Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE ,, Frunzele toamnei"


PROIECT DE ACTIVITATE ,, Frunzele toamnei"


GRADINITA GEMENELE,JUDETUL BRAILA

NIVELUL GRUPEI: NIVEL I

EDUCATOARE:

PROIECT DE ACTIVITATE

DOMENIUL EXPERENTIAL:Domeniul estetic si creativ

DENUMIREA ACTVITATII: Educatia artistico-plastica    TEMA PLASTICA:punctul plastic elaborat

SUBIECTUL PLASTIC: ,, Frunzele toamnei"



TEHNICA DE LUCRU: Dactilopictura

TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:

S1 - Formarea priceperii si deprinderii de a realiza punctul plastic;

S2 - Stimularea creativitatii, sensibilitatii si a gustului pentru frumos;

S3 - Educarea vointei, a atentiei, a spiritului de ordine si disciplina;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:

* Cognitive:

OC1 - sa precizeze cateva caracteristici ale anotimpului toamna;

OC2 - sa descrie plansele demonstrative, frunzele naturale indentificand culorile toamnei si elementele de limbaj plastic;

OC3 - sa denumeasca culorile pe care le vor folosi in realizarea subiectului plastic;

OC4 - sa elaboreze punctul prin atingerea indexului pe foaie;

OC5 - sa realizeze armonia cromatica in mod creativ;

* Afective

OA1- sa aprecieze frumosul din mediul inconjurator;

OA2 - sa manifeste incredere in fortele proprii;

OA3- sa participle la aprecierea lucrarilor colegilor sau a lucrarii proprii;

* Motrice

OM1- sa efectueze exercitii de incalzire a musculaturii fine a mainilor;

OM2 - sa respecte pozitia corecta a corpului fata de masa de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie.

STRATEGIA DIDACTICA METODE DIDACTICE:exercitiul,observatia,conversatia, explicatia, demonstratia.

MIJLOACE SI MATERIALE DE LUCRU:

Distributive: frunze decupate din hartie, acuarele, apa, servetele, stimulente;

Demonstrativ:costum pentru ,, Zana Toamna", planse demonstrative, frunze uscate,imaginea unui copac personalizat( fara frunze).

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Cristea,M., Nitescu,V., Panait,D., H., Surdu, Stanescu,E. - ,,Ghid metodic de educatie plastica", Editura Petrion, Bucuresti, 1997.

- Mihalache, V., Rusescu, A. - ,, Educatia plastica", Editura Aramis, 2001

- ,, Caietul profesional al educatoarei", Editura OMFAL Esential, Bucuresti, 2006.

-Preda, V., Dumitrana,M.-,,Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii"Editura V&I Integral,Bucuresti,2005.

OBIECTIVE OPERATIONALE

SECVENTE DIDACTICE CONTINUT ESENTIALIZAT

DESCRIEREA SITUATIILOR DE INSTRUIRE    METODE SI MODALITATI DE EVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC

- Pregatirea celor necesare desfasurarii activitatii in conditii optime

- Asezarea mobilierului sub forma de clasa;

- Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;

- Distribuirea materialului;

OA1

CAPTAREA ATENTIEI

-Se va realiza printr-o ghicitoare:

,, Stiti voi oare copilasi

Cine lasa pomi golasi

Si aduce ploi marunte

Si nespus de multe fructe!" Seda raspunsul la ghicitoare dupa care apare Zana Toamna, o fetita costumata adecvat care va recita versurile:

,, Eu sunt Toamna, dragi copii,

Aduc multe bogatii,

Dar aduc vanturi si ploi,

Si las toti copacii goi,

Frunzele le-ngalbenesc,

Din pom toate le golesc

Pomu-acesta-i suparat

De frunze l-am dezbracat.

Voi, copii, sa-l ajutati

Frunzele sa ii pictati

Si pe loc sa-l bucurati!"

Se va face referire la imaginea copacului desfrunzit.

Zana Toamna va distribui copiilor frunze decupate din carton.

CONVERSATIA; EXPLICATIA

OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI COPIILOR

OC1

REACTUALIZARA CUNOSTINTELOR

ANUNTAREA SUBIECTULUI SI ATEMEI PLASTICE DIRIJAREA INVATARII !

Copiii numesc cateva caracteristici ale anotimpului toamna si denumesc materialele necesare realizarii temei.

Ne vom reaminti culorile toamnei

CONVERSATIA; EXPLICATIA; EXERCITIUL.

EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA

Voi motiva alegerea temei astfel: ,, Deorece copacul nostrum este foarte trist, noi il vom ajuta sa se mai inveseleasca asezandu-i la loc cateva frunze.

Asadar, astazi veti picta ,, Frunzele toamnei"

Se numesc 2-3 copii pentru a repeta tema

CONVERSATIA; EXPLICATIA

OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI COPIILOR.

OC2

OC3

OA1

Prezentarea planselor demonstrative si a materialului din natura

Copiii vor observa frunzele uscate dar si plansele demonstrative pe care le vor descrie, evidentiindu-se culorile folosite, imbinarea acestora , modul in care se executa punctul plastic(cu degetul aratator), asezarea in spatiu, acuratetea si finalizarea lucrarii. Acestea vor fi criteriile de evaluare a lucrarilor copiilor.

OBSERVATIA; CONVERSATIA; EXPLICATIA

EVALUAREA INDIVIDUALA PRIN ANALIZA RASPUNSURILOR DATE

OA2

Explicarea si demonstrarea modului de lucru

Voi explica modul in care vor realiza punctul plastic cu degetul aratator(se inmoaie degetul in apa apoi in culoarea dorita,se realizeaza puncte cu varful degetului,distribuite pe suprafata dupa propria dorinta) culorile pe care le vor folosi, modul in care isi vor organiza spatiul. In timpul explicatiilor se demonstreaza modul de lucru.

EXPLICATIA; DEMONSTRATIA

EVALUAREA FRONTALA PRIN OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI COPIILOR

OM1

Icalzirea muschilor mici ai mainilor

Se executa cateva exercitii specifice:

-,, Inchidem si deschidem pumnii";

- Gimnastica degetelor ;    ,,Boboc-Floare"

EXERCITIUL

OC4

OC5

OA2

OM2

OBTINEREA PERFORMANTEI

Se recomanda copiilor inceperea lucrului.Pe parcursul executarii temei de catre copii, educatoarea urmareste si indruma copiii ori de cate ori este nevoie.

EXERCITIUL

EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA PRIN URMARIREA MODULUI IN CARE LUCREAZA COPIII

OA3

EVALUAREA LUCRARILOR

Lucrarile finalizate vor fi asezate pe panoul pe care este desenat copacul desfrunzit, se creeza cadrul pentru aprecierea lucrarilor, cu raportare la criteriile prezentate la inceputul activiatii.

OBSERVATIA; CONVERSATIA; EXPLICATIA

EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA

INCHEIEREA ACTIVITATII

Se fac scurte aprecieri referitoare la modul in care s-a desfasurat activitatea si la comportamentul copiilor; se acorda stimulente.

Lucrarile vor fi lasate la panou pentru a fi apreciate si de ,,Zana Toamna". Prescolarii vor iesi din clasa, intonand cantecul: ,, Galbene si rosii frunze"

CONVERSATIA;

EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate