Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC GRUPA MARE - Legenda ghiocelului de Eugen Jianu


PROIECT DIDACTIC GRUPA MARE - Legenda ghiocelului de Eugen Jianu



PROIECT DIDACTIC

                                            ( schita) 

                           

GRUPA MARE

EDUCATOARE:

 

CATEGORIA DE ACTIVITATE: “Educatie pentru societate “ –educatie moral- civica                                                                                            

TEMA ACTIVITATII : “Legenda ghiocelului” de Eugen Jianu 

MIJLOC DE REALIZARE :  lectura educatoarei                                                                     

DURATA :30 minute                                                                        

SCOPUL ACTIVITATII :

-dezvoltarea capacitatii copiilor de a aprecia situatii concrete d p d v moral si civic ;

-cultivarea sentimentelor de prietenie, respect, curaj ;

                                                                                                            

OBIECTIVE OPERATIONALE :

-O1 : sa identifice comportamente pozitive/ negative din text

-O2 :sa-si manifeste dezacordul fata de atitudinile negative ale personajelor, prin mimica, gesturi, tonul vocii;

O3: sa inteleaga ce e prietenia , importanta acesteia pentru oameni si criteriile corecte dpdv moral si civic dupa care trebuie sa-si alega prietenii.

STRATEGII DIDACTICE:

                     Metode si procedee: expunerea, jocul de rol, conversatia, explicatia, problematizarea, brainstormingul

MIJLOACE DE INVATAMANT: coala si carioca pt notarea ideilor, o plansa pt evaluarea relatiilor de prietenie dintre copii, elemente sugestive pentru jocul de rol “De-a ghiocelul , Baba Iarna si prietenii acestora”, flori (viorele pt fete si ghiocei pt baieti), planse

                                                                                                                  

  BIBLIOGRAFIE :                                                                                    

      -M.E.C. « Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”

                                                                                                                         Bucuresti 2005 ;  

     -Orientari metodice pentru aplicarea Programei  activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,   Editura SCOALA GALATEANA, Galati, 2006

      -Educatia pentru societate- Indrumator pentru educatoare, Editura ARAMIS PRINT, Bucuresti, 2005                                

     

ETAPELE ACTIVITATII

OB.

OP.

CONTINUTUL ACTIVITATII

STRATEGIA DIDACTICA

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATAMANT

MODURI DE INSTRUIRE

1.Moment organizatoric

-aerisirea salii de grupa ;

-pregatirea materialului didactic ;

-introducerea copiilor in sala de grupa ;

.

Copiii intra in sala de grupa.

2.Captarea atentiei

Poezia « Ghiocelul »

Recita un copil

expunerea

Plansa

Individual

frontal

3.Reactualizarea cunostintelor

Ce stim despre ghiocel ?

E mic, plapind, vesteste primavara

Conversatia

.

frontal

4.Anuntarea temei si a  obiectivelor  

-Astazi va voi prezenta o legenda (o istorioara despre aparitia acestei flori), in care apar si alte personaje. La sfarsitul povestirii, ne vom juca De-a ghiocelul si Baba Iarna, cu prietenii lor. Vom invata cate ceva despre prietenie.

Copiii asculta in

liniste.

Expunerea

frontal

5.Dirijarea  invatarii

O1

O2

.1 Lectura educatoarei :

Legenda ghiocelului

(explicarea  cuvintelor noi : omaturi, plapind, burzului, nea, mania, Crivat, vrajmas)

-Scurta convorbire pentru a asigura intelegerea mesajului transmis de legenda: accent pe tipurile de prietenii: prietenia dintre Ghiocel- Soare si Baba Iarna si Mos Omat,  si Crivat.

Asculta;

Raspund

Povestesc

Conversatia

Simboluri,

Frontal       

Individual

 6.

Atingerea performantei

O3

Brainstorming:

Ce inseamna sa fii prieten cu cineva?

 Educatoarea noteaza simboluri (inima pt dragoste, mana pt ajutor, telefon pt legatura dintre persoane, fata zambitoare sau trista (pentru a arata ca cel care se bucuria  cuiva ii este prieten acestuia etc.

Concluziile: Proverbe: “Prietenul la nevoie se cunoaste” si “Cine se-aseamana se-aduna”

Copii raspund

Copiii repeta proverbele

Conversatia

Expunerea

exercitiul

 Stimulente (inimioare)

Coala

 carioca

Individual si frontal

7.Evaluarea ctivitatii

O1

Joc- dramatizare

Prin mimica, expresia fetei, ton, copiii vor reliefa acordul/ dezacordul fata de personaje

 

 

Jo c de rol

Pe grupe

O3

Cine are mai multi prieteni?

Fiecare copil primeste o floare pe care o va inmana educatoarei s-o puna la panou, in dreptul inimioarei care il reprezinta pe prietenul lui cel mai bun din grupa

 

Isi manifesta dorinta de a-si face prieteni pe viitor, asa cum au invatat din legenda de astazi.

Problematizarea

Panoul “Hora prieteniei”

Floricele din hartie( viorele pentru fete si ghiocei pentru baieti)

Individual si frontal

8.Incheierea activitatii

-aprecieri mobilizatoare

Copiii intoneaza

Cantecul  Primavara

Aprecieri verbale.

Stimulente

Individual

Frontal

                                           



Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA “MERELE SI PERELE DIN COSUL TOAMNEI” - GRUPA: combinata- nivelul I si nivelul II
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,,Bucuriile primaverii” - GRUPA : mare
FISA DE DEZVOLTARE - LITERA “Z”
FISA DE EVALUARE - CUNOASTEREA MEDIULUI
PROIECT DIDACTIC Activitate integrata Grupa: Mare - „Ce si cum vreau sa fiu” – focalizata pe profesia de doctor
PROIECT DIDACTIC GRUPA : Mare
FAPTE BUNE ALE COPIILOR Grupa: Pregatitoare 'A'
PROIECT DIDACTIC GRUPA: MIJLOCIE Cand/cum si de ce se intampla? Primavara
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA PREGATITOARE « Balada unui greier mic » de George Toparceanu
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA: Pregatitoare “Mirajul formelor geometrice”





















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate