Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Meseria se fura, ingineria se invata. proiecte de lectie, plan de, lucrare, grupa, activitati didactice, proiect didactic, jocuri, fise, planse de colorat

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Gradinita


Index » educatie » » didactica » Gradinita
» PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI GRUPA PREGATITOARE CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? SOSESC PASARILE CALATOARE


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI GRUPA PREGATITOARE CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? SOSESC PASARILE CALATOARE



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI

                                                                                       DATA:

                                                                                       GRADINITA :

                                                                                       EDUCATOARE:

                          

         NIVELUL II – GRUPA PREGATITOARE

TEMA:  CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

SUBIECTUL: ,,SOSESC  PASARILE CALATOARE’’

TIPUL DE ACTIVITATE :CONSOLIDARE, SISTEMATIZARE DE CUNOSTINTE,    

                                    PRICEPERI   SI DEPRINDERI

FORMA DE ORGANIZARE:FRONTALA SI PE GRUPE

SCOPUL  :                             - Antrenarea si perfectionarea priceperilor si deprinderilor  

                                                    copiilor  de a actiona cu obiectele potrivit cerintelor formulate;

                                                   -Stimularea si dezvoltarea la copii a proceselor psihice,de             

                                                    cunoastere   si a unor calitati ale acestora  spirit de observatie,

                                                    memorie, analiza si   sinteza, comparatie,limbaj, atentie ;

                                                    - Consolidarea, sistematizarea cunostintelor despre animalele    salbatice  

                                                     priceperilor de lucru in echipa.

                                                    -Formarea de priceperi si deprinderiT

DOMENII EXPERIENTIALE:- Domeniul stiinta,

                                            -Domeniul  limba  si  comunicare,

                                         - Domeniul om si societate-

                   OBIECTIVE OPERATIONALE:

                         COGNITIVE :  *Sa identifice si  sa denumeasca pasarile domestice  si salbatice,aspectul

                                           exterior foloase ,hrana;

                                            *sa recunoasca titlurile povestilor, poezilor sugerate de 

                                             imagini,ghicitori

                                             *sa utilizeze  un limbaj  corect din  punct de vedere  gramatical

                          PSIHOMOTORII:  * sa manuiasca cu grija materialul didactic;

                                                    

                                                   *sa se orienteze corect in spatiul de lucru;

                          AFECTIVE :*Sa ocroteasca natura

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE : conversatia euristica,exercitiul, demonstratia, l                                               lotusul  ,     diamantul

BIBLIOGRAFIE :-Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7ani),MEC ,18 septembrie 2008

                              -Florica Grama,Stefania Antonovici-Metodica activitatilor in invatamantul

                              prescolar, editura Humanitas ,Bucuresti,2005

                             -Ioan Cerghit,Metode de invatamant ,Polirom,2006

                              -Laurentia Culea si colectiv,Activitatea integrata din gradinita,DPH,2008

MIJLOACE DE INVATAMANT:planse, panou, ecusoane, flori de lotus   ,   diamantul

                                                         Jetoane,carti de colorat, carti cu povesti , recompense- buline.

DOMENIUL EXPERIENTIAL

                    DOMENIUL STIINTA-,,SOSESC PASARILE CALATOARE’’-OBSERVARE

                    EDUCAREA LIMBAJULUI- ,,LEGENDA RANDUNICII’’ –POVESTEA EDUCATOAREI

                    DOMENIUL OM SI SOCIETATE -,,DECUPARE DUPA CONTUR-,,RANDUNICA’’

                                                                       -MOTOTOLIRE SI LIPIRE-,,CUIBUL RANDUNICI’’

OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENTIALE :

I.Cunoasterea mediului :

                                            * Sa identifice componentele din imagine ;

                                            *Sa descrie imaginea sisa o interpreteze folosind un limbaj propiu

                                            * Sa dea un titlu semnificativ ilustratiei.

II.Educarea limbajului :

                                         * Sa asculte cu atentie textul ;

                                         *Sa redea continutul povestirii pe baza imaginilor,in succesiunea desfasurarii

                                            evenimentelor ;

                                          *Sa desprinda mesajul povestirii cu ajutorul intrebarilor ;

                                          *Sa manifeste interes pentru literaturaa adresata copiilor si pentru

                                           activitatea desfasurata.

III.DOMENIUL OM SI SOCIETATE :ACTIVITATE PRACTICA   

                      DECUPARE:

                                                       *Sa mamuiasca cu grija foarfecele primite ;

                                           *Sa taie dupa contur .

          MOTOTOLIRE SI   LIPIRE :

                                           *Sa rupa bucatele de hartie pe care sa le mototoleasca ;

                                           *Sa lipeasca ghemotoacele de hartie .

         EXEMPLE DE ACTIVITATI INTEGRATE :

           ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES :

                  *BIBLIOTECA –,,SOSESC PASARILE CALATOARE’’- Sarcini de lucru :

                                     *  Sa citeasca  imagini  cu pasari domestice si salbatice ;

                                     *Sa se exprime corect din punct de vedere gramatical ;

                                Materiale :imagini cu pasari,carti cu imagini cu animale domestice si

                                           Salbatice  .

                    *     ARTA       -,,CE A UITAT PICTORUL?’’-Sarcini de lucru :

                                         * Sa completeze desenele neterminate de pictor ;

                                          *Sa deseneze motul pupezei ;

                                          *Sa deseneze ciocul berzei;

                                          *Sa deseneze ciocul:randunicii, cucului ,ciocarliei;

                                          *Sa coloreze  fisele primate.

                   CONSTRUCTII :,,CONSTRUIM CUIBURI PENTRU PASARELE’’- Sarcini de lucru :

                                         * Sa construiasca cuiburi pentru pasarele ;

                                         *Sa indice numarul si culoarea cuburilor.

                   STIINTA :            Puzzle-pasari calatoare .Sarcini de lucru :

                                           *  Sa reconstituie  imaginile propuse.

                                           * Sa gaseasca cuiburile pasarilor din imaginile primite.

SCENARIUL ZILEI 

           Ziua incepe  cu salutul  de dimineata. In sala de grupa sunt expuse imagini cu anotimpul

primavara, cu pasari calatoare . Copiii  sunt invitati  sa  le observe. Se initiaza un dialog  pentru

a reactualiza cunostintele dobandite.Se aude o bataie in usa si in sala de grupa intra TIC-PITIC

POSTASUL care aduce o scrisoare . In plic se gasesc sarcinile temelor din ziua respectiva.

                   Se deschide   scrisoarea  si se citeste continutul  ei.  Astfel  copiii  vor  fi anuntati ce,

vor invata in ziua respectiva.

                  Se va urmari ca activitatile sa fie realizate in concordanta cu obiectivele raportate La

 comportamentele prevazute ,in acelasi timp avandu-se  in vedere cunostintele  acumulate, cat si

 abilitatile deaplicare a lor.

                 Ordinea activitatilor este diferita.Intai –pana in gustarea de la ora 10-se va desfasura o

 activitate de la domeniul experiential STIINTA si anume o  activitate  de  cunoasterea   mediului,

 iar in partea a doua  dupa  ce  se  canta  un  cantec din repertoriul prescolarilor pentru a inviora

atmosfera  se va trece la desfasurarea celei de a doua activitati.

                                            


SECVENTA

DIDACTICA

CONTINUT             

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

(forme si indicatori

1.CAPTAREA

ATENTIEI

*Se deschide plicul.mare unde este poezia  ,,Scrisoare de la randunele’’de Elena Dragos:

,,Cocostircul astazi

S-a intors acasa

Toata pasarimea

L-a primit voioasa.

Vin sa-l vada vrabii,

Bun venit sa-i zica.

Iar drumetul spune:

,,De la randunele

V-am adus scrisoare.

Va e dor de ele?’’

,,S.o citim!-strigara

Vrabiile toate…

,,Scumpe surioare

Noi suntem departe,

Dar vaslim spre tara,

Zilele-s senine,

Nu e ca acasa

Nicaieri mai bine’’.

-frontala

 2.ANUNTAREA TEMEI

SI A OBIECTIVELOR

Astazi vom invata despre… ,,PASARILE CALATOARE’’

*Se va descoperii imaginea cu ,, Sosesc  pasarile calatoare’’.

*Vom ,,citi’’ tabloul.

*Copiii  trebuie  sa   citeasca tabloul si

sa verbalizeze ceea  ce vad cu propriile

15

 
cuvinte.

-explicatia

-conversatia

*Sa inteleaga

sarcina didactica

3.PREZEAREA

NOULUI

CONTINUT

*Se va realiza prin metoda ,, Mozaic’’:

    *Se stabileste tema ,,SOSESC PASARILE

CALATOARE’’.

     *Se imparte tema in subteme mai mici:

Barza si cuibul ei’’,  ,,Randunica si cuibul ei’’

,,Cucul si cuibul ei’’, ,,Pupaza si cuibul ei’’

,,Pitpalacul si cuibul lui’’.

     *Se organizeaza grupele de invatare-  se grupeaza

copiii in 5 echipe.

      *Se repartizeaza fiecarui copil un simbol( barza ,randunica, cuc,pupaza, pitpalac) ce corespunde unei

teme.

       *Fiecare grup are un expert.

       *Subtema este studiata independent in cadrul

fiecarei echipe.

        *Dupa ce vor investiga  tema data, constituie grupele de experti, cu acelasi simbol    in     scopul    dezbaterii      si aprofundarii , clarificarii, ordonarii  cunostintelor insusite independent.

#Discutii in grupul de experti.

          Sunt prezentate de copii rezultatele studiului individual, prezentandu-se o sinteza in fata intregii grupe.

fiecarui tablou se va face  evaluarea (demonstratia rezultarelor):

         *Fiecare grup prezinta ceea ce au invatat prin  povestire.

         *Observarea e baza  unui plan de intrebari :

 Cum  are picioarele?

                -Cum are aripile?

                - Ce pasare ai tu in imagine?

               - Ce fel de pasare este?

                -Cu ce are ea corpul acoperit?

                - Ce culoare au penele ei?

                 -Unde isi face ea cuibul?

                - Care este cantecul ei?

                 -Cu ce se hraneste ea?

-metoda

grupala

,,Mozaic’’

-tablouri

mici

-conversatia

-explicatia

-tablouri

mici

-demonstratia

Formativa

Orala

I-Realizeaza

sarcinile de lucru din

cadrul grupului;

I-Isi sustine parerile in

grupului;

I-sintetizeaza opiniile

grupului

I-formuleaza o opinie

 finala

-formativa orala

I.1-Sa inteleaga

 Informatiille descoperite

I.2-Sa retina informatiile;

I.3-Sa asculte expunerea

Colegilor;

I.4-Sa adreseze intrebari.

4.ASIGURAREA

INVATARII SI OBTINEREA PERFORMANTEI

*In activitate sunt antrenati aproape toti

copiii.

*Educatoarea urmareste ca imaginile sa fie percepute de toti copiii, sa identifice

toate componentele.

-exercitiul

-metoda interactiva

,,Mozaic’’

-problematizarea

-5 imagini

-grupala

Formativa

Orala

I.1-sa retina

Informatiile

I.2-sa

Identifice

Componentele

I.3-Sa gaseasca

Particularitatile

Fiecaruia

I.4-Sa se exprime

Corect in propozitii

I.5-Sa raporteze

In echipa

I.6-Sa prezinte

,Rezultatele cat mai original

5.OBTINEREA

PERFORMANTEI

*Se va realiza un puzzle

*Cei 5 experti iti prezinta cat mai original rezultatele tabloului observat, dupa ce asaza tabloul in fata grupei.

*Sinteza finala va fi realizata de educatoare cu ajutorul grupei.

-exercitiul

-imagini

-grupala

-tablou mare

-individuala

Formativa

Orala

I.1-Sa asambleze din bucati intregul

I.2-Sa coopereze

lentru  finalizarea

lucrarii

6.FEED-BACK-UL SI 

EVALUAREA PERFORMANTELOR

Se fac aprecieri.

*Se trece la activitatea pe centre de

activitate:,,Arta ‚’’,,STIINTA’’,

,,BIBLIOTECA’’,,, CONSTRUCTII’’

*Copiii se vor aseza dupa preferinta.

*Se precizeaza pentru fiecare centru sarcinile de lucru.

*Membrii echipei isi vor stabili reguli

si responsabilitati precum si criterii de apreciere: realizarea sarcinilor, finalizarea lor , prin colaborare.

*Centrul ,,BIBLIOTECA’’ca  sarcina de lucru sortarea  si citirea  imaginilor cu

pasari salbatice, incercuieste litera care

corespunde sunetului cu  care      incep cuvintele: barza, rata, randunica.

*Centrul ,,ARTA’’ are   ca   tema ,,   sa completeze ceea ce a uitat   pictorul   sa

deseneze’’ sau  sa  coloreze  randunicile de pe fise.

*La centrul ,,BIBLIOTECA’’ copiii au de    construit      cuiburile      pasarilor

calatoare.

*Centrul de interes ,,STIINTA’’ ii asteapta pe copii cu puzzle-trebuie sa

reconstituie imagi : barza, randunica

cucul, pupaza  si   sa   gaseasca   cuibul

pasarilor reconstituite.

*Dupa realizarea sarcinilor, fiecare

echipa va raporta activitatea depusa.

.

-Conversatia

-explicatia

-activitate individuala

-exercitiul

Formativa

orala

-Asculta cu atentie

sarcina de     lucru

si o executa.

7.INCHEIEREA ACTIVITATII

Se fac aprecieri asupra participarii la activitate.


ACTIVITATEA a II-A

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Organizarea

 activitatii

Aerisirea salii de grupa.

Aranjarea  mobilierului  pentru  munca pe grupe.

Pregatirea materialului didactic.

Observarea comportamentului

copiilor.

CAPTAREA ATENTIEI

Din plicul mare este scos un plic colorat in care se gasesc fise  si.. si o poveste.

,, - Ce poveste?

    -RANDUNICA.’’- POVESTEA EI.

OBSERVATIA

CONVERSATIA

SURPRIZA

REACTUALIZAREA

CUNOSTITELOR

CU PRIVIRE  LA

ANOTIMPUL

PRIMAVARA

LI se adreseaza copiilor un set de intrebari

De genul :

-In ce anotimp suntem ?

-Care sunt vestitorii primaverii ?

-Ce pasari se intorc din tarile calde ?

*Se vor stimula curiozitati si dorinta de a povesti si de a arata si altora cele invatate.

PREZENTAREA NOULUI

CONTINUT.

CONDUCEREA

INVATARII

 *Se va reda continutul povestirii cat mai expresiv , folosind mimica si gestica  corespunzatoare. Continutul povestirii va fi expus urmarindu-se succesiunea momentelor principale.Simultan cu cu povestirea , se vor prezenta imagini sugestive . Se vor explica cuvintele si expresiile necunoscute.

*Se povesteste  lectura folosindu-se imagini.

Povestirea

Explicatia

Copiii dovedesc

interes si se

 concentreza

asupra

derularii

intamplarilor.

 ASIGURAREA

FEED-BACK-ULUI

Grupa de copii este impartita in doua subgrupe. O subgrupa va colora si va decupa dupa contur  randunici, iar cealalta va mototolii si va lipi cuiburile randunicilor.

*Copiii isi aleg locurile  unde doresc  sa lucreze.

20

 
Materialele necesare se gasesc in cosuletele  aflate pe masa. Cosuletele sunt acoperite cu servetele.

*Cand descopera cosuletele fiecare copil gaseste  cele necesare pentru lucru.

*Dupa o scurta pauza , educatoarea prezinta sarcinile de lucru  pentru fiecare subgrupa.

*

.conversatia

-explicatia

-exercitiul

Evaluare

Formativa frontala

I.1- O subgrupa     va decupa     dupa  contur randunicile colorate  in prima parte a zilei;

I.2-Cealalta subgrupa

va mototoli bucati mici de hartie, pe  care  apoi le    lipi  cu  aracet   pe carton.

INCHEIEREA

ACTIVITATII

Se fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor   

conversatia

                                                                                               

                       Anexa 1

                                    LEGENDA RANDUNICII

        

                         Odata , e mult  de atunci,pe cand erau multe povesti , in lume traia un

    imparatul   care avea o fata pe nume Randunica.Ea ramase fara mama inca de mica,

    iar tatal ei era  un om suparacios si tacut.  Biata fata traia singurica , fara mangaiere

                   Avea ochii mari ,albastri la culoare, parul mai auriu ca spicul graului copt

    si fata  mai      alba  ca  laptele, iar trupul ei-atat de subtire, ca-l puteai   cuprinde cu

     mana.

                       Cand fata se facu mare, tatal ei a vrut s-o marite cu un fecior de imparat.

     Randunica  insa  nu  vroia  in  nici  un chip. Ca  sa  scape   cicalelile   tatalui     sau,

     Ea   se ruga lui  Dumnezeu s-o schimbe     intr-o   pasare, ca  sa zboare de la curtea

     parinteasca.Cand tocmai se impodobea  cu  pene , iata ca  intra   pe usa si parintele

     ei. Ea isi  lua zborul pe  fereastra .Atunci, imparatul repede a  apucat-o de coada sa

     o tina in loc. Dar Randunica   se arunca  asa de tare, ca  imparatul ramae cu penele

     de la  mijlocul cozii in mana.

                      De aceea randunica  are  coada in  doua  parti, ca o foarfece  deschisa.In

    odaia ei i-a ramas doar rochia , care indata  s-a prefacut  intr-o floare alba in forma

    unei rochite de papusa, caruia lumea ii spune ,,Rochita randunicii’’.



Gradinita


Gradinita
Poezii cantece

Consideratii psihopedagogice privind dezvoltarea intelectuala a copilului
FISA DE LUCRU CUNOASTEREA MEDIULUI - grupa mijlocie
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mare ,,Fluturasii” Cand,cum si de ce se intampla?
PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATA „Cand, cum si de ce se intampla?” „Toamna, toamna harnica”
PROIECT DIDACTIC Grupa mijlocie - Joc distractiv si de atentie -Atentie la greseala mea!
PARTENERIAT EDUCATIONAL PRIETENIA,UN DAR DE PRET
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA ,, Miros de lalele” - Nivelul/Grupa: nivel I, grupa mijlocie
PROIECT TOAMNA UN CANTEC IN CULOARE
PROIECT DIDACTIC Grupa: mare - Program distractiv
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATA “In curtea bunicilor” - NIVEL I: Grupa mijlocie A











 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate