Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» PROIECT DIDACTIC Educatie tehnologica CLASA a IV-a - Tehnica TANGRAM - "Barcute"


PROIECT DIDACTIC Educatie tehnologica CLASA a IV-a - Tehnica TANGRAM - "Barcute"


SCOALA NR.3"NANU MUSCEL"

CIMPULUNG,JUDETUL ARGES

INSTITUTOR:



PROIECT DIDACTIC

CLASA a IV-a E

ARIA CURRICULARA : Tehnologii

OBIECTUL: Educatie tehnologica

UNITATEA DE INVATARE : Activitati cu materiale obtinute prin prelucrare - HARTIA

SUBIECTUL : Tehnica TANGRAM - "Barcute"

TIPUL LECTIEI : de formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa combine tehnici si instrumente variate in vederea indeplinirii unui scop propus (exercitii‑joc folosind tehnica TANGRAM (jocul celor sapte figuri geometrice));

2.1.Sa creeze produse utile in viata de zi cu zi, dupa un plan stabilit, combinand tehnicile invatate

3.1.Sa‑si asume anumite roluri in proiectarea, executarea si evaluarea unui produs

SCOPUL :

Formarea deprinderii de a identifica materialele necesare realizarii unui produs , precum si etapele de lucru

Formarea capacitatii de a asambla materialele in scopul realizarii produsului finit

OBIECTIV FUNDAMENTAL :

Sa asambleze materialele avute pentru a realiza produsul finit

OBIECTIVE :

COGNITIVE

-NIVEL MINIMAL :

  1. Sa enumere cu sprijin unele mijloace de transport
  2. Sa decupeze respectand cu aproximatie conturul trasat al figurilor geometrice ce compun patratul Tangram
  3. Sa aranjeze cu sprijin figurile obtinute dupa modelul dat
  4. Sa asambleze cu sprijin si sa lipeasca partile componente ale barcutei
  5. Sa imbogateasca lucrarea cu un numar minim de elemente pentru a crea un peisaj adecvat temei

-NIVEL MEDIU :

  1. Sa enumere un numar minim de mijloace de transport
  2. Sa decupeze corect figurile geometrice ce compun patratul Tangram
  3. Sa aranjeze figurile obtinute dupa modelul dat
  4. Sa asambleze corect si sa lipeasca partile componente ale barcutei
  5. Sa imbogateasca lucrarea cu un numar mediu de elemente pentru a crea un peisaj adecvat temei

-NIVEL MAXIMAL (DE PERFORMANTA) :

  1. Sa enumere un numar mare de mijloace de transport
  2. Sa decupeze corect figurile geometrice ce compun patratul Tangram
  3. Sa aranjeze figurile obtinute dupa modelul dat
  4. Sa asambleze corect si sa lipeasca partile componente ale barcutei
  5. Sa imbogateasca lucrarea cu un numar mare de elemente pentru a crea un peisaj frumos , interesant , adecvat temei

AFECTIVE

  1. Sa manifeste initiativa , placere si o atitudine degajata in comunicarea orala ; curajul de a solicita intervenirea in actul comunicarii
  2. Sa manifeste atentie si toleranta fata de partenerul de dialog , curiozitate pentru mesajul ascultat
  3. Sa manifeste independenta in situatiile de lucru
  4. Sa-si respecte colegii si munca acestora
  5. Sa participe cu interes si placere la lectie
  6. Sa manifeste interes si placere pentru realizarea corecta si ingrijita a lucrarilor

PSIHOMOTORII

Sa adopte o pozitie corecta si comoda pentru lucru

  1. Sa-si intareasca muschii mici ai mainii

METODE SI PROCEDEE :

    • conversatia
    • explicatia
    • observatia
    • demonstratia
    • exercitiul
    • munca individuala

MIJLOACE DE INVATAMANT :

plansa didactica reprezentand o barca realizata prin tehnica Tangram

planse cu alte figuri realizate prin aceeasi tehnica

patrate impartite in cele sapte figuri

foarfece

lipici

suport pentru aplicat lucrarea

DVD-pentru auditie muzicala / laptop

FORME DE ACTIVITATE

frontala

individuala

BIBLIOGRAFIE :

Abilitati practice - clasele I-IV - Ghid metodic"

autori : Violeta Faliboga , Virginia Ghergu

Editura Axa - 2001

-"Carte de construit pentru copii - vol.2"

autori : Ursula Barff , Inge Burkhardt

editura : vox - 1997

-"Metodica activitatilor practice in ciclul primar"

autori : Ion Serdean , Florin Dituleasca

editura : Didactica si Pedagogica - Bucuresti - 1977

-" Indrumator pentru lectiile de abilitati practice, clasele I-IV"

autor : Diaconu ,M

editura Petrion, Bucuresti - 2000

-"Activitati in completarea programului din ciclul primar"

autori : Paraiala V, Paraiala, D , Balan C, Vasilache D

editura : Euristica - Iasi - 2003

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Moment organizatoric

Voi asigura conditiile optime pentru desfasurarea lectiei de Educatie tehnologica

Isi scot pe banci cele necesare orei : hartie glacee , foarfece , lipici , coala-suport .

Captarea atentiei

Voi citi cateva ghicitori si voi solicita elevii sa raspunda .

Vor fi atenti si vor raspunde la ghicitorile prezentate de cadrul didactic .

Discutie pregatitoare

"Care sunt mijloacele de transport pe care le cunoasteti?"

"Dati exemple de mijloace de transport terestre."

"Dati exemple de mijloace de transport aeriene."

"Dati exemple de mijloace de transport pe apa."

". terestre , aeriene , pe apa."

".masina , autobuzul , tramvaiul , trenul ."

". avionul , elicopterul."

".vaporul , barca."

Anuntarea temei si a obiectivelor

"In aceasta ora vom realiza o lucrare prin tehnica Tangram cu titlul "Barca" . Voi va trebui sa decupati corect pe conturul trasat cele sapte figuri ce compun patratul Tangram , sa le asambati corect si sa le lipiti conform modelului ce vi-l voi prezenta . Apoi veti imbogati lucrarea cu ce elemente doriti voi pentru a crea un peisaj frumos , interesant ."

Elevii vor asculta cu atentie tema si obiectivele ce trebuie realizate pe parcursul acestei ore.

Prezentarea si intuirea modelului

Voi prezenta o plansa-model cu o barca . Voi identifica cele sapte figuri ce o compun .

Vor privi modelul prezentat si vor fi atenti la explicatii.

Explicarea tehnicii de lucru

"Veti lua patratul Tangram si il vom taia in cele sapte figuri desenate . Veti asambla mai intai figurile fara a le lipi , astfel incat sa obtineti barca din modelul de la tabla . Apoi veti incepe sa le lipiti , fara a le deranja pe cele ramase. Suportul pe care realizam lucrarea are culoarea apei , bleo ."

Elevii urmaresc cu atentie explicatiile si etapele realizarii lucrarii .

Realizarea (executia) lucrarii

Voi supraveghea elevii in timpul lucrului . Acolo unde va fi nevoie voi suplimenta cu explicatii .

Elevii vor lua patratele Tangram si le vor decupa pe liniile trasate. Dupa obtinerea figurilor geometri-ce, acestea vor fi asamblate dupa

Realizarea (executia) lucrarii

Dupa ce vor termina lucrarile le voi expune la tabla pentru a la analiza si evalua / nota .

modelul de la tabla si lipite pe suportul de culoare bleu .

Vor completa lucrarea cu pesti , plante acvatice , soare , nori etc. dupa imaginatia si dorinta fiecaruia

Evaluarea lucrarii

Voi dirija analiza si aprecierea lucrarilor .

Voi reaminti elevilor care sunt criteriile de apreciere si notare pentru a obtine efectele estetice dorite:

-corectitudinea taierii figurilor

-asamblarea corecta

-aspectul ingrijit al lucrarii

-completarea , dupa imaginatie , cu alte elemente adecvate temei

Vor privi lucrarile expuse si le vor evalua sau autoevalua tinand cont de criteriile de apreciere .

Cele mai bune lucrari le vor afisa la panoul clasei .

Aprecieri si concluzii

Voi face aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru si participarii la activitate in general. Voi acorda calificative in functie de rezultatele muncii fiecaruia.

ETAPELE DE LUCRU

MATERIALE FOLOSITE

Decuparea figurilor geometrice

-foarfeca

Asamblarea fara lipire

-figurile decupate

-lipici

Lipirea figurilor conform modelului

-figurile decupate

-lipici

Completarea imaginii cu elemente adecvate temei

-foarfece

-lipici





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate