Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» Proiect Didactic Limba si literatura romana Clasa: a V-a A " Vizita" de I.L.Caragiale


Proiect Didactic Limba si literatura romana Clasa: a V-a A " Vizita" de I.L.Caragiale


Proiect Didactic

Data: 24.01.2008

Obiectul: Limba si literatura romana

Clasa a V-a A

Tipul lectiei de receptare a unei opere epice

Subiectul: " Vizita" de I.L.Caragiale



Profesor Aurica Nicoara

Scoala Gimnaziala Nr.11 Galati

Obiective cadru:

2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

Obiective operationale:

a) Cognitive:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O: sa citeasca expresiv    si corect textul;

O2: sa precizeze locul si timpul in care se petrec intamplarile din opera " Vizita";

O3: sa indice personajele operei;

O4: sa surprinda cateva trasaturi ale personajului Ionel;

O5: sa recunoasca modul de expunere dominant ;

O6: sa priveasca personajele principale in relatie cu celelalte personaje si cu mediul in care traieste;

O7: sa rezume oral subiectul operei.

b) Afective:

O1`: sa " guste" sub aspect emotional, atmosfera comica prefigurata de autor;

O2`: sa participe cu interes la lectie;

Strategia didactica:

a) Metode si procedee: lectura expresiva, lucrul cu manualul, conversatia euristica, lectura pe roluri, jocul didactic, lectura selectiva;

b) Forme de organizare activitate frontala in alternanta cu activitate individuala;

c) Mijloace de invatamant fise de lucru, tabla, textul suport din manual

d)Resurse si managementul timpului:

- spatiu de lucru: sala de clasǎ

- capacitatile normale de invatare ale elevilor

- cunostintele lor anterioare;

- timpul: 50 minute.

e) Modalitati de evaluare evaluare frontala, evaluare orala;

f) Bibliografie :

Programe scolare pentru clasele V-VIII. Aria curricularǎ: limba si comunicare, Bucuresti, 1999;

Vistian Goia, Didactica limbii si literaturii romane, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

Nicolae Eftenie, Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, ed. Paralela 45, 2001;

Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane. Ghid teoretico-aplicativ, Polirom, Iasi, 1999;

Pamfil, Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Bucuresti, 2003.

Desfasurarea activitatii

Organizarea clasei.

Actualizarea cunostintelor dobandite anterior/ captarea atentiei

Verificarea temei.

Li se cere elevilor sa-si aminteasca in ce opere literare studiate naratiunea a fost modul principal de expunere.

Exercitiu de " spargere a ghetii": " Cvintetul"

Pornind de la cuvantul vizita, ce va fi scris pe flip-chart, elevii vor trebui sa gaseasca:

  1. un cuvant derivat
  2. doua adjective potrivite care pot descrie cuvantul
  3. trei cuvinte care exprima actiuni ce se pot desfasura in timpul unei vizite
  4. patru cuvinte care exprima starile " trezite " de vizite
  5. un cuvant cheie

3. Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale:

Profesorul le spune elevilor     ca in aceasta ora vor citi una din operele de mici dimensiuni ale lui I.L.Caragiale, " Vizita" si le comunica obiectivele operationale.

4. Dirijarea procesului de invatare

Profesorul citeste expresiv textul. Elevii asculta sau urmaresc cu atentie textul reprodus in manual. Li se solicita sa indice cuvintele pe care nu le-au inteles, in eventualitatea in care exista astfel de situatii. Daca este cazul se explica aceste cuvinte cu participarea intregii clase, cu sprijinul profesorului sau consultandu-se dictionarul.

Elevii sunt antrenati in exercitii de lectura expresiva, pe roluri, pentru a imprima sensurile textului prin pauze, accente, ritm si ton .

Li se cere elevilor sa rezume oral subiectul operei.

Profesorul imparte fise de lucru copiilor. Se va lucra individual, evaluarea se va face frontal si individual. ( Anexele 1, 2)

5. Asigurarea retentiei si a transferului

Se da ca activitate independenta la alegere, una din temele:

Rezumati, in scris, naratiunea " Vizita";

Alcatuiti o compunere inspirata din scrierea lui Caragiale, in care sa relatati ( povestiti) " ispravi" ale unui Ionel din zilele noastre.

ANEXA 1

PROF. AURA NICOARA

FISA DE LUCRU

Rezolva cerintele urmatoare:

Timpul si spatiul:

Identifica- in text- cuvintele care arata momentul si locul de desfasurare a intamplarii povestite in     opera literara "Vizita".

.Ce detalii ale mobilierului si ale altor obiecte sunt surprinse in descrierea salonului doamnei Popescu ?

Actiunea :

Aranjeaza ideile principale de mai jos in ordinea desfasurarii evenimentelor in text  :

Ionel face un zgomot asurzitor cu toba si cu trambita .

Ajuns acasa , naratorul constata ca Ionel ii pusese dulceata in sosoni.

Ionel necajeste servitoarea , fiind gata sa rastoarne masina de spirt.

Jucandu-se cu sabia , Ionel o loveste pe mama sa in obraz.

Povestitorul face o vizita d-nei Popescu, cu ocazia onomasticii fiului ei, caruia ii duce cadou o minge.

Baiatul lesina, speriind-o pe mama sa

Jucandu-se cu mingea, Ionel rastoarna cafeaua musafirului.

Mama este incantata de felul cum fumeaza Ionel.

Personajele:

4.Identifica personajele din text

in ordinea aparitiei-

in ordinea importantei-

Clasifica-le in: - principale-    - secundare-





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate