Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune. stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme
Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC - jocuri si activitati liber alese pe arii de stimulare


PROIECT DIDACTIC - jocuri si activitati liber alese pe arii de stimulare


                                   

PROIECT DIDACTIC

DATA:

GRUPA : Nivelul II



CATEGORIA DE ACTIVITATE: jocuri si activitati liber alese pe arii de stimulare

                                                          (etapa I)

SECTOR: a) ARTA

                   b) JOC DE MASA

                   c) BIBLIOTECA

SCOPUL:

-          stimularea optiunii libere a copiilor, a aptitudinilor si inclinatiilor acestora;

-          incurajarea colaborarii, a relatiei de grup si a comunicarii;

-          incurajarea mobilitatii si flexibilitatii in gandire si actiune, a stabilitatii in finalizarea unor jocuri si activitati demarate;

-          formarea deprinderii de colorare;

-          dezvoltarea muschilor mici ai mainii;

-          formarea deprinderii de a alatura mai multe piese (2 sau 3) pentru a reconstitui o imagine;

-          realizarea unor lucrari practice inspirate din natura, valorificand deprinderile de lucru insisite;

-          formarea deprinderii de a se exprima corect din punct de vedere fonematic;

-          formarea capacitatii de a descrie prin propozitii simple o imagine;

-          imbogatirea vocabularului cu cuvinte noi;

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, actiunea dirijata cu obiecte, invatarea prin actualizare, prin descoperire si prin problematizare

MIJLOACE DE REALIZARE:

a)      ARTA- activitate practica de confectionare de barcute din coji de nuca

-          colorarea mijloacelor de transport si lipirea pe carton

-          realizarea prin origami a barcutelor si avioanelor

b)      JOC DE MASA- sortarea imaginilor cu mijloace de transport pe categorii: aeriene, navale si terestre

c)      BIBLIOTECA - repetarea unor poezii despre mijloacele de transport

                            - „citirea” unor imagini cu mijloace de transport si cladificarea lor

MATERIAL DIDACTIC:

-          macheta;

-          hartie creponata;

-          lipici;

-          carton;

-          scobitori;

-          plastilina;

-          jetoane cu mijloace de transport ;

-          carti si imagini cu mijloace de transport ;

DURATA: 20-30 minute


            DESFASURAREA ACTIVITATII

OBIECTIVE

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

- sa asculte cu atentie si in liniste ce li se spune

- sa urmareasca explicatiile educatoarei

- sa rasuceasca hartia creponata si sa o lipeasca pe macheta;

- sa lipeasca scobitori- cu ajutorul bulinelor- pe spatele silluetelor ce reprezinta animalele;

- sa aseze siluetele pe macheta, infingand scobi-toarea in plastilina.

    - sa reconstituie animalele

   din 2 sau 3 piese;

   - sa grupeze animalele dupa forma, formand perechi

-          sa respecte indicatiile

 si sugerarile educatoarei;

-           sa manifeste interes

 in redarea cat mai corecta a unor sunete;

-          sa repete textul

 versurilor

- sa repete onomatopeele;

- sa recepteze sensul cuvintelor si explicatiile primite;

 

- sa recepteze aprecierile facute.

  Pregatirea pentru activitate:



- aranjarea mobilierului pentru a se distinge cele trei zone de interes si pregatirea materialului necesar activitatilor.

 Prezentarea centrelor , anuntarea temelor si a sarcinilor de lucru:

-          „Saptamana aceasta am discutat despre animalele de la Gradina Zoologica si in mod special despre elefant. Astazi, vom realiza jungla- locul unde traiesc multe dintre animalele despre care am vorbit, precum si elefantul. De asemenea, vom reconstitui imaginile animalelor cunoscute si repeta unele poezii despre aceste animale.”

a)      ARTA

-          se prezinta copiilor materialele de pe masuta, si se explica sarcinile de lucru;

-          se demonstreaza cum trebuie rasucita hartia creponata si cum se lipeste pe macheta;

-          se demonstreaza cum se lipesc scobitorile pe siluetele animalelor si cum se infig in plastelina, asezandu-le pe macheta;

-          se executa sarcinile, individual, respectand indicatiile primite;

-          voi supraveghea modul in care copiii lucreaza, incurajandu-i si pe cei mai putin indemanatici sau mai timizi;

-          vor fi de asemenea incurajati toti copiii sa treaca pe la acest sector.

b)      JOC DE MASA

-          piesele tip „puzzle”vor fi amestecate pe masuta, iar copiii vor reconstitui animalele si le vor denumi;

-          apoi vor grupa animalele identice, formand perechi.

c)      BIBLIOTECA

- Exercitii de pronuntie si de antrenare a auzului fonematic

- copiii vor fi indrumati in a executa deprinderi pentru antrenarea motricitatii faciale si linguale;

- astfel, le voi spune ca acolo unde traiesc animalele din imagini, sufla deseori un vant puternic, iar ei trebuie sa imite acel vant;

- umflarea alternativa a obrajilor, trecerea dintr-o parte in alta a aerului;

- stergerea dintilor pe dinauntru cu varful limbii, impinge cu varful limbii dintii de sus, apoi cei de jos;

- le voi citi apoi copiilor cateva versuri din cartea cu animale, iar ei vor repeta dupa mine (de ex: «Crocodilul, pus pe glume,/ Zice: „Vreau sa mai slabesc/ Si, de astazi ma hranesc/ Doar cu fructe si legume!”» sau «Elefantu-i mare-mare,/ E un munte cu picioare! », etc.

- se imita cateva onomatopee:  (sarpele) Sssssss!, (zborul papagalului) Sfrrrrr!, s.a.

- voi folosi in prezentarea imaginilor cu animale cuvintele „curios”, „neastamparat” si voi explica sensul lor, pe intelesul copiilor, exemplificand.

       Dupa ce toti copiii s-au „rotit” pe la toate sectoarele, se vor face aprecieri referitoare la modul in care au realizat sarcinile primite si vor fi evidentiate lucrarile lor.

- expunerea

- conversatia

- observatia

- demonstratia

 

- exercitiul

- exercitiul prin joc

- conversatia

- exercitiul

- explicatia

- conversatia

- observarea comporta-mentului verbal si non-verbal al copiilor

- aprecieri individuale si colective

- aprecierea comporta-mentului verbal si non-verbal al copiilor

- aprecieri verbale individuale si generale

- aprecierea modului in care copiii rostesc sunetele;

- aprecieri colective si generale.



loading...




Copyright © 2017 - Toate drepturile rezervate

Didactica


Gradinita
Poezii cantece


Scala bandura de masurare a eficacitatii cadrelor didactice
Pedagogia si sistemul stiintelor pedagogice
Tendinte de modernizare a procesului de instruire
FISA DE CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICA
PROIECT DE LECTIE Colaj de primavara - formare de priceperi si deprinderi
Cunoasterea colectivului de elevi - factor al formarii si dezvoltarii personalitatii copilului
Instrumente de evaluare a perfor¬mantei didactice a profesorului de matematica - gimnaziu
PARTICULARITATI DE VARSTA ALE SCOLARULUI MIC SI MODALITATI DE CUNOASTERE A ACESTUIA
INSTRUIREA ASISTATA DE CALCULATOR (IAC). SOFTURI EDUCATIONALE
METODOLOGIA PREDARII – INVATARII OPERATIILOR IN MULTIMEA NUMERELOR NATURALE












loading...