Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune. didactica, didactic, pedagogie, planuri de lectie, plan, planificare, planse, proiect didactic, grupa, pe grupe

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect de lectie Limba romana - Ortograme: neam/ne-am, la/l-a


Proiect de lectie Limba romana - Ortograme: neam/ne-am, la/l-a



Proiect de lectie

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba romana

Subiectul lectiei: Ortograme: neam/ne-am, la/l-a

Tipul lectiei: Predare

Durata: 45'

     Obiective de referinta:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         2.5. sa utilizeze corect, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie a comunicarii studiate

2.6. sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare

4.1. sa respecte regulile de despartire in silabe, ortografia si punctuatia intr-un text propriu

      Obiective operationale:

O1:  sa aplice regulile de scriere corecta a ortogramelor  neam/ne-am, la/l-a in enunturi proprii;

O2: sa scrie corect la tabla si in caiete unul dintre enunturile selectate;

O3:  sa incercuiasca ortgrama potrivita  pentru fiecare dintre cele patru enunturi date;

O4:  sa  completeze textele lacunare cu forma potrivita a ortogramei precizate;

  O.A  Sa manifeste interes pentru exprimarea scrisa

                         Strategii didactice:

A.  Metode                                                             B. Mijloace

M1 conversatia                                                    m1 aritmogrif

M2 explicatia                                                       m2 fisa de munca independenta   

M3 exercitiul                                                         m3fisa de lucru pe grupe

M4 observarea                                                      m4 plicuri

M5 lucrul pe grupe                                               m 5 afise

                                                                              m6 frunze de toamna

                                                                              m7 ecusoane

                Forme de organizare: frontal, individual,pe grupe

Nr.

crt

Momentele lectiei

Durata

      Elemente de continut

Ob.

Strategii didactice

   Evaluare

M

m

1.

Pregatirea pentru lectie

3'

   Pregatirea materialelor necesare desfasurarii orei delimba romana

   Captarea atentiei:

-se va realiza  prin intermediul  unui rebus(Anexa I)

M1M4

m1

Proba orala

2.

Reactualiza-rea cunostin-

telor

3'

  Verificarea temei de acasa-cantitativ

   Se vor adresa intrebari referitoare la ortogramele invatate anterior: s-a, sa, sau, s-au, i-a, ia

M1

Proba orala

3.

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

1'

  Astazi vom invata sa utilizam corect ortogramele neam/ne-am si la/l-a, vom alcatui propozitii cu acestea si vom rezolva exercitii de completare si corectare a ortogramelor noi

4.

Dirijarea invatarii

20'

  Elevii vor citi textul afisat la tabla ( Anexa II)

  Se va citi prima propozitie din text

  Ortograma neam va fi observata de catre elevi

  Se va explica utilizarea acesteia ( Anexa II)

   Elevii vor alcatui cateva propozitii cu ortograma neam, oral, dupa care se va scrie la tabla si in caiete una dintre acestea

   Se va citi a doua propozitie din text, in care apare scrisa ortograma ne-am( Anexa II) cu cratima

   Dupa explicarea modului de utilizare a acesteia, se alcatuiesc propozitii oral, dintre care una va fi scrisa la tabla si in caiete

   Se vor citi pe rand si ultimele propozitii din text

  Se va explica modul de folosire a ortogramelor la/

l-a ( Anexa III)

   Elevii vor da exemple de propozitii cu fiecare din cele doua ortograme

   Se va scrie la tabla si in caiete cate o propozitie cu fiecare dintre acestea

O1

O2

O1

O2

O1

O2

M4M3

M4

M2

M4M3

M4

M2

M4M3

M4

M2

m5

Proba orala

Proba orala

5.

Fixarea cunostintelor

5'

10'

  Elevii vor rezolva, individual, exercitiul de pe fisa de lucru

   Se vor corecta, oral,  fisele de lucru individual

   Se vor imparti elevii in patru grupe

   Se vor enumera regulile jocului

  Fiecare grupa isi va alege cate o fisa de lucru

 Se va preciza timpul de lucru -10 '

  Reprezentantul fiecarei grupe va citi rezovarea exercitiului

  Se vor puncta grupele care au rezolvat corect fisa de lucru cu cate un punct

O3

O4

M2M3

m4

m2

m7

m6

Proba scrisa

Observa-

rea sistema-

tica

Proba scrisa

6.

Evaluare

1'

     Se vor numara punctele obtinute de fiecare echipa

  Se vor desemna grupele castigatoare

  Se vor face aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru

M2M4

m6

7.

Tema pentru acasa

2'

 Elevii vor avea ca tema de rezolvat exercitiul 20/pag. 14 si exercitiul 30/pag.17 (culegere)

Anexa I

 

O 

 

 

R

 

 

T

 

O

 

G

 

R

 

 

A

 

 

M

 

 

E

 

  

1.Incepe dupa recreatie

2.Opusul lui cald

3. Se scrie intotdeauna la mijloc de rand

4.Suntem in anotimpul...

5.Opusul lui usor

6.Cadou sau.

7.Stramosi de-ai nostri

8Opusul lui mic

9.Sa se scrie legat cand se inlocuieste cu lui sau..

Anexa II

ne - am  //  neam

Neam  se scrie intr-un cuvant, cand are inteles de  "ruda", "popor" .

  Suntem neam de romani.

                                      Am fost la un neam de-al meu.

                                      Romanii erau un neam mare.

                                              (popor)

                                      Alin este neam cu mine.

                                           (rudenie)

Ne-am se scrie cu cratima (-) cand nu are acest inteles de "ruda",  "popor", este format din doua cuvinte rostite in aceeasi silaba: ne- provenit din noi si -am care impreuna cu urmatorul cuvant arata o actiune.

                            Ne - am dus azi pe stadion.

       - Ce ne - am  distrat !

                            De multe ori ne-am certat.

     Cristi este neam cu Ana. Noi ne-am dus impreuna cu ei in padure. Intr-un brad am zarit o veverita.Ghemotocul roscat sarea dintr-o creanga in alta. Intr-un moment de neatentie, Cristi s-a lovit la picior.Ana l-a ajutat sa mearga la microbuz. Prin padure trebuie sa fii foarte atent pe unde mergi!

Anexa III

           la

La se scrie fara cratima cand:

·        realizeaza legatura dintre cuvinte;

-nu pot spune-----------------Mama merge magazin, doctor, dentist.

-este corect------------------- Mama merge la magazin, doctor, dentist.

·        denumeste o nota muzicala.

Astazi am invatat nota la.

l-a

L-a se scrie cu cratima (liniuta de unire) cand:

  • este format din doua cuvinte care se

rostesc intr-o singura silaba l  provenit de la el + a care impreuna cu urmatorul cuvant arata o actiune:  l-a ajutat, l-a muscat, l-a dezlegat);

  • "a" este legat prin inteles de cuvantul care urmeaza.

Irina l-a ajutat pe Cristi la teme.

Anexa IV

  

 Fisa de lucru  individual

   Incercuieste ortograma potrivita:

Ne-am / Neam  grabit sa prindem trenul.

Romanii sunt un ne-am / neam de oameni harnici.

Irina  l-a/ la  cautat pe Costel.

Tata  l-a / la dus  pe Costel la / l-a dentist.

Anexa V

Fisa de lucru pe grupe

Completati spatiile libere cu ,, neam " sau ,, ne-am " :

          Ieri,....... trezit de cu zori. Fiind o zi frumoasa, ...... gandit sa plecam in vizita la un ...... de-al nostru la Brasov.

Am vizitat orasul si ...... bucurat de realizarile unui ....... atat de harnic.

Completati spatiile libere cu ,, la " sau ,, l-a " :

         Asta-vara, bunicul a venit pe .....noi. Tata.....asteptat ....gara. Mama s-a bucurat foarte mult cand .......vazut  si ......imbratisat indata, caci nu-l mai vazude de mult .

         

Bibliografie:

       Penes, Marcela, Manual de limba romana pentru clasa a III-a, Bucuresti, ANA,  2006.

        

       Berechet, Daniela, Limba romana- culegere pentru clasa a III-a, Bucuresti,

                                             Editura Paralela 45, 2007.

        Dutu, Olga, Didactica limbii romane si comunicarii in ciclul primar, Constanta

                               Europolis,  2002.

        Nicola, Ioan, Tratat de pedagogie scolara, Bucuresti, Aramis, 2002.

          XXX     Curriculum national- Programe scolare revizuite M.E.C.T, Bucuresti,

                                                              2004 .   



Didactica


Gradinita
Poezii cantece

ROLUL EDUCATORULUI IN TRANSPOZITIA DIDACTICA
Romania - țara de flori
Interventia in cazul copiilor cu nevoi speciale in clasa
Proiect de lectie Limba si literature romana (Abecedar) Litera "z" mic de tipar
PLAN DE LECTIE Clasa: a XI-a ELECTRICIAN CONSTRUCTOR - Circuite stabilizatoare
Proiect de lectie Clasa: a-VI-a muzica Melodia
PROIECT DIDACTIC Clasa : a VI -a fizica - Greutatea corpului
PROJET DIDACTIQUE CLASSE : X e Langue française Les loisirs
PROIECT DE LECTIE Clasa: a - III-a Educatie Fizica
GEOGRAFIA EUROPEI - CAIET DE ACTIVITATE INDEPENDENTA PENTRU CLASA A VI-A











 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate