Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATA „Cand, cum si de ce se intampla?” „Toamna, toamna harnica”


PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATA „Cand, cum si de ce se intampla?” „Toamna, toamna harnica”




PROIECT  DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATA

PROPUNATOR:

UNITATEA DE INVATAMANT: G.P.P. NR.1, TG-JIU

NIVELUL: nivel I

TEMA ANUALA DE INVATARE: „Cand, cum si de ce se intampla?”

TEMA PROIECTULUI: „TOAMNA”

TEMA ACTIVITATII INTEGRATE: „Toamna, toamna harnica”

MODELUL INTEGRARII:

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

ADP :  Intalnirea de dimineata:

·    Salutul

·   “Cum m-am imbracat astazi? De ce?”-     discutii libere intre copii 

·   “Cum e vremea azi?” - lucrul la calendarul naturii.

  

ADE: 

·      DLC - „Tabloul toamnei”- lectura dupa imagini,

·      DEC - Pic, pic, pic “ cantec

·      DOS – “Cosul toamnei” lipire

ALA :

·        ARTA: - “Tablou de toamna”- desen

·        CONSTRUCTII - “gradina de legume”

SCOPUL ACTIVITATII:

·        Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator; imbogatirea cunostintelor despre anotimpul toamna.

·        Sistematizarea cunostintelor copiilor cu privire la  strategia elaborarii de intrebari de tipul: ”Ce?”, ”Cine?”, ”Unde?”, ”Cand?’, ”De ce?”,  pe baza continutului unor imagini, prin folosirea metodei interactive ”explozia stelara”;

·        Dezvoltarea capacitatii de a asimila modele comportamentale prin utilizarea de noi forme si scheme de interactiune interpersonala;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ALA:

·        sa identifice elementele surpriza din mediul special amenajat utilizandu-le in rezolvarea unor sarcini;

·        sa completeze compozitia plastica cu elemente specific, folosindu-se doar de culoarea primita;

·        sa redea plastic cat mai multe elemente specifice toamnei;

·        sa selecteze materialele de constructie necesare;

·        sa imbine armonios formele intr-o constructie in relief;

·        sa manifeste spirit de colaborare in realizarea originala a constructiei.

·        sa manuiasca materialul in mod organizat;

·        sa se organizeze in grupuri colaborand intre ei;

·        sa manifeste spirit de echipa;

·        sa participe activ la activitatile de grup;

·        sa analizeze lucrarile prin argumentare, tinand seama de criteriile de apreciere;

ADE:

DLC:

·        sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini, folosind pronumele interogative:”Ce?”,”Cine?”,”Cand?”,”Unde?”,”De ce?”;

·        sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical adresandu-le celorlalte grupuri de copii;

·        sa valorifice pe tot parcursul activitatii cunostintele anterioare imbogatindu-si experienta cognitiva;

·        sa se exprime corect in propozitii clare si concise;

·        sa comunice impresii , idei pe baza observarilor efectuate;

·        sa realizeze sarcini de lucru in echipa;

DOS:

·        sa selecteze imaginile specific anotimpului toamna;

·        sa sa lipeasca elemente de toamna  pe silueta toamnei;

·        sa se exprime utilizand limbajul plastic;

DEC:

·        sa intoneze cantecul in grup, respectand linia melodica;

·        sa asocieze miscarile sugerate de textul cantecului cu ritmul acestuia

STRATEGII DIDACTICE:

a)      METODE SI PROCEDEE:

·         explozia stelara, tehnica blozonului,  observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, descrierea, enumerarea, munca independenta, munca in perechi;

     b) ELEMENTE DE JOC:

·        surpriza, miscarea, aplauzele, manuirea materialelor, stimularea.

c)      RESURSE MATERIALE:

ADE:  

·        DLC: personajul surpriza –toamna – (o fetita imbracata in Zana Toamnei),o stea  mare cu tema, 5 stele mici cu intrebarile, cinci sageti de culoare rosie, tablou cu anotimpul toamna;

·        DOS: silueta primaverii din carton, jetoane cu imagini din toate anotimpurile , lipici;

ALA 1:

- ”Biblioteca”

·         calculator (pps-uri cu aspecte de toamna) si CD-uri cu muzica;                                 

- ”Arta”

·        fise,creioane colorate, panou,

- ”Constructii”

·        diverse truse de constructii,

ALTE MATERIALE FOLOSITE PE PARCURSUL ACTIVITATII: coltul amenajat cu aspectul de toamna, calendarul naturii,  panoul cu fotografiile copiilor- prezenta;

d) FORME DE ORGANIZARE:

·        frontal, in grupuri mici, individual.

DURATA:  o zi

BIBLIOGRAFIE:

·        Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga - Metode interactive de grup-Ghid metodic - Editura Arves,2007

·        Laurentia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama „ Activitatea integrata din gradinita ”

·        Mateias, Alexandra – „Pedagogie pentru invatamantul prescolar”, E.D.P., 2003

·        Lespezeanu, Monica – „Traditional si modern in invatamantul prescolar romanesc”, Editura Omfal Esential,  Bucuresti, 2007

·        „Curriculum pentru invatamantul prescolar” Didactica Publishing House, 2009

SCENARIUL ACTIVITATII

               Activitatea zilei incepe cu Intalnirea de dimineata.

           Copiii sunt asezati in semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toti membrii grupei.Dupa sunetul clopotelului rostesc urmatoarele versuri:

               „Dimineata a sosit

                Toti copiii au venit

                In cerc sa ne adunam

                Cu toti sa ne salutam.”

        Impartasirea cu ceilalti – activitatea de grup

        Schimbul de impresii, copiii vor discuta despre: „ Cum m-am imbracat astazi? De ce?”(pentru ca este toamna), vor viziona un pps cu aspecte de toamna in timp ce vor completa Calendarul naturii si prezenta .

         Noutatea zilei : „Astazi veti avea un musafir” (stirea este data de un coleg dintr-o grupa mai mare).

         Toti ne vom intreba cine vine. Toamna intra in sala de grupa motivandu-si prezenta roagandu-i pe copii sa o ajute la citirea unui tablou de toamna , pe care l-a primit cadou de la grupa pregatitoare.  Intreb copiii daca vor sa o ajute pe Toamna, sa citeasca acest tablou.Se va trece la prezentarea tabloului adus si la citirea acestuia. Pentru ca Toamna are in cosulet si niste stelute cu care ar vrea sa se joace cu noi,propun copiilor sa ne jucam si cu stelutele. Grupez si indrum copiii aplicand  metoda „ explozia stelara”. Solocit copiii  sa adreseze intrebarile in functie de steluta care ii ajuta la adresarea intrebarii „Ce?”, ”Cine?”, ”Unde?”, ”Cand?’, ”De ce?”.

           Voi  indruma copii in a adresa intrebari celorlalti copii pentru a citi cat mai bine tabloul de toamna. Toamna ca drept multumire ca au ajutat-o sa citeasca tabloul si s-au jucat asa de frumos cu stelutele,  le va oferi copiilor stimulente – mere.

          Solicit copiii  sa ne  jucam jocul muzical- „Bate vantul, frunzele”- Tranzitii .

          Propun copiilor sa derulam activitatea noastra sub denumirea „Toamna, toamna harnica”, activitatea desfasurandu-se pe centre de interes.

          Prezint sectoarele unde vor lucra , materialele puse la dispozitie si temele. Repartizarea pe sectoare se va realiza in functie de dorintele, interesele fiecarui copil.

– Rutine - Ma pregatesc pentru activitate” – exersarea unor deprinderi de autoservire.

         Se va da startul de incepere a lucrului, se vor indruma copiii acolo unde vor intampina greutati.

La finalizarea sarcinilor de la sectoare, la semnalul sonor al clopotelului, copiii expune lucrarile pe panoul si macheta dedicata  Primaverii . Rutine  -   ”Singurel imi fac ordine la locul de munca” - exersarea unor deprinderi de munca gospodareasca.    

       Pentru a continua surprizele noastre dedicate frumoasei Toamne propun copiilor sa-i realizam si noi un afis (tablou).

- Tehnica Bloazonului: Copiii selecteaza imagini specifice primaverii si le lipesc pe o silueta ce-o reprezinta pe primavara.

Tranzitii –Copiii vor fi solicitati sa imite zborul pasarelelor.


Nr.

crt

Etapele activitatii

Continut stiintific

Strategii didactice

Tipul de inteli-genta activata

Metode si procedee

Mijloace de invata-mant

Evaluare/

Metode si indicatori

1.

Captarea atentiei

Prezentarea pps-ul sub forma de surpriza.Vizionarea acestuia. Anuntarea musafirului.

Observartia

Conversatia

- calculator

- Cd

Chestionare orala:

identificarea personajului

Interpersonala

Emotio nala

2.

Reactualiza

rea cunostintelor dobandite anterior

-In ce anotimp ne aflam?

-Ce semne caracteristice ale anotimpului primavara cunoasteti voi ?

Conversatia

Evaluare frontala/orala

Socio-lingvis

tica

3.

Enuntarea scopului si a obiectivelor

Sosirea Primaverii.

-Cine a venit la noi?

Primavara cere ajutorul copiilor sa-i citeasca tabloul primit.

Cu ajutorul toamnei prezint tema si obiectivele activitatii.

Conversatia

Explicatia

- o fetita imbracata in Zana toamna

- tablou de toamna

Chestionareaorala:

Identificarea personajului

Interpersonala

Emotio nala Lingvistica

Vizual-

Spatiala

4.

4.

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

ADE: DS, DOS, DEC

Tema: „Tablou de  toamna”- lectura dupa imagini. Citirea tabloului se va face prin intermediul metodei Explozia stelara care va permite copiilor sa formuleze intrebarile: Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,Dece?,reali

zand legaturi logice intre cunostinte ,antrenand operatiile gandirii,capacitatea de a gasi singuri raspunsuri la intrebarile adresate de ei.

- impartirea copiilor pe grupe si aplicarea metodei

-pe rand fiecare grup adreseaza intrebarile celorlalte grupuri acestia raspund stimulandu-se astfel activitatea grupurilor.

“Bate vantul, frunzele” “(Tranzitie)

ALA 1

 Propun copiilor sa derulam activitatea noastra sub denumirea „Toamna, toamna harnica”, activitatea desfasurandu-se pe centre de interes.

 La Arta: „Tablou de toamna”- desen .La acest centru se  va folosi metoda 6/5/3 si copiii vor desena  aspecte de toamna, fiecare cu alta culoare,  intr-un interval de 5 minute, 3 elemente. Explic modul de lucru.

Voi folosi clopotelul la expirarea timpului.

La Constructii: „Gradina toamnei”.

Copiii isi aleg sectorul preferat.

Voi interveni cu sfaturi si idei acolo unde va fi nevoie. In timpul lucrului

copiii vor asculta cantece de primavara.

Se va realiza o expozitie de lucrari.

 “TabloulToamnei” – sortare de imagini pentru afis.

Propun copiilor ca si grupa noastra sa realizeze si sa ofere un afis (tablou) toamnei. Copiii vor alege doar imaginile ce reprezinta aspecte de primavara si le vor lipi pe silueta ( din carton) a toamnei. 

Explicatia

Observatia

Conversatia

Explozia stelara

Negocierea

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Demonstra

tia

metoda 6/5/3

Conversa-tia

Exercitiul

Negocierea

Tehnica

Blazonului

Tablou de toamna

  Stelute,

sageti

Fise, creioane colorate,

Diverse truse de constructii,

 

panou, lucrari

Imagini cu aspecte din toate anotimpurile

Proba orala:

lecturarea imaginii

Citire de imag.

joc muzical

Realizarea sarcinilor de lucru :

-tablouri de toamna

 

 

-realizarea

expozitiei

Sortare imagini

Lingvistica

Vizual-

Spatiala

Emotio nala

Kinestezica, socio –linvisti

ca

Interpersonala

Vizual spatiala

Emotionala

Lingvis-tica

Interper

sonala

Vizual-spatiala

5.

Asigurarea feed-back-ului

 Un copil ii va inmana Toamnei tabloul si ii va recita poezia “Toamna”. Primavara multumeste copiilor si ca drept rasplata le ofera  drept recompense mere rosii.

Conversatia

Exercitiul

Tabloul toamnei

mere

calculator

CD

Evaluarea orala si practica

Interpersonala

6

Evaluarea

In incheiere voi face aprecieri generale si individuale asupra modului de desfasurare a activitatii si   a rezultatelor obtinute.

Conversa-tia

Aprecieri

verbale

Interpersonala

Emotionala


 EXPLOZIA STELARA

CINE?_

CE?

UNDE?

TOAMNA

CAND?

DE  CE?



Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa mare-pregatitoare - Cine sunt/suntem, Mandru sunt ca sunt roman
PROIECT TEMATIC ”CULORILE TOAMNEI” - COPIII SI EDUCATOAREA
PROIECT DIDACTIC GRUPA: pregatitoare - Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? - Educarea limbajului
Aspectul lexical — imbogatirea vocabularului si activizarea lui
Caracteristicile perioadei preabecedare
ROLUL ACTIVITATILOR MATEMATICE IN DEZVOLTAREA GANDIRII PRESCOLARILOR
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA PREGATITOARE - ZANA TOAMNA - CULORILE TOAMNEI
Probe cu continut specific de limba romana - Probe de limbaj gandire si alte aspecte ale dezvoltarii intelectuale
Consilierea in beneficiul copiilor cu CES
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “Prietenii naturii” - GRUPA: mare- pregatitoare

















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate