Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC Grupa: pregatitoare Pasari calatoare


PROIECT DIDACTIC Grupa: pregatitoare Pasari calatoare


GRUPA: mijlocie

EDUCATOARE:

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica

TEMA: ,,Cine stie, castiga!”

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare


OBIECTIVE GENERALE: Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numerele si cifrele;consolidarea cunostintelor referitoare la numaratul in concentrul 1-5; dezvoltarea proceselor psihice- atentia, gandirea, memoria.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Obiective cognitive

        sa numere in sir crescator si descrescator in limitele 1-5;

        sa raporteze corect numarul la cantitatea de obiecte

        sa aseze pe panou atatea obiecte cate arata cifra;

        sa precizeze vecinii cifrelor;

        sa sesizeze locul cifrelor in sirul numeric;

        sa rezolve probleme simple.


Obiective psiho- motorii

- sa manuiasca materialele folosite la activitate;

- sa actioneze conform cerintelor impuse.


Obiective afective

- sa participe cu placere si interes la activitate:

- sa capete incredere in fortele proprii;

- sa se incurajeze reciproc



SARCINA DIDACTICA: Copilul atins cu bagheta va numara crescator si descrescator in concentrul 1-5, va afisa pe panou cifra corespunzatoare sau o multime cu atatea obiecte cate arata cifra, va preciza vecinii cifrelor, va corecta eventualele greseli ale colegilor, va folosi un limbaj adecvat, va aplauda raspunsurile corecte


REGULILE JOCULUI: Sa actioneze conform indicatiilor date, sa respecte ordinea de intrare in joc si sa solutioneze cerintele date.


ELEMENTE DE JOC: miscare, manuirea materialelor, aplauze,


METODE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.


MIJLOACE DE INVATAMANT: jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, tabla magnetica, figuri, jucarii, ecusoane, stimulente.

DURATA: 20 minute

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa


MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, M. Neagu, G. Beraru, Activitati matematice in Gradinita, Editura ASS, 1995



DESFASURAREA ACTIVITATII                   

Evenimentul didactic

Continut stiintific

Strategia didactica

Evaluare

Moment orbanizatoric




- organizarea colectivului de copii

- pregatirea materialului didactic

-intrarea ordonata a copiilor in sala de clasa


Se creeaza conditiile unei bune desfasurari a activitatii


Observatia directa




Captarea atentiei




Introducerea in activitate se va  face prin intuirea materialului primit in cosulete.

Conversatia, explicatia

Frontal


Aprecierea raspunsurilor corecte,


Anuntarea temei,

enuntarea obiectivelor





„Astazi vom desfasura un joc care se numeste: «Cine stie castiga », prin acest joc vom demonstra cat de bine stim sa numaram, daca cunoastem sau nu cifrele, daca putem rezolva toate sarcinile propuse in termenul stabilit.


Explicatia, demonstratia, exercitiul,



Frontal




Observarea comportamen

tului,a receptarii explicatiilor date



Prezentarea sarcinii didactice si a regulilor de joc











Prezint sarcina didactica

numaratul in limitele 1-5

raportarea numarului la cantitate

asezarea multimilor de obiecte conform sarcinii date

exprimarea orala corecta

corectarea raspunsurilor incorecte

aplauze pentru raspunsurile corecte



Explicatia, conversatia,












Observarea comportamen

tului,a receptarii explicatiilor date













Dirijarea invatarii


Sarcini:

  1. Numarati in sir crescator de la 1 la 5.
  2. Numarati descrescator de la 5 la 0

3. Asezati pe panou atatea rosii cate arata aceast cifra!

4. Asezati pe panou atatea capsuni cate arata cifra!

Formati o grupa cu atatea ratuste cate arata cifra!

Formati o grupa cu atatia iepurasi cati arata cifra!

Aranjati in ordine crescatoare cifrele de la 1 la 5

Asezati atatea elemente cate arata cifrele!

Numarati multimea cu cinci elemente!

Luati de pe panou cifra 4 si multimea cu 4 elemente!

Precizati vecinii cifrelor!

Precizati ce multime am ascuns!


Exercitiul, problematizarea



Frontal, individual

Analiza raspunsurilor, apreciere verbala

















Exercitiul aplicativ, apreciere, stimulare individuala si colectiva



Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse





Ghiciti ghicitoarea mea:

II – „Fluturasul cel plapand

Aripi cate-o fi avand?”

II – „Trei ratuste sunt pe lac

Si-un ratoi e sub copac

De le numaram pe toate

Cate fac? Ghicesti? Se poate?”

I – „In manusa sau ciorap

Cate degete incap?”





Ghicirea

Conversatia




Se va aprecia gandirea logica in rezolvarea sarcinilor






Obtinerea performantei




Distribuirea fiselor de evaluare

Explicarea sarcinii




Problematizarea

exercitiul




- Analiza produselor activitatii, stimulare, apreciere

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri colective asupra desfasurarii activitatii, asupra comportamentului copiilor.






Conversatia

- Aprecieri finale

valorificarea fiselor prin amenajarea expozitiei in sala de grupa






Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate