Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect didactic Clasa: a IV- a Limba si literatura romana Genul substantivului


Proiect didactic Clasa: a IV- a Limba si literatura romana Genul substantivului


Proiect didactic

Data

Unitatea: Scoala de Arte si Meserii Homocea

Clasa: a IV- a C

Invatatoare

Obiectul: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: S-au aurit a toamna padurile.



Subiectul Genul substantivului

Tipul lectiei: comunicare/ insusire de noi cunostinte

Obiectiv    fundamental

- insusirea cunostintelor referitoare la genul substantivelor

Obiective de referinta

sa recunoasca in textele studiate elemente de constructie a comunicarii invatate

sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie elementele de constructie a comunicarii studiate

Obiective operationale

cognitive

O1-sa recunoasca substantivele dintr-un text dat;

O2- sa numere substantivele pentru a afla genul lor;

O3-sa gasesca substantivele de gen opus substantivelor date;

O4-sa stabilesca felul, numarul si genul substantivelor prin exercitii corespunzatoare;

O5-sa integreze in enunturi proprii substantivele date.

afective

O5-     sa participe cu interes la lectie;

O6- sa- si dezvolte initiativa comunicativa, curajul de a interveni in actul comunicarii si spiritul de cooperare, in conditiile desfasurarii activitatii pe echipe.

Psiho-motorii:

O7-sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul lectiei.

Elemente de strategie didactica:

v    Resurse procedurale explicatia, exercitiul, conversatia, observatia, munca independenta, jocul didactic, braistorming-ul, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor.

v    Resurse materiale plansa didactica-Genul substantivelor, fise de lucru, fise de evaluare, markere, planse.

v    Forme de organizare frontal, indvidual, in echipa, pe grupe;

v    MODALITATI DE EVALUARE: : observarea sistematica, proba scrisa, proba orala, autoevaluarea, evaluare de catre colegi.

Durata 45 minute

Material bibliografic

Marcela, Penes, Manualul pentru clasa a IV- a, Editura Ana,2005

Programa scolara pentru clasa a IV- a

Nuta, Silvia, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Bucuresti, Editura Aramis, 2002;

Iordachescu, C. - Exercitii de limba romana pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Pitesti, 1998

Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a IV-a ;


Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

Op.

Continutul informational si demersul didactic

Elemente de strategie didactica

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

Moment organizatoric

O7

Asigur conditiile necesare pentru

buna desfasurare a lctiei: pregatesc materialul didactic, organizez colectivul de elevii pe grupe.

Le cer elevilor sa asculte un mesaj primit de la Zana Toamna (anexa 1)

Se pregatesc pentru lectie.

conversatia

frontal

Verificarea temei

O6

O7

In timp ce se verifica tema sub aspect cantitativ, elevii vor avea de rezolvat, in echipe, o fisa (anexa 2

Se verifica fisa si se corecteaza greselile aparute.

Se verifica tema selectiv.

Citesc tema.

Rezolva fisa de lucru.

conversatia

ciorchinele

Fise de lucru

frontala

tema pentru acasa

aprecieri verbale

Captarea atentiei

O6

O1

O4

Voi cere elevilor sa recite o poezie.

Solicit sa identifice cateva substantive din poezie, sa preczeze felul, numarul acestora.

Vor afla ca substantivele, pe langa fel si numar, mai au si gen.

Rezolva sarcinile primite.

conversatia

exercitiul

frontal si individual

evaluare orala

Anuntarea temei si a obiectivelor

O7

Voi anunta elevilor titlul lectiei si obiectivele urmarite pentru

Se scrie titlul lectiei la tabla si in caiete.

Asculta cu atentie.

Scriu data si titlul lectiei pe caiete.

conversatia

Caiete

tabla

frontal si individual

Observarea sistematica

Dirijarea    invatarii

O2O1

O2

O6

O7

O1

O2

O3

O4

v    Le prezint elevilor o

plansa pe care este scris un text.(anexa 3)

a. Elevii au ca sarcina sa identifice substantivele.

Numarand substantivele, elevii vor afla genul acestora.

-Substantivul care se numara la singular cu un si la plural cu

doi este la genul masculin.

- Substantivul care se numara la singular cu o si la plural cu doua este la genul feminin.

-Substantivul care se numara la singular cu un si la plural cu

doua este la genul neutru.

b. Solicit elevilor sa analizeze substantivele din text, precizand felul, numarul si genul acestora.

v  Joc Cadranele

Fiecare echipa va primi o fisa de lucru pe care construieste propriul cadran completat, tinandu-se cont si de ideile altor elevi din echipa de lucru. (anexa 4)

Se face corectarea exercitiilor acolo unde este cazul.

v    Propun elevilor un joc

didactic Saculetul fermecat (anexa5)

Le voi cere elevilor sa dea saculetul din mana in mana.

La semnalul 'STOP',va veni cate un elev in fata clasei si va citi substantivul extras din saculet. El va numi un coleg care va numara substantivul de pe jeton pentru a afla genul.

Elevii sunt atenti.

Indeplinesc sarcina primita.

Scriu pe caiete.

Rezolva sarcinile jocului didactic.

Asculta indicatiile date.

Indeplinesc pasii care trebuie urmati in cadrul jocului.

exercitiul

expllicatia

Explicatia, conversatia

jocul didactic

metoda cadranelor

Plansa, marker

Jetoane

fise de lucru

fise si cartonase pt. jocuri

frontal   

individual

frontal individual

Evaluare frontala

Frontal

individual

Aprecieri verbale

Observarea sistematica a comporta- mentului elevilor

Evaluare orala

Produsele elevilor

aprecieri

verbale

Asigurarea retentiei si

transferului

O1

O2

O3

O4

O5

Vor primi o fisa de evaluare(anexa 6)

Elevii rezolva fisa de evaluare.

Conversatia

exercitiul,

munca independenta

Fise de lucru

individual

Evaluare scrisa

Evaluare3'

O7

O6

a) Fac aprecierea activitatii elevilor si notarea lor.

Evidentiez echipa care a obtinut cel mai mare punctaj.

b) Dau tema pentru acasa: fise de lucru diferentiate.

Asculta concluziile, observatiile, recomandarile facute de invatator

Noteaza tema.

Conversatia

manual

individual

Anexa 1

Completati ciorchinele cu substantivele care denumesc nume de fiinte, lucruri, fenomene ale naturii etc.

Anexa 2

Dragii mei prieteni,

Am aflat cu bucurie ca sunteti patru echipe deosebite:albi-

nute, gargarite, furnicute si bondarei.

Sunt curioasa din fire. Vreau sa aflu cat de descurcareti sunteti.

Spor la treaba si succes!

Acum plec, fiindca mai am de desfrunzit citiva

copaci, de strans cateva legume si fructe sa le pun

in camara parintilor vostri.

Va imbratisez cu drag,

Zana Toamna

Anexa 3

a)Subliniati substantivele din textul dat;

b) Numarati substantivele pentru a afla genul lor

Iepurele mergea alergand spre iarmaroc. El a intalnit un ogar . Ogarul era gras , voinic , imbracat intr-o suba calduroasa si purta in picioare niste ciubotele noi .

- Cat ai dat pe incaltari ? intreba iepurele sfios .

- Doi galbeni , raspunse mandru ogarul.

(Calin Gruia , Ciubotelele ogarului )

Anexa 4

Cadranele

1.Numarati substantivele date pentru a afla genul lor.

Substantive

Numarati substantivul!gen

Gen

arbore

Un arbore, doi arbori

masculin

nepoata

ghem

3: Gasiti substantivele de gen opus:

Fata-

Nepoata-

Sora-

Curca-

Gaina-

Vulpoi-

2. Precizati felul, numarul si genul substantivelor din urmatoarea propozitie..

Frunzele ruginii s-au desprins din copac.

4. Dati exemple de doua substantive comune la genul feminin, apoi alcatuiti propozitii cu acestea.

Anexa 5

Saculetul magic

La semnalul 'STOP',va veni cate un elev in fata clasei si va citi substantivul extras din saculet. El va numi un coleg care va numara substantivul de pe jeton pentru a afla genul.

Ex. Veverita, caiet, floare, fiu, bucurie, ploaie.

Anexa 6

Fisa de evaluare

Obiective:

-sa identifice substantivele din textul dat ;

-sa gaseasca genul substantivelor date ;

-sa dea exemple de substantive la genul feminin ;

-sa alcatuiasca propozitii cu substantive.

Itemi de evaluare

I1. Identificati substantivele din urmatorul text :

Caprioara sta langa iedul ei. Mama il priveste. Acolo, sus, e pazit si de dusmania lupului si de iscusinta vanatorului..

(Emil Garleanu, Caprioara )

I2. Uniti substantivele din coloana A cu genul corespunzator din coloana B.

A B

Colega masculin

Drum

Cumnat neutru

Joc

Porumbel feminin

Vulpe

I3. Dati exemple de doua substantive la genul feminin, apoi alcatuiti propozitii cu acestea

Descriptori de performanta

Itemul

FOARTE BINE

BINE

SUFICIENT

I1

Identifica toate substantivele din text.

Identifica 5 substantive.

Identifica 3 substantive.

I2

Gaseste genul substantivelor date.

Gaseste genul la 4 substantive.

Gaseste genul la 2 substantive.

I3

Da exemple de doua substantive comune. La numarul singular.

Da exemple de un substantiv comun, la numarul singular.

Da exemple de un substantiv comun,. la numarul singular.

I4

Alcatuieste cele doua enunturi cu ajutorul substantivelor.

Alcatuieste cele doua enunturi, cu mici erori.

Alcatuieste cele doua enunturi, cu mici erori.





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate