Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE EDUCAREA LIMBAJULUI - Dezvoltarea exprimarii orale


PROIECT DE ACTIVITATE EDUCAREA LIMBAJULUI - Dezvoltarea exprimarii orale


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 25.11.

GRUPA : " MICA SIRENA " (pregatitoare)



EDUCATOARE :

DEN. ACTIVITATII : EDUCAREA LIMBAJULUI

CATEGORIA DE ACT.: CONSOLIDAREA DEPRIND. VERBALE

MIJLOC DE REALIZARE : CONVORBIRE

OBIECTIV CADRU : Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea

corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.

OB. SPECIFICE :- Sa participe la activitate in calitate de vorbitor si auditor.

-Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple.

-Sa se exprime in propozitii simple si dezvoltate, corecte

gramatical.

-Sa-si activizeze vocabularul.

-Sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte ca : impiegat,

ceferist, docher, macaragiu.

-Sa-si valorifice cunostintele referitoare la orasul nostru.

-Sa exprime sentimente si trairi fata de orasul natal.

STRATEGII DIDACTICE : METODE - conversatia, instructajul verbal,

exercitiul,expunerea, jocul.

MIJLOACE - imagini cu obiective importante din

oras,video-tv., albume, macheta ,material verbal,

stimulente, accesorii vestimentare.

Obiectiv cadru: Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in familie; educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti membri ai familiei.

Obiective de referinta:

  • Sa-si cunoasca propriul nume si pe cel al membrilor familiei;
  • Sa recunoasca obiectele cu care vine in contact;
  • Sa se prezinte pe sine si pe ceilalti membrii ai familiei;
  • Sa-si exprime experienta de viata in familie cu mijloace proprii verbale proprii;
  • Sa denumeasca obiecte din mediul familial si sa le grupeze dupa culoare;
  • Sa coloreze o suprafata delimitata;
  • Sa raspunda motric la o sarcina motrica data;
  • Sa asculte sunete din mediul inconjurator si sa le reproduca;
  • Sa reproduca o poezie invatata in familie;
  • Sa reproduca un fragment melodic invatat;
  • Sa numere elementele unei multimi;
  • Sa construiasca siluete folosind piese geometrice (patrat si rotund);
  • Sa foloseasca in mod corect instrumente si tehnici de modelaj;
  • Sa recunoasca, sa denumeasca si sa foloseasca in mod corect obiecte din bucatarie;
  • Sa recunoasca imbracamintea specifica sexului sau si corespunzatoare anotimpului;
  • Sa raspunda corect la comenzile primite;
  • Sa se orienteze in spatiul fizic dat.

Exemple de comportamente:

Sa "citeasca" imagini despre familie;

Sa memoreze poeziile "Albumul" de Cristina Stoica si "Buna ziua! Te rog! Multumesc!" de Gheorghe Zarafu;

Sa reconstituie siluete de fetite si baieti;

Sa recunoasca obiecte de uz personal;

Sa aleaga jucariile in functie de culoare (rosu, galben, albastru);

Sa spuna de ce sunt in aceeasi multime si sa le numere;

Sa construiasca robotei din patrate si rotunduri;

Sa coloreze adecvat desenul;

Sa modeleze obiecte de uz personal

Sa retina fragmente muzicale si sa le reproduca;

Resurse materiale:

carti ilustrate;

pliante;

jetoane;

carti de colorat;

culori;

caiete;

plastilina;

plansete;

creioane;

piese geometrice;

jucarii de imbinat;

truse pentru bucatarie;

obiecte de uz personal;

puzzle

Resurse umane:

copii

educatoare;

membri ai familiei (parinti, bunici, frati) ;

Resurse de timp:

- 2 saptamani.

Metode folosite: observarea spontana si dirijata, povestirea, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul, problematizarea, verificarea orala si scris

PROIECT TEMATIC

GRUPA PREGATITOARE

DENUMIREA ACTIVITATII: parteneriat parinti

TEMA: PRINTI SI PRINTESE

MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITATE EXTRACURRICULARA - BAL

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa cunoasca insemnatatea zilei de 8 MARTIE;

- sa participe activ la sarbatoare cu versuri, cantece, glume, ghicitori si pasi de dans in scopul crearii atmosferei sarbatoresti dedicate mamelor;

- sa colaboreze cu mamele in scopul destinderii atmosferei;

- sa inmaneze surprizele lucrate de ei in alte ocazii din programul gradinitei spre a-si arata b ucuria de a darui si a bucura pe adulti cu munca lor -in speta mama;

- sa aiba comportament civilizat pe parcursul desfasurarii balului.

LOC DE DESFASURARE: sala de grupa;

RESURSE UMANE: copiii grupei,mamele copiilor, artist TH.MUNTEANU, alti invitati .

RESURSE MATERIALE: daruri confectionate pentru mame, surprize dulci .

EFECTE SCONTATE:

- punerea in valoare a zilei de 8 MARTIE;

- omagierea mamelor in prag de sarbatoare-8MARTIE;

- trairea unor sentimente pozitive fata de mame din partea copiilor;

- destinderea tuturor participantilor.

METODE DIDACTICE:

- conversatia;

- explicatia;

- exercitiul;

- elemente de problematizare;

- elemente ale invatarii prin descoperire;

- elemente ale analizei de caz.

Nr. Crt.

Evenimente didactice

Continut stiintific

Strategii

didactice

Evaluare

Metode

Procedee

instrumente

indicatori

Organizarea clasei

Anuntarea temei

Enuntarea obiectivelor

Desfasurarea activitatii

Incheierea activitatii

Pregatirea mobilierului, aerisirea salii, pregatirea materialului didactic, pregatirea afectiva a copiilor.

Introducerea in activitate

-prezentarea musafirilor;

-reactualizarea cunostintelor si impresiilor acumulate in timpul excursiei la diferite obiective din oras;

Se anunta tema :

"Calatorie prin orasul meu".

Se anunta obiectivele pe intelesul copiilor :

- sa participe ca vorbitor si auditor, sa se exprime in propozitii, sa foloseasca cat mai multe cuvinte, sa-si amintesca ceea ce au vazut, sa-si exprime sentimentele fata de orasul natal.

Se urmareste primul fragment TV- gara

Se poarta discutii despre aspect, meserii specifice, utilitatea garii.

- Ce ati vazut in gara ?

- Ce este gara ? ( Poarta de intrare in oras)

- De ce are orasul nevoie de gara ?

- Cine lucreaza in gara ?

Se recunosc imagini ale garii.

Sinteza partiala

Recitarea poeziei « Impiegatul »

Se urmareste al II-le fragment- Portul.

Se poarta discutii despre aspectul portului, activitatile ce se desfasoara in port.Se face distinctia intre portul de marfuri si cel turistic.

Constanta-cel mai mare port la Marea Neagra.

- Ce ati vazut in port ?

- De ce Constanta are port ?

- Ce se intampla in port ?

- Cine lucreaza aici ?(marinari,docheri,..)

Poezia «  Marinarul »

Mai avem si alt fel de port ?( turistic)

- Cum se numeste si de ce ?

Sinteza partiala

Cantec « Albastru e cerul si marea »

Frunzulita maghiran

Eu ma numesc .. constantean

Si adesea-n orasul meu,

Fac vizite la muzeu.

- Ce muzee am vizitat ?

Se prezinta al III-lea fragment

Se poarta discutii despre cele vazute si impresiile avute.

- Ce muzee am vizitat ?

- Ce am vazut acolo si ce va placut ?

- De ce orasul are nevoie de muzee.

- Cum s-a numit orasul nostru inainte ?

- Unde s-a mai pastrat acest nume ?

Sinteza partiala va fi facuta de o colega-

musafir.

Se introduce sub forma de surpriza cateva obiective (imag.) ce vor fi recunoscute de copii- primaria, posta, spitalul, sala

sporturilor, cartier de blocuri, scoala.

Sinteza finala

Poezia si cantecul «  Orasul meu »

Se fac aprecieri asupra participarii , exprimarii corecte si frumoase.Se propune copiilor sa mearga si impreuna cu parintii sa viziteze si alte locuri. Se impart stimulente.

Conversatia

Instructajul verbal

Conversatia

Convorbirea

Exercitiul verbal

Jocul

conversatia

Vizionare film

Imagini

Accesorii vestimenta-re

Material verbal

Accesorii vestimenta-re

intonarea

surpriza

Observarea comporta-mentelor

Testarea lingvistica

atentia

Interioriza-rea sarcinilor

Participa-rea activa

formularea propoziti-ilor

cantitatea si calitatea

reprezentarilor

Prelucrarea mentala a imaginilor





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate