Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» didactic grupa:mare ,,licurici" - ,,la bunici"


didactic grupa:mare ,,licurici" - ,,la bunici"


PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR:    MARIANA TIBREA GRADINITA ,,VOINICEL"CLUJ-NAPOCA

GRUPA:MARE,,LICURICI"

DATA: 18 octombrie

ACTIVITATEA: ACTIVITATE COMPLEXA:-Cunoasterea mediului

-Activitate matematica

-Educatie muzicala

-Activitate artistico-plastica



TEMA: ,,LA BUNICI"

TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare

FORMA DE REALIZARE: Activitate complexa

DURATA:30 MINUTE

SCOPUL ACTIVITATII:-consolidarea si verificarea cunostintelor despre obiectele de igiena si

anotimpul toamna

-verificarea modului de insusire a deprinderii de a forma grupe de

obiecte dupa diferite criterii

-verificarea cantecelor si jocurilor muzicale precum si a unor deprinderi

si tehnici de lucru adecvate varstei

OBIECTIVELE OPERATIONALE: a)COGNITIV-INFORMATIONALE:

-sa recunoasca si sa descrie aspecte referitoare la

anotimpul toamna

-sa precizeze caracteristici ale fructelor si legumelor de

toamna ,sa le compare si sa stabileasca asemanari si

deosebiri, sa faca generalizari

-sa cunoasca membrii unei familii, rolul fiecaruia in

cadrul acesteia

-sa cunoasca obiectele de igiena, modul de folosire al

acestora si rolul fiecaruia pentru sanatatea noastra

-sa constituie multimi de obiecte care au una sau mai

multe insusiri comune

-sa realizeze clasificari dupa criterii date

-sa plaseze obiectele sau multimile de obiecte intr-un

spatiu dat

-sa clasifice si sa ordoneze obiectele unei multimi dupa

criterii date( lungime, grosime, marime, latime, inaltime)

-sa numere de la 1 la 5

-sa-si insuseasca tehnici de lucru adecvate varstei

-sa redea cu mijloace specifice activitatilor artistico-

plastice temele parcurse la celelalte activitati

b)PSIHO- MOTORII

-sa manuiasca obiectele( figuri geometrice, jetoane)

-sa construiasca siruri de obiecte pe orizontala si pe

verticala dupa doua sau mai multe criterii impuse

c)AFECTIVE

-sa verbalizeze actiunea efectuata

-sa-si dezvolte simtul estetic in utilizarea culorilor

-sa-si dezvolte simtul ritmic

-sa audieze muzica si sa execute miscari sugerate de ea

METODE SI PROCEDEE:explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: -panou pentru punctaj, plic, trusa LOGI, fise de lucru

Eveniment didactic

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Instrumente si indicatori

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea temei

Desfasurarea activitatii

Incheierea activitatii

-crearea conditiilor optime pentru

desfasurarea activitatii

-regatirea materialului necesar la activitate

-aranjarea mobilierului la doua echipe

-se realizeaza prin primirea unei scrisori de la copiii grupei mari din alta gradinita

-repetarea titlului temei de catre copii

-repetarea denumirii fiecarei echipe

-numararea membrilor familiei

-ascultarea cu atentie a sarcinilor de lucru si executarea acestora

-recunoasterea denumirii fiecarei incaperi dintr-o casa

-verificarea cunostintelor despre fructe de toamna si culori

-verificarea cunostintelor despre legume si zarzavaturi

-ascultarea cu atentie a sarcinilor si executarea acestora

-ascultarea cu atentie a sarcinilor si executarea acestora

-realizarea aprecierilor individuale si generale si stabilirea echipei castigatoare

Metoda expunerii :

,,Cand am venit dimineata la gradinita, in cutia postala am gasit un plic pentru grupa noastra.

La deschiderea plicului se citeste scrisoarea:

,,Dragi colegi, noi suntem copii de grupa mare ca si

voi, de la o alta gradinita.

Am dori, daca se poate, sa faceti un concurs pentru a vedea cate lucruri ati invatat in semestru I.

Acelasi lucru il vom face si noi, iar la sfarsit am dori

sa ne confruntam rezultatele si sa vedem care grupa va castiga. Cu drag copiii grupei mari.

-Doriti sa facem un concurs?

Metoda expunerii:

Astazi o sa desfasuram un concurs cu tema :,,La bunici"

O sa vorbim despre familie, despre obiectele de igiena, despre anotimpul toamna, o sa formam diferite multimi, vom canta si vom desena.

Deoarece este concurs ne impartim in doua echipe:

I echipa- a oamenilor de zapada

a II-a echipa- a schiorilor

Deoarece tema activitatii este ,,La bunici" haideti sa ne inchipuim ca mergem in vizita la ei.

I-Cine sunt bunicii? (parintii parintilor nostrii)

II-Cine mai face parte din familie?(mama, tata, frate, sora)

I-Cati membri din familie traiesc cu tine in casa?

II-Cati bunici ai?

I-Cantati I strofa din cantecul ,,Nu sunt prea mic"

II- Cantati a II-a strofa din acelasi cantec

I,II Cum iti ajuti familia?

PROBA I

Fisa I:

Sarcini:

-Coloreaza membrul familiei care se aseamana cu tine

-Taie cu o linie cuburile mici

-Coloreaza dreptunghiul

-Deseneaza jucaria preferata

-Marcheaza cu ,,X" casutele unde este imaginea cu mama si tata

I- Din cate camere se compune apartamentul vostru?

II-Cum se numeste incaperea unde se pregateste mancarea ?

I-Dar incaperea unde se doarme?

II-Cum se numeste incaperea unde ne spalam?

I-De ce avem nevoie cand ne spalam ?

II-Ce sunt acestea?(obiecte de igiena)

La bunici am mers in livada.Sa ne inchipuim ca e toamna.

I- Cum sunt frunzele pomilor?

II- Ce pomi sunt in livada?

I-Ce sunt merele, perele, (fructe)

II-Ce culoare pot sa aiba merele?

I- Cu ce este acoperit un fruct?

II- Ce au fructele?(vitamine)

I-Ce cantec de toamna cunoasteti?

(A,a,a, acum e toamna da)

II-Canta pe rand amandoua echipele.

I-Ce forma au merele?(rotunda)

II-Ce fructe mai au forma rotunda?

I- Alege piesele mari care au forma rotunda.

II-Alege piesele mici care au forma rotunda

I-Cum pot fi trunchiurile pomilor(groase-subtiri)

II-Dar pomii?(inalti- scunzi)

I-Ce are bunica in gradina de legume?

II-La ce se folosesc legumele si zarzavaturile?

I-Ce leguma poate fi si iute?

II-Din ce leguma se face bulion?

I-Cum pot fi morcovii?(grosi-subtiri)

II-Dar ardeii?(mari-mici)

PROBA II:

Fisa II

Sarcini:

-Recunoaste obiectele de uz personal si numara-le cate sunt.

-De la ce obtinem vitamine?Coloreaza-le.

-Incercuieste toate obiectele care contribuie la pastrarea sanatatii.

-Ce crezi ca va face copilul , zilnic, ca sa fie sanatos?

Acum e tarziu si ar trebui sa ne intoarcem la bunici .

Prietenii nostri de la gradinita asteapta sa le trimitem rezultatul concursului.

PROBA III:

Fisa III:

Sarcini:

-Formeaza un sir crescator de morcovi.

-Scrie in caseta atatea liniute cate obiecte sunt in multime.

-Traseaza o linie de la caseta la cifra corespunzatoare

-Traseaza o linie de la multimea merelor la vagonul mare.

- Traseaza o linie de la multimea morcovilor la vagonul mic.

Incercuieste vagonul care are 3 calatori.

Deseneaza deasupra vag.I un cerc, vag,III un patrat, vag II un triunghi, vag.IV un dreptunghi.

-aprecieri asupra modului de participare la activitate,

a capacitatii de concentrare si atentie precum si a modului de rezolvare a probelor

observ pozitia corecta a

copiilor pe scaunele

-aprecieri individuale si consemnarea lor pe panou

-aprecieri generale asupra modului modului cum au cantat

-aprecieri generale si individuale asupra raspunsurilor date

-aprecieri generale si individuale

-desemnarea echipei castigatoare





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate