P.P. „Ion Creanga”

Localitatea :MOINESTI

Judetul: BCAU

   PROIECT   DIDACTIC

E. R. R.

Educatoare:

Gradinita P.P./’’ Ion Creanga ’’ Moinesti-Bacau

Grupa: mare

Disciplina:Cunoasterea mediului

Subiectul : Fenomene ale naturii

Tipul de activitate: Evaluare

Motivatia: Aceasta activitate este valoroasa prin faptul ca ii ajuta pe copii sa  identifice fenomene ala naturii ,sa inteleaga si sa stabileasca din ce cauze se produc, sa faca asocieri intre factorii de mediu si anotimpuri.

Obiectivul fundamental:Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a fenomenelor naturii ;stimularea interesului pentru investigarea acestora in scopul explicarii schimbarilor si transformarilor din mediul inconjurator.

Obiective operationale:-sa recunoasca si sa identifice fenomene ale naturii (vant,viscol,ploaie,ninsoare,inghet, grindina, fulger, tunet, trasnet, furtuna) in momentul producerii lor;

-sa cunoasca modul de producere a fenomenelor si efectele acestora asupra mediului;

-sa identifice caracteristicile anotimpurilor ;

sa observe si sa enumere modificarile  aparute in natura ( cele care insotesc fenomenul)

sa comunice impresii , idei avand la baza perceptile anterioare.

         Conditii prealabile:

Copiii trebuie sa :

          -sa dovedeasca interes pentru activitate;

          -sa dispuna de cunostinte insusite pe baza experientelor personale;

          -sa dispuna de reprezentari formate pe baza perceptiilor anterioare.

Managementul resurselor:

I Resurse procedurale :(metode,proceduri de lucru)

          -activitatea individuala ,

          -jocul de rol ,

           -lucrul in echipa ,

           -ciorchinele,

          -diagrama venn,

                     -  Ce se vede? Ce se aude? Ce se simte?                                                                                                                 

                    -breistorming-ul                                                                                                                       

                    - exercitiul,

                  -conversatia ,

II Resurse materiale:

-imagini  .fise de lucru,texte suport ,hartie de scris ,carioca.

III  Resurse umane: 20 copii

IV  Resurse temporale: 40 minute

DESFASURAREA   ACTIVITATII

ETAPA  I  - EVOCAREA – 10 min.

Breistorming : idei, pareri care sunt sugerate de imaginile prezentate(zi insorita,fulger, ploaie) . In aceasta etapa copiii vor fi stimulati sa-si foloseasca experienta anterioara combinata cu perceptia senzoriala .Se anunta tema si obiectivele.

        Grupa de copii va fi impartita in trei subgrupe (echipe), fiecare echipa avand sarcina de lucru diferita: sa clasifice fenomenele naturii in functie de analizatorul cu care le percep

         Copiii din echipa se consulta apoi rezolva sarcina de lucru oral .Educatoarea noteaza fiecare raspuns primit de la echipe.

CE SE VEDE ?                       CE SE AUDE ?                      CE SE SIMTE ?

Ploaia, picaturile de              tunetul trasnetul                   raceala zapezii, si a ghetii ,

apa, soarele, fulgerul,           vajaitul vantului ,                  gerul , frigul ,picaturile de

fulgii de zapada,ceata,          tornada,uraganul,                 ploaie,racoarea noptilor,caldura

ninsoarea,gheata,bruma,      fosnetul frunzelor               soarelui,canicula,furtuna,vantul

lapovita,roua,norul,               miscate de vant,                  (te impinge face sa-ti lacrimeze

grindina ,chiciura pro-          scartaitul zapezii                 ochii, te impiedica la respirat)

moroaca, furtuna,                 inghetate,vuietul furtunii,

turturii de gheata,troiene     caderea turturilor de gheata,

de zapada norii dusi de         ropotul ploii,grindina ,

vant,freamatul frunzelor,

furtuna de nisip in desert.

ETAPA II – REALIZAREA    SENSULUI – 20 min.

           Se folosesc drept texte suport poeziile;Furtuna si Ceata-creatii personale .Se lucreaza frontal utilizandu-se procedeul CIORCHINELE .Se prezinta poeziile, dupa care se pune intrebarea:Ce fenomene ale naturii sunt prezentate in texte? Se traseaza sarcina de lucru :NUMITI FACTORII NATURALI  CARE AU LEGATURA CU STAREA VREMII!

Vapori(nori)                          vantul(miscarea aerului)                           

Picaturi de ploaie – APA                          vijelie                                                        caldura

                                                                             tornada               Prezenta lui

Gheata                                                                    uragan                                           canicula 

                                                       AERUL

Zapada                                                                               SOARELE

                                                                                                                                        frig

                                        STAREA VREMII               

Bruma                                                                                               Absenta lui         ger

Ceata                                                                                                                              inghet

 

Roua                                                                               Anotimpuri

                                                                      

Lapovita                                                    iarna       primavara     vara     toamna


                                                                     Fenomene specifice fiecarui anotimp


                                            Ninsoare                                                                        Trasnet

                                                       Ploaie                                Inghet                       Tunet

                                                              Grindina                                                       Curcubeu

                                                                                          Dezghet                             Fulger

           Educatoarea noteaza raspunsurile copiilor si traseaza linii intre toate ideile care par a fi conectate.

           DIAGRAMA VENN:

           APLICATIE PRACTICA:se lucreaza pe echipe ,fiecare echipa va avea un nume:

           I-„Norii” ;  II- „Fulgii de nea” ;  III „Picaturile de ploaie” ;  IV „Fulgerele” si va

Cuprinde cate cinci copii .

            COMUNICAREA SARCINII DE LUCRU:Priviti cu atentie fisele de lucru,identi-

ficati si numiti fenomenele naturii redate in imagini;deseneaza in diagrama albastra numai fenomenele specifice anotimpului iarna;deseneaza in diagrama portocalie numai fe-

nomenele specifice verii;desenati in intersectie numai elementele comune celor doua anotimpuri.

             Pentru copiii mai mici de varsta se diferentiata sarcina de lucru (trasati o sageata

de la fenomen la diagrama corespunzatoare.

             Lucrati in echipa,prezentati lucrarea ,apoi apreciati-va singuri colorand semnul adecvat.

           ETAPA III. – REFLECTIA – 10 min.

        JOC DE ROL –JOC DE REPREZENTARE „LA OBSRVATORUL METEOROLOGIC”

           ROLURI:meteorolog,vizitatori,educator,observatori..  Se ofera copiilor un scenariu si sunt rugati sa aplice situatia. Observatorii sunt invitati sa fie atenti la modul in care fiecare jucator s-a identificat cu personajul.

           EDUCATORUL: - „La ce credeti ca ne folosesc informatiile dobandite pana in prezent?” Raspuns:(Sa recunoastem fenomenele atunci cand se produc,sa ne ferim de fenomenele care ne pot afecta sanatatea si(sau) viata ,sa ne imbracam adecvat vremii .

           EDUCATORUL: -„Cum ne aparam de fenomenele periculoase?” Raspuns:(Ne adapostim in locuri sigure,nu stam sun copaci cand ploua,tuna,ne imbracam corespun-zator anotimpului in care suntem,ne hidratam pe vreme de canicula.

           DUPA ACTIVITATE:

           EXTENSIE:- „Ce alte lucruri pot fi invatate pornind de la aceasta tema?”

           Anuntarea temei pentru activitatea urmatoare:

           „CATASTROFE PRODUSE DE FENOMENE ALE NATURII”-(inundatii, tornade,incendii,etc.).

                                         NEVOI SI PLANURI INDIVIDUALE

Filip ,Elena ,Ana,

Sebastian si Crina.

Au nivel de varsta mai mic decat restul copiilor.

-In etapa„Evocare” vor forma echipa nr. I si vor raspunde la intrebarea „Ce vad?”

-In etapa „Realizarea sensului” vor avea sarcina diferentiata la procedeul „Diagrama Venn”, nu vor desena ci

vor trasa sageti spre diagrama corespunzatoare.

Teodora

-dispune de abilitati intelectuale deosebite.

Va detine rolul de meteorolog in jocul de reprezentare,deoare-

ce poate dezvolta idei dincolo de nivelul de colectare a informa-

tiilor, poate crea situatii,poate povesti, explica.

 

    

                                                                   EDUCATOARE:

                                                            

                                           Semnatura:________________



Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

PROIECT TEMATIC “ TOAMNA –UN CANTEC IN CULOARE” NIVEL II ( grupǎ pregǎtitoare “Step by Step”)
Proiect de activitate Grupa: Pregatitoare - Cine si cum planifica o activitate?
PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: mare-pregatitoare - activitate matematica - Tot atatea elemente
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,IARNA SA TE DUCI CU BINE!’’ - GRUPA:MARE (5 ani)
IN LUMEA CULORILOR - poiect tematic
Proiect tematic Culorile toamnei - GRUPA: Pregatitoare
PROIECTAREA ACTIVITATILOR PE ARII DE STIMULARE
PROIECT DIDACTIC grupa mica Domeniu stiinta – Activitate matematica „Asaza-ma langa mamica mea”
Probe cu continut specific de limba romana - Probe de limbaj gandire si alte aspecte ale dezvoltarii intelectuale
Grupa pregatitoare „Pinocchio” - PROGRAMUL ZILNIC





















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate