Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune. didactica, didactic, pedagogie, planuri de lectie, plan, planificare, planse, proiect didactic, grupa, pe grupe

Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
Proiect de lectie Clasa: I Limba si literatura romana - Consolidarea literelor invatate(p,P,v,V,d,D,s,S,i,I,a) si a grupului de litere ,, ci"


Proiect de lectie Clasa: I Limba si literatura romana - Consolidarea literelor invatate(p,P,v,V,d,D,s,S,i,I,a) si a grupului de litere ,, ci"



 

 

 

Clasa: I D

Aria curriculara: Limba si literatura romana

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Textul. Titlul. Grupurile de litere.

Tema lectiei: Consolidarea literelor invatate(p,P,v,V,d,D,s,S,i,I,a) si a grupului de litere ,, ci"

Tipul lectiei: Recapitulare - consolidare

Obiective de referinta:

1.1  sa inteleaga semnificatia globala a mesajului oral;

1.2  sa sesizeze intuitiv corectitudinea unei propozitii ascultate;

1.4  sa sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat;

2.1 sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date;

2.2 sa integreze cuvinte noi in enunturi;

3.1 sa identifice litere,grupuri de litere,silabe,cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;

3.2 sa sesizeze legatura dintre enunturi si imaginile care le insotesc;

4.1 sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;

4.2 sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte;

4.3 sa utilizeze conventii ale limbajului scris (punct, semnul intrebarii, scrierea cu majuscula).

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:

O1 - sa recunoasca literele invatate si grupul de litere ,,ci";

O2 - sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;

O3 -sa desparta corect in silabe cuvintele date;

O4 - sa faca corespondenta intre cuvant si desen, imagine;

O5 - sa recunoasca cuvintele cu acelasi inteles si pe cele cu sens opus;

O6 - sa citeasca in ritm propriu, corect si constient cuvintele si propozitiile date;

O7 - sa aranjeze cuvintele date intr-o propozitie;

O8 - sa participe efectiv si afectiv la lectie.

Resurse:

        procedurale: - metode si procedee - exercitiul, elemente de problematizare, conversatia, explicatia, observarea si aprecierea verbala, recompensa;

- forme de organizare - frontal, pe grupe, individual;

        materiale: - cartonase cu cuvinte, fise individuale, planse cu exercitii, plansa cu rebus;

        bibliografice: - programa scolara;

- ,,Abecedar"(manual) - Cleopatra Mihailescu si Tudora Pitila, Editura Aramis;

- ,,Sa dezlegam tainele abecedarului" - Carmen Iordachescu, Editura Carminis

- ,,Limba romana - elemente de constructie a comunicarii" cls. I-IV, Marcela Penes;

  • umane: numarul elevilor - 11
  • temporale: 90 minute

Desfasurarea activitatii

Ob.

Etapele lectiei

Organizarea situatilor de invatare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Modalitati de evaluare

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

1

2

3

4

5

6

7

Momentul organizatoric.

Asigur conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei cerand elevilor sa-si pregateasca cele necesare, sa-si corecteze pozitia in banca si sa pastreze ordinea si disciplina.

Se pregatesc pentru inceperea activitatii - abecedar

Exercitiul organizatoric

O2

Captarea atentiei

Prezint plansa cu rebusul si le explic elevilor modul de dezlegare a acestuia, urmarind cuvantul compus pe verticala. (anexa 1)

Controlez tema de acasa cantitativ si calitativ

Elevii sunt atenti la tabla, in timp ce pe rand vor trece si vor rezolva rebusul.

Expunerea

Conversatia

Explicatia

fise

Aprecieri verbale individuale

Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

Anunt tema lectiei, enuntand obiectivele propuse pe intelesul elevilor.( Astazi, vom recapitula literele invatate si grupul de litere ,,ci" prin varietatea exercitiilor -joculetelor pe care le vom face )

Asculta cu atentie cele prezentate .

Expunerea

O3

O1

O4

O7

O1

O4

O5

O6

Dirijarea activitatii

Asigurarea feed-back-ului

*      le cer elevilor sa citeasca cuvintele de pe cartonasele prezentate de mine si sa le desparta in silabe;(scoala, cirese, iepure, vanator, roman, Romania, incet, pod)

*      se propune elevilor sa citeasca textul din abecedary si se vor face diverse exercitii pe marginea lui

*      fiecare elev va primi cate o

fisa (anexa 2),in care trebuie sa uneasca desenele cu cuvintele corespunzatoare, in timp ce se va lucra si la tabla pe plansa ;

*      ii rog pe elevi sa-si deschida

caietele si sa scrie data si titlul lectiei; apoi le prezint cartonase, pe care sunt scrise cuvinte si le cer sa le ordoneze in propozitii

(anexa 3) ;

*      fiecare elev va primi cate o

fisa (anexa 4),unde trebuie sa scrie sub fiecare imagine cuvantul potrivit;

*      Uneste cuvintele cu acelasi inteles (anexa 5)

*      Uneste cuvintele cu sens opus (anexa 5)

*      Eu spun una, tu spui multe:

( anexa 6)

scolar - scolari

pisica - pisici

animal - animale

pitic - pitici

roman -romani

rac - raci

*      A. T.- le cer elevilor sa coloreze desenul, respectand cerintele.(se va face corespondenta intre silabele scrise cu litere de tipar si silabele scrise cu litere de mana)- anexa 7

 

 

*      Elevii vor citii corect cuvintele prezentate si le vor desparti in silabe

vor citi in ritm propriu textul si vor lucra pe el

*      Vor citi cu atentie

cuvintele si le vor uni cu desenul corespunzator;

*      Se vor citi cuvintele de

catre elevi si se vor ordona in propozitii, urmand sa fie scrise si in caiete.

*      Elevii vor recunoaste

imaginile si vor completa fisa si plansa de la tabla cu cuvintele potrivite;

*      Elevii vor citi cuvintele si le vor unii atat pe plansa cat si pe fise;

*      Elevii vor participa la rezolvarea exercitiului oral;

*      Coloreaza in functie de cerinte;

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Abecedar

Observatia

Lucrul pe grupe

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Munca in echipa

Explicatia

exercitiul

fise

cartonase

fise

plansa didactica

cartonase

fise

fise

plansa

fise

fise

Aprecieri verbale

Aprecieri colective

Aprecieri verbale individuale

Concluzii si aprecieri

Fac aprecieri individuale si colective.

Tema pentru acasa.

- noteaza tema : de transcris textul din manual

Conversatia

explicatia

Aprecierea verbala, colectiva si individuala




Didactica


Gradinita
Poezii cantece

LUCRARE DE LICENTA PSIHOPEDAGIE SPECIALA - ROLUL PROFESORULUI DE SPRIJIN/ ITINERANT IN RECUPERAREA COPIILOR CU CERINTE EDUCATIVE SPECIALE INTEGRATI IN
Lucrare scrisa la matematica - Clasa a VII-a
CONTINUTUL INVATAMANTULUI
PORTOFOLIUL DIDACTIC alternativa viabila la metodele traditionale de evaluare
PLANIFICAREA CARIEREI
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: nivelul I -grupa mijlocie - Dans popular ,, Alunelul,,(/ )
PROIECT DIDACTIC CLASA: I LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Sunetul si litera "I'
Verificarea despartirii in silabe
PROIECT DIDACTIC Clasa: a-I-a Abecedar - Silaba. Cuvantul - element de comunicare - Sunetul si litera "C" mare de tipar
Proiect de lectie Clasa: I-a limba romana - Sunetul si litera e/E( de tipar si de mana)





















 
Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate